Návod na 3D podlahu krok za krokom

Ak rekonštruujete a chcete si vytvoriť výnimočnú podlahovú krytinu, máme pre vás zasvätený tip: 3D podlaha. Vďaka nej môžete svojmu domovu dodať veľmi špeciálny šmrnc. V našom návode krok za krokom vám povieme, čím je 3D epoxidová podlaha taká výnimočná a ako si môžete 3D podlahu vytvoriť sami.

Čo je to 3D podlaha?

3D podlaha sa skladá z trojrozmerného obrazu, ktorý je potiahnutý syntetickou živicou. Aby sa dosiahol realistický efekt, musí mať obraz čo najvyššie rozlíšenie, t. j. určitú veľkosť. Ak bola epoxidová podlaha 3D položená správne, pre diváka sa vytvorí fotorealistický 3D efekt.

Ktorý obrázok si vyberiete, je vecou vkusu. V zásade možno pre 3D podlahu zvoliť takmer akýkoľvek dizajn - hlavné je, aby bolo správne rozlíšenie a uhol. Existujú firmy, ktoré ponúkajú len vlastné obrázky na pokládku podlahy, a sú aj firmy, ktoré vám umožnia použiť vlastné obrázky. Ako domáci majster máte možnosť vybrať si z množstva obrázkov ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

Výhody a nevýhody 3D epoxidových podláh

3D efekt na podlahe vo vašom vlastnom dome vytvára takmer ohromujúcu atmosféru. Okrem toho má podlaha s 3D optikou mnoho ďalších výhod. Tu je prehľad všetkých výhod a nevýhod:

Na prvý pohľad sa zdá, že výhody jednoznačne prevažujú nad nevýhodami a v skutočnosti je 3D podlaha pôsobivým umeleckým dielom, ktoré nemá konkurenciu. Napriek tomu by sa inštalácia takejto podlahy mala dobre zvážiť. Ak si nie ste istí vytvorením takejto podlahy pomocou vlastnoručne pripravených a vytlačených obrázkov, odporúčame vám použiť hotovú 3D podlahovú samolepku. Tento variant je oveľa jednoduchší a tiež lacnejší.

3D podlahová maľba Tapeta Morská pláž Oceánske vlny 3D podlahová maľba Pvc podlahová tapeta 3D podlaha 150 * 105 cm Bei Amazon ansehen * 35,00 € Stand von: February 27,2023 5:14 pm - Details

(* = Affiliate-Link / Bildquelle: Amazon-Partnerprogramm)

×

Produktpreise und -verfügbarkeit sind zum angegebenen Datum / Uhrzeit korrekt und können sich ändern. Alle Preis- und Verfügbarkeitsinformationen auf https://www.amazon.de/ zum Zeitpunkt des Kaufs gelten für den Kauf dieses Produkts.

Ak však máte skúsenosti v oblasti remeselnej výroby, pokládka 3D podláh nie je až taká náročná. V nasledujúcich riadkoch vám poskytneme praktický návod na pokládku 3D podlahy krok za krokom.

Potrebný materiál pre vaše 3D podlahové umenie

Na to, aby ste si mohli sami vyrobiť 3D epoxidovú podlahu, potrebujete nasledujúce materiály:

  • Vhodné čistiace pomôcky na odstránenie nečistôt a prachu z podlahy
  • Samonivelačný základný náter
  • Plátno, na ktoré sa bude nanášať, t. j. 3D obraz
  • 2K syntetická živica, vhodnejšia je PU živica - základom sa budeme venovať nižšie
  • Plastová stierka na vyhladenie plátna
  • Plastový valček na rozmiestnenie živice

V tomto zozname sme neuviedli príslušný program na spracovanie obrazu, ktorý by ste určite mali mať. S jeho pomocou môžete návrh dokonale prispôsobiť miestnosti, ktorej podlahu ním chcete lemovať. Podrobne sa mu budeme venovať neskôr.

Možnosť 1: Digitálna tlač obrazu

Návrh by mal byť vytlačený s rozlíšením aspoň 300 dpi. Horšie rozlíšenie bude mať za následok nevyhovujúci obraz, a teda nie optimálny 3D efekt. Ba čo viac: obrázok nanesený na podlahu pôsobí vymyto a rozmazane. Namiesto toho, aby váš domov premenil na niečo výnimočné, bude vyzerať skôr nevhodne.

Možnosť 2: Kúpte si hotové 3D podlahové samolepky

Ak je pre vás príprava a tlač vlastného návrhu príliš nákladná, existuje aj možnosť kúpiť si 3D podlahové samolepky ako jednoduchšiu alternatívu. Toto sú naše odporúčania:

PU živica na tesnenie 3D podláh

Pokiaľ ide o tesnenie 3D podláh, máte na výber medzi epoxidovou živicou a PU živicou. Obe sú dvojzložkové syntetické živice, ktoré sa musia miešať v určitom pomere. Obe sú odolné, dajú sa aplikovať na rôzne povrchy a ponúkajú divákovi skvelý vzhľad. Okrem toho možno oba typy živice miešať s rôznymi výplňovými materiálmi, napríklad s inhibítormi na predĺženie životnosti nádoby alebo s trblietavými časticami a farebnými pigmentmi. Tie sú však pre 3D podlahu menej dôležité.

PU živica má pri použití ako tmel na 3D podlahu tú výhodu, že je odolná voči UV žiareniu. Epoxidová živica nie je vhodná na použitie v exteriéri a opatrní by ste mali byť aj pri veľkých oknách s priamym slnečným žiarením, pretože tejto syntetickej živici hrozí časom zožltnutie. S PU živicou ste však na bezpečnej strane, pretože dlhodobo zachováva farebný lesk podkladového 3D obrazu.

3D podlaha podľa seba - návod krok za krokom

Ak si chcete 3D podlahu vytvoriť sami, mali by ste mať nielen čas, ale aj trpezlivosť a správne nástroje. Pomocou nášho návodu krok za krokom si môžete ľahko vytvoriť vlastnú 3D epoxidovú podlahu.

Vyberte fotografiu

Výber fotografie môže projekt zmeniť alebo zničiť. Ako už bolo povedané, buďte kreatívni, ale nezabudnite, že by mala mať veľmi vysoké rozlíšenie. Ako už bolo spomenuté, musí mať rozlíšenie aspoň 300 dpi.

Pri výbere návrhu však nemyslite len na to, čo chcete, ale aj na to, ako bude pôsobiť v interiéri miestnosti. 3D podlaha by mala byť dobre premyslená a v každom prípade prispôsobená farbe a dekorácii stien a nábytku v miestnosti.

Prispôsobenie perspektívy fotografie podlahe

Teraz môžete fotoaparátom odfotiť miestnosť, do ktorej chcete položiť 3D obrázok. Použite na to perspektívu prehliadača. Nezabudnite však, že fotoaparáty často perspektívu trochu skresľujú. Nahrajte fotografie do programu na úpravu obrázkov a zmeňte veľkosť vybraného 3D obrázka tak, aby dokonale zapadol na pozadie zhotovenej fotografie. V tomto kroku položíte 3D podlahu na zhotovenú fotografiu. Na tento účel použite funkciu "Perspective distortion (Perspektívne skreslenie) v programe Photoshop alebo v grafickom programe.

Tento krok je potrebný nielen na zvolenie správnej perspektívy a prispôsobenie podlahy vašim potrebám, ale môžete tiež skontrolovať, či sa zvolený dizajn hodí k vašim potrebám a k zvyšku miestnosti. Ako už bolo spomenuté, inštaláciu trojrozmernej podlahovej krytiny treba dobre zvážiť, pretože po jej položení sa ťažko odstraňuje. Pri výbere dizajnu si preto dajte pozor, aby ste nepoužili obrázok, ktorý by vás po niekoľkých rokoch mohol omrzieť. Myslite aj na svoje budúce potreby - predstavte si, že máte fotorealistický a dosť desivý obrázok draka s otvorenou papuľou a o niekoľko rokov sa vám možno narodí nový prírastok do rodiny.

Tlač 3D obrázku

Ak chcete 3D obrázok vytlačiť, presuňte ho na USB kľúč a obráťte sa na tlačiareň špecializujúcu sa na veľkoformátové výtlačky. Nechajte si poradiť so správnou perspektívou a vytlačte menšiu vzorku obrázka. Potom môžete vytlačiť skutočný 3D obrázok vo formáte XXL na podlahu. Na tento účel by sa mali použiť nielen kvalitné farby, ale aj farby, ktoré sú čo najviac odolné voči UV žiareniu.

Yosot Hd 3D podlaha Vlastné kreatívne samolepiace tapety Cliff 3D podlahové tapety Spálňa 3D podlaha Vodotesné tapety-200cmx140cm Bei Amazon ansehen * 59,00 €Stand von: February 27,2023 5:14 pm - Details

(* = Affiliate-Link / Bildquelle: Amazon-Partnerprogramm)

×

Produktpreise und -verfügbarkeit sind zum angegebenen Datum / Uhrzeit korrekt und können sich ändern. Alle Preis- und Verfügbarkeitsinformationen auf https://www.amazon.de/ zum Zeitpunkt des Kaufs gelten für den Kauf dieses Produkts.

Dobrou a jednoduchšou alternatívou k tlači 3D obrázkov sú 3D podlahové nálepky, ktoré si môžete jednoducho objednať cez internet.

Príprava podkladu

Tak ako prakticky pri všetkých povrchoch, aj pri použití 3D podlahového obrázka musí byť podlaha absolútne čistá. To znamená, že ju musíte vyčistiť - uistite sa, že je nielen bez prachu a nečistôt, ale aj bez mastnoty. Pri 3D podlahe existuje aj malá zvláštnosť, ktorá pri iných podlahových krytinách nie je taká dôležitá: podklad musí byť absolútne rovný, t. j. bez akýchkoľvek nerovností. To môže výrazne zhoršiť kvalitu 3D vzhľadu.

Všetky trhliny a diery vyplňte vhodným plnivom a tmelom. Túto hmotu nechajte dobre vyschnúť. Potom odstráňte prach a nečistoty z podlahy pomocou vhodného náradia, napr. zametača alebo vysávača. Hrany a rohy podlahy musia byť dobre utesnené, aby boli úplne vodotesné. Na tento účel použite komerčne dostupné izolačné pásky na okraje.

V závislosti od podkladu, na ktorý chcete 3D podlahu aplikovať, môže byť potrebné ho zdrsniť, aby neskôr aplikovaný základný náter lepšie priľnul. Nezabudnite tiež, že podklad musí byť úplne suchý, inak sa zhoršia priľnavé vlastnosti lepidla.

Teraz najprv naneste samonivelačný epoxidový základný náter, aby bol podklad naozaj dokonale rovný. Ten sa musí nechať úplne zaschnúť, až potom môžete pokračovať v ďalšom kroku.

Nanášanie 3D obrazu na podlahu

Samotná aplikácia obrazu na podlahu nie je taká zložitá, ako sa zdá. Používa sa na to buď kvalitné lepidlo, alebo dvojzložkové lepidlo na báze epoxidovej živice. Lepidlo sa na podlahu nanesie zubovou stierkou ešte pred aplikáciou 3D tlače na podklad.

3D obraz sa nanáša pomocou gumového prítlačného valčeka. Aplikácia by mala byť hotová približne za 45 až 60 minút. Dbajte na životnosť použitého lepidla z epoxidovej živice.

Po nanesení 3D podlahoviny musíte odstrániť všetky vzniknuté vrásky a bubliny. Na tento účel použite plastovú stierku a rovnomerne ťahajte všetky bubliny a vrásky od stredu až po vonkajšie okraje.

3D podlaha

Utesnenie 3D podlahy PU živicou

Po nanesení 3D obrazu na podklad a odstránení všetkých bublín a vrások môžete namiešať živicu na tmelenie. Na tento účel zmiešajte živicu a tvrdidlo v určitom pomere. Je nevyhnutné dodržiavať pokyny výrobcu, pretože pri pridaní príliš veľkého množstva tvrdidla sa podlaha stane pórovitou. Ak sa do živice pridá príliš málo tvrdidla, podlaha nemusí dostatočne vytvrdnúť. Obe zložky veľmi dôkladne premiešajte a dvakrát alebo trikrát ich prepoja.

Teraz sa začína životnosť nádoby, ktorá je približne 30 až 45 minút. Po tomto čase sa musí práca so živicou ukončiť, pretože vtedy sa začína tvrdnutie materiálu.

Syntetickú živicu naneste na podlahu valčekom bez chĺpkov a prachu a rovnomerne ju rozotrite. Valčekom niekoľkokrát prejdite po podlahe, aby ste zabránili tvorbe bublín. Po nanesení živice na celú podlahu nasleduje vytvrdzovanie, ktoré môže trvať až 24 hodín v závislosti od výrobcu, okolitej teploty a vetrania. Potom by ste mali naniesť ďalšiu vrstvu, aby ste zvýšili odolnosť a životnosť podlahy. Aj táto vrstva by mala vytvrdzovať približne 24 hodín.

Pri práci so živicou vždy myslite na svoju bezpečnosť a používajte ochranné pomôcky, ako sú ochranné okuliare, dýchacia maska, rukavice a oblečenie s dlhými rukávmi. Dbajte tiež na to, aby bolo pracovné prostredie optimálne vetrané.

Na samom konci môžete naniesť druhú vrstvu tmelu, aby ste zvýšili odolnosť podlahovej krytiny proti poškriabaniu. Približne po týždni je podlaha úplne vytvrdnutá a môžete ju normálne zariadiť a používať.

3D kovová podlaha

Okrem 3D podlahy, ktorá sa aplikuje pomocou fotorealistických obrázkov, existuje aj možnosť aplikácie 3D metalickej podlahy. Tú si môžete prispôsobiť svojim potrebám a zabodovať zrkadlovo hladkými a lesklými štruktúrami. Vášmu domovu dodá výnimočný, ale aj moderný vzhľad. Rovnako ako 3D podlaha, aj 3D metalická podlaha je odolná a znesie vysoké mechanické a chemické zaťaženie. Je bez škár, a preto sa veľmi ľahko a hygienicky čistí.

Údržba 3D podlahy

Údržba 3D podláh je v porovnaní s inými podlahovými krytinami pomerne jednoduchá. Znečistenie od každodenného používania sa dá ľahko odstrániť vlhkým stieraním. Použiť môžete rôzne ošetrovacie prostriedky, ako aj špeciálny PU čistič. Ten sa odporúča aj na dôkladnejšie čistenie.

Odolnejšie nečistoty sa dajú odstrániť aj pomocou čistiaceho prostriedku na PU a pomocou handričky bez žmolkov alebo podložky proti poškriabaniu.

Z času na čas a pri výskyte nápadných škrabancov sa odporúča opätovné utesnenie PU živicou. Na tento účel sa musí podlaha najprv dôkladne vyčistiť a potom utesniť syntetickou živicou.

Ľadový medveď Podvodný svet 3D Stereo podlaha do kúpeľne Veľká vlastná vodoodolná tapeta, 350 * 245 cm Bei Amazon ansehen * 149,00 € Stand von: February 27,2023 5:14 pm - Details

(* = Affiliate-Link / Bildquelle: Amazon-Partnerprogramm)

×

Produktpreise und -verfügbarkeit sind zum angegebenen Datum / Uhrzeit korrekt und können sich ändern. Alle Preis- und Verfügbarkeitsinformationen auf https://www.amazon.de/ zum Zeitpunkt des Kaufs gelten für den Kauf dieses Produkts.

Často kladené otázky a odpovede

Aká je minimálna hĺbka 3D podlahy?

Hĺbka 3D podlahy je minimálne 1,5 mm. Je to spôsobené hrúbkou obrazu a vrstvou náteru z epoxidovej živice alebo PU živice.

Aké sú náklady na položenie 3D podlahy?

Zhotovenie 3D podlahy svojpomocne stojí menej, ako keby ste si ju dali urobiť profesionálom. U profesionála zaplatíte približne 80 až 100 eur za 0,09 m² . Náklady závisia od mnohých faktorov, ako je použitý materiál, podklad, dizajn, priestorové podmienky a stupeň náročnosti. V každom prípade si vopred vyžiadajte cenovú ponuku.

Kde nájdem 3D fotografie podlahy?

V dnešnom digitálnom svete je neuveriteľne jednoduché nájsť vhodné profesionálne fotografie 3D epoxidovej podlahy. Ak ste nadaný fotograf, môžete si, samozrejme, vytvoriť vlastné obrázky, ale jednoduchšie je použiť vyhľadávanie obrázkov v Google. Ak chcete byť na bezpečnej strane, musíte dbať na licencie.

Online poskytovatelia fotografií získavajú body za právnu bezpečnosť a kvalitu fotografií. Môžete sa tam zaregistrovať a za poplatok získať 3D obrázky na podlahu. Databázy fotografií sa v súčasnosti dajú nájsť masovo. Zaplatíte určitú sumu peňazí a buď si kúpite jednotlivé fotografie, alebo si uzatvoríte celé predplatné.

Okrem toho v súčasnosti existujú aj spoločnosti, ktoré ponúkajú špeciálne 3D obrázky na podlahu.

Aj keď nie je také jednoduché vytvoriť si 3D podlahu sám, pre súkromných používateľov je to stále možné. Dúfame, že sa nám podarilo pomôcť vám s naším Sprievodcom tvorbou 3D podlahy.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.