Ako čistiť epoxidové podlahy

Epoxidové podlahy sú veľmi odolné, ale stále potrebujú starostlivosť, ktorú potrebujú podlahy v spálni, kuchyni a kúpeľni. Epoxidové podlahy sa používajú na rôznych miestach v domácnosti aj mimo nej - najčastejšie v garážach, skladoch, na cvičiskách a chodníkoch s vysokou intenzitou pohybu, ale aj vo vašich obytných priestoroch. Pre povrchy, na ktorých sa používajú ťažké stroje, je odolný epoxidový náter v exteriéri jednoznačne najlepšou voľbou - navyše sa dobre viaže na väčšinu podkladových vrstiev. Náš sprievodca údržbou epoxidových podláh o tom, ako čistiť epoxidové podlahy, vám poskytne potrebné know-how o tom, ako udržať epoxidovú podlahu v dobrej kondícii.

Najlepší čistiaci prostriedok na epoxidové podlahy

Aby ste si mohli pripraviť najlepší čistiaci prostriedok na epoxidové podlahy, vezmite 14,00 g až 84,00 g amoniaku (v závislosti od tvrdosti škvrny, ktorú chcete odstrániť) a zmiešajte ho s 3,79 l horúcej, takmer vriacej vody. Túto zmes naneste na epoxidovú podlahu pomocou mäkkého mopu.

Pri čistení epoxidových podláh si treba uvedomiť jednu vec: niektoré čistiace prostriedky môžu epoxidový povrch odlesknúť, zatiaľ čo iné môžu zanechať vrstvu zvyškov, ktoré sú nevzhľadné a nebezpečné. K tomu sa však dostaneme neskôr.

Udržujte svoje povrchy bez nečistôt a piesku

Bez ohľadu na to, aký odolný je povrch, stále chceme, aby naše epoxidové podlahy boli čisté. Povedzme, že používate ťažké stroje a plánujete čistiť epoxidové podlahy v garáži. Čo musíte urobiť, je vziať mäkký mop na prach a pravidelne ním zametať všetky voľné nečistoty (1 až 2-krát týždenne, v závislosti od toho, koľko nečistôt sa vo vašej garáži nahromadí.

Je to veľmi dôležité, pretože čiastočky špiny a piesku sa ťažko objavujú a sú rovnako odolné ako samotná epoxidová podlaha - časom sa usadia v podlahe a začnú poškriabať váš krásny epoxidový náter. To predsa nechcete, však? Pri vysávaní použite mäkký kefový nadstavec a jemne prechádzajte po nečistotách a piesku, čím odstránite všetok piesok, špinu a nečistoty.

Údržba epoxidových podláh

Bodové čistenie

Bodové čistenie, ako vám vždy hovorila vaša mama, je veľmi nápomocné pri udržiavaní čistoty akéhokoľvek priestoru. Pri epoxidových podlahách je to presne to isté. Pri riešení týchto nešťastných rozliatych tekutín chcete tekutinu spolu so všetkými nečistotami povysávať a plochu vytrieť teplou vodou. Epoxidové podlahy majú našťastie vysokú odolnosť voči vode a rozliata tekutina sa často ľahko čistí a utiera.

Ako čistiť silne znečistené epoxidové podlahy

Najlepší spôsob čistenia znečistenej epoxidovej podlahy je nasledovný:

  1. Plochu dôkladne pozametajte a následne rýchlo povysávajte.
  2. Zbavte sa všetkých prachových alebo špinavých častíc, ktoré zasahujú na čistú epoxidovú podlahu.
  3. Keď je váš povrch zbavený špiny, nečistôt a piesku, vezmite si mop s tvrdou penou a horúcu vodu, aby ste sa zbavili všetkých nečistôt, ktoré sa mohli dostať na epoxidovú podlahu.
  4. Potom vezmite mop s tvrdou penou, namočte ho do nami odporúčanej zmesi na čistenie epoxidových podláh a pokračujte v mopovaní.

Ako vyčistiť nevzhľadné škvrny na epoxidových podlahách

Hrdza a iné škvrny môžu byť na vašich epoxidových podlahách naozaj nepríjemné. Ak sa chcete zbaviť takýchto votrelcov, zľahka ich vydrhnite kuchynskou hubkou na drhnutie alebo mäkkou kefou na palubu a teplou vodou, aby ste dosiahli najlepšie výsledky. Vyhnite sa používaniu oceľovej vlny a škodlivých čistiacich chemikálií, ako je napríklad Comet.

Môžete použiť dve rôzne pomôcky na čistenie: mierne abrazívnu drhnúcu kefu alebo podložku a mäkký drhnúci prostriedok. Ako sme už spomínali, nepoužívajte čistiace prostriedky s obsahom citrusov alebo kyselín, pretože tieto zlúčeniny postupne rozkladajú epoxidový povlak a spôsobujú vyblednutie epoxidovej podlahy.

Oleje a iné chemikálie

Čistenie epoxidových garážových podláh by nemalo byť príliš náročné. Pri práci s autom na epoxidovej podlahe nenechávajte žiadne rozliate oleje príliš dlho na povrchu podlahy. Motorový olej obsahuje chemikálie, ktoré sú potenciálne nebezpečné pre epoxidovú podlahu.

Rozliaty benzín by sa mal čo najskôr odstrániť, pretože by mohol poškodiť na povrchu epoxidovej podlahy. Látky, ako sú farby, čistiace prostriedky pre domácnosť a iné hrubé kvapaliny, by sa mali po rozliatí čo najskôr vyčistiť. Hneď ako dôjde k rozliatiu, utrite ho uterákom.

Ako čistiť epoxidovú podlahu v garáži

Zaujíma vás, ako vyčistiť epoxidovú podlahu v garáži? Aby ste z podlahy s epoxidovým náterom odstránili odolné stopy po pneumatikách, namočte postihnuté miesto do najlepšieho čistiaceho prostriedku na epoxidové podlahy, ktorým je nami odporúčaná zriedená zmes amoniaku.

Nechajte ju odpočívať približne päť minút. Potom pomocou nylonovej kefy s tuhými štetinami jemne drhnite stopy, kým sa nerozptýlia. Toto je najlepšia metóda demonštrujúca, ako vyčistiť epoxidové podlahy v garáži.

Rovnako ako v prípade rozliatej tekutiny na epoxidovej podlahe, aj tu platí, že stopy sa ľahšie odstránia, ak sa o ne postaráte ihneď po ich spozorovaní. Čím viac stôp sa na podlahe nahromadí, tým ťažšie je ich odstrániť. Ak máte vozidlo dlhší čas v garáži, môžete medzi pneumatiky a epoxidovú podlahu umiestniť kartón alebo akýkoľvek nárazník.

ako čistiť epoxidovú podlahu v garáži

Správajte sa ku garáži, ako keby bola vnútornou časťou vášho domu

Aby ste ešte viac zabránili poškodeniu epoxidovej podlahy nečistotami a vlhkosťou, uistite sa, že ste pri vstupe do garáže umiestnili rohožku. To zaručí, že špina a čokoľvek iné, čo sa vám do topánok dostalo zvonku, nebude môcť poškodiť alebo znečistiť epoxidovú podlahovú vrstvu.

Vyhnite sa za každú cenu

Pri čistení epoxidovej podlahy v garáži sa treba vyhnúť citrusovým čistiacim prostriedkom alebo octu. Tieto látky obsahujú chemikálie, ktoré môžu časom spôsobiť postupné blednutie epoxidovej vrstvy.

Vyhnúť sa treba aj čistiacim prostriedkom na báze mydla, pretože tieto čistiace prostriedky môžu na epoxidovej podlahe zanechať zvyšky, ktoré na lesklom epoxidovom povrchu vytvoria nepriehľadný film. Čistiace prostriedky na báze mydla môžu byť po navlhčení aj nebezpečne klzké. Na dosiahnutie najlepších výsledkov používajte nami odporúčaný čistiaci prostriedok na epoxidové podlahy.

Často kladené otázky:

Je normálne, že sa epoxidové nátery štiepia alebo odlupujú?

Ak ste epoxidový podlahový náter nepripravili a neinštalovali správne, začne sa štiepiť a odlupovať. Keďže ponúkame doživotnú záruku na použitie v domácnostiach, 2-ročnú záruku na komerčné použitie a správnu inštaláciu a prípravu, naše vysokokvalitné epoxidové podlahy na priemyselnej úrovni sa po akomkoľvek čase neštiepia ani nelúpajú.

Môžem na epoxidové podlahy použiť bielidlo?

Nie, na epoxidovú podlahu nepoužívajte škodlivé čistiace prostriedky, ako sú bielidlá alebo čistý amoniak. Epoxidové podlahy sú požehnané tým, že na správne čistenie nepotrebujú vysokoúčinné čistiace prostriedky. Jednoducho použite nami odporúčaný čistiaci prostriedok na epoxidové podlahy ( 14,00 g až 84,00 g amoniaku zriedeného s 3,79 l horúcej vody) a je to! Epoxidová podlaha bez škvŕn.

Ako opravíte poškriabanú epoxidovú podlahu?

Vytlačte malé množstvo (nie väčšie ako veľkosť štvrťky) leštidla na nábytok na stred handričky, ktorá nepúšťa vlákna, a jemne ho votrite do poškriabaného epoxidového náteru podlahy. Vtierajte krúživým pohybom - to pomôže rovnomerne rozložiť leštidlo na nábytok po škrabancoch v epoxidovej podlahe. Takto postupujte, kým sa škrabance nezlúčia so zvyškom epoxidového náteru.

Môžete epoxidové podlahy umývať tlakom?

Tlakové umývanie nie je nevyhnutnosťou, avšak môžete použiť tlakovú umývačku na umývanie extrémne znečistenej epoxidovej podlahy hadicou. V opačnom prípade môžete jednoducho použiť prostriedok na umývanie riadu alebo Simple Green a hadicou podlahu postriekať ich zmesou. Krása údržby epoxidovej podlahy spočíva v tom, že je veľmi jednoduchá a nenáročná. Ak musíte ísť nad rámec, vaša epoxidová podlaha jednoducho nebola pripravená a nainštalovaná správne.

Môžete epoxidové podlahy čistiť parou?

Áno, keďže parné čistenie má vlastnosti, ktoré pare umožňujú odstrániť odolné škvrny, ako je napríklad mastnota, je to preferovaná metóda čistenia tvrdých epoxidových podláh. Epoxidové podlahové nátery sú mimoriadne odolné a pružné a zachovajú si svoj lesk, keď svieti slnko a prší. Môžete na ne dokonca hodiť kľúč bez toho, aby ste narušili štruktúru povrchu. Napriek tomu by ste ju radi udržiavali čistú, však?

Môžete epoxidové podlahy voskovať?

Ak vaše epoxidové podlahy stratili lesk, ktorý mali v čase svojej najväčšej slávy, je pravdepodobné, že na ne budete musieť naniesť niekoľko vrstiev vosku. Pamätajte, že čím väčšia je prevádzka v danom priestore, tým viac vrstiev vosku musíte naniesť. Ak nestratili svoj lesk, lesklá povrchová úprava vylúči potrebu akéhokoľvek voskovania.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.