Ako urýchliť schnutie epoxidovej živice

Epoxidová hmota priniesla revolučnú zmenu do života umelcov. S trochou cviku a trpezlivosti vám epoxidová živica môže zmeniť život vďaka elegantným šperkom a štýlovým náterom, ktoré boli drahé. S jej rozmanitosťou však vyvstáva množstvo otázok. Jednou z najčastejších z nich je, ako dlho trvá schnutie epoxidovej živice?

Nuž, nie je pochýb o tom, že epoxid, ktorý musí vyschnúť a vytvrdnúť, má svoj vlastný čas. Medzi toľkými mýtmi a mylnými predstavami sa naučme, ako schnúť živicu s niekoľkými rýchlymi orientačnými zásadami, na ktoré treba dbať.

Ako dlho trvá schnutie epoxidovej živice?

Čas schnutia epoxidu veľmi závisí od značky a typu epoxidovej živice, ktorú chcete použiť. Ak chcete získať všeobecnú predstavu o tom, ako dlho bude konkrétny variant schnúť, pozorne si prečítajte pokyny výrobcu.

Tento čas je mimoriadne dôležitý, pretože brúsenie a premiestňovanie objektu sú riskantné, ak cyklus nebol ukončený. Úplné vytvrdnutie môže trvať až 72 hodín. Ak sa v tomto čase premiestni, dôjde k zmrzačeniu povrchu a tiež k priťahovaniu prachových častíc a iných prekážok.

Ako dlho trvá schnutie epoxidu - užitočný sprievodca časom vytvrdzovania epoxidu

Ako rýchlejšie vysušiť živicu?

Čakanie na vyschnutie živice môže byť vyčerpávajúce. Tu je niekoľko metód, ktoré vám ušetria čas a energiu pri spoločnom niekoľkodňovom čakaní na zaschnutie epoxidovej živice. Hoci čas jednoznačne závisí od typu epoxidovej živice, pozrime sa, ako drasticky skrátiť čas schnutia epoxidu.

 • Pri výbere epoxidovej živice pre vašu úlohu skontrolujte, ako dlho trvá vytvrdnutie epoxidu. So živicami, ktoré vytvrdzujú rýchlo, môže byť trochu zložitejšie pracovať, ale na trhu sú určite dostupné. Tieto obsahujú viac vytvrdzovacieho činidla v porovnaní s inými epoxidmi. Niektoré z nich sú také rýchle, že vytvrdnú v priebehu niekoľkých minút. Aj keď pri práci s nimi musíte byť mimoriadne rýchli, preto používateľom, ktorí používajú tento druh živíc prvýkrát, neodporúčame používať ich a nemajú priestor na chyby.
 • Epoxidové živice schnú rýchlejšie, keď im pomáha teplo, a preto je veľmi dobrým spôsobom, ako skrátiť čas schnutia epoxidu, zahrievanie materiálov. Funguje aj aplikovanie tepla po vyliatí. Opatrne to možno urobiť pomocou fénov a teplovzdušných pištolí. To vám tiež pomôže navigovať vzduchové bubliny, preto sa to musí robiť opatrne, aby sa zabránilo praskaniu.
 • Keďže teplo je skvelé na rýchlejšie vytvrdnutie živice, snažte sa svoj výrobok uchovávať v miestnosti s vyššou teplotou, pretože môže výrazne ovplyvniť čas schnutia. Do prostredia môžete dokonca pridať tepelnú lampu alebo termostat, aby ste svoj cieľ dosiahli rýchlejšie.
 • Veľkým prínosom pre tých, ktorým chýba trpezlivosť pri schnutí epoxidu, je UV živica, ktorá po vystavení UV žiareniu okamžite schne. Pri nej sa musí práca vykonávať v tenkých vrstvách, takže môže trvať trochu dlhšie, ale nie viac ako pri iných živiciach, ktoré môžu trvať dokopy až niekoľko dní.

Ako dlho trvá schnutie epoxidu - užitočný sprievodca časom vytvrdzovania epoxidu

Prekážky rýchleho vytvrdzovania epoxidu

Existuje veľa vecí, ktoré môžu zmeniť rýchlejšie schnutie živice a môžu vás pripraviť o trpezlivosť. Tu je niekoľko vecí, ktoré môžu znížiť rýchlosť vytvrdzovania:

 • Jednou z chýb, ktorých sa ľudia často dopúšťajú v záujme rýchlejšieho vytvrdzovania, je enormné pridávanie vytvrdzovacieho prostriedku. Môže to sabotovať kvalitu vašej živice a tiež vám zostane menej času na prácu. V tejto súvislosti je dôležité správne dodržiavať uvedené pokyny.
 • Pridanie obrovského množstva farby môže obmedziť vytvrdzovanie epoxidovej živice úplne. Uistite sa, že farby je menej ako 7 % v porovnaní so zmesou živice a tvrdidla, aby sa zachovala štruktúra a včasné vytvrdnutie.
 • Nehrajte sa so značkami, pretože to môže spôsobiť veľkú spúšť vo vašej dielni. Používajte vytvrdzovadlo a živicu odporúčaného párovania, pretože tak môže vzniknúť nevytvrdzujúca zmes.
 • Množstvo pri miešaní by malo byť presné. Veľkorysé pridávanie môže narušiť pomery a viesť k predčasnému vytvrdnutiu.

Ako dlho trvá schnutie epoxidu - užitočný sprievodca časom vytvrdzovania epoxidu

Neoddeliteľné faktory ovplyvňujúce čas schnutia epoxidu

Aj keď sme sa venovali v podstate všetkému, tu sú dve veci, ktoré môžu výrazne ovplyvniť rýchlosť vytvrdzovania.

 1. Teplota: Hoci sme o tom hovorili už skôr, nemôžeme viac zdôrazniť vplyv tohto faktora na čas vytvrdzovania. Najlepšie je pracovať s epoxidom pri nízkych teplotách, aby mal viac času na prácu a zavedením tepla pri vytvrdzovaní sa proces urýchlil. Nízke teploty môžu výrazne spomaliť rýchlosť vytvrdzovania epoxidu.
 2. Tvrdidlá: Toho sme sa už tiež dotkli, ale treba na to upozorniť. Primiešanie tvrdidiel, ktoré nefungujú s danou značkou, môže zakaliť vzhľad epoxidu alebo ho urobiť matným. Ak teda chcete zachovať kvalitu, postupujte podľa pokynov do bodky. Okrem toho sa uistite, že množstvo zmesi je presné, a pre presnosť zosúlaďte prostredie so zmesou.

Odlievanie živice

Ďalšie užitočné tipy na vytvrdzovanie epoxidu

 • Pri aplikácii tepla postupujte opatrne, aby ste sa vyhli spáleniu zmesi.
 • Uistite sa, že materiály a povrchy majú rovnakú teplotu, aby ste zabránili nerovnomernému vytvrdzovaniu.
 • Uistite sa, že je živica premiešaná a strany a dno sú dôkladne zahrnuté. Tým sa zabezpečí, že sa pomer nepokazí.

Teraz, keď sú všetky vaše pochybnosti týkajúce sa toho, ako dlho schne epoxid, odstránené, sa bavte a vytvárajte krásne výtvory!


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.