Ako opraviť bubliny v epoxidovej živici
Živica je vzrušujúci materiál, s ktorým sa dá pracovať, a existuje veľa projektov, ktoré môžete realizovať pomocou živice, od výroby riečnych stolov, šperkov, foriem a tvarov, ako sú hviezdy alebo srdcia, podložiek, kvetináčov, držiakov na perá a dokonca aj stolových dosiek, aby sme vymenovali len niekoľko možností. Bohužiaľ, keď ste si dali záležať na miešaní, miešaní a vylievaní živice, môžu vám v nej zostať bublinky. Bublinky môžu spôsobiť zakalený vzhľad a môže byť skľučujúce myslieť si, že vaša ťažká práca je pokazená.
Ako opraviť bublinky epoxidu
Živica je typ epoxidu, ktorý sa skladá z tvrdidla a živice. Po zmiešaní zložiek sa po úplnom vytvrdnutí vytvorí pevná, tvrdá látka. Živicu môžete použiť na utesnenie rôznych povrchov a poskytnúť im ochranu. Živicu môžete tiež naliať do formy a vytvoriť tak rôzne predmety. Živicu môžete použiť aj na vytvorenie sôch alebo nábytku.
Váš projekt odlievania živice by sa mohol zničiť, ak sa v epoxidovej živici vytvoria bubliny. Našťastie existuje bezpečný a jednoduchý spôsob, ako použiť epoxidový bublinkovač. Poradíme vám, ako tento problém prekonať, pričom ho rozdelíme do dvoch oblastí, aby ste si s týmto problémom poradili. Na začiatku je potrebné zabrániť vzniku bublín a v prípade, že sa bubliny vytvoria, budete musieť vedieť, ako bubliny zo živice dostať
Ako zabrániť tvorbe bublín v živici
Pri nalievaní živice sa tvoria bubliny, je to bežný problém a každý, kto pracoval so živicou, sa s týmto problémom niekedy stretol. Je oveľa lepšie zabrániť vzniku bublín už na začiatku, ako sa ich potom pokúšať odstrániť.
Výber správneho typu živice
Na začiatku by ste mali vziať do úvahy, či ste si zakúpili správny typ živice pre váš projekt. Existujú dve formy živice, náterové alebo domelírovacie živice a odlievacie živice. My sa zaoberáme odlievaním živice do foriem, takže budete musieť použiť odlievaciu živicu. Povlakové alebo domingové živice majú pomerne hustú konzistenciu, preto by ste mali radšej použiť liatu živicu, pretože má oveľa redšiu konzistenciu, čo znamená menej bublín pri liatí.
Vplyv teploty na vašu živicu
Živici sa darí pri vysokých teplotách, preto si chcete byť istí, že pracujete v priestore so správnou teplotou. V ideálnom prípade potrebujete teplotu o niečo vyššiu ako izbová teplota ( 29,44 °C alebo 24 až 30 stupňov Celzia). Vykurovanie miestnosti ohrievačom môže byť potenciálne dosť nákladné, preto vám odporúčame pracovať v menšom priestore, napríklad v kúpeľni, kde budete môcť udržiavať teplotu po celý čas potrebný na vytvrdnutie živice. Horúci box na odlievanie, ktorý možno použiť na menšie projekty foriem, ak je účinný a efektívny.
Budete potrebovať nielen teplý priestor na prácu, ale mali by ste si zohriať aj živicu. Zahriatím živice sa zmes stáva viskóznejšou, takže ju môžete ľahko naliať a rozotrieť. Pritom sa bude tvoriť menej bublín. Pred spojením živice s tvrdidlom by mala byť hlava, pretože teplo spôsobuje rýchlejšie vytvrdnutie živice.
Vezmite nádoby s tvrdidlom a živicou a každú z nich vložte do plastového vrecka, plastové vrecká potom môžete ponoriť do misky s teplou (ale nie horúcou) vodou. Nechajte ich vo vode približne 5 až 10 minút. Ak ich prehrejete, skrátite čas vytvrdzovania, preto buďte opatrní. Fľaše so živicou a tvrdidlami musia byť pri zahrievaní pevne uzavreté, pretože chcete zabezpečiť, aby sa do nádob nedostala voda. Umiestnenie nádob do plastového vrecka nijako nepomáha zahrievaniu, ale chráni bezpečnostné pokyny a etiketu pred zmytím.
Miešanie a miešanie živice
Pred spojením oboch zložiek budete musieť zohriať aj nádoby na miešanie . Odstráňte uzáver z fľaše so živicou a pomaly a opatrne ju prelejte do zmiešavacieho pohára. Miešací pohár chcete nakloniť do 45-stupňového uhla, aby živica jemne stekala po stenách pohárov . Tým zabezpečíte, aby živica pri nalievaní nezachytávala bublinky. Vezmite tvrdidlo a pridajte ho, pričom dbajte na opatrné nalievanie. Pomer miešania musí byť 1:1, ak návod výrobcu neodporúča inak.
Teraz môžete začať miešať tvrdidlo a živicu. Miešajte plynule a pomaly, s týmto procesom sa netreba ponáhľať a nevadí, ak vám to bude trvať 3 až 5 minút. Chcete si byť istí, že sa zmes správne spojila. Miešacie náčinie môžete pritlačiť na dno a steny pohára. Zabránite tak tvorbe ďalších bublín.
Kúzlo živice sa odohráva v procese miešania, pretože práve vtedy dochádza k chemickej reakcii pri spojení dvoch zložiek. Chemická reakcia spôsobí, že vaša tekutá zmes sa zmení na tuhú. Pri miešaní dávajte pozor, aby ste zmes nešľahali, pretože to spôsobí spenenie živicovej zmesi bublinkami.
Je prakticky nemožné, aby sa v zmesi živice nevytvorili žiadne vzduchové bubliny, ale po ukončení procesu miešania nechajte zmes živice stáť približne 3 až 5 minút, v závislosti od toho, akú živicu ste si vybrali na použitie. Ponechanie zmesi v pokoji je dôležité, pretože živica tak získa čas na odplynenie, čo znamená, že bublinky vystúpia na vrchol zmesi a samy prasknú.
Efektívne nalievanie živice
Pri nalievaní zmesi živice budete musieť postupovať rovnako. Predtým, ako do nej začnete liať živicovú zmes, budete musieť formu zahriať. Pri rozdiele teplôt môže dôjsť k povrchovému napätiu, ktoré by spôsobilo zachytenie bublín v živici, keď ju budete nalievať. Formu môžete zahriať pomocou fénu alebo teplovzdušnej pištole na živicu. Prípadne, ak je vaša forma vhodná do rúry, môžete ju na niekoľko minút vložiť do rúry nastavenej na 65 stupňov Celzia).
Povrchové napätie formy, ako aj možnosť vzniku bublín môžete znížiť aj poprášením povrchu formy práškom. Môžete použiť len trochu detského púdru. Vezmite si štetec a naneste prášok a potom z formy vyklepte prebytočný prášok.
Živicu pomaly a opatrne prelejte do nádoby na miešanie. Týmto spôsobom môžete zabrániť vzniku akýchkoľvek bublín. Nádobu na prelievanie držte vo vzdialenosti 5,08 cm - 12,70 cm od povrchu formy. Ak pracujete s veľkou formou, začnite nalievať živicu do stredu formy a opatrne sa pohybujte po forme, čím zabezpečíte rovnomernú vrstvu živice. Ak ste namiešali 30 ml živice, mala by sa celá vyliať približne za 30 až 45 sekúnd (menej ako minútu).
Skúste živicu nalievať krúživým pohybom, plynulo a pomaly. Dbajte na to, aby ste sa pohybovali proti smeru hodinových ručičiek alebo v smere hodinových ručičiek, aby nedochádzalo k prekrývaniu, čo pomôže znížiť počet vznikajúcich bublín.
Živica by sa mala nalievať v tenkých vrstvách, približne 0,32 cm . Bublinky ľahšie unikajú, keď je živica tenšia. S hrubými vrstvami živice sa ťažko pracuje a je náročné odstrániť všetky bubliny. Keď ste dokončili nalievanie tenkej vrstvy živicovej zmesi do formy, musíte skontrolovať, či v živici nie sú zachytené bubliny.
Toto je veľmi dôležitý krok, pretože počas práce musíte z každej vrstvy odstrániť bublinky. Všetky bubliny zachytené v počiatočnej vrstve tam zostanú, ak ich neodstránite, a budú sa zachytávať vo vašom hotovom vytvrdnutom výrobku. Potom môžete pokračovať v procese s nasledujúcou vrstvou, až kým nebude celá forma vyplnená zmesou živice.
Ako odstrániť bubliny z vašej živice pred jej vytvrdnutím
Práve sme si prešli rôzne metódy, ako zabrániť tvorbe bublín vo vašej živicovej zmesi. Bohužiaľ, vzduchové bubliny sa môžu tvoriť v ktoromkoľvek okamihu počas procesu liatia, dokonca aj po začatí vytvrdzovania. To však nevadí, môžeme vám pomôcť zachrániť váš projekt. Veľa bublín sa počas vytvrdzovania vyrieši samo, ale ak sa tak nestane, ukážeme si, ako odstrániť epoxidové bubliny skôr, ako živica začne tvrdnúť.
Použitie propánového horáka alebo teplovzdušnej pištole
Na odstraňovanie bublín zo živice vám poslúži propánový horák. Ak pracujete na menšom projekte, rovnako dobre poslúži aj kuchynský horák. Na väčšie projekty, ako sú stolové dosky, pulty a veľké umelecké diela, však budete potrebovať väčší propánový horák. Skôr ako začnete používať horák, prečítajte si návod na použitie živice, pretože niektoré živice sú horľavé a mohli by sa vznietiť od plameňa horáka. Budete však úplne v bezpečí, ak sa vyhnete priamemu kontaktu plameňa so živicou.
Plameň horáka zohreje povrch živice, čo umožní bublinkám vzduchu presunúť sa na vrch a uniknúť. Držte horák tak, aby nesmeroval na živicu, a zapnite ho. Potom vytočte horák na najchladnejšie nastavenie a stlačením spúšte zapáľte plameň. Nechajte horák 3 až 4 minúty, aby dosiahol požadovanú teplotu.
Horák chcete držať vo vzdialenosti približne 15,24 cm až 30,48 cm od povrchu živice a pohybovať ním zo strany na stranu na malej ploche povrchu živice približne 10 až 15 sekúnd. Potom prejdite na ďalšiu časť. Po 3 až 4 sekundách plytké bubliny z povrchu vyskočia, ale hlbšie bubliny môžu vyžadovať dlhší čas.
Postup opakujte, kým nebudete spokojní, že všetky bubliny zmizli. Povrch živice nenechávajte zahrievať dlhšie ako 30 sekúnd. Ak tak urobíte, mohlo by dôjsť k zmene konzistencie živice. Ak sa po 30 sekundách ešte objavia bublinky, potom ste s nimi, žiaľ, zostali. Preto je také dôležité, aby ste sa pri miešaní a nalievaní živice vyhli tvorbe bublín.
Tento proces sa musí vykonať pred začiatkom tvrdnutia alebo vytvrdzovania, inak sa bubliny usadia v živici a bude ťažšie ich odstrániť. Rovnaký postup môžete vykonať aj s teplovzdušnou pištoľou na živicu, ale to je možnosť len pre menšie projekty zo živice. Ak sa pokúšate odstrániť vzduchové bubliny zo silikónových foriem, intenzita tepla generovaného horákom môže poškodiť iné formy.
Rady, ktoré treba dodržiavať pri používaní propánového horáka
Veľa ľudí sa bojí používať propánový horák, pretože sa obávajú, že by mohli poškodiť svoj projekt alebo náhodne niečo zapáliť. Pri správnom postupe a dodržiavaní niekoľkých jednoduchých pravidiel je to však bezpečný proces. Bezpečnostné pravidlá sú nasledovné:
- Plameňový horák nesmie zostať bez dozoru
- Horák by sa mal držať približne 20,32 cm od povrchu živice
- Plameň by sa nemal priblížiť k žiadnym horľavým látkam alebo predmetom
- Pohybujte horákom po povrchu živice zo strany na stranu
- Nedovoľte, aby sa plameň držal na jednom mieste príliš dlho
- Pracujte v dobre vetranom priestore
- Neprepaľujte živicu nadmerne, pretože by to mohlo zničiť váš projekt
Používanie fénu na vlasy ako odstraňovača bublín z epoxidovej živice
Horáková pištoľ alebo propánový horák sú síce účinnejšie ako fén, ale aj fén bude fungovať pri odstraňovaní povrchových bublín zo živice. Môžete postupovať rovnako ako pri použití horáka. Dávajte pozor, aby ste na povrch živice nefúkli prach, pretože by ste tým poškodili povrchovú úpravu pripomínajúcu sklo.
Ako dostať bubliny zo živice pomocou špáradla alebo špendlíka
Túto metódu budete môcť efektívne použiť len pri práci s menšími projektmi a vyžaduje si dosť času a trpezlivosti. Vložte špáradlo do bubliny a začnite živicu trochu víriť. To spôsobí vytlačenie bubliny zo živice. Ďalšou možnosťou je zobrať špáradlo a pokúsiť sa bublinu odlepiť od okraja, čím sa ľahšie vylúči. Montéri epoxidových podláh majú špecializované zariadenie s názvom ihlový valček práve na túto funkciu.
Ako opraviť epoxidové bubliny pomocou slamky na pitie
Toto je ďalšia metóda, ktorá najlepšie funguje, keď pracujete s menším projektom, ako je napríklad malá riečna doska, šperky a malé formy. Vložte slamku na pitie do a jemne fúkajte. Pohyb vzduchu by mal spôsobiť prasknutie bubliny, len majte na pamäti, že tieto je potrebné urobiť pred začatím procesu vytvrdzovania.
Používanie vákuovej komory
Toto je posledná metóda praskania bublín na menšom projekte alebo forme. Bubliny sa odstránia vďaka vákuovej komore, ktorá odplyní živicu. Túto metódu nepoužíva väčšina domácich majstrov, pretože vákuová komora je relatívne drahá a nie je bežne dostupná v každej domácnosti.
Ako odstrániť bubliny zo zaschnutého epoxidu
Ak ste postupovali podľa všetkého vyššie uvedeného a boli ste opatrní pri nalievaní živicovej zmesi, ale po vytvrdnutí živice sa bohužiaľ stále objavujú bubliny. Možno vás zaujíma, či je možné odstrániť bubliny zo živice aj po jej úplnom vytvrdnutí?
Stáva sa to pomerne často, najmä ak ste v živici použili akýkoľvek druh ozdoby a okolitý vzduch je o niečo chladnejší. Nemajte obavy, pretože existuje spôsob, ako odstrániť bublinky zo živice aj po jej vytvrdnutí.
Ak sa v nej nachádza len jedna alebo dve bubliny, môžete vziať ostrý nôž a živicu z okolia bubliny odrezať. Odstránite bublinu a okolitú živicu a vytvoríte otvorený otvor. Ďalej budete musieť skombinovať malú dávku živice, približne tri štvrtiny až 28,00 gramov , ktorá by mala stačiť na vyplnenie vytvoreného otvoru.
Odliatok umiestnite na stojan tak, aby už nesedel na rovnom povrchu. Pomocou tyčinky na miešanie naberte trochu živice a vyplňte ňou vytvorený otvor, v ktorom sa nachádzala bublina. Živica sa spojí a diera by mala zmiznúť. Potom môžete celý povrch živice pokryť tenkou vrstvou živice, ktorá sa stane glazúrou. Ak je bublín viacero, možno budete nútení celý povrch obrúsiť, kým sa neodstránia. Ak môžete použiť niekoľko vrstiev živice a až po vytvrdnutí živice zistíte, že v počiatočnej vrstve sú bubliny, budete mať problém s ich odstránením. Mali by byť odstránené skôr, ako ste pridali ďalšie vrstvy živice.
Pri odlievaní epoxidovej živice sa vám v živici určite vytvoria vzduchové bubliny. Ak však dodržíte správne postupy a urobíte všetko pre to, aby ste sa tvorbe bublín vyhli, ako sa len dá, mali by ste byť odmenení projektom bez bublín. Dúfame, že ste dobre pochopili, ako dostať bubliny zo živice pre všetky vaše budúce projekty.
Často kladené otázky
Ako odstrániť bubliny zo zaschnutej epoxidovej živice?
Musíte začať s brúsením celého povrchu živice, čím sa odstránia všetky povrchové bubliny. Pomocou vlhkej handričky utrite plochu a potom naneste čerstvú vrstvu živice na celý povrch. Po vytvrdnutí budete mať úžasné umelecké dielo zo živice.
Ako môžete opraviť epoxidové bubliny?
Pri veľkých projektoch sa osvedčil propánový horák. Ak robíte menší projekt, napríklad vytvárate šperky, potom je ideálna teplovzdušná pištoľ, ale funguje aj fén. Ďalšou možnosťou je použiť špendlík alebo špáradlo, prípadne skúsiť metódu fúkania cez slamku.
Môže sa sušič vlasov zbaviť bubliniek zo živice?
Teplovzdušná pištoľ alebo fén skutočne vytvárajú dostatočné teplo na odstránenie bublín zo živice, pokiaľ nie je odliatok príliš veľký. Musíte si dať pozor, aby fén nefúkal na živicu prach, ktorý by poškodil hladký, lesklý povrch živice.
Je na odlievanie živice potrebná vákuová komora?
Vákuová komora je jediná metóda, ktorá vám zabezpečí, že v živici nebudú žiadne bubliny. Ako začiatočník však môžete použiť aj cenovo dostupnejšie metódy, ktoré zabránia tvorbe vzduchových bublín.
Ako zabrániť vzniku bublín pri odlievaní živice na poréznom povrchu?
Ak ste sa rozhodli odlievať živicu na porézny povrch, čo je akýkoľvek povrch, ktorý obsahuje vzduchové kapsy, napríklad drevo, budete musieť začať utesnením povrchu pomocou tesniaceho prostriedku v spreji alebo vodovzdorného laku. Potom budete môcť bezpečne odlievať živicu. Tým sa zabráni tvorbe vzduchových bublín na povrchu živice.