Ako odstrániť živicu z rúk

Ako odstrániť živicu z rúk

Práca so živicou je zábavné remeslo, ktoré mnohých baví. Existuje toľko krásnych projektov, ktoré zahŕňajú epoxidovú živicu, od šperkov až po stoly a podložky. Vytváranie čohokoľvek zo živice je taký zábavný a obohacujúci proces, môže však byť trochu špinavý a čistenie môže byť náročné a zdĺhavé. Ak ste už niekedy mali tú nepríjemnú skúsenosť, že sa vám živica dostala na ruky, vedeli by ste, že jej odlupovanie môže dosť bolieť, nehovoriac o neúčinnosti! Ak vás teda zaujíma, ako dostať živicu z rúk alebo ako odstrániť epoxidovú živicu z pokožky, čítajte ďalej a objavte rôzne metódy, ako to urobiť presne tak, bez bolesti a nepohodlia!

Práca s epoxidovou živicou: Ako sa živica dostane na ruky?

Ako by mal vedieť každý, kto pracoval so živicovým epoxidom a používal ho, pri jeho používaní by sa mali vždy používať rukavice. Je to najlepší spôsob, ako zabrániť tomu, aby sa vám na ruky vôbec rozliala. Niekedy sa však stane nehoda alebo upozornenie nedbáme! Nakoniec, sme len ľudia a niekedy jednoducho zabudneme alebo si myslíme, že to nie je také dôležité, ako to je.

Odstránenie živice z pokožky

Jedno je však isté, živica je toxická látka a ešte v tekutej forme dráždi pokožku. Neodporúčame používať epoxid bez rukavíc, bez ohľadu na okolnosti. Ak vám chýbajú rukavice, odložte svoj projekt, kým si ich nebudete môcť zaobstarať. To isté platí pre ochranu očí - ak sa vám dostane trochu živice do očí, určite okamžite vyhľadajte lekársku pomoc!

Ak sa vám živica predsa len dostala na ruky a chcete vedieť, ako správne odstrániť epoxidovú živicu z pokožky, čítajte ďalej! Existuje mnoho spôsobov, ako túto látku účinne odstrániť.

Ako odstrániť živicu z pokožky a rúk

Hoci sa pri práci s epoxidovou živicou odporúčajú rukavice, príliš často sa kladie otázka, ako odstrániť živicu z rúk. Ako už bolo spomenuté, v skutočnosti existuje pomerne veľa spôsobov, ako odstrániť epoxidovú živicu z pokožky. Metóda, ktorú použijete, bude pravdepodobne závisieť od toho, čo máte doma k dispozícii, ak však máte možnosť dostať sa do obchodu, mohli by ste si prípadne zakúpiť niekoľko z týchto položiek, aby ste zistili, ktorá z nich je pre vašu situáciu najlepšia. Ako odstrániť epoxid z pokožky? Prečítajte si náš zoznam osvedčených metód.

Použitie tekutého mydla

Ak ste to doteraz nevedeli, epoxidová živica a voda sa spolu veľmi dobre nemiešajú. Voda vlastne vytláča epoxidovú živicu, takže je to fantastická metóda, ak vás zaujíma, ako odstrániť epoxid z pokožky! Pomôže aj trochu mydla. Voda vlastne rozpustí väzbu, ktorá sa vytvorila medzi vašou pokožkou a živicou. Nebude potrebné ani veľké drhnutie. Väčšinou si všimnete, že živica jednoducho odpadne! Použitie teplej vody je často lepšie ako studenej.

Mydlová pena na zmytie epoxidu

Používanie octu na potieranie

Ak vám voda nerobí dobre a stále si lámete hlavu nad tým, ako dostať živicu z rúk, potom môže byť pre vás tou správnou voľbou práve ocot. Táto zdanlivo jednoduchá zložka sa už pravdepodobne nachádza vo vašej špajzi a veľmi účinne funguje pri odstraňovaní epoxidu z pokožky. Ocot má v skutočnosti aj protiplesňové vlastnosti a už roky sa používa na liečbu plesňových infekcií. Táto šikovná kuchynská prísada je podobná vode v tom, že pomáha rozpúšťať živicu, ktorá sa vám prilepila na ruky alebo pokožku. Na rozdiel od vody však ocot skutočne rozpustí aj samotnú živicu, nielen jej väzbu.

Ocot odstraňuje živicu z rúk

Stačí namočiť roh handry do octu a trieť a zľahka drhnúť epoxid prilepený na pokožke. To by vás malo rýchlo zbaviť lepkavého povlaku živice na rukách.

Handrička a ocot na odstránenie živice

Používanie citrusových čistiacich prostriedkov

Ak by ste sa stále snažili prísť na to, ako odstrániť živicu z pokožky a rúk, prečo nevyskúšať citrusy? Nie, táto metóda nezahŕňa trenie plátku pomaranča alebo citróna na rukách! Všetko, čo potrebujete, sú tekutiny na báze citrusov alebo čistiaci prostriedok na báze citrusov. Ako už možno viete, citrusy sú vysoko kyslé látky. Práve vďaka tomu sú citrusové čistiace prostriedky také účinné! Hoci sú citrusové čistiace prostriedky veľmi účinné pri odstraňovaní živice z rúk alebo pokožky, nezabudnite, že môžu spôsobiť mierne podráždenie, preto je lepšie vyhnúť sa tejto metóde, ak máte citlivú pokožku. Na trhu sú k dispozícii aj mydlá s prímesou citrusov. Jednu z týchto tyčiniek by ste mali mať možnosť zakúpiť v obchode so zdravou výživou a wellness.

Citrusový čistiaci prostriedok odstraňuje živicu z pokožky

Používanie sódy bikarbóny

Používanie jedlej sódy na čistenie sa v poslednom čase stalo oveľa populárnejším. Táto úžasná látka dokáže pomôcť vydrhnúť a vyčistiť špinu a nečistoty z mnohých miest - niektorí ju dokonca používajú na zuby. Jedlá sóda v kombinácii s mydlom na riad pôsobí ako silný a účinný čistiaci prostriedok na odstránenie živice z pokožky. Je veľká pravdepodobnosť, že nejakú sódu na pečenie už doma máte.

Sóda bikarbóna odstraňuje živicu z rúk

Odstránenie živice z rúk pomocou jedlej sódy je jednoduché. Stačí, ak si na ruku nasypete trochu jedlej sódy (epoxidová živica a vaša ruka by mali byť pred pokusom suché) a potom do nej pridáte trochu mydla na umývanie riadu. Zmes týchto dvoch látok a trochu drhnutia pomôže rozpustiť živicu na pokožke. Po rozpustení epoxidu si jednoducho umyte ruky vodou.

Opláchnite živicu z rúk

Použitie cukrového peelingu

O tejto metóde ste pravdepodobne ešte nepočuli, ale je veľmi účinná. Ako odstrániť živicu z pokožky nemusí byť problém, keď máte cukor! Opäť platí, že cukor už doma pravdepodobne máte, takže túto metódu sa oplatí vyskúšať skôr, ako sa vyberiete do obchodu kúpiť niektorú z ďalších spomínaných ingrediencií. Hoci je táto metóda najmenej účinná, stále stojí za vyskúšanie. Metóda cukrového peelingu je o niečo zložitejšia ako ostatné metódy uvedené v tomto zozname.

Cukrový peeling odstraňuje epoxidovú živicu

Ako odstrániť epoxid z pokožky pomocou cukrového peelingu: Zmiešajte 473,00 mililitrov cukru s polovicou 236,50 mililitrov oleja a približne 15 kvapkami esenciálneho oleja. Uistite sa, že ste zmes dobre premiešali a potom ju jednoducho jednou rukou votrite do postihnutej ruky. Jednoducho!

A tým náš stručný návod na odstránenie živice z pokožky končí. Ako vidíte, odstránenie živice z rúk a pokožky nemusí byť zložitý ani časovo náročný proces! Jednoduché metódy čistenia sú našťastie k dispozícii! Nezabudnite však, že pri práci so živicou je vždy najlepšie nosiť rukavice, prevencia je oveľa jednoduchšia ako liečba! Šťastnú ručnú prácu!

Často kladené otázky

Ako dostať živicu z rúk?

Ako odstrániť živicu z pokožky a najmä z rúk je častá otázka. Odpoveď je zvyčajne celkom jednoduchá, mydlo a voda! Po namočení rúk do teplej mydlovej vody si ich vydrhnite a živica by mala ísť hneď dole. Mydlová voda totiž pomôže rozložiť väzbu medzi vašimi rukami a vrstvou živice. Existujú aj alternatívy, medzi ne patrí jedlá sóda, citrusové mydlo, ocot a cukrový drhnutie. Mnohé z metód používaných na odstránenie epoxidu z pokožky sú vyrobené zo zložiek, ktoré už máte doma.

Je nebezpečné dostať živicu na pokožku?

Áno, živica je v tekutej forme toxická. Ak sa dostane do kontaktu s pokožkou, mohli by ste sa dočkať problémov, ako je ekzém alebo iné alergické reakcie. Pri práci s epoxidovou živicou je veľmi dôležité chrániť si ruky a oči. Pamätajte si, že prevencia je lepšia ako liečba, preto nechajte svoj projekt so živicou na vedľajšej koľaji, kým nebudete mať správne okuliare a rukavice, ktoré vás budú dobre chrániť.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.