11 tipov na najlepšie miešanie epoxidovej živice

Miešanie epoxidovej živice je najdôležitejším krokom pri spracovaní. Pred prvým použitím epoxidovej živice vám preto odporúčame prečítať si našich 11 najdôležitejších rád, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam.

Správny pomer miešania

Každý výrobok má iný pomer miešania. Zvyčajne je to 1 : 1 alebo 2 : 1 medzi živicou a tvrdidlom, ale existujú aj oveľa zložitejšie, napríklad 100 : 45. Podrobnosti zvyčajne nájdete na obale alebo nádobách. Miešací pomer musí byť veľmi presný, inak epoxidová živica nevytvrdne alebo nebude optimálne fungovať. S výpočtom vám pomôže naša kalkulačka epoxidovej živice.

Miešanie epoxidovej živice podľa objemu namiesto hmotnosti

Hustota živice a tvrdidla sa môže líšiť. Preto ani hmotnosť nie je rovnaká. Ak teraz odmeriate živicu a tužidlo 1 : 1 podľa hmotnosti pomocou váhy, pomer miešania nie je správny, pretože živica a tužidlo majú rôznu hmotnosť. Čím väčší objem zmiešate, tým väčší je problém.

Preto náš tip: Miešajte podľa objemu pomocou odmerky. Týmto spôsobom nie je dôležitá hustota materiálov.

Používajte odmerku s dostatočne jemnou stupnicou, aby ste mohli presne merať. Po naliatí epoxidovej živice krátko počkajte, kým sa povrch nevyrovná. Potom primiešajte presné množstvo tvrdidla.

Miešanie epoxidovej živice

Sledujte teplotu okolia

Epoxidová živica citlivo reaguje na teplotu. Toto je veľmi dôležité vedieť, pretože teplo je veľmi dôležitým faktorom pre úspech vášho projektu:

  • Teploty pod 20 stupňov / 68F: Vytvrdzovanie živice sa výrazne spomaľuje. Okrem toho môže dôjsť k väčšiemu začervenaniu amínov (vosková vrstva), ktoré sa musí pred ďalším spracovaním najprv prácne odstrániť. živica môže pri príliš nízkych teplotách aj kryštalizovať.
  • Teploty vyššie ako 20 stupňov / 68F: Zmes živice a tvrdidla reaguje rýchlejšie pri teplotách nad 20 stupňov Celzia. Tým sa skracuje životnosť nádoby, ako aj čas do úplného vytvrdnutia. V tomto prípade by sa mal zvoliť výrobok s dlhším časom spracovateľnosti.

Aj pri použití vo vonkajšom prostredí sa vytvrdzovanie môže výrazne spomaliť, ak teplota počas noci klesne. Okrem toho môže rosenie znížiť kvalitu povrchu v dôsledku teplotných rozdielov.

Vlhkosť vzduchu počas spracovania

Tvrdidlá pri kontakte so vzduchom reagujú pomerne citlivo. Preto neotvárajte fľašu s tužidlom pri vlhkosti vzduchu nad 65 %, pretože ak sa tužidlo ihneď nespotrebuje, jeho kvalita sa už zhorší. Čím viac nádobu s tužidlom otvoríte, tým viac kyslíka sa pridá a tým horší bude výsledok.

Ak vyberáte živicu a tužidlo z nádoby alebo zásobníka, mali by ste to urobiť čistým nástrojom, aby v nádobe nedošlo k žiadnym reakciám.

Tip: Dbajte na to, aby vlhkosť vzduchu počas spracovania epoxidovej živice bola nižšia ako 70 %, pretože aj tu môže dôjsť k nežiaducim účinkom.

Ak má podklad viac ako 6 % vlhkosti (napr. betónová podlaha alebo iné materiály), odporúčame použiť základný náter.

Pred spracovaním zahrejte epoxidovú živicu

Pred použitím epoxidovej živice by sa mala na dosiahnutie optimálnych vlastností skladovať 12 hodín pri teplote 20 až 25 stupňov Celzia. Ak sa so živicou ponáhľate, na požadovanú teplotu ju môžete dostať aj v teplom vodnom kúpeli. Ak je epoxidová živica príliš studená, môžu sa objaviť mliečne šmuhy alebo bubliny, ktoré sa ťažko odstraňujú.

Zahrievanie zmesi zlepšuje tokové vlastnosti, ale skracuje otvorený čas. Spravidla možno povedať, že zvýšenie teploty o 10 stupňov Celzia skracuje životnosť nádoby a čas vytvrdzovania na polovicu.

Tip: Všímajte si aj povrchovú teplotu: Ak použijete epoxidovú živicu s teplotou 20 stupňov, ale nalejete ju na oveľa chladnejší povrch, teplota bude príliš nízka a vytvrdzovanie sa môže zhoršiť. Na dosiahnutie najlepších výsledkov udržiavajte konštantnú teplotu a vlhkosť.

Používajte len kompatibilné farby

Nie všetky farby sú kompatibilné s epoxidovou živicou. Pri farbení epoxidovou živicou je preto dôležité používať len vhodné farebné pasty, farbivá a pigmenty. Viac informácií nájdete v našom sprievodcovskom článku Farby epoxidovej živice.

Starostlivé miešanie zložiek

Miešanie živice a tvrdidla sa musí vykonávať veľmi dôkladne. Ak obe zložky zmiešate príliš málo, môže dôjsť k lokálnemu zlepeniu, neúplne vytvrdnutým plochám alebo rôznym stupňom tvrdosti materiálu.

Nemiešajte príliš malé množstvo živice a tužidla, pretože priľnutie k okraju nádoby spôsobuje priľnutie pomerne veľkého množstva materiálu, čo znamená, že pomer miešania nie je optimálny.

Správny nástroj na miešanie epoxidovej živice

Miešanie veľkého množstva epoxidovej živice

Najlepším nástrojom na miešanie epoxidovej živice je plochá špachtľa, podobná miešadlu na farby. Lacnejším variantom je drevená špachtľa, ktorá je však k dispozícii len v malých veľkostiach pre menšie množstvá. Pre stredné množstvá existujú špeciálne tyčinky na miešanie epoxidovej živice, ktoré sú navrhnuté tak, aby zabránili priveľkému množstvu vzduchu v miešaní a môžu sa použiť niekoľkokrát. Strany miešacieho nástroja musia byť rovné, aby sa dôkladne premiešal aj materiál priliehajúci na steny a dno.

ako miešať epoxidovú živicu

Tip: Na miešanie väčších množstiev sa odporúča vedro s výlevkou. Potom môžete epoxidovú živicu premiešať časovo úsporným spôsobom pomocou vŕtačky s miešadlom.

Kupujte len kvalitné epoxidové výrobky

Existuje celý rad lacných výrobkov, ktoré buď netvrdnú, alebo sú už pri objednávke zažltnuté. Preto sa oplatí .

Miešanie rôznych značiek alebo výrobkov

Epoxidová živica a tvrdidlo sú vo všetkých výrobkoch navzájom špeciálne upravené. Preto sa rôzne výrobky - dokonca aj výrobky toho istého výrobcu alebo dokonca rôznych značiek - nesmú navzájom miešať. Môže to viesť k nepredvídaným chemickým reakciám, napríklad k extrémnemu vývoju tepla.

Toto sa stane, ak sa nedodrží pomer miešania

Ak pridáte viac tvrdidla, ako je uvedené, vytvrdnutý materiál bude mať horšie vlastnosti, napríklad menej tvrdý a odolný. Naopak, príliš veľa živice je zodpovedné za to, že tvrdnutie sa môže dokonca úplne zastaviť a povrch zostane stále lepkavý.

pomer miešania epoxidu

Voda a epoxidová živica nie sú kompatibilné

Voda alebo vlhkosť a syntetická živica nie sú priatelia - aspoň v kvapalnom stave. Miešacie zariadenia, ako sú špachtle a nádoby na miešanie epoxidovej živice, musia byť čisté a bez vlhkosti. Aj malé množstvo vlhkosti môže mať výrazný negatívny vplyv na vlastnosti konečného výrobku.

Miešanie v dostatočne veľkých nádobách - Pozor na tvorbu tepla

Pri miešaní epoxidových živíc vzniká exotermická reakcia zmesi. Zmes sa zahrieva v závislosti od živice, miešaného množstva a výšky nádoby. Je dôležité si to uvedomiť:

  • Existuje horná hranica maximálneho množstva živice a tvrdidla, ktorá by sa nemala prekročiť (overte si u výrobcu). V prípade pochybností je lepšie miešať dvakrát.
  • Miešajte v dostatočne veľkých nádobách, ktoré by mali byť skôr široké ako vysoké. Zníži sa tým nahromadenie tepla.
  • Pri veľkých množstvách používajte epoxidové živice s nízkou reaktivitou, ktoré vytvárajú menej tepla.

Záver pre miešanie epoxidovej živice

V skutočnosti to znie celkom jednoducho: Stačí zmiešať zložky 1 a B a práca je hotová. Diabol sa však skrýva v detailoch a existuje niekoľko faktorov, ako je teplota a vlhkosť okolia/povrchu a ďalšie body, ktoré je potrebné zvážiť, aby nedošlo k plytvaniu pomerne drahou epoxidovou živicou. Ak si jednotlivé body počas spracovania vezmete k srdcu, je oveľa pravdepodobnejšie, že dosiahnete výsledok podľa vašich očakávaní.

Veľa šťastia pri ďalšom projekte s epoxidovou živicou!


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.