Opravy sklenených vlákien - čo potrebujete vedieť

 • Trhliny: môžu to byť pavučinové trhliny, vlasové trhliny alebo trhliny spôsobené napätím. Určenie príčiny je dôležité pre správnu opravu poškodenia. Trhlina môže prebiehať len po povrchu alebo siahať až do laminátu.
 • Trhliny alebo praskliny: K tomu dochádza, keď dôjde napríklad k zrážke s loďou alebo k nejakému druhu nárazu do nehybného objektu. Tým sa laminát s najväčšou pravdepodobnosťou pretrhne a môže dôjsť aj k poškodeniu štruktúry jadra. Tento typ poškodenia je vážny a s najväčšou pravdepodobnosťou si bude vyžadovať odbornú opravu.
 • Prepichnutia alebo diery: Malé otvory spôsobené kameňmi alebo inými menšími predmetmi, ktoré dopadajú na povrch. Niektoré poškodenia spôsobené nárazom môžu byť mierne a len na povrchu, ktoré by sa dali ľahko opraviť. Iné diery môžu preniknúť hlbšie a spôsobiť vážnejšie poškodenie.
 • Poškodené jadro: Niekedy môže dôjsť k poškodeniu materiálu jadra pri náraze, ale vrstva laminátu a povrch zo sklených vlákien môžu vyzerať neporušene. Niekedy sa to môže javiť ako jednoduchý kozmetický problém, otlak, ale je to oveľa vážnejšie. Sklolaminát je slabý a môže ľahko podľahnúť porušeniu trupu.

Dôvody poškodenia sklolaminátu

Pri oprave sklolaminátu sa musíte v prvom rade uistiť, že poznáte príčinu. To môže ukázať, či poškodenie spôsobilo niečo mimo lode, alebo či sa niečo pokazilo vo vnútri. Praskliny môžu tiež naznačovať, či poškodenie spôsobila konštrukčná chyba. V mnohých prípadoch môže mať zlá oprava laminátu za následok aj zhoršenie poškodenia alebo dokonca jeho nebezpečnosť.

Ďalšie dôvody poškodenia sklenených vlákien:

 • Delaminácia: nastáva vtedy, keď sa vrstvy sklených vlákien začnú oddeľovať v dôsledku veku lode, nadmerného vystavenia živlom a UV žiareniu.
 • Staršie lode majú veľké opotrebenie.
 • Počasie alebo prírodné živly a každodenné nárazové sily
 • Svetlo alebo vystavenie UV žiareniu
 • Ťažké zaťaženie

Materiály potrebné na opravu sklenených vlákien

Najprv sa uistite, že dodržiavate bezpečnostné opatrenia, pretože práca so sklenými vláknami môže byť nebezpečná. Nechcete, aby sa vám dostalo do očí alebo aby ste ho vdýchli. Zaobstarajte si respirátor a kombinézu, ktorá vám zakryje celé telo. Odporúčame tiež rukavice a ochranné okuliare. Ak vás pri práci so sklenými vláknami začne páliť pokožka, určite si prečítajte náš článok o tom, ako dostať sklenené vlákna z pokožky.

Nižšie sú uvedené materiály potrebné na všetky vaše opravy sklolaminátu.

 • Vaša tkanina zo sklenených vlákien potrebná pre vašu špecifickú aplikáciu
 • Živica môže byť polyesterová alebo epoxidová
 • Tvrdidlo
 • Gélová vrstva
 • Izopropylalkohol na očistenie prípadného prebytku
 • Niečo na miešanie živice

Na opravu menších dier a prasklín si môžete zakúpiť aj sadu na sklolaminát.

Opravy sklenených vlákien

Súprava na opravu sklenených vlákien

Súprava by mala obsahovať všetko potrebné od živice zo sklených vlákien, tvrdidla, tkaniny zo sklených vlákien, ako aj ďalšie predmety, napríklad nástroj na roztieranie živice a nádobu na miešanie.

Ďalšie potrebné náradie:

 • Acetón
 • Štetec
 • Odmerka
 • Brúsny papier a brúsny blok

Orbitálna brúska

Existujú rôzne typy brúsok, ktoré sa používajú na rôzne účely. Orbitálna brúska je výborná na rovné povrchy a je tak pomenovaná vďaka orbitálnemu spôsobu otáčania. Inými slovami, hlavy sa pohybujú v malých kruhoch alebo po obežných dráhach. Zvyčajne sú to nástroje používané na odstraňovanie laku alebo farby z dreva a prípravu povrchu na maľovanie. V mnohých prípadoch si práca môže vyžadovať rôzne typy brúsok. Orbitálna brúska sa používa aj pri príprave povrchov pri opravách a vyhladzovaní povrchu zo sklených vlákien. Brúska môže používať brúsny papier, ktorý má rôznu štruktúru od veľmi hrubej až po jemnú zrnitosť. Brúsny papier so zrnitosťou 40 je veľmi bežný a čím vyššie číslo, tým je brúsny papier jemnejší.

Nákup sklených vlákien na opravy

Tu sú tipy, pokiaľ ide o nákup sklených vlákien

 • Sklolaminát kupujte v kotúčoch. Možno zistíte, že niektorí predajcovia sklených vlákien považujú balenie a skladovanie zložených kusov za lacnejšie. Akýkoľvek skladaný materiál zo sklených vlákien oslabuje vlákna a je poškodený ešte predtým, ako ho použijete.
 • Uistite sa, že ste si spolu so živicou kúpili aj tvrdidlo. Súpravy na výrobu sklených vlákien by mali byť kompletné so všetkými produktmi potrebnými na prácu.
 • Uistite sa, že máte správne nádoby alebo poháre na miešanie . Malé dávky sa dajú ľahko namiešať v pohárikoch na lieky, ktoré už majú po stranách vyznačené miery. Môžete si kúpiť aj špeciálne väčšie poháre, ktoré majú na boku tiež vyznačené miery.
 • Dbajte na to, aby ste si zakúpili správne sklolaminátové vlákno na konkrétnu prácu. Sklolaminát zo sekanej rohože je lacnejší, ale nie je taký pevný ako iné typy sklolaminátu a práca s ním nie je príjemná. Živica je drahá a nechcete ju celú použiť na sklolaminát nižšej kvality.

sklolaminát

Príručka na opravu prasklín zo sklených vlákien

Ako sme už spomenuli vyššie, v sklolamináte môžu vzniknúť trhliny, ktoré je potrebné opraviť. Pozrime sa v krátkosti na to, ako sa to dá urobiť.

Odstránenie/odrezanie poškodeného miesta

Najskôr si poškodenie dobre prezrite, aby ste presne zistili, čo je poškodené, a potom pripravte povrch. Budete musieť odstrániť všetok poškodený materiál, snažte sa zbytočne neodstraňovať príliš veľa v danej oblasti. V opačnom prípade, ak ide len o malú trhlinu s malým poškodením, vyvŕtajte na oboch koncoch trhliny dva malé otvory, aby ste zabránili jej ďalšiemu rozširovaniu. V prípade vlasovej trhliny ju trochu rozšírte pomocou rotačného noža. To len preto, aby ste vytvorili väčšiu plochu pre epoxidovú živicu.

Čistenie plochy

Dôležité je udržiavať plochu čistú, pretože nechcete, aby sa do nej dostal prach alebo častice, ktoré by vytvorili nevhodný povrch na lepenie. Na túto prácu sa výborne hodí acetón, pretože nezanecháva žiadne zvyšky. Utrite plochu handrou a trochou acetónu.

Miešanie živice

Ďalej chcete zmiešať zložky epoxidovej živice. Budete musieť postupovať podľa uvedených pokynov, pretože chcete mať správny pomer živice a tvrdidla. Tieto výrobky by ste mali ľahko nájsť v miestnom železiarstve alebo u predajcov. Zásoby by mali mať aj námorné dodávateľské spoločnosti. Materiály zmiešajte v nádobe. Vytvorte len toľko zmesi, koľko budete potrebovať, pretože nechcete mať celé vedro epoxidu, ktoré nepoužijete. Vyplňte trhlinu a vyhlaďte ju plastovým aplikátorom. Nechajte to jeden deň zaschnúť a potom oblasť vyhlaďte brúsnym papierom.

Výber správnej rohože zo sklenených vlákien

Pri niektorých opravách budete potrebovať určitý druh spevnenia opravovanej oblasti. Sklolaminát poskytuje odolnosť a pevnosť. Sklovláknitá rohož je známa aj pod názvom Chopped Strand Mat a skladá sa z krátkych vlákien, ktoré sú spojené živicovým spojivom. Toto sklolaminátové vlákno sa používa na pomoc pri vytváraní hrúbky a opravách povrchov. Typ sklených vlákien, ktorý chcete, závisí od toho, čo chcete, aby sa urobilo. Potrebujete pevnosť, alebo sa potrebujete dostať za rohy? Rohož zo sklených vlákien sa skvele používa okolo ťažkých rohov, lepšie ako iné tkané materiály.

Materiál je ideálny aj na prvú vrstvu pred nanesením gélovej vrstvy. Rohož zo sklenených vlákien pomáha zabrániť tomu, aby sa prejavila štruktúra tkania, a poskytuje hladší povrch. Rohož zo sklených vlákien si môžete zakúpiť podľa hmotnosti v závislosti od toho, na čo ju potrebujete. K dispozícii máte aj tkaninu zo sklených vlákien, ktorá je oveľa pevnejšia a ťažšia ako rohož zo sklených vlákien. V mnohých prípadoch môžete pre dosiahnutie najlepších výsledkov použiť oba typy sklenených vlákien.

Laminovanie

V mnohých prípadoch, napríklad pri opravách lodí, potrebujete dodatočnú pevnosť a podporu. Tu sa hodí laminovanie sklených vlákien. Vezmete laminátovú fóliu a prekryjete ju alebo zalaminujete inou fóliou. Na laminátovú fóliu nanesiete epoxidovú zmes, ktorá sa potom umiestni na materiál, ktorý potrebuje spevnenie. Potom pokračujete v pridávaní vrstiev, pričom dbáte na to, aby medzi vrstvami nezostali žiadne bubliny. Každá nasledujúca vrstva by nemala úplne vytvrdnúť, až po pridaní poslednej vrstvy by sa mala nechať úplne vytvrdnúť.

Tento typ procesu sa môže použiť na:

 • Opravy lodných trupov a pozdĺžnych pásov lodí
 • Pre terasový nábytok a terasové terasy
 • Postup možno použiť pri opravách karosérií automobilov
 • Sprchové vaničky zo sklených vlákien
 • Surfové dosky
 • Používa sa aj v lietadlách

živica zo sklenených vlákien

Povrchová úprava

Aby opravené miesto vyzeralo dobre a menej nápadne, môžete naniesť vrchný farebný gél-email. Gélová vrstva poskytuje pekný hladký povrch a pôsobí aj ako ochranná vrstva. Tento výrobok sa dodáva aj v rôznych farbách, ktoré môžu ladiť s opravovanou plochou. Na záver opravovaný povrch vyleštite.

Príručka na opravu otvorov po sklených vláknach

Trhliny až diery v sklolamináte, ktoré si môžu vyžadovať trochu iný prístup, pokiaľ ide o opravy. Diery v sklených vláknach môžu preniknúť hlbšie do povrchu, oprava by mala byť pomerne jednoduchá, pokiaľ nedošlo k poškodeniu konštrukcie. Preto je vždy dôležité určiť príčinu a rozsah poškodenia.

Na vytvorenie stabilného základu pre kryt alebo záplatu je potrebné otvor zväčšiť. Môžete použiť brúsku na väčšiu plochu, obrúsiť ju a potom zužovať brúsenie smerom od otvoru. To umožní vytvoriť väčšiu plochu a lepšiu priľnavú plochu pre krytie. Všimnite si, že vonkajšia časť otvoru je väčšia ako vnútorná. Po skončení brúsenia odstráňte prach handrou a acetónom.

Zakrytie otvoru

Ďalším krokom je vyplnenie otvoru epoxidovou zmesou. Táto zmes obsahuje epoxidovú živicu, tvrdidlo a plnivo, ktoré by sa mali zmiešať podľa pokynov na obale. Množstvo závisí od veľkosti otvoru, ktorý je potrebné opraviť.

Naneste na vrchnú časť rohož zo sklených vlákien

Pri každej práci so sklenými vláknami nezabudnite vždy nosiť ochranné pomôcky. Vystrihnite niekoľko vrstiev rohože alebo látky zo sklených vlákien. Typ rohože alebo tkaniny bude závisieť od potrebnej aplikácie. Vrchnú vonkajšiu vrstvu dokončite rohožou zo sklených vlákien.

rohož zo sklenených vlákien

Laminovanie

Prvá vrstva laminátovej fólie by mala tesne presahovať najmenší bod otvoru. Všetky nasledujúce vrstvy by potom mali byť o niečo väčšie a vytvárať zúžený efekt. Vrstiev by malo byť toľko, aby zodpovedali hrúbke opravovaného otvoru. Zmiešajte epoxid a tvrdidlo a opravovanú oblasť potrite štetcom.

Potom štetcom natrite prvú vrstvu skleneného vlákna a položte ju, štetcom natrite ďalší kus skleneného vlákna a položte ho na prvú vrstvu. Pokračujte vo vrstvení, až kým neskončíte s epoxidovou vrstvou. Po každom nanesení jemne zatlačte, aby ste odstránili vzduchové bubliny. Ak chcete opravu obkresliť, môžete pred pridaním vrstiev sklených vlákien použiť podklad z kartónu alebo iného materiálu.

Dokončovacie práce

Pred brúsením nechajte epoxidovú hmotu úplne stuhnúť alebo vytvrdnúť. Prečítajte si návod na použitie epoxidovej živice, v ktorom by malo byť uvedené, ako dlho treba čakať. Plochu brúste, kým nebude hladká. Môžete pridať aj farebný gél, ktorý zvýrazní hotový vzhľad. Nakoniec opravenú oblasť vyleštite.

Otázky a odpovede

Nasleduje niekoľko otázok týkajúcich sa opravy laminátu.

Ako opraviť sklolaminátovú vaňu

Máte svoje tradičné vane z liatiny, ktorá je potiahnutá porcelánom, alebo svoje nerezové varianty. Dnes je viac ako pravdepodobné, že vaša vaňa je vyrobená zo sklených vlákien. Tie môžu byť cenovo dostupnejšie a odolnejšie, niekedy však časom môže materiál popraskať alebo sa poškodiť.

Vo väčšine prípadov môže byť oprava laminátovej vane jednoduchou prácou pre domácich majstrov. Môžete si ľahko zaobstarať epoxidovú súpravu a zhromaždiť niekoľko ďalších materiálov na opravu prípadných dier alebo prasklín.

Sprievodca rýchlymi krokmi na opravu vane:

 • Posúďte, aké je poškodenie, ak ide o jednoduchý škrabanec, malú dieru alebo praskliny, môžete ich opraviť sami. Ak je poškodenie vážnejšie, možno budete musieť vyhľadať odborníka, ktorý určí rozsah problému. Možno sa budete musieť zaoberať základnou štruktúrou a budete potrebovať dôkladnejšiu opravu.
 • Pripravte a vyčistite oblasť. Vždy dbajte na čistý povrch, inak nedôjde k dobrej priľnavosti.
 • Niekedy je výplň potrebná len pri malých dierach
 • Ak je to potrebné, vyvŕtajte alebo vybrúste do opravovanej oblasti skosenie, aby ste zväčšili plochu.
 • Ak ide o väčšiu dieru, vystrihnite kus materiálu zo sklenených vlákien, ktorý umiestnite na dieru.
 • Vo vhodnom pohári alebo nádobe zmiešajte epoxidovú živicu a tvrdidlo
 • Zmes rozotrite na trhlinu alebo dieru
 • Nechajte úplne vytvrdnúť
 • Možno bude potrebné pridať farebný gél, aby zodpovedal existujúcej farbe
 • Dokončite a vyleštite povrch

Ako opraviť laminátový trup lode z vonkajšej strany

Vážne poškodenia si môžu vyžadovať odborníka na opravu lode, ale malé diery alebo škrabance zvládnete sami. Ak je poškodenie nad čiarou ponoru, možno budete môcť opraviť trup lode vo vode. V opačnom prípade budete musieť loď vybrať z vody, aby ste ju mohli opraviť. Zhromaždite potrebný materiál vrátane súpravy na opravu a môžete začať.

Stručný návod na opravu trupu lode:

 • Vyčistite loď a miesto, ktoré je potrebné opraviť, a odstráňte alebo odrežte všetok poškodený materiál.
 • Ak sú okraje na diere na hrubej strane, budete musieť okraje obrúsiť. Ak diera presahuje cez trup, budete si musieť zaobstarať podklad zo sklených vlákien.

oprava trupu lode zo sklenených vlákien

 • Postupujte podľa pokynov uvedených na súprave na opravu.
 • Budete potrebovať vyrezať kúsky materiálu zo sklených vlákien, ktoré by mali byť súčasťou súpravy. Materiál budete strihať vo vrstvách.
 • Zmiešajte dodanú epoxidovú zmes a naneste ju na pripravený povrch
 • Aplikujte epoxidovú zmes na záplatové listy zo sklených vlákien a umiestnite ich na poškodené miesto, vrstvu po vrstve. Nenechajte epoxidovú zmes pred každou vrstvou úplne vytvrdnúť, inak ju budete musieť zakaždým obrúsiť.

ako opraviť laminátové lode

 • Nechajte úplne vytvrdnúť
 • Plochu prebrúste, aby bol povrch rovný
 • Pridajte farebný gélový náter, zvyčajne si môžete vybrať farbu, ktorá zodpovedá vášmu opravovanému povrchu.
 • Nakoniec plochu prebrúste, vyleštite a navoskujte

Ako opraviť laminátové lode

Váš laminátový čln môže mať viac poškodení ako len vonkajšiu časť trupu. Niekedy môže dôjsť k poškodeniu samotnej štruktúry jadra lode. To si vyžaduje oveľa viac znalostí, času a peňazí. Mali by ste zvážiť, či na to potrebujete odborníka. Laminátové lode sú vo všeobecnosti odolnejšie ako ich drevené náprotivky. Ale ako pri všetkom, aj tu sa vyskytnú poškodenia a problémy. Prvým krokom pri oprave laminátovej lode je posúdenie poškodenia. Zistite, či môžete poškodenie opraviť, alebo či je potrebné niečo úplne vymeniť.

Po identifikácii problému môžete odstrániť všetky poškodené miesta. Potom môžete pripraviť oblasť na lepenie. Nahraďte všetky jadrá tým istým materiálom, ktorý bol odstránený, zachovajte ich rovnakú hrúbku a tvar. Ak je starý laminátový plášť neporušený, môžete ho opäť použiť. V opačnom prípade vytvorte novú laminátovú škrupinu nad materiálom jadra vo viacerých zúžených vrstvách zo sklených vlákien a epoxidu.

Ak je jediným spôsobom opravy lode výmena poškodeného materiálu, chcete sa uistiť, že ste odviedli dobrú prácu. Nechcete sa k problému vrátiť a zaplatiť ešte viac. Najlepšou možnosťou by mohlo byť, že sa dáte na odborníka a zaplatíte len raz.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.