Ako riediť epoxidovú živicu
Pokiaľ ide o lepiace a tesniace materiály, epoxidová živica je skvelou voľbou. Tieto médiá sú známe svojou hrúbkou a štruktúrou, ktorá umožňuje vynikajúcu priľnavosť. Bohužiaľ, nie sú kompatibilné s každým povrchom alebo projektom. Našťastie sme zúžili niekoľko užitočných tipov na riedenie epoxidovej živice, aby ste s týmto skvelým produktom mohli urobiť viac.
Ako riediť epoxidovú živicu
Pri snahe riediť epoxidovú živicu niektorí automaticky siahnu rovno po rozpúšťadlách. Tie síce môžu prispieť k nasýteniu a hladkému pokrytiu plochy živicou, ale môže to byť chyba. Skôr ako sa rozhodnete pokračovať v riedení epoxidovej živice pomocou chemikálie alebo rozpúšťadla, mali by ste zvážiť všetky premenné. Riedenie vášho epoxidu by mohlo mať za následok zmenu jeho základných vlastností spolu s jeho hrúbkou. To znamená, že faktory odolnosti voči vlhkosti a trvanlivosti tohto média môžu byť ohrozené. Ovplyvnený bude aj čas schnutia, pretože bude trvať dlhšie, kým vytvrdne.
Použitie zdroja tepla ako riedidla epoxidovej živice je ďalšou možnosťou. To by sa dosiahlo buď zahriatím vašich materiálov so živicou a tvrdidlom pred zmiešaním, alebo zahriatím povrchového materiálu, ktorý používate, a následným nanesením riedkeho epoxidu naň. Hoci sa pocínovanie epoxidu môže zdať v danom okamihu ako dobrý nápad, môže viesť k tomu, že váš povrch bude poréznejší a náchylnejší na dlhodobé poškodenie. Pre tých, ktorí chcú experimentovať, uvádzame techniky riedenia epoxidovej živice.
Ako riediť epoxidovú živicu pomocou rozpúšťadla
Voľba chemikálie alebo rozpúšťadla pri riedení epoxidovej živice síce funguje, ale môže zmeniť vašu látku. Použitie produktov na báze alkoholu alebo acetónu urobí živicu tekutou, ale zmení aj jej prirodzené výhody a životnosť. Ak sa rozhodnete vyskúšať túto metódu, tu sú niektoré nevýhody, ktoré by ste mohli chcieť vedieť vopred:
- Riedenie epoxidovej živice chemikáliami poškodí jej trvanlivosť
- Odstráni to vodeodolné vlastnosti vášho lepidla
- Rozpúšťadlá tiež predĺžia čas vytvrdzovania a schnutia vašej živice
- Keďže je epoxidová živica taká riedka, je pravdepodobnejšie, že časom popraská
- Niektoré rozpúšťadlá a alkoholy môžu zmeniť vytvrdnutú farbu vášho lepidla
- Chemikálie zvyšujú riziko horľavosti
Epoxidové riedidlá, acetón
Acetón a riedidlá sú najpoužívanejšie médiá na riedenie farieb a iných médií. Je to preto, že ich zloženie je navrhnuté tak, aby odstraňovalo chemické látky nachádzajúce sa v náteroch a lepidlách. Aj preto sú obľúbenou voľbou pre tých, ktorí hľadajú spôsob riedenia epoxidovej živice.
Nevýhodou používania týchto chemikálií je ich sila. Obe obsahujú veľmi tvrdé chemikálie, ktoré ovplyvnia zlúčeniny vo vašej živici. To ich robí slabšími a oveľa menej odolnými ako jednoduché nanesenie vašej epoxidovej živice priamo na plochu. Pri použití tejto metódy odporúčame miešať roztok v riediacom pomere 10:1. Takže pre dosiahnutie najlepších výsledkov by ste mali pridať jeden diel chemickej látky na približne desaťnásobok množstva vašej epoxidovej živice.
Metylovaný lieh alebo denaturovaný lieh
Ide o ďalšiu možnosť veľmi silných rozpúšťadiel, ktoré možno použiť na riedenie epoxidu. Hoci môžu byť o niečo bezpečnejšie ako použitie riedidiel alebo čistého acetónu. Tieto možnosti fungujú lepšie na kovové, plastové a sklenené projekty. Chemické látky v denaturovanom liehu alebo metylovanom liehu sú pre vaše epoxidové živice jemnejšie, čo im umožňuje stále sa rozkladať, ale možno bez straty toľkých prirodzených výhod. Ak chcete použiť tieto možnosti, použite vyšší pomer miešania približne 20:1.
Používanie tepla ako riedidla epoxidových živíc
Ako sme už uviedli, existujú techniky, ktoré možno použiť pri tejto metóde. Jednou z nich je zahrievanie materiálov a druhou je zahrievanie povrchu. Nižšie sa pozrieme na každú z nich.
Nahrievanie epoxidovej živice
Predhriatie vašej živice a tvrdidla by mohlo byť prospešné, pretože vaše médium si stále zachová pôvodné faktory pružnosti a trvanlivosti. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je pridať trochu horúcej vody do vane alebo umývadla a umiestniť tam fľaše, aby zmäkli. Podľa teploty vody by ste ich tam mali nechať až 20 minút. Tým sa epoxidová živica a tužidlo uvoľnia a zriedia, čo umožní hladšiu aplikáciu. Jedinou nevýhodou ohrievania je, že môže spôsobiť rýchlejšie schnutie vašich výrobkov.
Zahrievanie vášho povrchového materiálu
Ak pracujete s akýmkoľvek typom dreva alebo dreveným povrchom, potom je najlepším spôsobom ohrievanie tohto povrchu pred nanesením epoxidovej živice. Nanesenie živice na zahriaty povrch spôsobí jej zriedenie, takže ju budete môcť ľahšie rozotrieť. Týmto spôsobom, keď sa drevo zmršťuje a ochladzuje, môže epoxidová živica zaschnúť a vstrebať sa do vlákien dreva. Pred pridaním epoxidu sa vždy snažte mať všetko nastavené a pripravené, pretože po dotyku s teplým povrchom budete musieť pracovať rýchlo, kým stvrdne. Na nahriatie povrchu je skvelou voľbou fén alebo teplovzdušná pištoľ.
Kľúčom k obom týmto metódam riedenia epoxidu je, že teplota vašej látky alebo materiálov by nikdy nemala prekročiť 35 ˚C. Vždy by mali byť teplé a nie príliš horúce na dotyk. Ak prekročíte túto teplotu zahrievania, môže to spôsobiť príliš rýchle vyschnutie vašej živice. To je ľahko badateľné podľa dymu, ktorý môžete vidieť vychádzať z vašich vytvrdnutých predmetov. Tie by bolo potrebné zošrotovať a vyrobiť nanovo.
Záver
Budete musieť epoxidovú živicu riediť? Na základe vašich povrchov, požiadaviek projektu a ďalších faktorov je niekedy potrebné použiť riedidlo na epoxidovú živicu. Pre väčšinu projektov to však nie je životaschopné ako dlhodobé riešenie.
Vidíme, že tepelné metódy sú výhodnejšie, keď človek hľadá pridanú trvanlivosť a neohrozuje vlastnosti vášho epoxidu. Hoci budete musieť sledovať nastavenie teploty a uistiť sa, že svoje výrobky neprehrejete. Použitie chemikálií alebo alkoholov môže byť síce jednoduchšie, ale zbaví epoxid iných vlastností a neprinesie profesionálne výsledky.