Ako si vyrobiť živicové podložky
- Farebné pigmenty podľa vášho výberu
- Výrobok na uvoľnenie formy alebo jeho náhrada
- Akékoľvek iné ozdoby, ktoré chcete do živice vložiť, ako sú gombíky, mušle, trblietky alebo piesok
- 3 jednorazové poháriky na miešanie: najlepšie 2 menšie 30 ml poháriky a väčší 300 ml pohárik
- Miešacie tyčinky a tyčinka na nanuky
- Pár nitrilových rukavíc a ochranné okuliare
- Ručná alebo umelecká baterka
- Párátka na zuby
- Podložka na sušenie alebo vytvrdzovanie živice
- Čistiaca handrička na čistenie v prípade, že vznikne neporiadok
- Budete potrebovať prázdnu škatuľu alebo niečo na zakrytie podložiek počas procesu vytvrdzovania
- Na zadnú stranu podložiek môžete použiť korkové alebo samolepiace gumové podložky
Najprv sa rozhodnite, aký tvar a dizajn plánujete použiť. Na trhu sú k dispozícii rozmanité tvary, ktoré vám poskytujú veľa kreatívnych možností.
Rôzne typy živicových foriem na podložky:
- Bežné typické okrúhle alebo štvorcové formy
- Oválne formy na živicové podšálky
- Obdĺžniková forma
- Veľké a menšie formy v tvare šesťuholníka
- V tvare srdca
- Formy v tvare kvetu
- Formy na geódy nepravidelného tvaru
- Osemhranná alebo osemhranná forma
- Niektoré s okrajmi, niektoré bez nich
- 2-dielne živicové formy na podšálky, ktoré vytvárajú efekt rieky alebo oceánu
- Formy typu puzzle. Táto väčšia 4-dielna forma obsahuje samostatné diely. Spoločne vytvárajú tvar, napríklad kruh, štvorec alebo geódu
- Môžete si vybrať, či chcete dať svojmu podstavcu lesklý alebo matný povrch - túto povrchovú úpravu dajte živici po vytvrdnutí
Použite formu na živicový podšálok alebo akýkoľvek predmet, ktorý máte doma, napríklad plytkú nádobu hladkého typu. Po dokončení podšálky môže byť potrebné formu rozrezať, aby ste odstránili vytvrdnutú živicu. Použitím správnej formy zo silikónovej živice sa s ňou oveľa ľahšie pracuje a dosiahnete lepší výsledok. V používaní formy môžete pokračovať aj naďalej.
Podložka zo silikónovej živice sa časom začne opotrebovávať a roztrhne sa a živica sa na ňu nalepí, čo spôsobí, že silikón sa zlomí alebo roztrhne.
Výučbový program: V prípade, že sa v priebehu roka stane, že sa v priebehu roka stane, že sa v priebehu roka stane, že sa v priebehu roka stane, že sa v priebehu roka stane: Návod: Ako si vyrobiť podstavce zo živice
Práca so živicou a vytváranie krásnych, jedinečných tvarov a vzorov, je zábavný a kreatívny spôsob skúmania. Poďme sa teda pustiť do tvorenia!
Príprava
Pri používaní živice je príprava veľmi dôležitá. Pozorne si prečítajte a dodržiavajte pokyny a pred začatím sa uistite, že máte všetky potrebné materiály. Tento projekt vykonávajte v dobre vetranom priestore a používajte ochranné pomôcky, ako sú rukavice a respirátory.
Ak by ste spôsobili nejaký neporiadok, nezabudnite použiť handru alebo podložku. Živica najlepšie reaguje pri teplých teplotách. Ideálna teplota sa pohybuje od 22 °C do 23 °C ( 23,33 °C ). Pri príprave formy ju nastriekajte separačným prípravkom a potom ju potrite prstami v rukaviciach, aby ste pokryli celý povrch formy.
Zmiešajte a zafarbite živicu
Pred otvorením živice a začatím procesu miešania je potrebné živicu umiestniť do misky s teplou vodou na približne 10 minút. To pomôže zabrániť tvorbe bublín. Pritom sa predĺži čas vytvrdzovania a skráti sa čas, ktorý potrebujete na prácu s ňou.
Pred miešaním živice si vždy najskôr nezabudnite prečítať návod na použitie. Množstvo živice potrebnej na výrobu podšálky závisí od veľkosti formy a od toho, či plánujete do nej vkladať predmety. Zmiešajte rovnaké množstvo tvrdidla a živice (pomer 1:1). Ak potrebujete 100 ml, budete potrebovať 50 ml živice a 50 ml tvrdidla.
Pripravte si dva jednorazové poháriky na odmeriavanie a oba nalejte do väčšieho pohára. Pomocou miešacej tyčinky živicu dôkladne premiešajte, pričom zoškrabte steny a dno. Pomôže to vzniku menšieho počtu bublín. Túto zmes miešajte približne 2 - 3 minúty, kým sa zmes nebude zdať číra.
Ako vyrobiť podložky zo živice: Farbenie živice
Keď pridávate farbu do živice, odporúčame vám použiť farbu značky špeciálne určenej pre danú značku živice. Ak by ste použili inú značku farby, vaša živica môže mať odlišný čas vytvrdzovania a môže dokonca spôsobiť farebný rozdiel. Farbu je možné pridať až po zmiešaní živice a vytvrdzovacieho prostriedku. Miešanie sa musí vykonať dôkladne, aby ste získali jednoliatu farbu alebo v závislosti od typu požadovaného efektu.
Typy dostupných farbív:
- Alkoholový atrament
- Živicový odtieň
- Akrylová farba
Bez ohľadu na to, akú farbu si vyberiete, nesmie presiahnuť 6 % celkového objemu vašej živicovej zmesi.
Vložený projekt
Ak chcete do živicového podstavca zabudovať predmety, najprv určte cieľ. Obľúbené sú mince a veci, ako sú uzávery na fľaše. Keď použijete silikónovú formu, rozhodnite sa, ktorá strana podšálky bude hornou stranou. Vrchná strana môže byť strana otočená k vám, to vám umožní vidieť vložené predmety smerom nahor. Ak si vyberiete vrchnú stranu podšálky, ktorá je najbližšie k stolu, vložte ju hore nohami. Budete to musieť urobiť, ak používate zarámovanú formu alebo s predmetmi, ktoré môžu plávať.
Budeme postupovať podobne. Predmet upevnite na mieste pomocou trochy živice naliatej do formy. Teraz pridajte malé množstvo živice do ďalšieho pohára. Položte predmet, ktorý chcete do živice vložiť, a potom ho úplne natrite. To pomôže zabrániť vzniku bublín pri vkladaní predmetu. Keď ste predmet natreli, umiestnite ho do formy v tenkej vrstve živice. Ak plánujete osadiť viac predmetov, postupujte rovnako a umiestnite vybraný predmet na požadované miesto v živici. Potom pridajte ďalšiu vrstvu živice.
Ak budete s predmetmi príliš hýbať, môžu sa ľahko vytvoriť bubliny, preto buďte opatrní. Ak by predmety po pridaní väčšieho množstva živice plávali, použite na ich zatlačenie tyčinku.
Nalievanie epoxidovej živice
Keď je všetko zmiešané s pridanou farbou, živicu môžete naliať do formy na podšálky. Na jej vyplnenie budete potrebovať približne 0,84 cm. Pri osadzovaní predmetov pridajte tenkú vrstvu, ktorá pokryje približne 0,32 cm . Po dokončení pridajte predmety.
Po dokončení vkladania predmetov do živice ju zakryte ďalšou živicou a vyplňte formu. Nalejte toľko živice, aby bola asi 1/8 palca od okraja. Dávajte pozor, aby ste formu nepreplnili.
Ako vyrobiť podložky zo živice: Druhý spôsob liatia
Prvým spôsobom je nalievanie jednej vrstvy živice, ale môžete naliať aj dve vrstvy. V prvej vrstve musí byť malé množstvo živice na tenkú vrstvu, ako je uvedené vyššie. Takto by ste mali pokryť 4 podšálky, pričom spotrebujete približne 60 ml živice. Potom vložte predmety a odstráňte prípadné bubliny. Na vytvrdnutie by ste si mali nechať približne 4 hodiny, po ktorých pridáte vrchnú vrstvu a poslednú vrstvu živice. Na jeden okrúhly podstavec by ste mali použiť približne 88 ml - 100 ml.
Odstránenie vzduchových bublín z vašej živice
Vzduchové bubliny odstráňte špáradlom alebo umeleckým horákom. Po naliatí živice do formy použite rezací horák na odstránenie vzduchových bublín. Zdrojom tepla neustále pohybujte po povrchu, pretože sa nesmie zastaviť na jednom mieste na príliš dlhý čas.
Podložky s vloženými predmetmi:
- Pred osadením musia byť predmety potiahnuté tenkou vrstvou živice.
- Po uložení predmetov do živice sa uistite, že v nej nie sú žiadne bubliny.
- Živica musí stáť maximálne 10 - 15 minút. (Ak ju necháte stáť dlhšie, živica stvrdne.) Tým sa bubliny dostanú na povrch.
Zakryte a vytvrdnite
Po zaliatí živice ju nechajte vytvrdnúť. So živicou je možné manipulovať už po 24 hodinách, ale radšej ju nechajte úplne vytvrdnúť - tento proces trvá 48 až 72 hodín. Podložku počas vytvrdzovania zakryte, aby na jej povrch nemohol dopadnúť prach alebo čiastočky.
Odstránenie silikónovej formy
Ak sa živica ešte stále môže ohýbať a ohýbať, ešte ju z formy nevyberajte. Mohlo by to deformovať váš podstavec a spôsobiť, že sa neusadí tak rovno, ako by mal. Pri použití silikónovej formy by sa to však nemalo stať a odliatok by sa mal uvoľniť celkom ľahko. Ak použijete prípravok na uvoľnenie formy, pomôže vám s odformovaním podšálky a predĺži životnosť vašej formy. Ak nepoužijete prípravok na uvoľnenie formy, silikónová forma časom zostarne a stane sa krehkou a môže sa dokonca roztrhnúť.
Alternatívy k prostriedkom na uvoľňovanie foriem:
- Nepriľnavý sprej na varenie: Je netoxický, nepoškodí formu ani živicu a nemal by ovplyvniť jemnejšie detaily formy.
- Rastlinné a minerálne oleje: Odporúčame ich pre jednoduché formy. Ak je vrstva, ktorú nanesiete, príliš hrubá, môže to ovplyvniť detaily formy
- Vazelína: Je možné ju použiť na základné formy, teda bez jemnejších detailov
- Mastenec: Je ideálny pre základnejšie formy bez väčších detailov
Ako vyleštiť epoxidový podstavec
Konečný živicový predmet, v tomto prípade váš podšálka, by mal mať vyleštený vzhľad, najmä ak ste použili silikónovú formu. V opačnom prípade použite na vyhladenie povrchu brúsny papier. Možno nebudete musieť použiť brúsny papier vôbec, pretože môžete použiť aj leštidlo na živicu. Tá sa ľahko aplikuje a zanechá váš podšálok s lesklým povrchom.
Ak je odliatok matný alebo má ľahké škrabance, musíte ho namočiť a prebrúsiť. To môžete urobiť ručne, pretože podšálka je dostatočne malý predmet na to, aby sa to dalo ľahko urobiť. Použite brúsny papier s hrubou zrnitosťou od 120 až po jemnú zrnitosť 3000. Držiak na brúsny papier sa vám bude hodiť, ale nie je nevyhnutný. Ak plánujete robiť väčšie projekty, zvážte kúpu elektrickej brúsky a leštičky.
Budete potrebovať nádobu na striekanie alebo fľašu s rozprašovačom vody, pretože pri brúsení sa uvoľňuje teplo. Pri brúsení navlhčite brúsny papier alebo doň pridajte vodu. Odstráňte všetky čiastočky prachu alebo nečistôt. Začnite s hrubým brúsnym papierom a prejdite na jemnejší brúsny papier, pričom vykonávajte krúživé pohyby. Zakaždým použite vodu a po skončení povrch utrite. Po dokončení by mal byť povrch živice rovný a hladký. Povrch musí byť úplne suchý, potom môžete začať s leštením.
Pre čo najčistejší povrch zvážte:
- Typ leštiaceho prostriedku, ktorý je najlepšie použiť
- Typ použitej utierky
Po dokončení a keď ste spokojní, môžete živicový podtácek dokončiť pridaním nárazníkov alebo zátok na podtácek.
Vytvorenie živicových podložiek pod horúce nápoje
Bežná epoxidová živica vydrží krátkodobo maximálne 150°/65,5°C/148° C. Potom sa výrobok začne deformovať. Šálky s horúcou kávou preto nie je najvhodnejšie umiestniť na živicový podstavec.
Podložky pod horúce nápoje však môžete vyrobiť aj vtedy, ak si zakúpite žiaruvzdornú živicu. V závislosti od značky a výrobcu niektoré žiaruvzdorné živice odolávajú teplotám až do 315 °C. Živica8 je jednou z najobľúbenejších žiaruvzdorných živíc na trhu. Pri použití so silikónom je veľmi bezpečná na použitie v domácnosti a znesie teplo. Prečítajte si viac informácií o žiaruvzdornej živici.
Nápady na rôzne typy podložiek
Existujú tisíce nápadov na vytvorenie živicových podložiek. Do živice možno vložiť toľko vecí, od plastu až po kov, hlinu a trblietky, a vytvoriť tak špeciálny a jedinečný podstavec. Hoci do živice môžete pridať takmer čokoľvek, radšej sa vyhnite skutočným kvetom a listom, pretože obsahujú vlhkosť, ktorej sa vo výrobkoch zo živice musíte vyhnúť. Vlhkosť môže so živicou reagovať a váš predmet sa sfarbí do hneda a zničí sa. Ak chcete do živice vložiť kvety, použite sušené kvety.
Nápady pre vaše podložky zo živice, ktoré si urobíte sami:
- Mušle
- Mince
- Viečka od fliaš
- Fotografie
- Hodinové diely
- Papierové
- Gombíky a korálky
- Sušené kvety
- Kúsky mozaikových dlaždíc
- Kamienky, piesok a trblietky
Ďalšie inšpiratívne nápady na podšálky z živice
Na trhu je k dispozícii toľko farieb, predmetov, trblietok, farieb, ako aj najrôznejších tvarov foriem. Ľahko si tak vytvoríte tie najkrajšie podšálky a urobíte dojem na svojich hostí.
Pláž pri oceáne: Pomocou niekoľkých jednoduchých a ľahko realizovateľných nápadov si môžete vytvoriť epoxidové podložky pre váš dom na pláži, ktoré budú krásne ladiť s vaším štýlom a témou. Takto takmer zachytíte časť oceánu a pláže. V živicových podložkách môžete použiť živicové farbivá a pigmenty a plážový piesok, aby ste vytvorili modré oceány a vlny.
Epoxidové podložky Galaxy: Pomocou živice, farieb a trblietok vytvorte krásne, magické, trblietavé podtácky s galaxiami.
Podtácky s geódami: Ide o jeden z najobľúbenejších typov podtáckov. Podtácky pripomínajú kryštál geódy s rôznymi efektmi a farbami. S jeho nápadom si môžete vytvoriť krásne podložky. Na trhu sú aj špeciálne formy na geódy. Napríklad forma na geody puzzle so štyrmi samostatnými formami, ktoré spojíte do kruhu.
Podložka z hliníkovej fólie a epoxidovej živice: Použite rôzne farby živicového pigmentu a fólie na vytvorenie štruktúrovaného vzhľadu.
Podložky, ktoré obsahujú prírodné prvky: Môžete použiť rôzne prírodné materiály, napríklad kus štvorcového dreva alebo čo tak kameň. Pokryte ich vrstvou živice, ktorá slúži na ochranu a konzerváciu.
Živicový podtácek s Petriho miskou alebo podtácky s alkoholovým atramentom: Reakcia alkoholového atramentu a živice je krásna, vytvára úžasné vzory a jasné farby. Biely alkoholový atrament je trochu iný, pretože je ťažší. Preto pri použití s inými farebnými atramentmi vytvára hlbšiu vrstvu.
Základ drevených podložiek: Môžete si kúpiť hotové nekvapkajúce drevené podložky s okrajmi. Tie vám umožnia naliať živicu na podstavec bez toho, aby kvapkala cez stranu. Je tiež ľahké navrhnúť rôzne efekty a farby.
Epoxidový podstavec pod rieku: Podobný riečnemu stolíku, ale v menšom meradle. Ak chcete, môžete použiť drevo so živým okrajom, ale na dosiahnutie rovnakého efektu môžete použiť aj špeciálnu formu na podšálky.
- Výučbový program: V prípade, že sa v priebehu roka stane, že sa v priebehu roka stane, že sa v priebehu roka stane, že sa v priebehu roka stane, že sa v priebehu roka stane: Návod: Ako si vyrobiť podstavce zo živice
- Ako vyrobiť podložky zo živice: Farbenie živice
- Ako vyrobiť podložky zo živice: Druhý spôsob liatia
- Ako vyleštiť epoxidový podstavec
- Vytvorenie živicových podložiek pod horúce nápoje
- Nápady na rôzne typy podložiek
- Ďalšie inšpiratívne nápady na podšálky z živice