Ako si vyrobiť kocky z živice

Z mnohých interaktívnych aktivít, ktoré rodiny robia, zostávajú stolové hry mimoriadne obľúbenou voľbou. Keď si však chcete zahrať hru a je bez nejakej kocky, môže to byť trochu frustrujúce. Vytvorenie vlastných živicových kociek môže dodať rodinnému hernému večeru krásny nádych a kreatívne možnosti sú doslova nekonečné. Ak to znie ako zábavný projekt DIY, ktorý by ste radi vyskúšali, potom si hoďte kockou a pripojte sa k nášmu jednoduchému a interaktívnemu návodu na odlievanie kociek.

Skúmanie rôznych druhov kociek

Keď mnohí z nás myslia na kocky, pravdepodobne si predstavíme tradičné kocky v tvare kocky, ale v skutočnosti existuje toľko rôznych druhov, z ktorých si môžete vybrať. Rôzne tvary kociek sa používajú na rôzne hry, preto je dobré vedieť, aký druh kociek potrebujete, skôr než sa vrhnete priamo do živice. Pozrime sa na niektoré z rôznych možností kociek.

Ako si ľahko vyrobiť vlastné kocky

Existuje mnoho typov kociek, ktoré sa používajú v rôznych prostrediach. Tu sú niektoré z najbežnejších foriem kociek a ich použitie.

 • Rôzne farby, niektoré s rôznymi farbami na každej strane
 • Pokerové kocky s obrázkami valacha, kráľovnej alebo kráľa atď.
 • Kocky so zápornými a kladnými znamienkami na každej strane
 • Symboly jin a jang
 • Hracie kocky používané vo filme Jumanji majú na každej ploche obrázky
 • Štandardné kocky s číslami alebo bodkami na každej strane

Rôzne tvary, ktoré môžete vytvoriť pomocou odlievania kociek

Existuje približne 7 rôznych druhov kociek, ktoré sú zvyčajne súčasťou živicových foriem na odlievanie kociek. Tu je stručný opis každej z týchto odrôd kociek, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa, ktorú z nich potrebujete!

 • D4: táto trojuholníková kocka má štyri strany s číslami od 1 do 4. Každý vrchol má na každej strane tri čísla, čo môže hádzanie kocky trochu skomplikovať. Najlepšie je hodiť tieto kocky do vzduchu a potom použiť hodnotu, ktorá je uvedená na hornej strane. Tieto kocky sú známe aj ako tetraedrické kocky.
 • D6: kocky D6 sú tradičné kocky v tvare kocky s číslami 1 až 6 na stranách. Súčet čísel na protiľahlých stranách kocky sa vždy rovná 7.
 • D8: ako iste tušíte, kocka D8 má osem strán s trojuholníkovými stranami. Tieto kocky si môžete predstaviť ako kocky zložené z dvoch pyramíd. Ak spočítate čísla na oboch stranách, dostanete sa k súčtu 9. Ako by ste očakávali, tieto kocky sú známe aj ako osemstenné kocky.

živicové kocky

 • D10: tieto desaťstranné kocky v tvare draka majú dva ostré rohy, keď sa horný a dolný bod stretávajú. Zvyčajne sa používajú čísla od 0 do 9, ale môžu byť aj od 1 do 10. Keď sčítate čísla na opačných stranách, dostanete 11. Nepárne čísla sú zhromaždené v jednom bode, zatiaľ čo párne čísla sa zhromažďujú okolo druhého bodu. Deltoedrické kocky sú známe aj ako päťuholníkové lichobežníkové kocky, ale to je už trochu krkolomné.
 • D12: tieto dodekaedrické kocky majú 12 strán, pričom každá strana má päťuholníkový tvar. Zo vzoru uvidíte, že súčet protiľahlých strán kocky D12 bude 13.
 • D20: pozostávajú z 20 rovnostranných trojuholníkových strán, tieto kocky môžu mať buď čísla 0 až 9, alebo 1 až 20. Súčet čísel na protiľahlých stranách bude vždy 21.
 • D100: teraz máme veľký skok od D20 k D100. Tieto kocky sú známe aj ako beskonové polyedrické kocky so 100 rovnými plochami. Tieto kocky sú veľké ako golfová loptička a zvyčajne nemajú veľkú praktickú hodnotu, zvyknú sa vytvárať len pre svoju jedinečnosť.

Naše odporúčania pre formy na živicové kocky

Je pravdepodobné, že ak hľadáte tipy, ako si vyrobiť vlastné kocky zo živice, ešte nemáte potrebné zásoby. Vybrali sme naše dve najlepšie odporúčania pre formy na živicové kocky, ktoré vám pomôžu začať. Obe tieto možnosti sú veľmi kvalitné a budete ich môcť opakovane používať na výrobu ľubovoľného počtu krásnych živicových kociek. Na výrobu vlastných živicových kociek si budete musieť zakúpiť aj živicu na hlboké liatie, pričom náš návrh uvádzame nižšie.

Jednoduchý návod na odlievanie kociek

Najlepšie formy na odlievanie kociek pre začiatočníkov: SHYNEK Resin Dice Molds

Ak ste v odlievaní živice úplne noví a nemáte žiadne potrebné zásoby, potom je pre vás táto súprava ideálna. Súprava obsahuje 19 silikónových foriem na výrobu kociek, päť plastových kvapkadiel, jednu 100 ml odmerku na živicu, zlaté akrylové farby, jeden štetec, desať miešacích tyčiniek a 20 prstových koliesok. S touto súpravou sa môžete hneď vrhnúť do učenia, ako si ľahko vyrobiť vlastné kocky! Táto súprava foriem na odlievanie kociek obsahuje dva varianty každého tvaru kocky, jeden s číslami a jeden s písmenami. Silikón je vysokokvalitný, takže formy sú odolné, mäkké a ľahko sa odlievajú a čistia.

Najlepšie profesionálne formy na odlievanie kociek: SZECL Formy na kocky z živice

Formy na odlievanie kociek szecl sú vyrobené z vysokokvalitného silikónu, ktorý sa ľahko používa, odlieva a čistí. Súprava obsahuje 7 základných tvarov kociek s číslami. Formy na kocky ponúkajú veľký priestor, ktorý umožňuje pridávať rôzne ozdoby, ako sú kryštály, kamene, suché kvety a rôzne trblietky a farby. Po úplnom vytvrdnutí projektu môžete kocky z formy jednoducho vybrať. Formy môžete po použití ľahko vyčistiť čistou vodou, aby ste zachovali ich dlhú životnosť.

Najlepšia živica na hlboké liatie: Hlboká licia živica INCREDIBLE SOLUTIONS

Pokiaľ ide o živice na hlboké liatie, tento výrobok Incredible Solutions je zďaleka najlepší. Táto živica je ideálna nielen na odlievanie kociek, ale možno ju použiť aj na iné aplikácie odlievania a osadzovania, ako sú šperky alebo riečne stoly. Táto živica sa veľmi ľahko používa, pričom návod na použitie je zrozumiteľný. Zloženie znižuje pravdepodobnosť tvorby bublín a kráterov a možno ju ľahko farbiť farbivami a práškami.

Ako si sami vyrobiť formy na kocky

Na začatie projektu musíte mať originálnu alebo predlohovú kocku. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako si vyrobiť formu na kocky, pokračujte v čítaní tohto článku. Vytvorili sme tiež kompletný návod o tom, ako vyrobiť formy na živicu. Vyrobením vlastných foriem na odlievanie kociek si môžete vytvoriť jedinečné, neopakovateľné kocky, ako je tá nižšie.

Unikátne ručne vyrábané živicové kocky

Príprava

Najskôr si musíte pripraviť pracovný priestor. Uistite sa, že máte čistý pracovný priestor bez rušivých vplyvov. Teraz sa musíte rozhodnúť, či budete vyrábať jednodielnu alebo dvojdielnu formu na liatie. V tomto návode budeme vyrábať základnú jednodielnu formu. Táto jednodielna forma nebude mať žiadne otvorené strany, len malý otvor, do ktorého budete liať živicu.

Posledná vec, ktorú potrebujete mať predtým, ako začnete vyrábať vlastnú formu na živicové kocky, je originálna kocka, ktorú chcete replikovať.

Potrebné materiály

Skôr ako sa začnete učiť, ako si vyrobiť vlastnú formu na kocky, budete musieť zhromaždiť potrebné zásoby. Tu je stručný zoznam pomôcok, ktoré budete potrebovať na výrobu vlastnej formy na živicové kocky:

 • Silikónová živica
 • Poháriky alebo nádoby na umiestnenie originálu
 • Miešacie poháre alebo nádoby na silikón
 • Hlavné alebo originálne kocky

Jednoduchý návod na výrobu kociek

 • Miešacia lyžica alebo nástroj
 • Hlina alebo plastelína
 • Silikónové rukavice na ochranu rúk
 • Okuliare na ochranu očí pri liatí a brúsení

Formovací materiál

Lisovací materiál, ktorý je najvhodnejší na vytváranie foriem na živicové kocky, je silikónová guma. Silikónová guma je pevná, odolná a opakovane použiteľná. Silikónová guma je tiež mäkká a pružná, vďaka čomu je odlievanie veľmi jednoduché.

Silikónová guma je netoxická a neškodná, zvyčajne sa používa pri výrobe detských cumlíkov a výrobe foriem.

Miešanie a vylievanie silikónovej formy

Na začiatku musíte do svojej hlavnej kocky umiestniť kolík. Zahrejte špičku špendlíka plameňom a zatlačte ho do jedného z ostrých rohov kocky. Potom pridajte malé množstvo plastelíny alebo hliny na dno nádoby, ktorú používate. Odporúčame použiť malú nádobu, aby ste neplytvali silikónom. Pomocou miešacích pohárov odmerajte správne pomery silikónu, pričom sa veľmi presne riaďte pokynmi na obale.

Ako vyrobiť formy na kocky zo silikónu

Silikón má rôzne pomery a časy vytvrdzovania, preto je dôležité uistiť sa, že máte správne miery. Keď je vaša zmes dôkladne premiešaná, nalejte ju na hlavné kocky v pohári. Hlavnú kocku zakryte až do výšky 5 mm nad ňou. Zľahka poklepte na poháre, aby sa uvoľnili všetky vzduchové bubliny, a pred vybratím formy z pohárov nechajte silikón vytvrdnúť aspoň 24 hodín .

Ako vyrobiť polyedrické živicové kocky

Štandardné formy, ako sú uvedené vyššie, sú všetky polyedrické kocky. Ide o kocky s viacerými rovnými plochami, ktoré majú rovnakú veľkosť. Keďže na trhu je k dispozícii pomerne veľké množstvo živíc, bude to musieť byť pokus a omyl, aby ste zistili, čo vyhovuje vašim potrebám.

Ak si nie ste istí, držte sa nášho odporúčania a nemôžete urobiť chybu!

Potrebné materiály

Pred začatím projektu si zaobstarajte všetky potrebné materiály. Predbežná príprava vám zabráni, aby ste sa v polovici výroby kociek potácali a nemali všetky potrebné materiály.

 • Budete potrebovať formu, budete sa musieť rozhodnúť, či si formu kúpite alebo vyrobíte
 • Dvojzložková číra živica na odlievanie (živica a tvrdidlo)
 • 2 jednorazové miešacie poháre

Odlievanie kociek z farebnej živice

 • Drevená lyžica alebo iný nástroj na miešanie živice
 • Pomocou špáradla ľahko otvorte otvor vo forme, ktorý umožní priesak živice do formy. Po naliatí živice odstráňte vzduchové bubliny
 • Farbenie

Miešanie živice

Na obale nájdete pokyny, ktoré vám pomôžu. Na výrobu živicových kociek použite len množstvo podľa návodu. Po naliatí dvojzložkovej živice do jednorazových pohárikov ju premiešajte pomocou lyžice alebo akéhokoľvek iného miešacieho nástroja (môže to byť čokoľvek, čo sa dá ľahko vyčistiť). Nepoužívajte drahé jednorazové miešacie poháre. Dobre poslúžia lekárenské poháriky alebo dokonca papierové poháriky.

Ak plánujete vyrobiť niekoľko kociek naraz, nezabudnite mať k dispozícii viac miešacích pohárov.

Uistite sa, že ste živicu správne premiešali. Formu umiestnite do takej polohy, aby sa pri jej vylievaní v žiadnej priehlbine nezachytil vzduch. Pomôžte si nasmerovať živicu do otvoru pomocou špáradla. Živicu potom treba nechať vo forme vytvrdnúť. Pracujte na dobre vetranom mieste alebo použite respirátor, pretože živica má silný zápach.

Pridávanie ozdôb

Pred vyliatím živice sa rozhodnite, či to budú čisté kocky, alebo či chcete do živice niečo pridať. Môžete pridať sľudové prášky alebo alkoholové farby, ktoré dodajú kockám farbu, alebo dokonca pridať trblietky.

Ako vyrobiť kocky z živice

Pred vyliatím vždy dôkladne premiešajte. Do živice môžete použiť aj malé figúrky. Tu je niekoľko príkladov predmetov, ktoré môžete použiť vo svojich kockách:

 • Malé prívesky na náramky
 • Papierové
 • Korálky
 • Plastové predmety

Nechajte ho vytvrdnúť

Vytvrdnutie živice trvá približne 24 hodín, potom môžete s formou manipulovať. Ak živica správne vytvrdla, bude tvrdá a hladká na dotyk, ale ak je stále lepkavá, živica nevytvrdla správne. Môže to byť spôsobené tým, že ste nepoužili správnu metódu miešania, alebo ste pridali niečo, čo potom spôsobilo, že živica nevytvrdla správne.

Pomalé vytvrdzovanie živice trvá 48 až 72 hodín v závislosti od typu a značky živice.

Roztváranie kociek

Odlievanie kociek rozložte až po úplnom vytvrdnutí živice. Ak ešte nedošlo k riadnemu vytvrdnutiu, bude lepkavá. V takom prípade vložte odliatok na noc do chladničky. Dúfajme, že lepkavosť na druhý deň zmizne a váš výsledok bude úspešný. Ak by zostal lepkavý, budete ho musieť vyhodiť a vyrobiť nové kocky. Kocky opatrne odstráňte. Ak by sa silikónová forma roztrhla, nebudete ju môcť znovu použiť.

ako vyrobiť formy na kocky

Leštenie a záverečné úpravy

Ak po vybratí kocky z odliatku uvidíte na jej okrajoch malé množstvo dodatočného materiálu, je to dobré znamenie. Tento jav sa nazýva výtlk a dochádza k nemu preto, lebo polyedrická živica na kocky sa počas vytvrdzovania mierne zmršťuje. Musíte ho opatrne odstrániť úžitkovým nožom alebo ostrým nástrojom, aby sa kocky mohli správne kotúľať. Kocky prebrúste jemným brúsnym papierom.

Odporúčame začať so zrnitosťou P150. Pri brúsení kociek dávajte pozor, aby ste neodstránili príliš veľa živice. Brúsenie opakujte, pričom použite brúsny papier so zrnitosťou P180 a potom brúsny papier so zrnitosťou P220. Pokračujte s brúsnym papierom P240 atď., kým nedosiahnete hladký povrch. Ak chcete dosiahnuť jemný a hladký povrch, možno budete musieť prejsť až na brúsny papier so zrnitosťou P3000. Aby sa minimalizovala prašnosť, je najlepšie medzi jednotlivými brúseniami použiť vodu.

Vaše kocky budú pekné a hladké, ale stále môžu vyzerať mútne. Na získanie lesklého hotového výrobku pripraveného na použitie použite handričku z mikrovlákna a leštidlo na živicu. V prípade, že použijete leštidlo, ako napríklad leštidlo na čistenie svetlometov, postupujte podľa pokynov uvedených na fľaši.

Inšpirácia pre vaše živicové kocky

Tak ako pri všetkých živicových výtvoroch, aj pri učení sa vyrábať vlastné kocky je veľký priestor na experimentovanie a kreativitu. Dovoľte svojej fantázii, aby sa rozletela, a použite informácie v tomto článku na výrobu živicových kociek pre seba, rodinu alebo priateľov. Nápady, ktoré môžete použiť, zahŕňajú:

 • Personalizujte svoje kocky vložením predmetov do živice.
 • Buďte kreatívni s farbami.

ako vyrobiť kocky

 • Vyrobte si kocky DIY, ktoré môžete použiť v hre, ktorú si sami vytvoríte!
 • Živicové kocky môžete vyrobiť na špeciálne príležitosti, ako sú narodeniny, svadby, detské oslavy alebo dokonca pre priateľov či kolegov v práci.
 • Skúste pridať trblietky a iné práškové farby.

Teraz, keď ste si prečítali náš návod, máte všetky potrebné vedomosti na to, aby ste si veľmi ľahko vyrobili vlastné živicové kocky! Popustite uzdu svojej fantázii a môžete vytvoriť jedinečné a vzrušujúce sady kociek len v niekoľkých jednoduchých krokoch.

Často kladené otázky

Môžete si vyrobiť vlastné formy na odlievanie živice?

Áno, určite! Ak nechcete kupovať formy na odlievanie živice, môžete si jednoducho vyrobiť vlastné z mäkkého silikónu. Môžete si kúpiť silikónovú zmes a ľahko si vyrobiť vlastnú formu na odlievanie kociek pomocou kocky, ktorú už máte. Tento postup uvádzame v našom návode, aby ste mohli začať okamžite!

Je ťažké naučiť sa, ako si vyrobiť vlastné kocky?

Naučiť sa vyrábať vlastné kocky sa môže zdať ako zastrašujúci proces, ale v skutočnosti to môže byť veľmi jednoduché. Všetko, čo potrebujete, je živica, niektoré formy a akékoľvek zábavné ozdoby. V našom návode vás prevedieme procesom výroby vlastných živicových kociek!


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.