Ako vytvoriť šperky z živice

Zoznam materiálov, ktoré možno použiť na vytvorenie krásnych šperkov alebo snových doplnkov, je takmer nekonečný. Ale máloktorý iný materiál je taký univerzálny a dá sa spracovať tak individuálne ako epoxidová živica. Ak je krištáľovo čistý povrch sám o sebe absolútnou pastvou pre oči, môžete z neho vykúzliť nezvyčajné jedinečné kúsky s malými zakomponovanými detailmi, ako sú perly, kamene alebo kvety. V živici tieto prvky vytvárajú krásne akcenty a zostávajú navždy. V nasledujúcom článku vám pomocou mnohých tipov a trikov ukážeme, ako si môžete sami ľahko vytvoriť drahé šperky z epoxidovej živice.

Aká je najlepšia živica na šperky?

Na výrobu vašich individuálnych šperkov z epoxidovej živice máte na výber medzi rôznymi živicami: epoxidovou živicou, UV živicou alebo polyesterovou živicou. Všetky varianty sú k dispozícii v dobre vybavenom železiarstve, remeselnom obchode alebo v každom prípade online. Pri epoxidovej živici a polyesterovej živici je pre ideálny výsledok mimoriadne dôležitý správny pomer miešania.

Pri miešaní živice a tužidla by ste mali veľmi starostlivo dodržiavať pokyny výrobcu uvedené na obale. Živica je často k dispozícii v pomerne veľkých nádobách. Tvrdidlo je však často dostupné v menších fľašiach. Dôvodom je, že epoxidová živica na odlievanie do foriem sa musí miešať v nerovnakom pomere.

Preto je na miešanie veľmi užitočná odmerka so stupnicou, ktorá umožňuje meranie s presnosťou na milimetre. Na meranie je veľmi užitočná aj kuchynská váha. Prípadne si môžete vybrať syntetickú živicu s pomerom miešania 1:1, kde sa živica a tužidlo používajú v rovnakom pomere, alebo sa môžete rozhodnúť pre UV živicu.

šperky zo živice

Rozdiely medzi rôznymi živicami

Najväčší rozdiel medzi epoxidovou živicou a polyesterovou živicou spočíva v dĺžke vytvrdzovania a vo vzhľade. Keďže polyesterová živica je veľmi pevná a rýchlo schne, často sa používa na výrobu častí foriem, ako sú profilové dosky, konštrukcie foriem alebo pri stavbe lodí. Po vytvrdnutí je zvyčajne mierne zakalená. Na druhej strane epoxidová živica s krištáľovo čistým vzhľadom je oveľa vhodnejšia na spracovanie do šperkov a doplnkov.

Veľmi dobrou alternatívou je UV živica. Tá vytvrdne v priebehu niekoľkých minút pomocou UV lampy a nie je potrebné miešať dve zložky. Nevýhodou je, že vrstvy sa dajú odlievať len veľmi tenko. Pri výrobe šperkov to nie je až také dôležité, pretože ide zvyčajne o malé kúsky.

Najlepšia živica na šperky

Nasledujúce epoxidové živice na šperky sa hodia takmer na všetky šperky, ktoré si viete predstaviť, dokonca aj na väčšie.

Najlepšia UV živica Živica na šperky

Na rýchle výsledky a malé kúsky použite UV živicu, s týmito výrobkami môžete vytvoriť svoj živicový kúsok v priebehu niekoľkých minút.

Ktoré predmety možno odlievať do živice?

Pri výbere prvkov, ktoré sa majú odliať do živice, sa kreativite medze nekladú. Kvety, nálepky, perly, kamene, trblietky, potraviny alebo dokonca skutočný pripravený hmyz - všetko je možné. Niekedy je vhodné vyskúšať účinok takéhoto prvku v živici ešte pred odliatím skutočného predmetu.

Rozhodne sa ľahšie pracuje s pevnými, kompaktnými, ale nie príliš ťažkými prvkami, pretože v epoxidovej živici nestratia svoj tvar. (napr. malé korálky, trblietky alebo sľudové vločky) Tie sa tiež dajú bez problémov zmiešať so živicou. Ťažké predmety, ako sú kryštály a malé kamene, sa musia vliať medzi jednotlivé vrstvy živice, inak by sa potopili. Odlievacia živica má nízku viskozitu, t. j. veľmi riedku konzistenciu (na rozdiel od živice používanej na umelecké živice).

Filigránske predmety, ako sú prírodné materiály alebo sušené kvety, sa musia do ešte tekutej živice vkladať s veľkou obratnosťou, inak by sa mohli v živici objaviť ako nevzhľadné hrudky. V takom prípade môže byť užitočné prvky vopred utesniť lepidlom na obrúsky.

Odlievanie z prírodných materiálov je tiež veľmi dekoratívne. Nápad s pripraveným hmyzom je samozrejme vecou vkusu.

Dokonalé živicové formy na šperky

K dispozícii je široká škála silikónových foriem pripravených na použitie, takže môžete okamžite začať odlievať šperky. Najmä v oblasti šperkov je veľký výber foriem - od náušníc a príveskov až po prstene alebo náramky.

Ako vytvoriť šperky z živice

Odlievanie šperkov z epoxidovej živice do silikónovej formy

  • Keď ste sa rozhodli pre vhodnú silikónovú formu na šperky, je veľmi užitočné vopred odhadnúť, koľko zmesi je skutočne potrebné na vyplnenie formy.
  • Potom zmiešajte len približne polovicu potrebného množstva a nalejte ju do formy. Prípadne môžete živicu po zmiešaní dodatočne zafarbiť.
  • Predmety, ktoré sú veľmi ľahké, sa môžu umiestniť do ešte tekutej živice, ako už bolo uvedené. Potom by mala zmes schnúť aspoň 24 hodín (alebo tak dlho, ako odporúča výrobca vašej živice).
  • Po vytvrdnutí prvej vrstvy umiestnite väčšie a ťažšie predmety, ktoré chcete odliať. V prípade potreby ich môžete zafixovať malým množstvom živice, aby sa zabránilo ich skĺznutiu. Po jej vytvrdnutí vyplňte zvyšok formy epoxidovou živicou a nechajte ju zaschnúť podľa odporúčania výrobcu.

Tip: V prípade, že sa vám nepodarí vytvoriť lepiacu hmotu, môžete ju použiť na výrobu lepiacej hmoty: Prípadné vzduchové bubliny, ktoré sa mohli v živici vytvoriť, môžete odstrániť krátkym (!) otočením teplovzdušného fénu alebo Bunsenovho horáka nad materiálom.

Odstránenie šperku z živice z formy

Presné informácie o tom, ako dlho trvá úplné vytvrdnutie živice, ktorú používate, nájdete v pokynoch výrobcu na obale. Počas spracovania ich dodržiavajte. Pri väčšine syntetických živíc, ktoré sú vhodné na výrobu šperkov z epoxidovej živice, je odliatok dostatočne vytvrdnutý približne po 48 hodinách, aby ste ho mohli uvoľniť z formy. Pozor: Na spodnej strane hotového šperku sa vo forme často tvoria drsné alebo ostré hrany. Dávajte pozor, aby ste sa pri vyberaní šperku neporanili.

Najlepšia živica na šperky

Konečná úprava šperkov z epoxidovej živice

Akékoľvek ostré hrany môžete ľahko odstrániť jemnozrnným brúsnym papierom. Ak ste použili bežné silikónové formy, hotovému šperku zo živice často chýba potrebný lesk kvôli forme. Pomocou leštiacej pasty a mäkkej handričky môžete v okamihu dosiahnuť krištáľovo čistý, lesklý efekt. Prípadne môžete predmet dokončiť lesklým lakom alebo krištáľovo čistou živicou.

Ak sa chcete dozvedieť viac o brúsení epoxidovej živice, prečítajte si náš podrobný návod na brúsenie živice za mokra

Najlepšie je však používať leštené silikónové formy. Tie majú mimoriadne hladký vnútorný povrch, vďaka ktorému budú mať vaše šperky dokonale rovnomerný povrch. Vďaka tomu nie je potrebné odlievanie dokončiť. Vhodné silikónové formy sú k dispozícii v rôznych prevedeniach. K dispozícii je široká škála rôznych tvarov príveskov, príveskov na kľúče, náušníc, prsteňov a náramkov.

Ak sa chcete dozvedieť viac o leštení epoxidovej živice, prečítajte si náš podrobný návod na leštenie živice

Pre pokročilých študentov: Odlievanie šperkov z živice s drevom

Na výrobu šperkov je možné kombinovať aj epoxidovú živicu a drevo. Tieto živicové šperky vyzerajú obzvlášť ušľachtilo a hodnotne. Predovšetkým je však mimoriadne individuálny. Postup je tu úplne odlišný. Najprv sa pomocou väčšinou obdĺžnikovej silikónovej formy odlije polotovar z jedného (alebo viacerých) vhodných kusov dreva podľa vlastného výberu a živice. Alternatívne si môžete formu vyrobiť aj sami.

živica na šperky

Absolútne najvyššou disciplínou je výroba šperkov z epoxidovej živice v kombinácii s drevom. Tieto šperky sú veľmi ušľachtilé a nadčasové.

Kúsky dreva sa vložia do formy a celok sa potom vyplní živicou. Obzvlášť efektné je, ak pracujete s farbenou živicou. Tento polotovar sa po úplnom vytvrdnutí z formy vyberie. Potom sa vyreže do požadovaného tvaru alebo vzhľadu a následne. Vyžaduje si to trochu viac zručnosti ako pri bežných šperkoch z liatej živice, ale s trochou cviku to nie je také ťažké.

Môžeme odporučiť tieto silikónové formy na živicové šperky z dreva:

Bežné neúspechy pri výrobe šperkov z živice

Výroba šperkov zo živice má množstvo jedinečných výhod, ale zahŕňa aj niekoľko neúspechov. Nižšie sme uviedli niekoľko problémov, s ktorými sa mnohí môžu stretnúť pri výrobe šperkov zo živice, a tiež sme odpovedali na niektoré často kladené otázky na túto tému.

Kvety vložené do živice nemusia vydržať

Vkladanie kvetov do živice môže poskytnúť ohromujúci efekt, ale treba to urobiť správne. Uistite sa, že kvety sa pred osadením do živice správne ošetria. V opačnom prípade by mohli kvety po čase vyblednúť alebo zhnednúť či zožltnúť.

Najlepším spôsobom, ako tomu zabrániť, by bolo kvety riadne vysušiť a potom ich ošetriť ultrafialovým lakom. Ak chcete, aby kvety vyzerali stále sviežo, môžete do nich pridať aj trochu farby rovnakej farby. Tieto postupy sú potrebné na zachovanie tvaru a farby kvetov pred tým, ako ich vložíte do živice.

Živicové šperky by mohli tvoriť bubliny

Pri miešaní živice s tvrdidlom sa budú tvoriť bubliny. Tie je potrebné odstrániť, aby ste dosiahli dokonale čistý šperk zo živice. Bublinky možno odstrániť pomocou odmasťovača alebo tlakového hrnca. Hoci sú tieto položky najúčinnejšie, sú aj pomerne drahé. Ak ste začiatočník alebo nevyrábate živicové šperky často, potom vám pri odstraňovaní bubliniek môže pomôcť aj použitie špáradla alebo fúkacieho horáka.

Živica môže byť toxická

Pred vytvrdnutím živice, ktorá je ešte v tekutej forme, môže vytvárať potenciálne škodlivé výpary a zápachy. Akonáhle živica vytvrdne, stáva sa netoxickou. Pre čo najlepšie bezpečnostné opatrenia sa uistite, že živica je schválená FDA pre bezpečnosť potravín a neobsahuje žiadny bisfenol-A.

Bez ohľadu na to, s akou živicou pracujete, uistite sa, že sa nachádzate v dobre vetranom priestore a že vykonávate správne ochranné opatrenia. Patrí sem aj nosenie rukavíc a respiračnej masky.

Žltá živicová plechovka

Hlavným lákadlom živice je, že vytvrdzuje na odolný, lesklý a číry povrch. Tá však, bohužiaľ, môže časom zožltnúť. Aby ste tomu predišli, snažte sa používať živicu najvyššej kvality s UV ochranou. Pomôcť môže aj pridanie stabilizátora.

Výroba šperkov zo živice doma

Ak sa zaujímate o kutilstvo a remeselníctvo, potom je výroba živicových šperkov doma skvelým nápadom. S trochou praxe to môže byť jednoduchá a veľmi prospešná úloha. Na internete a v knihách je k dispozícii množstvo informácií o tejto téme. Najlepším spôsobom, ako vyrobiť kvalitné kúsky, je však prax. Len nezabudnite nosiť vhodné ochranné pomôcky.

Často kladené otázky

Ako vyrobiť živicové šperky pomocou sušených kvetov?

Môžete si kúpiť hotové sušené kvety alebo si ich vysušiť sami pomocou kremičitého piesku. Potom naplňte formu na šperky malým množstvom živice, umiestnite do nej kvet a zvyšok formy zakryte ďalšou živicou. Po úplnom vytvrdnutí živice môžete kvetinový šperk používať. Návod nájdete v príspevku na našom blogu Zachovanie kvetov v živici.

Je živica bezpečná na použitie na výrobu šperkov?

Keď epoxidová živica vytvrdne, je úplne netoxická. K dispozícii sú rôzne typy živíc, ale vo všeobecnosti sú všetky bezpečné na nosenie ako šperky. Najbezpečnejšie je vybrať si živicu bezpečnú pre potraviny.

Ako vyrobiť šperky zo živice a dreva?

Živicové šperky môžete ešte viac vylepšiť drevom. Hoci to vyzerá skvele, jeho výroba je trochu zložitejšia. Kúsky dreva je potrebné najprv umiestniť do formy, ktorá sa potom vyplní licou živicou. Živica, ktorá sa tu používa, je často zafarbená nejakým pigmentom. Po vytvrdnutí sa živica môže tvarovať brúsením, rezaním a dokončovaním. Tento proces vyžaduje určitú úroveň zručnosti, ale keď sa naučíte, ako na to, bude to celkom jednoduché.

Sú živicové šperky vodotesné?

Živica je úplne vodotesná a vytvára veľmi odolné predmety. Niekedy však živicové šperky obsahujú kovové spony a časti, ktoré by sa mali pri vstupe do vody odstrániť.

Ako dlho vydržia šperky zo živice?

Živicové šperky môžu byť neuveriteľne odolné a dlhotrvajúce. Jediným problémom je, že niekedy môže živica zožltnúť a môže sa poškodiť vysokými teplotami. Preto by sa o živicu malo vždy riadne starať.

Sú živicové šperky vhodné pre deti?

Po vytvrdnutí je živica úplne netoxická a bezpečná pre deti alebo tehotné ženy. Je tiež veľmi odolný a ľahko sa nerozbije, takže je skvelou voľbou pre detské šperky. Okrem výroby šperkov sa epoxidová živica môže použiť na rôzne iné aplikácie, napríklad na nátery podláh alebo pracovných dosiek. Tie sú vždy bezpečné pre každého.

Živica je skvelý materiál na vytváranie šperkov. Je to skvelý spôsob, ako môžu remeselníci a domáci kutilovia začať vytvárať jedinečné a krásne šperky. Len nezabudnite na správne bezpečnostné a prípravné kroky a môžete skončiť s krásnym šperkom, ktorý vám vydrží celý život.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.