Ako vytvrdiť lepkavú živicu
Ako vytvrdiť rôzne typy lepivých živíc
- Lepkavá živica: nechajte ju tak, ako je, a navrch pridajte novú živicu
- Tekutá živica alebo mäkké miesta: uistite sa, že ste ju celú zoškrabali
- Ak máte miesta, ktoré dokonale vytvrdli: prebrúste ich hrubozrnným brúsnym papierom. Utrite povrch od prachu a potom naneste čerstvú vrstvu živice, keď ste sa uistili, že je povrch úplne suchý.
- Novú, čerstvú vrstvu živice nechajte vytvrdnúť aspoň 24 hodín: Ak ste postupovali podľa vyššie uvedených krokov, bude váš kus živice vyzerať, akoby na začiatku nikdy nebolo nič v poriadku
Problém č. 1 - Ako vytvrdiť lepkavú živicu
Ak ste rozmýšľali, ako vytvrdiť lepkavú živicu, alebo ak to nie je možné, čo iné robiť, keď epoxid netvrdne, ste na správnom mieste. Niektoré z nich sa dajú vyriešiť ľahšie ako iné, ale ak budete postupovať podľa našich tipov, ako je uvedené nižšie, mali by ste byť schopní zistiť, čo robiť, ak epoxid netvrdne.
Lepkavá živica znamená, že živica stuhla a už sa nedá formovať, ale stále má lepkavý pocit - ako lepkavá strana lepiacej pásky.
Možné príčiny
Lepkavá živica je v skutočnosti bežnejšia, ako si myslíte, a hlavnými dôvodmi, prečo sa to deje, sú:
- Okolitá teplota vášho pracovného priestoru bola príliš nízka: ideálna teplota, najmä počas prvých 24 hodín, je 23,89 °C - 24-30 °C
- Pomer živice k tvrdidlu je nesprávny: živice sa musia miešať podľa prísnych merných pomerov (zvyčajne 1:1 alebo 2:1 - konkrétne údaje nájdete v informáciách o výrobku priložených v balení)
- Nedôkladné premiešanie: odporúča sa miešať aspoň 3 minúty, aby sa živica a tvrdidlo mohli riadne premiešať. Oškrabte aj steny miešacej nádoby, aby ste sa uistili, že sa všetok materiál premieša
Ako vytvrdiť lepkavú živicu
Tu je návod, ako si opraviť lepkavú epoxidovú živicu. Našťastie je to jedna z najjednoduchších vecí, ktoré sa dajú opraviť, keď sa epoxidová živica pokazí. Ak sa na vašom projekte nenachádzajú žiadne mäkké miesta, ani tekutý epoxid, môžete jednoducho naliať správne odmeranú a premiešanú živicu na epoxidový povrch. Potom ju nechajte riadne vytvrdnúť.
Ak ste však zistili, že pôvodný problém spočíval v tom, že teplota bola príliš nízka, premiestnite kúsok živice na teplejšie miesto a dajte mu 24 hodín - možno zistíte, že vtedy úplne vytvrdne.
Povrch môžete tiež skúsiť prebrúsiť niekoľkými zrnitosťami mokrého/suchého brúsneho papiera. Mohli by ste dobre prebrúsiť vrchnú, lepkavú vrstvu a dostať sa k pevnému povrchu pod ňou. Ten potom môžete dokončiť podľa potreby. Ďalšou alternatívou je použitie akrylového alebo živicového tmelu v spreji na utesnenie povrchu.
Problém č. 2 - Tekutá živica
Môže to vyzerať ako nevytvrdnutá, čerstvo namiešaná živica. Alebo môže byť mierne stuhnutá, ale stále pôsobí lepkavo alebo mokro. A teraz si kladiete otázku, ako dosiahnuť vytvrdnutie živice.
Možné dôvody
- Pomer živice a tužidla nebol dodržaný presne: vždy sa uistite, že ste presne odmerali a dodržali pomer miešania konkrétneho výrobku, ktorý používate (tieto informácie nájdete na obale, v ktorom bol dodaný)
- Možno ste merali podľa hmotnosti, a nie podľa objemu: to sa opäť líši podľa jednotlivých výrobkov, ale väčšina epoxidových živíc je formulovaná tak, aby sa miešala podľa objemu.
- Je možné, že ste zmiešali živicu so živicou alebo tvrdidlo s tvrdidlom. V takom prípade nedôjde k chemickej reakcii, ktorá je potrebná na vytvrdnutie epoxidu.
- Bolo pridané príliš veľa farbiva: Pridajte farbivo maximálne do 6 % celkového objemu zmiešanej živice a tužidla. Napríklad, ak je celkový zmiešaný objem 100 ml (50 ml živice a 50 ml tužidla), maximálne množstvo pridaného farbiva by malo byť 6 ml.
Ako opraviť tečúcu živicu
Najdôležitejším postupom na opravu nevytvrdnutej živice je najprv zoškrabať všetku stekajúcu alebo lepkavú živicu. Ak to neurobíte dôkladne, tekutá živica, ktorá zostane, môže vytiecť spod krycej vrstvy čerstvej živice, ktorú pridáte neskôr.
Po odstránení všetkej mokrej živice môžete naniesť novú vrstvu živice. Opäť sa uistite, že ste ju dôkladne premiešali a v správnom pomere, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.
Problém č. 3 - Mäkké miesta
Bude to vyzerať ako mäkké alebo mokré miesta, ktoré sú náhodne rozmiestnené na inak dokonale vytvrdnutom povrchu epoxidovej živice.
Možné príčiny
Pravdepodobne ste pri nalievaní živice poškriabali steny miešacej nádoby. Vyššie sme predsa spomenuli, že pri miešaní by ste mali dbať na to, aby ste zoškrabali boky miešacej nádoby a uistili sa, že sa všetok materiál správne premiešal.
Pri nalievaní zmiešanej živice a tužidla však odporúčame, aby ste strany neškrabali. Ak to urobíte, môže sa do nálevu epoxidovej živice dostať akákoľvek nezmiešaná živica alebo tužidlo a spôsobiť oblasti mäkkých alebo mokrých miest vo vytvrdnutom výrobku.
Ako opraviť mäkké miesta v živici
Najprv čo najlepšie zoškrabte mäkkú alebo mokrú živicu. Ak to neurobíte, môže vytiecť z novej vrstvy, ktorú budete nanášať neskôr. Na úplne vytvrdnutú živicu si vezmite hrubý brúsny papier (napríklad zrnitosť 80) a prebrúste celý povrch epoxidového povrchu.
Keď skončíte, nezabudnite povrch utrieť vlhkou papierovou utierkou, aby ste odstránili prach z brúsenia. Povrch dobre osušte. Všimnite si, že je to podobné ako príprava povrchu na pridávanie nových vrstiev pre hlbšie zalievanie.
Keď je povrch obrúsený, zbavili ste sa všetkej mäkkej živice a povrch je suchý, môžete naniesť novú vrstvu epoxidovej živice. Dajte novej, čerstvej vrstve epoxidovej živice 24 hodín na zaschnutie a získate skvele vyzerajúci poťah pre svoje dielo.
Tipy a triky na vytvrdnutie lepkavej živice
Zafixovanie lepkavej epoxidovej živice nie je až také zložité. Pri práci s epoxidovou živicou je však predsa len jednoduchšie a vhodnejšie vyhnúť sa na začiatku akýmkoľvek chybám. Pamätajte na nasledujúce zásady:
- Uistite sa, že teplota okolia vášho pracovného priestoru je 23,89 °C - 24-30 °C
- Uistite sa, že ste do epoxidovej zmesi pridali maximálne 6 % objemu farbiva
- Uistite sa, že ste dodržali správny pomer miešania živice a tvrdidla
- Uistite sa, že dôkladne miešate aspoň 3 minúty
- Uistite sa, že ste pri miešaní oškrabali dno a boky
- Dbajte na to, aby ste pri nalievaní NEŠKRÁBALI dno ani boky
Niektorí používatelia živice dokonca vymysleli niekoľko zaujímavých trikov, ako opraviť lepkavú epoxidovú živicu, vrátane:
- Potiahnutie povrchu prípravkom Mod Podge, ktorý po 24 hodinách vytvoril pevný, priehľadný poťah. Pridali ho po očistení povrchu od akejkoľvek lepkavej živice a zostal im len lepkavý povrch živice.
- Potiahnutie lepkavej živice trojnásobne hrubým polyuretánom. Na epoxidový stôl naniesli dve ľahké vrstvy. Je veľmi dôležité, aby ste ju nenanášali príliš silno, pretože sa zakalí.
Ako poslednú radu si tiež overte dátum spotreby výrobku, ktorý používate. Preexpirovaná epoxidová živica nebude správne vytvrdzovať, aj keď budete dodržiavať správny pomer a metódy miešania. Majte na pamäti, že nezmiešaná živica a tužidlo majú v uzavretých nádobách trvanlivosť 12 mesiacov, ale po otvorení je možné ich použiť maximálne do šiestich mesiacov.
Vidíte teda, že existuje mnoho rôznych dôvodov, prečo vaša epoxidová živica nevytvrdla alebo nezaschla správne. Stačí, ak nezabudnete presne dodržiavať pokyny, sledovať teplotu živice aj pracovného priestoru a s najväčšou pravdepodobnosťou sa vyhnete mnohým z týchto chýb.
Oprava lepkavej epoxidovej živice nie je až taká zložitá a nie je dôvod, prečo by ste to nemali skúsiť sami. Sme presvedčení, že dodržiavaním vyššie uvedených krokov, tipov a trikov sa v krátkom čase naučíte opravovať lepkavú alebo nevytvrdnutú epoxidovú živicu.