Petriho misky zo živice - Ako si vyrobiť Petriho misku zo živice

Projekt č. 1: Skamenené dúhy alebo živicové Petriho misky

Ak sa zaujímate o živicové umenie s alkoholovou farbou, možno ste už počuli pojem skamenená dúha. Táto špeciálna technika maľovania Petrified Rainbows sa v nemčine nazýva aj "skamenená dúha". Tento opis trafil klinec po hlavičke, pretože pri kvapkaní alkoholovej farby do živice sa dajú vytvoriť naozaj fascinujúce farebné spektrá.

V skutočnosti sa vám samotným bude zdať, akoby ste pomocou tejto umeleckej techniky zachytili skutočnú dúhu v petriho miske a navždy uviazli v kryštáli tvrdom ako kameň. Niekedy sa technika skamenenej dúhy objavuje aj pod pojmami ako živicové podložky alebo živicové Petriho misky. Coasters je anglický výraz pre podložky a živicou odliate disky s uzavretými dúhami sa naozaj dajú použiť ako podložky pod poháre a šálky na kávu. Vytvárajú skutočnú pastvu pre oči.

živicové podšálky

Obrázok: © Seda Özses, www.instagram.com/madebyseda

Materiály, ktoré potrebujete na vytvorenie živicových podšálok

Potrebujete aj tento materiál:

Bezpečnostné opatrenia pri práci s epoxidovou živicou

Vždy, keď pracujete na vlastných živicových Petriho miskách, ochrana zdravia by mala byť vašou prioritou. Pri práci so živicou by ste preto mali vždy prijať vhodné ochranné opatrenia. Medzi absolútne minimálne vybavenie by preto mali patriť vhodné rukavice, napríklad nitrilové rukavice, a profesionálna ochrana dýchacích ciest s dýchacou maskou. Na štítkoch niektorých výrobcov živíc môže byť uvedené, že živica nie je toxická. Napriek tomu by ste pri práci s týmto typom živice mali vždy pracovať len v dobre vetraných miestnostiach. Je to v neposlednom rade preto, že alkohol alkoholových atramentov je rozpúšťadlo zmiešané s tekutou živicou. To môže viesť k chemickej reakcii so zodpovedajúcim odparovaním. Vzniknuté výpary by ste nikdy nemali priamo vdychovať.

Vhodná ochrana dýchacích ciest

Vzhľadom na výpary, ktoré môžu vznikať pri práci so živicou, by sa pri práci so živicou v interiéri mala bez výnimky nosiť respiračná maska. Ak pri spracovaní materiálov vznikajú jedovaté výpary, budete aspoň čo najlepšie chránení pred ich účinkami. Mnohé vysokokvalitné výrobky zo živice v zásade sľubujú, že sú absolútne netoxické. Napriek tomu vám však odporúčame, aby ste pre istotu prijali potrebné opatrenia z hľadiska fyzickej integrity a stále používali respirátor.

Jednorazové rukavice na ochranu pokožky

Vždy by ste mali dbať na to, aby sa vám živica alebo tužidlo v tekutej forme nedostali na pokožku. Štandardné vinylové alebo latexové rukavice bohužiaľ nie sú na tento účel dostatočne stabilné. Pri práci so živicou a alkoholovou farbou odporúčame vždy používať nitrilové rukavice. Kvalitné nitrilové rukavice Uvex chránia pred priamym kontaktom pokožky s chemickými látkami, ako sú kyseliny a zásady, ako aj so živicou a tvrdidlom.

Návod krok za krokom Petriho misky na živicu s alkoholovými atramentmi

Správne pripravte silikónovú formu

Keď ste sa uistili, že ste prijali všetky potrebné bezpečnostné opatrenia, môžete pripraviť formy na svoj pracovný projekt. Je absolútne nevyhnutné, aby ste vždy pracovali s dokonale čistou formou. Je nevyhnutné odstrániť z formy všetky vlasy, prach a iné čiastočky nečistôt, inak sa počas odlievania zafixujú v živici.

Odliate čiastočky nečistôt sa nedajú odstrániť z už vytvrdnutého dielu zo živice. Preto by ste mali silikónovú formu pred odlievaním vytrieť čistou handričkou alebo kúskom kuchynského papiera. Potom treba formu pretrieť alkoholom alebo 96 % izopropylalkoholom, ktorý je k dispozícii v špecializovaných predajniach alebo lekárňach. Po vytretí formy ním ju nechajte krátko vyschnúť na vzduchu. Potom formu vytrite silikónovým olejom, ktorý môže zabrániť jej prilepeniu. Tento krok môžete vykonať aj pomocou vatového tampónu.

techniky s alkoholovou farbou

Príprava ďalších materiálov

Pokyny na správnu prípravu epoxidovej živice by ste mali spravidla nájsť na štítkoch výrobcu na obale. Ak chcete vyliať silikónovú formu s dutinami pre 3 Petriho misky s priemerom každej 10 cm, budete potrebovať množstvo približne 400 ml živice. Presné množstvo samozrejme závisí od veľkosti a hrúbky Petriho misiek, ktoré chcete vyrobiť. Čím väčšia má byť Petriho miska, tým hustejšia živica sa do Petriho misiek naleje.

Upozorňujeme, že najmä pri lacnejších značkách živíc môže dôjsť k obmedzeniam hrúbky vrstvy v dôsledku tepla vznikajúceho počas vytvrdzovania. Informácie potrebné na objasnenie tejto otázky by však mali byť zvyčajne k dispozícii na etikete živice. Pri použití špeciálnej živice ArtResin nalejte do pripraveného plastového pohára na miešanie presne rovnaké množstvo živice a tvrdidla.

maľba alkoholom

Zmiešajte si zložky živice

Pri miešaní by ste mali postupovať absolútne pomaly a opatrne. Ak je napríklad na štítku na nádobe so živicou uvedený čas miešania 3 minúty, mali by ste menej dbať na hodiny a viac na konzistenciu živice. Po zmiešaní živice a tužidla vyzerá zmes spočiatku zvyčajne dosť zakalená. Tento zákal sa však miešaním postupne vyjasní.

Veľmi dôležitým faktorom kvality je rýchlosť miešania: Ak je miešanie zámerne pomalé, do zmesi sa dostane oveľa menej vzduchových bublín, ako keď je miešanie rýchlejšie. Ak je v živici hneď od začiatku menej vzduchových bublín, neskôr sa dajú z ešte viskóznej živice ľahšie odstrániť. Koniec koncov, hotové Petriho misky vyzerajú skutočne bezchybne len vtedy, ak môžu vytvrdnúť bez značného počtu zachytených vzduchových bublín. V určitom okamihu by mala mať zmes konečne priehľadnosť vody, potom je pripravená na ďalšie spracovanie.

techniky maľovania alkoholovou farbou

Najlepšie alkoholové farby na prácu

Na farbenie živice by ste si mali kúpiť kvalitné alkoholové farby, napríklad Let's Resin alebo Jacquard Pinata alkoholovú farbu. Samozrejme, je možné použiť aj iné noname výrobky. Farebný efekt tohto výrobku sa však môže rýchlo stať príliš intenzívnym alebo Petridish efekt nie je taký výrazný, čo je tiež vecou vkusu. Ak chcete zmiešať živicu a alkoholový atrament, mali by ste naliať trochu živice do jednorazového plastového pohára a odstrániť vzduchové bubliny krátkymi tepelnými výstrelmi cez Bunsenov horák. Potom do živice v poháriku pridajte niekoľko kvapiek vašich liehových atramentov. Pri opätovnom miešaní atramentu by ste mali pracovať veľmi pomaly a rovnomerne, aby ste pri miešaní alkoholového atramentu so živicou zabránili vzniku vzduchových bublín v materiáli.

maľovanie tušom

Naplňte formu živicou

Aby ste mohli naliať naozaj rovnomerné Petriho misky, mali by ste najprv presne vyrovnať svoje pracovisko pomocou vodováhy. Potom je ďalším krokom otestovanie konzistencie živice: ak z dreveného miešadla stále rýchlo steká, radšej ešte niekoľko minút počkajte. Len čo živica z miešadla steká pomaly, je dosiahnutý ideálny čas na ďalší krok.

Potom nalejte živicu v rovnakých dávkach do 3 priehlbín silikónovej formy. Všetky vzduchové bubliny, ktoré môžu byť zachytené v materiáli, by sa mali opäť odstrániť krátkym "horákom" pomocou Bunsenovho horáka alebo teplovzdušného sušiča.

V každom prípade by ste mali postupovať podľa pokynov výrobcu na spracovanie príslušnej živice. Existujú určité značky a typy živíc, ktoré sa vzhľadom na špecifické vlastnosti výrobku nesmú vôbec podpaľovať. V prípade ArtResinu sa však v informáciách výrobcu uvádza, že je prípustné materiál podpáliť, aby sa odstránili vzduchové bubliny. Pri tomto výrobku vzduchové bubliny stúpajú na povrch živice v dôsledku tepla, ktoré vytvára Bunsenov horák alebo sušič horúceho vzduchu, a môžu tam prasknúť. Vznikne tak číra epoxidová živica, ktorú možno použiť na výrobu dokonalých Petriho misiek.

návod na použitie alkoholového atramentu

Ako používať alkoholový atrament

Aby ste mohli pracovať čo najrýchlejšie, mali by ste existujúce liehové atramenty s už priskrutkovanými uzávermi (ale stále nimi zakryté) umiestniť vedľa pripravenej silikónovej formy. Teraz najprv skúste pridať niekoľko kvapiek alkoholového atramentu do živice s farbou. Ak sa atrament veľmi rýchlo rozšíri, živica je pravdepodobne ešte príliš tekutá. Ak sa farba takmer vôbec nerozotiera alebo sa rozotiera len veľmi pomaly, živica už začala tvrdnúť.

Najkrajšie Petriho misky spravidla vytvoríte, ak budete pracovať s viskóznejšou konzistenciou živice. Je to však samozrejme aj otázka osobného vkusu. Nezaškodí, ak si pri prvých pokusoch o vytvorenie krásnych Petriho misiek dovolíte trochu experimentovať a nájsť si v tejto veci svoju individuálnu cestu prostredníctvom rôznych stupňov vytvrdnutia živice.

maľovanie alkoholovou farbou

Požadovaný efekt takzvaných Petrifikovaných dúh môžete teraz vytvoriť tak, že na každú z kvapiek farby už v živici nakvapkáte kvapku bieleho liehu Inc. Keďže biela farba je o niečo ťažšia ako ostatné farby, farebné Alcohol Inc sa automaticky trochu stlačia. Reakciou alkoholovej farby s ešte viskóznou živicou vznikne tvar, ktorý pripomína malú sasanku s jemnými chápadlami.

Teraz môžete tiež zistiť, či je vaša živica už dostatočne viskózna: Ak nie, ťažký biely alkoholový atrament sa prepadne na dno silikónovej formy a zanechá na vytvrdnutej Petriho miske nevzhľadnú bielu škvrnu.

Zakrývanie vyliatych foriem

Keď ste alkoholový atrament nakvapkali do živice a ste so svojou prácou spokojní, mali by ste silikónovú formu zakryť. Veľmi dobre sa na to hodí napríklad kartónová alebo plastová škatuľa. Veko by sa však nemalo dotýkať živice ani silikónovej formy. Živica by mala byť schopná vytvrdnúť v silikónovej forme na rovnom povrchu bez akéhokoľvek rušenia. Presné trvanie tohto procesu vytvrdzovania nájdete v pokynoch výrobcu na etikete. Niekedy sa toto časové obdobie môže výrazne líšiť. Ak pracujete s ArtResinom, zvyčajne sa ho môžete dotknúť približne po 24 hodinách a definitívne vytvrdne približne po 3 dňoch.

umenie tušom

Odstránenie stvrdnutých Petriho misiek z foriem

Po dlhom čakaní ste pravdepodobne veľmi zvedaví na konečný výsledok svojej práce. Vyberanie úplne vytvrdnutých Petriho misiek z foriem je vždy malým prekvapením. Začnite opatrným odstránením bokov vašich vytvrdnutých podložiek zo silikónovej formy. Pravdepodobne budete ohromení skvelými vzormi, ktoré vytvorili odkvapkané liehové farby!

Tip: Počuli ste už niekedy o niečom, čo sa nazýva "šnurovanie"? Toto krásne žilkovanie môžete dosiahnuť prostredníctvom svojich Petriho misiek tak, že pred naliatím živice najprv celú silikónovú formu vytriete silikónom. Tým sa zabráni prílišnému rozotretiu alkoholového atramentu a vytvoria sa dekoratívne oddelené farebné bunky.

živica a alkoholová farba

Obrázky z návodu: © Seda Özses, www.instagram.com/madebyseda

Projekt č. 2: Maľovanie alkoholovou farbou na papier Yupo

Sprievodca krok za krokom Alkoholové farby na papier Yupo

  • Pred prvými experimentmi s papierom Yupo by ste si mali najprv zabezpečiť všetky potrebné pomôcky, ako je papier Yupo, potrebné alkoholové farby a špeciálny miešací roztok alebo alkohol ako náhrada.
  • Na začiatok sú vhodné menšie formáty malieb. Odporúčame vám, aby ste hárky papiera Yupo vo formáte DIN A4 rozstrihli na polovicu, prípadne aby ste pri nácviku použili aj zadnú stranu na experimenty. Takto sa vyhnete zbytočnému plytvaniu množstva materiálu na prvé kroky v tejto oblasti.
  • Vyberte si farbu zo svojich alkoholových atramentov a kvapku z nej naneste na hárok papiera Yupo. Kvapka farby by sa mala na tomto špeciálnom syntetickom papieri veľmi rýchlo rozotrieť do kruhu.
  • Potom môžete do stredu prvého kruhu nakvapkať ďalšiu kvapku farby vo vybranej farbe. Ako sa bude rozprestierať, druhá farba teraz vytlačí prvú farbu, ktorá kvapla. Druhú farbu je však možné nechať kvapnúť aj na papier vedľa prvého farebného kruhu, takže sa dva jednotlivé farebné kruhy esteticky zasunú do seba.
  • Pomocou špeciálneho roztoku Blending Solution alebo čistého alkoholu možno na papieri Yupo vytvoriť bezfarebné kruhy, ktoré svojím posunovacím efektom vytláčajú jednotlivé farby ako alkoholový atrament. Takto sa vytvoria niektoré tmavé lesklé okraje, ktorých kontrastný efekt je vizuálne veľmi atraktívny.
  • Len čo sa na hárok papiera Yupo nanesie požadovaný počet tvarov a farieb, môžete pridať umelecké dekorácie pomocou drevenej paličky, vatových tampónov alebo jemného štetca.
  • Aj farebným fixom môžete po zaschnutí maľby alkoholovým atramentom pridať rôzne ornamenty a rámčeky.

alkoholová farba

Možno vytvárať dekoratívne farebné prechody

Na podklade, ktorý bol predtým natretý štetcom s alkoholom, možno jednotlivé kvapky farby posúvať v určitých smeroch otáčaním papiera alebo cieleným prúdením vzduchu zo slamky. Ak chcete túto techniku umeleckých farebných gradientov používať pravidelne, oplatí sa kúpiť takzvaný dúchací otvor. Toto malé praktické zariadenie sa skladá z trubice a praktického balónika s pumpičkou. Keďže tento postup si nevyžaduje ohriaty vzduch na dýchanie, kondenzát nemôže kvapkať na obraz, ako sa to niekedy stáva v prípade slamky.

Táto technika však funguje aj vtedy, ak použijete sušič vlasov s nastavením studeného vzduchu. Nikdy však nezabúdajte, že pri tvorbe pracujete s vysoko horľavým alkoholom. Môže preto dôjsť k nebezpečenstvu, ak nebudete pracovať s najchladnejším nastavením fénu. Okrem toho používaním studeného vzduchu zabezpečíte aj to, aby papier Yupo, ktorý je vyrobený z plastu, nevytváral nevratné vlny. Fénom by ste mali vždy pomaly pohybovať smerom k listu papiera. Východiskový bod by mal byť vo vzdialenosti približne na dĺžku paže. Sušič vlasov nastavte na najnižšie možné otáčky ventilátora, aby ste zabránili nežiaducim pohybom liehu alebo nekontrolovanému rozptýleniu liehovej farby.

Ďalšie nápady na dizajn pri práci s papierom Yupo

Pečiatkovanie motívov pomocou plstených pečiatok

Výrobca Tim Holtz vyrába špeciálne plstené pečiatky, ktoré sú vhodné na kreatívnu prácu dizajn s alkoholovým atramentom na papieri Yupo. Tieto pečiatky by ste si mali kúpiť spolu s alkoholovým atramentom. Namočte plstený kúsok farebným alkoholovým atramentom alebo roztokom Blending Solution a odtlačte pečiatku na karty alebo listy papiera, aby ste vytvorili špeciálne efekty.

Ďalšie nápady a špeciálne nástroje na tvorivé projekty

Obľúbenú techniku alkoholového atramentu možno použiť nielen na navrhovanie abstraktných motívov. Všestranný alkoholový atrament možno použiť aj na maľovanie realistických obrazov krajiny alebo zvierat. Na to, aby ste dokázali využiť takmer neobmedzené možnosti tejto kreatívnej techniky maľovania alkoholovou farbou, je však potrebný určitý tréning. Než sa stanete skutočným majstrom v tejto oblasti, budete musieť s týmito špeciálnymi materiálmi chvíľu experimentovať a získavať skúsenosti.

Je však tiež veľmi zábavné testovať vlastnosti liehových atramentov a to, ako sa šíria a ako na seba reagujú. Dokonca aj rôzne úrovne jasu a odtiene rôznych farieb možno časom vytvárať čoraz zreteľnejšie. Pri svojej práci sa však nezaobídete bez určitej základnej výbavy užitočných nástrojov, ako sú fén, rôzne štetce, vatové tampóny z kozmetického oddelenia, slamky a tenké drevené tyčinky. Nebojte sa byť kreatívni a testujte vlastnosti rôznych výrobkov ich vzájomným miešaním a kombinovaním vždy nových techník. Práca s alkoholovou farbou ponúka takmer nevyčerpateľné množstvo možností, ktoré sa naozaj oplatí spoznať.

maľovanie alkoholovou farbou

Ochrana vášho krásneho umenia s dokonalou povrchovou úpravou

Keďže liehová farba je vo všeobecnosti veľmi citlivá na svetlo, každý obraz vytvorený pomocou nej by mal byť po dokončení chránený pred vplyvom UV žiarenia ochranným tmelom. To sa dá obzvlášť ľahko dosiahnuť pomocou laku v spreji, ktorý okrem straty kvality spôsobenej UV žiarením dokáže zabrániť aj miernemu mechanickému poškodeniu. Na základe našich skúseností môžeme odporučiť vysokokvalitné výrobky, ako je maliarsky lak Solo Goya alebo univerzálny lak Schmincke.

Projekt č. 3: Kombinácia ručného písania s alkoholovými farbami

Nádherné umelecké diela možno vytvoriť aj kombináciou vyššie opísaných malieb alkoholovými farbami v kombinácii s ručným písaním. V prvom rade potrebujete pekne navrhnutú maľbu alkoholovou tušou s krásnymi farebnými prechodmi. Po jej zaschnutí môžete na ňu použiť vodovzdorné fixky na písanie písmen. Môžete tiež použiť maskovaciu tekutinu, aby ste najprv vytvorili písmo štetcom a preliali naň maľbu alkoholovým atramentom. Po zaschnutí maľby môžete uvoľniť maskovaciu tekutinu.

Projekt č. 4: Zdobenie porcelánu alkoholovou farbou

Obkladačky a stolový riad, ako sú vázy, taniere a šálky, môžete tiež kreatívne ozdobiť liehovými farbami. Technika práce sa v podstate len mierne líši od navrhovania na papier Yupo. Oblé tvary však niekedy predstavujú určité výzvy. Tento tvar totiž môže v dôsledku gravitácie spôsobiť neočakávané farebné gradienty. Alkoholové farby sa preto môžu na porcelán nanášať aj pomocou airbrush pištole v presne dávkovaných množstvách. Aj realistické maliarske motívy sa dajú veľmi dobre realizovať cieleným nanesením farby.

Radi by sme vám tiež poskytli tip, ako môžete zlepšiť priľnavosť alkoholovej farby na povrchu porcelánu: Jednoducho vložte hotový maľovaný porcelán na pol hodiny do rúry pri teplote približne 150,00 °C. Týmto spôsobom môžete nanesené farby vypáliť do povrchu a zvýšiť odolnosť proti oderu. Napriek tomu by sa ani po tomto ošetrení nemali maľované kusy vkladať na čistenie do umývačky riadu. Estetický dizajn vašich osobných porcelánových umeleckých diel by mal stáť za námahu pri ručnom umývaní.

Často kladené otázky o liehovej farbe jasne zodpovedané

Dá sa živica rovnomerne zafarbiť alkoholovou farbou?

Áno, je to možné. Stačí po zmiešaní živice a tužidla pridať niekoľko kvapiek alkoholového atramentu. Alkoholové atramenty sú v podstate dokonca lepšie ako niektoré iné možnosti farbenia živice, pretože napriek farbeniu možno čo najviac zachovať priehľadnosť materiálu.

Môžete si jednoducho vyrobiť Alkoholovú farbu sami?

Alkoholové farby sa dajú vyrobiť aj zo zmesi izopropanolu a tlačiarenskej farby (v požadovanej farbe). Odporúčame zmiešať 1 diel izopropanolu s 2 dielmi štandardnej farby do tlačiarne. Takto si môžete vyrobiť vlastnú alkoholovú farbu na kreatívne projekty za veľmi nízke náklady.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.