Recenzia ArtResin - Stojí to za tú cenu?

Napriek tomu, že ArtResin patrí k drahším živiciam na trhu, je stále hojne využívaný domácimi majstrami, umelcami a remeselníkmi. Je dobre známa a má rozsiahly sortiment výrobkov. Keďže je však často dvakrát drahšia ako iné výrobky, vedie mnohých k otázke - naozaj stojí ArtResin za tú cenu? Môžu lacnejšie alternatívy fungovať rovnako dobre?

Čo je ArtResin?

ArtResin vyrába a distribuuje spoločnosť ResinVentures Inc. v Dallase v Texase. Tím, ktorý založil spoločnosť ArtResin, manželia, si už dávnejšie všimli, že na trhu so živicou, ktorá sa dá používať doma - pre umelcov, domácich majstrov a remeselníkov -, je medzera.

Spočiatku začali používať priemyselnú živicu (v tom čase jedinú dostupnú živicu) na konzervovanie vlastných fotografií. Neskôr však začali spolupracovať na vývoji svojho 100 % patentovaného vzorca - a tak sa zrodil produkt ArtResin.

Vlastnosti produktu ArtResin

Asi najvýraznejšou vlastnosťou, najmä pre začiatočníkov, je jednoduchý, rovnomerný pomer miešania, pri ktorom kombinujete 1 diel živice s rovnakým množstvom tvrdidla. Táto samonivelizačná živica vytvrdzuje do vysokého lesku a krištáľovo čistého povrchu, takže je ideálna na rôzne projekty.

Môžete ju použiť na pokrytie fotografií alebo obrazov, vytvoriť podložky alebo epoxidové poháre, a dokonca ju použiť pri projektoch spracovania dreva a šperkov. Vďaka zabudovanej ochrane proti žltnutiu bude váš hotový výrobok dlhšie vyzerať skvele, ale ako vždy vám odporúčame, že všetky živice časom žltnú - niektorým to jednoducho trvá dlhšie ako iným.

Dbajte na dodržiavanie priložených pokynov na miešanie a návodu na použitie a vytvrdne na netoxický, vysokokvalitný výrobok: bez zápachu, bez prchavých organických látok a bez nebezpečnosti dopĺňa súbor jeho vlastností.

umelecká epoxidová živica

Spoločnosť ArtResin má vlastný rad tekutých pigmentov, ktoré môžete použiť, aby ste si mohli epoxidovú živicu zafarbiť podľa svojich predstáv - majte však na pamäti vysokú cenu! Ak sa však rozhodnete, môžete použiť mnoho iných značiek farbív a pigmentov.

UPOZORNENIE: Pred použitím v konečnom projekte si nezabudnite vytvoriť malú skúšobnú vzorku, aby ste skontrolovali kompatibilitu živice a zvoleného pigmentu alebo farby.

Dostupné veľkosti balenia

ArtResin sa dodáva v rôznych veľkostiach balení, ktoré sú nasledovné:

Mini - s touto súpravou dostanete 112,00gramové fľaštičky živice a tvrdidla. To pokryje približne 0,61 m štvorcových a je to ideálne pre tých, ktorí to len skúšajú, aby zistili, či im to bude vyhovovať.

Štartovacia súprava - Štartovacia súprava je o stupeň vyššia ako súprava Mini, poskytuje 2 fľaše s hmotnosťou 448,00 gramov a pokrýva približne 0,74 m2 . Stačí na niekoľko rôznych menších projektov.

Studio - S touto súpravou získate po pollitrovej fľaši živice a tvrdidla. Použite ju pri práci na väčších projektoch alebo ak máte pripravených viacero projektov.

Súprava príslušenstva ArtResin - Všetko, čo môžete potrebovať pri práci na svojich projektoch s epoxidovou živicou - nitrilové rukavice, opakovane použiteľná miešacia tyčinka a opakovane použiteľné rozmetadlá. Zubaté hrany rozmetadiel vám pomôžu rozotrieť a vyrovnať živicu. Dajú sa tiež ľahko čistiť - stačí ich utrieť papierovou utierkou a sú ako nové!

Kalkulačka na umeleckú živicu: Koľko jej potrebujem?

Ako navrhuje spoločnosť ArtResin, ich epoxidové živice by sa mali samovoľne vyrovnať pri hrúbke približne 0,32 cm. Ak si to uvedomíme, 3,79litrová súprava by mala pokryť približne 2,97 m2 , 7,57litrová súprava približne 5,95 m2 a 896,00gramová súprava približne 0,74 m2 .

Ak si stále nie ste istí, koľko presne potrebujete, využite našu vlastnú kalkulačku epoxidovej živice.

Vďaka čomu je použitie ArtResin bezpečné?

ArtResin bol certifikovaný ako netoxický, ak sa používa podľa pokynov, a bol hodnotený toxikológom Americkej spoločnosti pre testovanie a materiály (postupuje podľa predpisu ASTM D4236). Po úplnom vytvrdnutí neobsahuje žiadne voľné látky ani rozpúšťadlá, ktoré by mohli spôsobiť zdravotné problémy, takže ide o čistý systém.

Aj keď nie je vytvrdnutá, živica nevypúšťa žiadne prchavé organické látky ani výpary a je skonštruovaná s použitím materiálov najvyššej kvality. Všetky zložky, aj v tekutej forme, sú nehorľavé, a vďaka tomu sú dodávky ArtResin bezpečné pre leteckú dopravu. Ďalším plusom je, že ArtResin má veľmi nízky zápach, zatiaľ čo pri mnohých konkurentoch nevytvrdená živica vydáva príliš silný zápach.

Je ArtResin bezpečný pre potraviny?

ArtResin je epoxidová živica bezpečná pre potraviny. Úplne vytvrdnutá živica sa považuje za inertnú, čo znamená, že do potravín, ktoré s ňou prídu do styku, sa nevylúhujú žiadne látky. Vďaka tomu je bezpečná ako kontaktný povrch pre potraviny. ArtResin prešiel prísnym testovaním a spĺňa niekoľko medzinárodných bezpečnostných noriem.

Recenzia umeleckej živice - Sprievodca a prehľad radu epoxidových živíc ArtResin

Aká je tepelná odolnosť materiálu ArtResin?

Maximálna tepelná odolnosť úplne vytvrdnutého materiálu ArtResin je alebo, 50 °C.

Pri týchto teplotách môže byť vytvrdená epoxidová živica mierne pružná, ale po ochladení sa odtiaľ vráti do vytvrdnutého stavu. To znamená, že teplota z hrnčeka kávy alebo čaju v pare nepoškodí živicový povrch (ani dosku stola, ani podložku), ale hrniec alebo riad priamo zo sporáka alebo rúry môže spôsobiť vážne poškodenie, ktoré sa môže ťažko opraviť.

ArtResin nie je zvlášť tepelne odolný epoxidový materiál.

Je vytvrdnutý ArtResin vodotesný?

Úplne vytvrdnutý, správne aplikovaný ArtResin je úplne vodotesný. Chráni akýkoľvek povrch alebo dielo pod epoxidovou živicou pred akýmkoľvek rozliatím, či už ide o pracovné dosky alebo umelecké diela.

Dochádza pri použití ArtResinu k žltnutiu?

Takmer všetky epoxidové živice časom zožltnú, ak sú vystavené dlhodobému UV žiareniu. Okrem toho sa na vytvrdnutej epoxidovej živici môžu prejaviť aj iné degeneratívne účinky, ako je praskanie, strata lesku a delaminácia. Väčšina výrobkov na trhu obsahuje nejaký druh UV stabilizátora na boj proti týmto účinkom, ale vo väčšine prípadov iba odďaľuje žltnutie, a nie mu zabraňuje.

Spoločnosť ArtResin posunula túto ochranu proti žltnutiu na vyššiu úroveň tým, že do nej zahrnula pokročilú prísadu s názvom HALS (Hindered Amine Light Stabilizer). Táto prísada sa používa aj pri konzervovaní múzejných exponátov, vďaka čomu si epoxidová živica zachová svoj krištáľovo čistý vzhľad po mnoho desaťročí.

HALS zabraňuje tomu, aby sa proces žltnutia vôbec začal, a to zasa udržuje epoxidovú živicu číru, keď je úplne vytvrdnutá, a to aj vtedy, keď je ešte nezmiešaná v nádobe, v ktorej ste ju kúpili.

ArtResin ResinTint

ResinTint je rad tekutých farbív najvyššej kvality od spoločnosti Artresin. Sú špeciálne vytvorené na použitie v spojení s epoxidovými živicami ArtResin a ponúkajú vynikajúce odtiene a bohatú sýtosť. Rovnako ako epoxidy ArtResin, aj ResinTint je netoxický a spĺňa rovnaké bezpečnostné predpisy ASTM D4236.

Metalické farby, sada 4 - Táto sada obsahuje striebornú, bronzovú, zlatú a bielu metalickú farbu vo fľaštičkách s objemom 15 ml (0,5 fl unce).

Alkoholové atramenty, sada 8 - táto sada obsahuje čiernu, fialovú, oranžovú, červenú, ružovú, zelenú, žltú a modrú flaštičky s objemom 0,5 fl uncí (15 ml).

Originály, sada 8 ks - táto sada obsahuje červenú, oranžovú, žltú, zelenú, modrú, fialovú, čiernu a bielu flaštičku v 0,5 fl uncí (15 ml)

Čo na to hovoria používatelia - Stojí to za to?

ArtResin získal veľa pozitívnych recenzií a zdá sa, že má vernú fanúšikovskú základňu. Objavili sa však aj negatívne ohlasy na používanie ArtResin. Objavili sa sťažnosti na nadmerné bublinkovanie (najmä mikrobublinky), ako aj na čas vytvrdzovania, ktorý je oveľa dlhší ako u väčšiny konkurentov, a na to, že sa s ním ťažšie pracuje (je príliš riedky).

Iní poznamenali, že žltne, ale majte na pamäti, že tým trpia všetky epoxidy. Niektorí používatelia mali tiež pocit, že je to pomerne drahý, hoci dobrý výrobok, a že podobné výrobky sú na trhu za takmer polovičnú cenu.

Jednou z výhod tohto produktového radu je, že si môžete vybrať súpravu alebo fľašu malých rozmerov, najmä ak ho skúšate prvýkrát. To znamená, že si ju môžete vyskúšať skôr, ako investujete do jej použitia na veľké projekty, a zistiť, či ide o epoxidovú živicu, s ktorou dokážete pracovať - a sami sa presvedčiť, či kvalita stojí za tú cenu.

Najlepšia alternatíva k umeleckej živici

Ak hľadáte lacnejšiu alternatívu s podobnými vlastnosťami, môžeme vám odporučiť Pro Marine Proart:


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.