Epoxidová živica v akváriu

Ak chcete urobiť niečo dobré pre svoje ryby a ponúknuť im trochu rozmanitosti, vyskúšajte v akváriu krajinu z polystyrénu a epoxidovej živice. S trochou zručnosti a správnou epoxidovou živicou pre vaše akvárium môžete svoje nápady v krátkom čase premeniť na skutočnosť a dokonca ochrániť podmorský svet pred známkami opotrebovania. Ako to funguje a čo musíte zohľadniť pri používaní epoxidovej živice v akváriu, sa dozviete v našom sprievodcovi.

Použitie epoxidovej živice v akváriu

Epoxidová živica zohráva v akváriu reprezentatívnu úlohu nielen tým, že sa používa na vytváranie pôsobivých krajiniek. Dokáže toho oveľa viac:

  • Epoxidová živica v akváriu účinne utesňuje všetky povrchy a robí ich vodotesnými
  • Kombináciou polystyrénu a epoxidovej živice môžete vytvoriť nielen rozmanité krajiny pre vodné živočíchy v akváriu, ale aj malé jaskyne a skalné útvary ako útočiská na zadnej stene
  • Epoxid sa dá použiť aj na zlepenie rôznych častí
  • Dajú sa s ním modelovať dokonca aj lesklé vodopády
  • Celé plochy môžete veľmi zaujímavo dotvoriť aj tak, že na ešte vlhkú epoxidovú živicu nasypete hrubý piesok, štrk alebo kremenné kamene.

či môžete epoxidovú živicu po vytvrdnutí vložiť do akvária

Výhody tesnenia epoxidovou živicou pri stavbe akvária

  • Zdravie vašich rýb a ostatných obyvateľov akvária by malo byť chránené. Niekedy sa vo vode uhniezdia nebezpečné baktérie a ohrozujú populáciu rýb. Vtedy sa akvárium musí prácne čistiť. Epoxidová živica však chráni utesnené povrchy pred potenciálnymi patogénmi. Masívne zlepšuje kvalitu vody tým, že zabraňuje škodlivým vplyvom.
  • Dokonca aj proti vlhkosti, ktorá by za normálnych okolností po určitom čase napadla konštrukčné prvky, možno v akváriu účinne bojovať utesnením epoxidovou živicou. Pri správnom použití epoxidová živica chráni všetky povrchy pred chladnou vlhkosťou.
  • Mach nemá v akváriu proti epoxidu žiadnu šancu - všetky povrchy s ním utesnené udrží bez nežiaducich rastlín. To je veľká výhoda pre majiteľa akvária, pretože ho nemusí intenzívne čistiť.
  • Ďalšou výhodou je vysoká odolnosť epoxidovej živice voči UV žiareniu. Najmä ak sa vaše akvárium nachádza v obzvlášť svetlom zaliatej miestnosti, je výhodou chrániť povrchy vhodným prostriedkom. Tým môže byť epoxidová živica, pretože zabraňuje prenikaniu škodlivých UV lúčov na utesnené povrchy.
  • Okrem toho je epoxid odolný nielen proti poškriabaniu, ale aj proti nárazom a všetkým zvieracím exkrementom, a preto sa ideálne hodí na odolávanie vysokému zaťaženiu. Povrch vytvrdnutej epoxidovej živice je úplne hladký, a preto sa dá v prípade potreby ľahko dezinfikovať alebo čistiť.
  • Poslednou veľkou výhodou je kompatibilita s rôznymi prísadami, ako sú plnivá a farbivá, pretože s ich pomocou možno vytvoriť najrozmanitejšie krajinky tak, ako si to užívateľ želá. Či už chcete vytvoriť hladkú alebo zdanlivo machom pokrytú skalnú stenu, tmavé kamene alebo svetlé kriedové útesy alebo možno aj tú či onú sochu - všetko je možné so správnou epoxidovou živicou do akvária, trochou polystyrénu a šikovnou rukou.

Vhodná epoxidová živica

V ponuke sú špeciálne živice na teráriá, ktoré sa dokonale hodia na utesnenie povrchov. Sú tiež dobrou voľbou pre akvárium.

Napriek tomu sú oveľa drahšie ako bežné laminovacie živice. Na utesnenie v akváriu sú však úplne postačujúce, pretože vytvrdnuté majú nielen všetky pozitívne vlastnosti terarijnej živice, ale sú aj netoxické. Nevypúšťajú žiadne škodlivé látky, ktoré by mohli akýmkoľvek spôsobom poškodiť vodné živočíchy.

Môžete preto jednoducho použiť komerčne dostupnú laminovaciu živicu, ktorú možno nanášať štetcom:

Tieto materiály v akváriu môžete utesniť

Epoxidová živica je v zásade vhodná pre všetky mysliteľné materiály. Používateľ však môže pri stavbe akvária využiť epoxidovú živicu na polystyrén. Polystyrén sa dá jednoducho vymodelovať, zafarbiť a potom utesniť epoxidovou živicou. Epoxidová živica nenarúša polystyrén a ten si zachováva svoj tvar.

Epoxidovou živicou sa však dajú utesniť aj iné materiály. Živica je napríklad ideálna aj na tmelenie dreva. V tomto prípade by ste však mali venovať pozornosť konzistencii použitej epoxidovej živice, pretože je k dispozícii v tenkej aj hrubej verzii. Váš výber závisí od materiálu, ktorý sa má utesniť. Ak je tento porézny, mal by sa zvoliť epoxidový systém s vysokou penetračnou silou. Na druhej strane, systémy epoxidových živíc so strednou a vysokou viskozitou sú vhodné najmä na hladké povrchy.

Okrem toho je epoxidová živica v zásade univerzálna, ktorá svoje pozitívne vlastnosti rozvíja takmer na všetkých materiáloch.

epoxidová živica do akvária

Návod na utesnenie predmetov v akváriu

Utesnenie predmetov epoxidovou živicou do akvária nie je čarovanie. Aj keď ste pomerne neskúsený remeselník, s našimi pokynmi krok za krokom sa vám to podarí.

Miešanie epoxidovej živice

Najprv musíte epoxidovú živicu namiešať podľa príbalového letáku. Uistite sa, že je použitý správny pomer miešania živice a tužidla. Ak sa to nedodrží, vytvrdzovanie môže byť nedostatočné. Živica zostane lepkavá a nemôže rozvinúť svoje pozitívne vlastnosti; okrem toho sa môžu uvoľňovať škodlivé látky. Epoxidová živica je neškodná len vtedy, keď je úplne vytvrdnutá.

Živicu a tvrdidlo vložte do veľkej nádoby a dôkladne premiešajte. Ak je to potrebné, môžete zmes preliať a znovu premiešať, aby ste vytvorili obzvlášť dôkladnú zmes. Nezabudnite niekoľkokrát prečistiť okraj a dno nádoby, aby ste sa uistili, že sú obe zložky dokonale premiešané.

Po premiešaní sa začína takzvaná životnosť nádoby. Teraz by ste mali pracovať rýchlo, pretože tento čas je obmedzený. Potom je epoxidová živica vytvrdnutá a nie je možné ju ďalej spracovávať. V prípade pochybností by ste mali vždy namiešať len trochu epoxidu a neskôr, ak je to potrebné, viac. Čím chladnejšia je miestnosť, v ktorej pracujete, tým dlhšia je životnosť nádoby.

Nanášanie štetcom

Teraz naneste epoxidovú živicu štetcom na povrchy, ktoré sa majú ošetriť. Môžu to byť rôzne skalné útvary alebo objekty pre akvárium, ale aj ploché štruktúry alebo zadná stena. Tie boli predtým vymodelované z polystyrénu a potiahnuté lepidlom na dlaždice, aby sa vytvorili realistické krajiny alebo objekty.

Pri tmelení epoxidovou živicou dbajte na nanesenie tenkej vrstvy, aby ste sa vyhli nevzhľadným hrudkám na povrchu. Každú plochu však treba dôkladne natrieť živicou, aby sa zabezpečilo správne nanesenie tmelu. Potom nasleduje fáza vytvrdzovania.

Dodržujte čas vytvrdzovania

Po úplnom vytvrdnutí epoxidovej živice sa z nej už neuvoľňujú žiadne škodlivé látky. Dôležitý je však rozdiel medzi fázou schnutia a vytvrdzovania. Tá trvá podstatne dlhšie. Až po jej dodržaní by sa povrchy utesnené epoxidovou živicou mali používať v akváriu. Najlepšie je dodržiavať pokyny výrobcu.

Upozorňujeme, že čas vytvrdzovania sa môže výrazne líšiť v závislosti od okolitej teploty a vlhkosti. Ak máte pochybnosti, je lepšie dať epoxidovej živici trochu viac času - zdravie vašich rýb sa vám poďakuje.

živica bezpečná pre akvárium

Bezpečnostné pokyny pre prácu s epoxidovou živicou

Pri práci s epoxidovou živicou je potrebné nosiť jednorazové rukavice, ako aj dýchaciu masku a v prípade potreby ochranné okuliare. Zabezpečte dostatočné vetranie pracoviska alebo pracujte vonku. Odporúča sa tiež oblečenie s dlhými rukávmi. Otvorenému ohňu sa treba za každú cenu vyhnúť!

Ak sa živica dostane do kontaktu s pokožkou, okamžite ju dôkladne umyte teplou vodou. V prípade kontaktu so sliznicou alebo očami okamžite vyhľadajte lekára! Vezmite si so sebou príbalový leták, aby si mohol urobiť predstavu o zložení.

Návrh akvária je vhodný nielen pre profesionálov, ale aj pre neškolených majstrov, ktorých jednoducho baví modelovanie. Vaši vodní obyvatelia sa určite budú tešiť z novej krajiny s epoxidovou živicou na polystyréne.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.