Ako brúsiť epoxidovú živicu

Či už vyrábate stôl z epoxidu a dreva, alebo vytvárate nádherné ručne vyrobené výrobky zo živice, brúsenie je nevyhnutnou súčasťou procesu. Brúsením epoxidovej živice vytvoríte hladký a leštený povrch, ktorý dokonale dotvorí vaše dielo. Brúsenie živice môže byť zložitý proces, najmä ak sa pokúšate epoxid brúsiť prvýkrát. V tomto článku s návodom rozoberieme najlepšie metódy brúsenia živice a ukážeme vám, ako presne brúsiť epoxidovú živicu, aby ste dosiahli najlepšie výsledky.

Ako ľahko sa dá epoxidová živica brúsiť?

Pokiaľ ide o brúsenie epoxidovej živice, mali by ste si uvedomiť niekoľko vecí. Brúsenie epoxidovej živice môže byť zložité a trochu riskantné, ale vďaka správnym tipom a trikom budete môcť epoxidovú živicu bezpečne brúsiť. Hlavný problém pri brúsení živice spočíva v tvrdosti povrchu. Hlavný bezpečnostný problém pri brúsení epoxidu spočíva v toxicite častíc.

Môžete brúsiť epoxidovú

Tvrdosť epoxidovej živice

Epoxidová živica má dve zložky; tvrdidlo a tekutú živicu. Pri kombinácii chemických látok v oboch zložkách dochádza k reakcii, ktorá vytvára veľmi tvrdý pevný povrch. Tvrdosť tohto povrchu živice môže rýchlo otupiť a upchať brúsny papier. Aby bol proces brúsenia efektívny, budete musieť brúsny papier pomerne často vymieňať.

Wet sanding can significantly reduce the clogging of your sandpaper.

Zachovanie bezpečnosti pri brúsení živice

Prach vznikajúci pri brúsení živice môže v prípade vdýchnutia spôsobiť vážne zdravotné problémy. Malé čiastočky živice sú karcinogénne a môžu poškodiť pľúca, preto sa pri brúsení epoxidu vždy odporúča nosiť nejakú masku. Mokré brúsenie môže tiež pomôcť znížiť množstvo prachu, ktorý vzniká a usadzuje sa vo vzduchu pri brúsení epoxidovej živice.

Bezpečnosť pri brúsení živice

Aká je najlepšia metóda brúsenia živice?

Vždy odporúčame, aby ste epoxidovú živicu brúsili za mokra pomocou vodovzdorného brúsneho papiera. Mokré brúsenie je zďaleka najlepší spôsob, ako odstrániť všetky nerovnosti, a znižuje zanesenie vášho brúsneho papiera prachovými časticami živice. Ako sme už uviedli, mokré brúsenie môže byť aj bezpečnejšou možnosťou, pretože voda zabraňuje tomu, aby sa do vzduchu dostalo príliš veľa prachových častíc epoxidovej živice. Keďže voda zachytáva prachové častice, môžete lepšie vidieť účinky vášho brúsenia.

Not only this, but waterproof sandpaper can last significantly longer when you wet sand, as the resin does not wear out the grit as quickly.

Môžete epoxidový materiál brúsiť nasucho?

Aj keď to zvyčajne neodporúčame, živicu môžete bezpodmienečne pieskovať nasucho a existuje niekoľko prípadov, keď je to vaša najlepšia voľba. Keď pracujete s kombináciou epoxidovej živice a dreva, mokré brúsenie môže spôsobiť napučanie dreva, čo nie je ideálne. Celkovo sa neodporúča používať suchý piesok. Teplo spôsobené suchým brúsením orbitálnou brúskou môže v skutočnosti rozpúšťať epoxidovú živicu. Rozpustená živica bude matná a obnovenie lesku si vyžiada veľké úsilie.

brúsenie živice

Sprievodca brúsením živice za mokra

Obvykle by sa mokré brúsenie malo vždy vykonávať ručne. Kombinácia vody a elektrickej brúsky je receptom na hrozný šok. Existuje niekoľko rôznych metód, ktoré môžete použiť na mokré brúsenie živice počas brúsenia, a my sa im všetkým budeme venovať trochu podrobnejšie.

Ako brúsiť epoxidovú živicu

Existuje aj niekoľko rôznych nástrojov, ktoré budete potrebovať, a tie si čoskoro prejdeme. Najprv sa pozrieme na výhody a nevýhody mokrého brúsenia živicových povrchov.

Vodovzdorný brúsny papier

Brúsenie živice za mokra by bolo podstatne náročnejšie, ak by ste použili tradičný brúsny papier. Bežný brúsny papier by sa pri dlhšom pôsobení vody rozmočil a rozpadol. Preto ak sa chystáte brúsiť epoxidovú živicu za mokra, odporúčame použiť vodovzdorný brúsny papier. Vodovzdorný brúsny papier je vyrobený z uzavretej vrstvy karbidu kremíka, ktorá odoláva účinkom vody.

Vodovzdorný brúsny papier na brúsenie živice môžete zakúpiť v zrnitostiach od 60 do 1000. Pokiaľ ide o brúsenie epoxidovej živice, odporúčame použiť zrnitosť 120, pretože zabráni vzniku hlbokých škrabancov na povrchu živice. Na účely leštenia odporúčame použiť zrnitosť 1000, aby ste vytvorili krásne hladký a lesklý povrch. Tu je niekoľko našich najlepších návrhov na vodovzdorný brúsny papier.

Najlepší vodotesný brúsny blok: Vodeodolný brúsny blok WARNER

Pokiaľ ide o brúsne bloky, naozaj nemôžete urobiť nič lepšie ako túto ručnú brúsku Warner. Blok s dĺžkou 12 cm vám dokonale padne do ruky a umožní vám ľahko brúsiť rovné plochy, ako aj rohy a krivky. Gumový povrch s priehlbinami vám pomôže vyhladiť malé nedokonalosti povrchu.

Rukoväť je špeciálne navrhnutá na ľahké uchopenie a do tohto brúsneho bloku môžete vložiť akýkoľvek druh brúsneho papiera, ktorý potrebujete. Vďaka tejto poslednej vlastnosti je tento blok univerzálny na akýkoľvek počet rôznych projektov brúsenia.

Najlepší vodotesný brúsny papier: APPEX 42 ks sortiment mokro-suchých brúsnych papierov

Táto súprava brúsnych papierov obsahuje všetko, čo potrebujete na akýkoľvek projekt brúsenia. Brúsny papier je vyrobený z vodovzdorného karbidu kremíka a elektrolytická povrchová úprava zabezpečuje homogénne rozloženie zrnitosti. Tento brúsny papier môžete ľahko použiť na mokré aj suché brúsenie.

Tento vysokokvalitný brúsny papier je špeciálne vyvinutý tak, aby sa počas používania nedrobil, netrhal ani nerozpadával, a je dimenzovaný na brúsenie blúzok alebo na ručné použitie.

Rôzne spôsoby navlhčenia epoxidu

Pokiaľ ide o navlhčenie živice na brúsenie, máte niekoľko rôznych možností. Môžete použiť tú metódu, ktorá vám najlepšie vyhovuje. Jedna z najobľúbenejších metód jednoducho zahŕňa ponorenie bloku brúsneho papiera do vedra s vodou každú chvíľu, aby ste ho udržali vlhký.

You can also use a spray bottle of water to keep your resin wet as you are sanding.

Ako brúsiť epoxidovú živicu za mokra

Mokré brúsenie sa zvyčajne vykonáva ručne. Pri mokrom brúsení nepoužívajte brúsku s elektrickým pohonom, pretože inak by ste mohli utrpieť úraz elektrickým prúdom. Ako alternatívu môžete na veľké plochy použiť brúsku poháňanú vzduchom. Tu je krátky videonávod na mokré brúsenie živicového podstavca.

Pri vyhladzovaní a brúsení väčšiny povrchov používame brúsny blok z tvrdej gumy, aby bol papier hladký. Pri zakrivených povrchoch môže byť potrebná zakrivená alebo mäkká podložka, ale brúsny papier môžete namočiť aj bez bloku alebo podložky tak, že jednoducho zložíte látku tak, aby sa prispôsobila tvaru vašej ruky, a papier ponoríte do vody.

On very irregular or textured surfaces such as a sculpture, the somewhat rigid, waterproof sandpaper does not adapt sufficiently to the curves.

Tu môžete použiť pružnejšie brúsne podložky, napríklad 3m Scotch Brite, ktoré sa dajú použiť aj za mokra. Jednoducho namočte brúsny papier do vody a krúživými pohybmi brúste povrch, kým už neuvidíte žiadne stopy po predchádzajúcom zrne.

Brúsenie živice

Postup brúsenia opakovane kontrolujte odstraňovaním zvyškov brúsenia handričkou. Povrch epoxidovej živice by sa mal vždy očistiť, najmä pri prechode na jemnejšiu zrnitosť. V opačnom prípade hrozí, že hrubšie odlúčené zrná piesku opäť zanechajú stopy po brúsení.

Hint: Any residues should be removed immediately after the last sanding process, as they are difficult to remove after drying.

Ak chcete povrch pripraviť na následné epoxidové lakovanie alebo natieranie, utrite suchý povrch papierovou utierkou, aby ste odstránili všetky zvyšky usadenín, a potom povrch jemne prečešte metlou. Nepoužívajte handry - mohli by znečistiť povrch. Ak chcete povrch natrieť ihneď po brúsení, použite potom elektrostatickú utierku na prach. Odstránite tak všetky prachové častice, ktoré môžu byť ešte prítomné a ktoré by pri natieraní zhoršili výsledok.

brúsenie epoxidovej živice medzi vrstvami

Ako brúsiť stoly z epoxidovej živice a dreva

Pri práci s kombináciou dreva a živice sa uprednostňuje suché brúsenie. Odporúčame, aby ste drevo a epoxidové prvky brúsili oddelene, pretože každý z nich si vyžaduje inú techniku brúsenia a inú zrnitosť.

In addition, if you sand both at the same time, you run the risk of the fine resin dust becoming embedded within the grain of the wood.

Pri veľkých projektoch, ako je epoxidový a drevený stôl, odporúčame použiť orbitálnu brúsku. Tu je niekoľko tipov a trikov, ktoré vám pomôžu pri suchom brúsení epoxidu a dreva.

  • Chráňte svoje zdravie, vždy noste respirátorovú masku, aby ste sa vyhli vdychovaniu toxického prachu. Pracujte vo vetranej miestnosti
  • Začnite s veľkosťou zrna 120 a podľa možnosti sa prepracujte k veľkosti jedného zrna (odporúča sa veľkosť aspoň 1000 zrniek).

Pieskovanie epoxidovej živice a dreva

  • Ak sa brúsny papier upchá, existujú na tento účel špeciálne gumené tyčinky, ktoré odstránia zvyšky z povrchu brúsneho papiera.
  • Pred opätovným začatím brúsenia sa uistite, že ste úplne odstránili stopy po predchádzajúcej zrnitosti.

Ako odstrániť amiónovú červeň

Počas vytvrdzovania, najmä pri kolísavých teplotách, sa môže na povrchu vytvoriť mierne lepkavá, vosková vrstva. Jej vzhľad sa mení v závislosti od vlhkosti vzduchu, ale zvyčajne je výraznejšia v chladných a vlhkých podmienkach. Môže byť ťažko viditeľná vôbec, alebo sa môže javiť ako tenká, mastná alebo matná vrstva. Toto tzv. aminové začervenanie sa však dá odstrániť a pod ním by mala byť epoxidová živica neporušená.

Mokré brúsenie epoxidovej živice

Kvôli voskovému povrchu nefunguje brúsenie bežným brúsnym papierom, pretože sa okamžite upchá. Aminové začervenanie nie je samo o sebe problémom: problémom je jeho účinok. Ak budete pokračovať v práci bez odstránenia tejto vrstvy, zabráni to účinnému spojeniu lakov, iných epoxidových náterov a iných látok a zaistí priľnavosť. Povrch by sa preto mal určite vyčistiť. Tu je skvelá metóda na odstránenie amínového rúžu z vašich živicových projektov:

  • Najprv sa pokúste odstrániť vrstvu pomocou teplej vody, mydlovej vody a špongie
  • Ak to nepomôže, skúste ju odstrániť liehom a handričkou
  • Možnosťou je aj brúsenie mokrým brúsnym papierom a vodou
Sanding resin is an absolutely essential part of creating beautifully finished resin works. Although the process can be a little tricky, with the helpful tips in our guided article, you will have everything you need to sand epoxy resin safely and properly.

Často kladené otázky

Čo môžem použiť na brúsenie epoxidovej živice?

Vždy odporúčame brúsenie živice za mokra, na ktoré budete potrebovať vodovzdorný brúsny papier. Vodovzdorný brúsny papier je vyrobený z karbidu kremíka a je k dispozícii vo všetkých potrebných zrnitostiach. Najmenšie zrná môžu spôsobiť hlboké ryhy v epoxidovej živici, preto odporúčame začať brúsením so zrnitosťou aspoň 120.

Akú zrnitosť mám použiť na brúsenie živice?

K dispozícii sú zrnitosti od 60 do 1000, ale na počiatočné brúsenie by vám malo stačiť približne 120 zrnitostí. Potom môžete prejsť na vyššie zrnitosti, aby ste vyleštili povrch živice.

Môžete za sucha brúsiť epoxidovú živicu?

Epoxidovú živicu môžete brúsiť za sucha, ale neodporúča sa to, pokiaľ nebrúsite drevo a epoxid súčasne. Vždy sa odporúča brúsenie za mokra, pretože teplo zo suchého brúsenia môže poškodiť živicu.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.