Rozdiel medzi epoxidovou a licou živicou
Epoxid a živica sú lepidlá, ktoré sa bežne používajú v stavebníctve. Sú známe aj ako plastové lepidlá a používajú sa na lepenie plastov, kovov a skla. Môžu sa používať aj na údržbu a opravy, remeselnú výrobu, stavebníctvo a pod. Tieto dva materiály sa bežne zamieňajú kvôli ich podobnosti, ale existuje medzi nimi niekoľko kľúčových rozdielov. V tejto príručke sa budeme zaoberať hlavnými rozdielmi medzi epoxidom a živicou, ako aj rôznymi spôsobmi použitia týchto látok.
Živica a epoxid
Živica a epoxid majú silné vlastnosti a trvanlivé vlastnosti vrátane takých vecí, ako je chemická odolnosť. Tieto lepidlá môžete zakúpiť v nádobách, injekčných striekačkách, baleniach a rôznych iných formách. Na druhej strane, živica sa tiež dodáva v rôznych formách, ktoré zahŕňajú epoxidovú náterovú živicu, živicu na odlievanie a podobne.
Nesprávny výber živice môže viesť k mimoriadne zlým výsledkom, pretože živice majú rôzne vlastnosti. Zistíte, že niektoré živice vyžadujú dlhý čas na vytvrdnutie, zatiaľ čo iné vyžadujú nízku viskozitu. Použitie príliš veľkého množstva živice na riedke zalievanie by mohlo mať za následok praskanie epoxidu, pretože proces vytvrdzovania bude prebiehať príliš rýchlo. Aj napriek tomu majú epoxidy rôzne pomery miešania, ktoré sú niekedy dosť komplikované. Zatiaľ čo jedna skupina má jednoduchý pomer 1:1, druhá skupina sa spolieha na miešacie pomery, ktoré sú zložitejšie.
Typy živíc
Trh je zaplavený množstvom rôznych čírych epoxidových živíc, takže výber tej správnej pre váš projekt sa môže ukázať ako zložitý. S náležitými znalosťami v tejto oblasti však zistíte, že na výber je len niekoľko možností. Každá číra epoxidová živica na trhu bola vyrobená a upravená tak, aby vyhovovala určitým projektom, a tak zostávajú na výber len štyri základné typy. Sú to tieto:
- Polyuretánová živica: Ide skôr o syntetickú alebo plastickú živicu, nie je to skutočný epoxid.
- Epoxidová živica: Táto živica sa zvyčajne nachádza vo forme dvojzložkovej epoxidovej živice.
- Epoxidové akryláty: Ide o zmes, ktorá vzniká zmiešaním čistej epoxidovej živice a spojovacieho polyesteru.
- Polyesterová živica: Tento typ živice je známy ako nenasýtená syntetická živica, čím sa radí medzi neepoxydové živice.
Rozdiel medzi epoxidovou náterovou živicou a živicou na odlievanie
Rozdiel medzi epoxidovou náterovou živicou a živicou na odlievanie sa zvyčajne vidí v ich navrhovaných použitiach. Epoxidová náterová živica je najznámejšia ako náter na povrchové plochy, zatiaľ čo náterová živica sa používa na figúrky, šperky atď. Tieto dve zložky sa môžu používať zameniteľne z viacerých dôvodov. O tom sa podrobnejšie zmienime v tomto článku.
Maximálna hĺbka liatia
Veľa epoxidových náterových živíc má pri každom použití určitú požiadavku na maximálnu hĺbku zalievania, ktorá sa pohybuje okolo 0,32 cm až 0,64 cm. Túto požadovanú maximálnu hĺbku zalievania by ste nemali prekročiť, inak by ste mohli vyvolať vytvrdzovaciu reakciu.
Na druhej strane, niektoré licie živice možno pri každom nanášaní liať v oveľa hrubších vrstvách. Môže to byť až niekoľko hrúbok a najviac sa to hodí na figúrky, formy a pri tých projektoch, kde bolo drevo dôkladne nasiaknuté živicou.
Hrúbka materiálu
Epoxidové náterové živice sú v porovnaní s odlievacími živicami hrubšie. Je to preto, že rýchlosť vytvrdzovania licích živíc je veľmi nízka. Nižšia rýchlosť vytvrdzovania vytvára nízke teplo, čím vznikajú hrubšie vrstvy. Preto sa licia živica nepoužíva pri aplikáciách náterov, pretože živica je oveľa tenšia a presakuje do strán predmetu. Postavte okolo svojho objektu rám, aby ste ho ochránili.
Čas vytvrdzovania
Epoxidové náterové živice majú rýchlejší čas vytvrdzovania 12 až 24 hodín v porovnaní s licími živicami, ktoré majú čas vytvrdzovania 24 až 48 hodín. Epoxidových náterových živíc sa môžete dotknúť do 20 minút od vytvrdnutia, zatiaľ čo pri liatej živici to môže trvať najmenej 18 hodín.
Odlievacie živice majú schopnosť mať hrubšie nálevy, ktoré môžu uvoľňovať teplo pomalšie v porovnaní s epoxidovými náterovými živicami. To znamená, že príliš hrubá epoxidová náterová živica môže poškodiť váš projekt, pretože príliš veľké teplo má tendenciu spôsobiť praskanie epoxidu.
Čas spracovania
Čas spracovania je známy aj ako pracovný čas. Je to čas, ktorý bude potrebný na to, aby váš epoxidový náter stvrdol alebo začal gélovať. Odlievacia živica potrebuje dlhší čas, pretože vytvrdzuje pomalou rýchlosťou. Epoxidová živica na povrchovú úpravu však zvyčajne trvá približne 20 minút, čo je ideálny krátky čas na dokončenie celého procesu.
Dobrou správou je, že tento pracovný čas môžete skrátiť aj vyskúšaním dvoch metód. Buď môžete spracovanie a vylievanie vykonať počas veľmi horúceho dňa. Alebo môžete živicu nechať v nádobe na miešanie dlhší čas, kým ju vylejete.
Tvrdosť
Povlakové živice sú vo všeobecnosti tvrdšie ako licie živice. Tvrdosť licích živíc je ovplyvnená rozdielmi v pomeroch miešania. Napríklad, keď sa do vázy pridá nepružná licia živica ako umelá voda, výsledkom je, že váza sa môže rozbiť v dôsledku zmršťovania a rozpínania výrobku.
Preto je dôležité zmeniť pružnosť licej živice pred jej použitím. Môžete to urobiť tak, že zmeníte tvrdosť licej živice skôr, ako dôjde k poškodeniu vašich predmetov. Pri týchto zmenách by ste však mali byť opatrní, pretože odlievacie živice sa od výrobcu k výrobcovi líšia. Predtým, ako sa pokúsite živicu spracovať, si najprv prečítajte pokyny výrobcu. Použite živicu, ktorá je najvhodnejšia pre váš typ projektu. Proces nepodceňujte ani nepreháňajte, vždy postupujte podľa pokynov. Epoxidová náterová živica má vyššiu odolnosť voči poškriabaniu v porovnaní s licou živicou.
Pomery miešania
Odlievacia živica má rôzne miešacie pomery, ktoré sa pohybujú od 3:1,2:1 a 1:1. Na druhej strane epoxidové náterové živice majú špecifický miešací pomer 1:1. Tento spôsob uprednostňuje väčšina používateľov, pretože sa s ním veľmi ľahko pracuje. Ak sa rozhodnete pre miešacie pomery 3:1 a 2:1, potom musíte mať niekoľko miešacích nádob, aby ste mohli podľa potreby zvyšovať množstvo živice.
Poznámka: Pomery by ste mali opatrne odmerať a správne namiešať, aby váš epoxid mohol správne vytvrdnúť.
Odolnosť voči UV žiareniu
Epoxidová náterová živica aj licia živica obsahujú účinné UV ochranné látky. Ale aj napriek tomu, keď sa licia živica používa na vonkajšie projekty, má tendenciu žltnúť, keď je vystavená UV žiareniu. Je to spôsobené hrúbkou výrobku. Žltnutie je ľahko viditeľné, ak výrobok nie je zmiešaný s farbou alebo moridlom.
Na druhej strane epoxidové náterové živice zakrývajú žltnutie o niečo lepšie ako liatinové živice. Keď použijete epoxidovú náterovú živicu s tmavými farbami alebo farbami, žltkastú farbu nebude tak ľahko vidieť. Vždy majte na pamäti, že licia živica aj epoxidová náterová živica by sa nemali používať na miestach, kde sú vystavené UV žiareniu, čo znamená, že sa neodporúčajú na vonkajšie projekty.
Odolnosť voči teplu
Väčšina epoxidových náterových živíc a živíc na odlievanie, ktoré sa nachádzajú na trhu a používajú sa vo väčšine projektov pre domácich majstrov, nie je odolná voči teplu. Drahé epoxidy sú tie, ktoré sú odolné voči teplu. Priemerná licia živica alebo epoxidová náterová živica začína mäknúť približne pri 65,56 °C .
Ak sa tešíte na vlastný projekt pre domácich majstrov s licou živicou alebo epoxidovou náterovou živicou, mali by ste sa rozhodnúť pre drahú možnosť. To vám zaručí, že svoj projekt DIY nezničíte.
Možnosť vzniku bublín
Odlievacia živica pri nalievaní do zmesi vložených predmetov vytvára množstvo bublín. Ak ju však použijete v tenších vrstvách, bublinky majú tendenciu stúpať na povrch a môžu ľahko samé prasknúť. Je nevyhnutné venovať čas príprave projektov, aby ste tento problém s bublinkami obmedzili. Ak budete používať porézne materiály, ako je drevo, mali by ste ho najprv utesniť tenkou vrstvou.
Tesnenie bude schopné prenikať do trhlín a utesňovať ich. To platí aj pre oblasti s rohmi alebo oblasti, ktoré sú príliš komplikované na to, aby sa cez ne dalo dostať. Predtým, ako začnete liať epoxid, oblasť najprv utesnite. Tieto oblasti majú totiž tendenciu zachytávať vzduchové bubliny.
Ďalšie typy epoxidových živíc
Teraz, keď sme vyčerpali množstvo rozdielov medzi epoxidovou náterovou živicou a živicou na odlievanie, sa pozrieme na ďalšie rôzne typy dostupných epoxidových živíc. Nasleduje zoznam niektorých výrobkov, ktoré môžete nájsť:
Polyuretánová živica
Ak si pre niektorý zo svojich projektov vyberiete polyuretánovú živicu na odlievanie, uistite sa, že ste si najprv overili vlastnosti výrobku a posúdili, či je vhodný pre váš projekt. Je to jedna z najlepšie hodnotených živíc na použitie a ponúka mnoho výhod.
Polyesterová živica
Polyesterová živica je najvhodnejšia na spracovanie dreva a niektoré priemyselné procesy. Môže sa používať v rovnakých procesoch ako epoxidová živica. Konečné výsledky polyesterovej živice sa môžu zdať podobné epoxidovej živici, ale tieto dva výrobky nie sú rovnaké.
Epoxidový akrylát
Epoxidový akrylát je materiál, ktorý pozostáva zo všetkých charakteristík a vlastností polyesterovej živice, epoxidového akrylátu a epoxidovej živice. Zvážte všetky tieto vlastnosti a charakteristiky a posúďte, či sú vhodné pre váš projekt.
- Epoxidové živice a epoxidové akryláty majú veľa rozdielov. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že epoxidové akryláty vyžadujú na vytvrdzovanie ultrafialové svetlo (UV svetlo). Proces vytvrdzovania nebude dobre fungovať pri izbových teplotách alebo iných zdrojoch tepla.
- Proces vytvrdzovania epoxidových akrylátov je v porovnaní s epoxidovou živicou pomerne rýchly. To je výhoda pri väčšine projektov.
- Epoxidový akrylát je po vytvrdnutí oveľa tvrdší a odolnejší v porovnaní s epoxidovými živicami.
- Epoxidový akrylát má v porovnaní s epoxidovou živicou vysokú mieru odolnosti voči chemikáliám.
- Niektoré vlastnosti epoxidových akrylátov môžete vylepšiť tak, aby vyhovovali širokej škále aplikácií a projektov.
Často kladené otázky
Čo znamená živica?
Resin sa zvyčajne používa ako synonymum pre epoxidovú živicu. Živica sa používa v širokej škále aplikácií - vrátane projektov pre domácich majstrov, tvorby modelov, umenia, povrchových úprav, lepidiel a ďalších. Z technického hľadiska sa živica vzťahuje na prírodný produkt - napríklad miazgu stromov.
Ako môžete spracovať epoxidovú živicu?
Epoxidová živica po vytvrdnutí pôsobí ako tvrdý plast. Epoxidová živica sa dá spracovať rôznymi spôsobmi. Medzi tieto procesy patrí leštenie, brúsenie a vŕtanie.
Je epoxidová živica bezpečná pri styku s potravinami?
Epoxidová živica je bezpečná pre potraviny, pokiaľ bola vytvrdená. Niekoľko výrobcov získava bezpečnostné certifikáty, ale väčšina z nich od tohto procesu upúšťa kvôli vysokým nákladom. Keď je však živica ešte mokrá, môže mať toxické vlastnosti.
Je epoxidová živica nebezpečná?
Epoxidová živica je po vytvrdnutí neškodná a netoxická. Napriek tomu priamy kontakt s pokožkou môže spôsobiť popáleniny a alergie, keď je živica ešte v kvapalnom stave.
Epoxidová živica je jednou z najobľúbenejších látok na vytváranie odolných povrchových úprav alebo foriem a odliatkov. Dúfame, že tento sprievodca definíciou epoxidovej živice vám umožnil lepšie pochopiť, čo je epoxidová živica verzus živica a čím sa tieto pojmy odlišujú. Pochopenie dobrej definície epoxidovej živice je dôležité vedieť pri výbere výrobku, ktorý chcete použiť vo svojom projekte pre domácich majstrov.