Náter podlahy z epoxidovej živice - sprievodca najlepšími podlahovými nátermi
Podlaha z epoxidovej živice je moderná, ušľachtilá a zároveň nadčasová a mimoriadne odolná. To je len niekoľko výhod, ktoré hovoria v prospech podlahy zo syntetickej živice. V tomto článku s integrovaným návodom sa podrobne dozviete, ako si môžete sami zhotoviť epoxidovú živicovú podlahovú krytinu pre svoj obytný priestor.
Ktoré aspekty hovoria v prospech náteru betónovej podlahy epoxidovou živicou?
Vďaka mnohým priaznivým vlastnostiam pravdepodobne neexistuje iný materiál, ktorý by sa používal v takom širokom spektre aplikácií ako epoxidová živica. Počnúc sprchovacím kútom v domácnosti, cez povrchovú úpravu trojrozmerných prvkov terárií až po utesnenie priemyselných podláh sa použitie epoxidovej živice jednomyseľne teší stále väčšej obľube. Epoxidová živica sa vďaka svojim pozitívnym vlastnostiam čoraz viac používa aj v športovom odvetví.
Prehľad pozitívnych vlastností náteru podlahy epoxidovou živicou
- Zvýšená tvrdosť a odolnosť proti oderu
- Odolnosť voči nárazom
- Nízka tendencia k praskaniu
- Odolnosť voči kyselinám, chlórovaným uhľovodíkom, alkoholu, benzínu a minerálnym olejom
- Odolnosť voči poveternostným vplyvom
- Dobrá vhodnosť na elektrickú izoláciu a odolnosť proti sledovaniu
- Obtiažnosť vznietenia epoxidovej živice
- Obzvlášť nízke zmrštenie vo fáze schnutia
- Väčšia presnosť rozmerov
- Zvýšená pevnosť priľnavosti
- Odolnosť voči UV žiareniu pri použití špeciálneho bezfarebného náteru
- Mimoriadne vysoká odolnosť yo teplo
- Optimálne tepelné vlastnosti sú v niektorých prípadoch až do 250 stupňov Celzia
- Zvýšená hustota približne 1,20 gramu na centimeter kubický
Tip: Keďže však leví podiel týchto pozitívnych vlastností možno zaručiť až po úplnom vytvrdnutí podlahového náteru, pri použití epoxidovej zmesi treba venovať osobitnú pozornosť dôslednému dodržiavaniu predpísanej fázy schnutia a vytvrdzovania.
Existuje množstvo možností, ako tieto pozitívne vlastnosti ďalej vylepšiť. Do tekutej živice možno napríklad vložiť tkaninu zo sklených vlákien, aby sa ešte viac zvýšila pevnosť zaschnutého a úplne vytvrdnutého epoxidového náteru. V najlepšom prípade tak epoxidová živica podlahového náteru získa podobnú pevnosť ako oceľ. V porovnaní s tým má však epoxidová živica oveľa nižšiu hmotnosť a najmä je úplne bez akéhokoľvek druhu korózie.
Použitie pre rôzne epoxidové podlahy
Nasledujúce aplikácie sú vhodné na natieranie podláh epoxidovou živicou:
- Ušľachtilé podlahy v obývacích izbách s betónovým efektom, matné alebo zrkadlovo lesklé, čo vedie k nespočetným dizajnovým možnostiam
- Odolnosť dvojzložkového systému využijete aj v kuchyni
- Podlahy v kúpeľniach sú optimálne vhodné vďaka svojej trvanlivosti a odolnosti voči vode
- Sprchové vaničky, ktoré musia byť vodotesné, sa tiež môžu vyrábať s epoxidovou živicou
- Podlahy z epoxidovej živice sa veľmi dobre hodia a ľahko udržiavajú aj v zimných záhradách
- Podlahy pivníc možno buď natrieť epoxidovou živicovou farbou, ale aj vyliať
Výzvy spojené s epoxidovými živicovými podlahovými nátermi - tieto body by sa mali zvážiť
Napriek všetkým pozitívnym aspektom je použitie epoxidovej živice spojené aj s negatívnymi vlastnosťami. V porovnaní s tým sa však rozsah negatívnych aspektov drží pomerne krátko.
- Zvýšená tvrdosť a odolnosť voči oderu
- Žiadna úplná svetlostálosť
- Odolnosť voči ohňu v prípade vznietenia
- Odolnosť voči vysoko koncentrovaným kyselinám nie je zaručená
- Spôsobenie kožných vyrážok a zápalov v kvapalnom stave počas spracovania
Materiál potrebný na podlahovú krytinu z 2k epoxidovej živice
Na podlahový náter existujú vybrané výrobky, ktoré boli vyvinuté na toto použitie.
1. Oprava poškodených plôch
Poškodené miesta by sa mali vopred opraviť, aby sa podklad vyrovnal. Ideálne je použiť špeciálnu opravnú maltu.
2. Základný náter
Na takmer všetky povrchy by ste mali najprv naniesť základný náter. Zabráni sa tým tomu, aby sa nanesená epoxidová živica vsiakla do savých povrchov a zanechala nerovný povrch.
3. Vhodná epoxidová živica na nátery podláh
Pre úspešný projekt je dôležitý správny výrobok na samotný náter podlahy. Je nevyhnutné, aby ste používali špeciálne vyvinuté výrobky, ktoré sú určené na toto použitie. Sú k dispozícii buď ako už zafarbené, alebo ako bezfarebné nádoby, pričom podstatná je ich kvalita.
4. Farebná pasta, dekoratívne vločky a sklenené nugety
Na zafarbenie živice by sa malo použiť vhodné farbivo. Ďalšie farebné akcenty možno dosiahnuť pomocou dekoratívnych vločiek, ktoré sa nasypú do ešte vlhkej živice. Sklenený granulát je obzvlášť vhodný na dosiahnutie protišmykového podkladu.
5. Nástroje a pomôcky
Aplikácia epoxidovej živice sa najlepšie vykonáva pomocou náterového valčeka.
Na aplikáciu epoxidovej živice je potrebný špeciálny odvzdušňovací valček, ktorý odstraňuje vzduchové bubliny a zabezpečuje konečné jemné rozmiestnenie.
Na premiešanie oboch zložiek je potrebná vŕtačka s miešacím nadstavcom, ktorá obe zložky niekoľko minút starostlivo mieša rýchlosťou približne 400 otáčok za minútu.
6. Bezpečnosť pri práci
Pri práci s epoxidovou živicou by ste mali dodržiavať určité bezpečnostné opatrenia pre svoje zdravie. Nosenie nitrilových rukavíc a ochranných okuliarov je absolútnou nevyhnutnosťou. Na ochranu pred unikajúcimi výparmi by ste mali nosiť aj dýchaciu masku s plynovým filtrom.
Prípravky na nátery podláh epoxidovou živicou
Čím dôkladnejšie sa vykonajú prípravné opatrenia, tým lepší bude následný výsledok vášho podlahového náteru.
Na začiatku náterových prác je potrebné analyzovať aktuálny stav vašej podlahy. Ak už má vo svojej štruktúre trhliny a drážky, odporúča sa ich vopred vyplniť jemnou stierkou a dôkladne uzavrieť. Utesnenie sa vykonáva pomocou špeciálneho plniča, ktorý je k dispozícii takmer v každom železiarstve. V ideálnom prípade by sa vaša podlaha mala po úplnom zaschnutí a vytvrdnutí plniva prebrúsiť. Okrem toho sa odporúča pred samotným náterom podlahy epoxidovou živicou naniesť špeciálny základný náter. Ten má za úlohu odstrániť nasiakavosť podlahy a zabezpečiť, aby farba nemohla presakovať cez podlahu. V dôsledku toho môžete udržať nízku spotrebu farby.
Tip: V prípade, že je podlahová krytina na podlahe zateplená, je možné ju použiť ako podlahovú krytinu: V prípade základného náteru epoxidovou živicou aj samotnej náterovej hmoty je na miešanie zložiek potrebná vŕtačka alebo elektrický miešač s otáčkami 300 až 400 ot/min. Odporúča sa tiež používať výrobky od rovnakého výrobcu, aby sa zabezpečila ich úplná kompatibilita.
Návod krok za krokom Podlaha z epoxidovej živice v obytných priestoroch
Krok 1: Miešanie živice - je potrebné dodržať tieto body
Jedným z najdôležitejších aspektov pri práci s dvojzložkovou epoxidovou živicou je dodržanie odporúčaného pomeru miešania živice a tvrdidla. Je potrebné starostlivo pracovať podľa pokynov výrobcu, aby sa zabránilo akejkoľvek forme odchýlky.
Výrobcovia môžu špecifikovať požadovaný pomer miešania buď v percentách, alebo ako pomer. V rozmedzí od 1,5 percenta až po pomer miešania 1:1 je mysliteľná takmer akákoľvek forma. Ak sa do epoxidovej živice pridá príliš málo tvrdidla, možnou nezrovnalosťou by mohlo byť, že podlahový náter nie je úplne vytvrdnutý. V opačnom prípade môže príliš veľké množstvo tvrdidla spôsobiť krehkosť a poréznosť podlahy. Mnohí výrobcovia už ponúkajú dodávku správneho dávkovania. Je to optimálny spôsob, ako sa vyhnúť problémom vyplývajúcim z nesprávneho pomeru miešania.
Ako už bolo spomenuté, je nevyhnutné dbať na dodržiavanie sortimentu výrobkov. V dôsledku toho by sa za žiadnych okolností nemali miešať dva výrobky od rôznych výrobcov. Aj keď je predpísaný pomer miešania pre jeden z dvoch výrobkov správny, je takmer isté, že pre druhý výrobok to neplatí naopak. Nedodržanie sortimentu výrobkov môže mať za následok aj neúplné vytvrdnutie zmesi epoxidovej živice. Okrem konzistencie môže nedostatky vykazovať aj farba hotového výrobku. V lepšom prípade sa výsledok podlahového náteru stane len mliečnym a zakaleným, v horšom prípade môže epoxidová živica nerovnomerne zožltnúť alebo dokonca zmodrať.
Aby ste mohli namiešať epoxidový náter na podlahu, najprv nalejte farebnú živicu ako takzvanú zásobnú zložku do samostatnej nádoby a krátko premiešajte. Potom sa do tej istej nádoby pridá tvrdidlo z rovnakého produktového radu v uvedenom pomere. Na premiešanie oboch zložiek použite vŕtačku alebo elektrické miešadlo s odporúčanými otáčkami 300 až 400 ot/min.
Krok 2: Nanášanie jednotlivých epoxidových živicových náterov na podlahy
Spôsob nanášania hotovej zmesi epoxidovej živicovej hmoty je podobný spôsobu maľovania stien a tiež sa vykonáva pomocou valčeka. Z tohto dôvodu sa tento typ náteru nazýva aj náter valčekom. Na dôkladné nanesenie zmesi epoxidovej živice je nevyhnutné zabezpečiť, aby použitý valček neobsahoval chuchvalce a prach. Rovnako ako pri maľovaní stien sa aj tu odporúča naniesť dve vrstvy, aby sa dosiahlo optimálne krytie. Medzi nanesením oboch vrstiev by sa mal dodržať čas schnutia a vytvrdzovania najmenej 24 hodín.
Krok 3: Rozptýlenie dekoratívnych prvkov, ako sú kamene, vločky alebo triesky
Pomocou dekoratívnych kamenných prvkov možno do podlahového náteru pomocou epoxidovej živice zakomponovať skvelé vzory. Pri tejto metóde sa kamene rôznych farieb alebo zrniek jednoducho nakreslia do mriežky. Táto mriežka sa potom včas vytiahne z náteru pred ukončením fázy schnutia a vytvrdzovania. V prípade zodpovedajúcich umeleckých diel v podlahovom nátere by ste však mali požiadať o radu odborníka, aby ste sa vyhli nezrovnalostiam.
Nevyškoleným domácim majstrom často chýba potrebný cit na to, aby v správnom čase vytiahli mriežku z podlahového náteru. V dôsledku nedostatku skúseností môže inak dôjsť k tomu, že sa dve farby úplne nespoja. Tým niekedy vznikajú škáry, cez ktoré sa neskôr môže dostať vlhkosť pod podlahový náter. Ďalším rizikom je možný vznik nerovností na povrchu. Tie vznikajú vtedy, keď sa kamenná hmota už usadila v nátere.
Farebné dekoratívne triesky ponúkajú ďalšiu možnosť výrazného kontrastu. Tie sa jednoducho nasypú do vlhkej hmoty epoxidovej živice bezprostredne po nanesení posledného náteru. Dekoračné triesky sa potom ponoria do živice tak, že na povrchu podlahového náteru nakoniec zostane len horný okraj.
Aby sa predišlo zanechávaniu stôp v ešte nevytvrdnutom nátere, je potrebné používať špeciálne topánky na nechty. Ak sa požaduje jednofarebný, ale protišmykový podlahový povlak, používajú sa sklenené guľôčky. Tie sú porovnateľné s konzistenciou jemných zrniek soli a podobne ako dekoratívne triesky sa sypú do vlhkej hmoty epoxidovej živice bezprostredne po nanesení posledného náteru. Keďže sú však v živici ponorené len do polovice, dosiahne sa špeciálny protišmykový účinok podlahového náteru. Množstvo použitých sklenených guličiek ovplyvňuje príslušný stupeň protišmykovosti.
Krok 4: Utesnenie podlahy zo syntetickej živice
Po úplnom vyschnutí a vytvrdnutí má epoxidová živica neobyčajne vysokú trvanlivosť. Tento typ podlahového náteru však nie je úplne odolný voči svetlu. V dôsledku toho môže dôjsť k zožltnutiu, ak sa nepoužije špeciálny bezfarebný náter. Ani farbenie vybranými tónovacími farbami alebo pigmentmi nemôže zaručiť úplnú svetlostálosť podlahového náteru. Aby sa dosiahla svetlostálosť aj optimálny lesk, odporúča sa podlahový náter následne zafarbiť.
To zahŕňa nanesenie ďalšej vrstvy transparentnej epoxidovej živice. Tým sa môže ďalej zvýšiť stabilita podlahy, ktorá poskytuje dodatočnú odolnosť voči poškriabaniu a iným vplyvom, ako sú napríklad iskry z krbu. Ďalej sa posilňuje aj odolnosť podlahového náteru voči poveternostným vplyvom. Výsledný lesk transparentnej epoxidovej živice završuje výhody aplikácie.
Krok 5: Úplný súlad s fázou sušenia a vytvrdzovania
Keďže dodržanie fázy schnutia a vytvrdzovania pri nanášaní epoxidovej živice má významný vplyv na výsledok, je potrebné opäť výslovne zdôrazniť zodpovedajúce časové obdobie. V závislosti od výrobcu sa vyžaduje čas schnutia až 24 hodín na jednu vrstvu. Potom nasleduje fáza vytvrdzovania podlahového náteru. Môže byť potrebná doba až 7 dní, kým živica skutočne dosiahne svoju plnú nosnosť. Podrobné informácie týkajúce sa času schnutia a vytvrdzovania nájdete v príslušných pokynoch výrobcu.
Krok 6: Starostlivosť a čistenie hotového podlahového náteru s epoxidovou živicou
Používanie časom nevyhnutne vedie k opotrebovaniu a možnej zmene farby podlahových náterov. Najmä nečistoty v zrnitej konzistencii majú zvýšený abrazívny účinok na povrch povlaku a môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie. Z hygienických dôvodov, ako aj na účely zachovania látok si každý podlahový povlak vyžaduje špeciálne čistenie a starostlivosť. Počas fázy výstavby by sa podlaha mala chrániť pred poškodením pomocou vhodnej krytiny. Okrem toho sa počas fázy výstavby odporúča pravidelné čistenie, aby sa starostlivo odstránil piesok, prach a podobné nečistoty.
Po ukončení stavebnej fázy je obzvlášť dôležité zabrániť vzniku bielych trhlín v dôsledku mechanického namáhania podlahového povlaku ostrými hranami. Tomu sa dá čeliť napríklad špeciálnymi plstenými klzákmi na nohách stoličiek alebo mäkkými kolieskami na stoličkách a skrinkách.
Vo všeobecnosti treba pri natieraní podláh epoxidovou živicou poznamenať, že svetlejšie farby si vyžadujú viac čistenia. Najmä v prípade náterov s vysokou dekoratívnou hodnotou je zrejmé, že približne 85 % nečistôt sa do interiéru budovy dostane cez obuv. Tomuto znečisteniu možno účinne čeliť individuálnou aplikáciou tzv. čistých pochôdznych zón. Tým sa nielen znížia náklady na čistenie, ale aj zachová vzhľad podlahového náteru a predĺži sa jeho životnosť. Zatiaľ čo mriežkové rošty sa osvedčili najmä ako čisté pobehové zóny pred vchodovými dverami vo vonkajších priestoroch, textilné pobehové zóny alebo rohože sa používajú predovšetkým vo vnútri vstupných priestorov.
- Ktoré aspekty hovoria v prospech náteru betónovej podlahy epoxidovou živicou?
- Prehľad pozitívnych vlastností náteru podlahy epoxidovou živicou
- Použitie pre rôzne epoxidové podlahy
- Výzvy spojené s epoxidovými živicovými podlahovými nátermi - tieto body by sa mali zvážiť
- Materiál potrebný na podlahovú krytinu z 2k epoxidovej živice
- Prípravky na nátery podláh epoxidovou živicou
-
Návod krok za krokom Podlaha z epoxidovej živice v obytných priestoroch
- Krok 1: Miešanie živice - je potrebné dodržať tieto body
- Krok 2: Nanášanie jednotlivých epoxidových živicových náterov na podlahy
- Krok 3: Rozptýlenie dekoratívnych prvkov, ako sú kamene, vločky alebo triesky
- Krok 4: Utesnenie podlahy zo syntetickej živice
- Krok 5: Úplný súlad s fázou sušenia a vytvrdzovania
- Krok 6: Starostlivosť a čistenie hotového podlahového náteru s epoxidovou živicou