Náter podlahy epoxidovou živicou na dlaždice - krok za krokom
Epoxidová živica ako podlahový náter je čoraz populárnejšia. Niet sa čomu čudovať, pretože epoxidová živica ponúka mnoho výhod a epoxidovou živicou možno natrieť aj staré dlaždice. Ako môžete aplikovať syntetickú živicu na dlažbu a aké výhody to prináša, sa dozviete v našom sprievodcovi.
Prečo aplikovať epoxidovú živicu na dlaždice?
Všetky byty a domy potrebujú niekedy dôkladnú renováciu. To zahŕňa aj obnovu podlahovej krytiny. Pred aplikáciou novej podlahovej krytiny sa spravidla musí odstrániť stará podlaha.
Najmä v prípade starých dlaždíc v kúpeľni však môže byť ich odstránenie náročné, pretože sa často dajú vylomiť len s veľkým úsilím. Ak sú obkladačky pochybného vkusu a pochádzajú zo 70. rokov minulého storočia, zvyčajne nie je možné jednoducho vydržať katastrofu. Vtedy je potrebný nielen nový dizajn, ale aj náter podlahy, ktorý je odolný voči vode a zároveň nepriepustný.
Tu prichádza na rad epoxidová živica ako náter podlahy na starú dlažbu. Tá sa skladá z dvoch zložiek, a to zo živice a tvrdidla, a po presnom zmiešaní sa môže nanášať ako náter.
V zásade možno epoxidovou živicou natierať takmer všetky materiály. Okrem toho možno epoxidovú živicu na podlahy na dlaždice miešať s rôznymi výplňovými materiálmi a farbami, čo zaručuje vysokú mieru dizajnovej slobody. Podlahu si môžete zariadiť podľa vlastného vkusu.
Výhody a nevýhody povrchovej úpravy epoxidovou živicou
Náter podlahy epoxidovou živicou na dlažbu má mnoho výhod. Podlaha na dlaždice s epoxidovou živicou má však niekoľko nevýhod.
V praxi nie je miešanie živice a tvrdidla také zložité, ako sa zdá. Je dôležité, aby ste presne dodržiavali pokyny výrobcu a nemiešali výrobky od rôznych výrobcov.
Okrem toho je možné do zmesi živice a tužidla pridať ďalšie zložky. Patria medzi ne inhibítory, ktoré predlžujú životnosť nádoby, ale aj častice farby a výplňové materiály. Pokiaľ však ide o posledne menované, pri použití epoxidovej živice ako podlahového náteru na dlaždice je potrebné zohľadniť niekoľko vecí, ktoré rozoberieme v nasledujúcom návode krok za krokom.
Dodávky pre epoxidovú živicu na podlahu na dlaždice
Na inštaláciu epoxidovej živice v kúpeľni potrebujete nasledujúce materiály:
- Epoxidovú živicu a príslušné tvrdidlo
- Čistiace pomôcky na podlahu
- Prípadne výplňový materiál na vyrovnanie nerovností, prasklín a medzier
- Prípadne špachtľu
- Dve veľké vedrá alebo murárske vedrá na miešanie
- Vŕtačka s miešacím nadstavcom
- Veľký valec na nanášanie
- Prípadne dekoratívne prvky, ako sú trblietavé čiastočky, malé kamienky atď.
Návod na nanášanie epoxidovej živice na dlaždice
Natieranie dlaždíc epoxidovou živicou nie je náročné. Je potrebné zvážiť len niekoľko vecí. Nižšie vám ponúkame podrobný návod na natieranie podlahy epoxidovou živicou.
Príprava dlaždíc
Na nanesenie epoxidovej živice na dlaždice v kúpeľni je potrebné miestnosť najprv vyčistiť. Vyneste všetky predmety a nábytok v miestnosti. Keď budete mať prístup do všetkých priestorov, môžete začať s prípravou podkladu. Podlaha, na ktorú sa má aplikovať epoxidový náter, musí byť zbavená všetkých nánosov prachu a nečistôt. Akékoľvek medzery, praskliny alebo diery sa musia vyplniť výplňovým materiálom, napríklad epoxidovým plničom. Celá podlaha musí byť vyrovnaná.
Po očistení podlahovej krytiny od prachu a nečistôt by ste ju mali očistiť aj od všetkých zvyškov oleja, mastnoty a rozpúšťadiel. V opačnom prípade by epoxidová podlaha nemusela dostatočne vytvrdnúť. Je tiež nevyhnutné, aby bol podklad úplne suchý - to platí aj pre škáry. Tie často absorbujú vlhkosť, a preto by sa mali nechať niekoľko dní vyschnúť, kým na dlažbu nanesiete epoxidovú živicu. Plochy opravené vyrovnávacou hmotou musia byť tiež úplne suché.
Aj keď je podklad čistý a suchý, mal by sa natrieť základným náterom. Tým sa zabezpečí dokonalá priľnavosť epoxidovej živice. Aj základný náter nechajte zaschnúť.
Naneste základný náter
Na takmer všetky povrchy by ste mali najprv naniesť základný náter. Zabráni sa tým tomu, aby sa nanesená epoxidová živica vsiakla do savých povrchov a zanechala nerovný povrch.
Vhodná epoxidová živica na nátery podláh
Správny výrobok na samotný náter podlahy je pre úspešný projekt veľmi dôležitý. Je nevyhnutné, aby ste používali špeciálne vyvinuté výrobky, ktoré sú určené na toto použitie. Sú k dispozícii buď ako už zafarbené, alebo ako bezfarebné nádoby, pričom rozhodujúca je ich kvalita.
Skutočná aplikácia epoxidovej živice
Po ukončení práce na podklade si pripravte všetky potrebné materiály, pretože tzv. pot life, t. j. čas, za ktorý je možné epoxidovú živicu spracovať, je obmedzený. Teraz môžete začať s aplikáciou.
Miešanie dvoch zložiek
Teraz môžete zmiešať obe zložky podlahovej krytiny. Na tento účel sa živica a tvrdidlo kombinujú v určitom pomere, ktorý musí byť dokonale dodržaný. Je to veľmi dôležité pre optimálne vytvrdnutie podkladu. Pri miešaní vždy dodržiavajte pokyny výrobcu. Ak sa do zmesi pridá príliš málo tvrdidla, môže to mať za následok nedostatočné vytvrdnutie, zatiaľ čo príliš veľa tvrdidla môže viesť k vzniku poréznych miest v podlahovej krytine.
Na zmiešanie oboch zložiek potrebujete vŕtačku s miešacím nadstavcom, aby ste obe časti niekoľko minút starostlivo miešali rýchlosťou približne 400 otáčok za minútu.
Obe zložky zmiešajte vo vedre a veľmi dôkladne premiešajte. Ideálne je použiť vŕtačku s miešacím nadstavcom. Najlepšie je tiež zmes dvakrát alebo trikrát premiešať, aby sa zabezpečilo dôkladné premiešanie živice a tvrdidla.
Teraz sa začína životnosť nádoby, preto by sa epoxidová živica mala nanášať rýchlo.
Spracovanie epoxidovej živice
Na nanášanie epoxidovej živice použite priložený valček, ktorý by mal byť, samozrejme, čistý a bez prachu. Dbajte na to, aby bola živica rovnomerne rozložená. Teraz pracujte pomocou krížových valčekov. To znamená, že valčekom nanášate epoxidovú živicu spredu dozadu a potom zľava doprava. Táto metóda tiež zaručuje optimálny výsledok, pretože odstraňuje z hmoty prebytočné vzduchové bubliny.
Aplikácia epoxidovej živice sa najlepšie vykonáva pomocou náterového valčeka.
Na aplikáciu epoxidovej živice je potrebný špeciálny odvzdušňovací valček, ktorý odstraňuje vzduchové bubliny a zabezpečuje konečné hladké rozloženie.
Je nevyhnutné pamätať na životnosť nádoby, pretože po jej uplynutí sa epoxidová živica už nedá použiť.
Po nanesení prvej vrstvy ju nechajte 24 hodín zaschnúť. Počas tejto doby zabezpečte správne vetranie. Potom pre dosiahnutie najlepších výsledkov naneste druhú vrstvu a nechajte ju schnúť ďalších 24 hodín.
Rozptyl dekoratívnych prvkov
Ak chcete, aby bola vaša podlaha niečím výnimočná, môžete pred začiatkom sušenia posypať podlahu dekoratívnymi trblietavými čiastočkami, malými kamienkami, vločkami alebo inými doplnkami.
Tesnenie podlahy epoxidovou živicou
Hoci je životnosť podlahovej krytiny z epoxidovej živice veľmi vysoká, najmä v porovnaní s mnohými inými podlahovými krytinami, neponúka optimálnu odolnosť voči svetlu. Tú však možno výrazne zvýšiť nanesením ďalšej vrstvy transparentnej epoxidovej živice ako tmelu. Takýto postup nielenže zvyšuje odolnosť voči svetlu a chráni podlahu pred nepekným žltnutím, ale poskytuje aj výnimočný lesk. Okrem toho táto posledná vrstva optimalizuje stabilitu podlahy a zabraňuje opotrebovaniu spôsobenému mechanickým pôsobením.
Vytvrdzovanie náteru z epoxidovej živice
Po 24 hodinách na jednu vrstvu je podlahový náter epoxidovou živicou vytvrdnutý a môže sa normálne používať. Tento čas však závisí aj od teploty okolia. V prípade pochybností je lepšie nechať podlahovú krytinu zaschnúť o niečo dlhšie. Ak chcete mať absolútnu istotu, doprajte podlahe až sedem dní na optimálnu fázu schnutia a vytvrdzovania.
Alternatíva: V prípade, že je podlaha na podlahe zateplená, je možné ju použiť ako alternatívu: Lakujte dlaždice 2K lakom
Ak z nejakého dôvodu radšej nepoužívate epoxidový živicový náter podlahy, môžete siahnuť aj po alternatíve: laku na dlaždice 2K. Ľahko sa nanáša a je k dispozícii v neuveriteľnom množstve farebných variácií. Ponúka tiež vysoké krytie a je relatívne lacný. V porovnaní s epoxidovým náterom na dlaždice má však niektoré nevýhody. Napríklad trvanlivosť nie je taká vysoká ako pri epoxidovej živici. Platí to najmä pri použití ako podlahová krytina.
Okrem toho pri tomto type podlahového náteru zostávajú na starých dlaždiciach viditeľné všetky priehlbiny škár. Používateľ sa musí rozhodnúť, či je to žiaduce.
Aj pre laikov je pri správnom návode pomerne jednoduché aplikovať epoxidový podlahový náter na dlažbu. Dúfame, že sme vás mohli podporiť naším návodom!
- Prečo aplikovať epoxidovú živicu na dlaždice?
- Výhody a nevýhody povrchovej úpravy epoxidovou živicou
- Dodávky pre epoxidovú živicu na podlahu na dlaždice
- Návod na nanášanie epoxidovej živice na dlaždice
- Alternatíva: V prípade, že je podlaha na podlahe zateplená, je možné ju použiť ako alternatívu: Lakujte dlaždice 2K lakom