Ako škárovať dlažbu epoxidovou živicou

Dlažobné kocky sú ideálnym podkladom pre intenzívne zaťažené plochy. Preto sú veľmi obľúbené najmä na príjazdových cestách. Musia sa však samozrejme škárovať. To sa dá urobiť buď klasicky pomocou štiepky a piesku, alebo moderným spôsobom - pomocou malty zo syntetickej živice. V nasledujúcom texte vám prezradíme, ako dlažobné kocky veľmi jednoducho zapraviť epoxidovou živicou.

Čo je to škárovacia hmota z epoxidovej živice?

Škárovacia malta na báze epoxidovej živice je založená na syntetickej živici a dnes už takmer úplne nahradila tradičné škárovacie malty. Škárovacia hmota na báze epoxidovej živice sa skladá z dvoch zložiek a je podstatne drahšia ako predchádzajúce škárovacie malty, ale zároveň je oveľa trvanlivejšia a odolnejšia.

Aplikácia nie je taká jednoduchá, ale finančná investícia, ako aj zvýšená prácnosť sa oplatí.

Čistenie epoxidovej malty

Výhody a nevýhody škárovacích hmôt na báze epoxidu

V porovnaní s klasickou škárovacou maltou má škárovacia malta na báze epoxidových živíc niekoľko výhod:

Napriek týmto dvom nevýhodám je epoxidová škárovacia hmota prvou voľbou, pokiaľ ide o trvalé a predovšetkým trvalé škárovanie dlažby bez buriny. Vysokú cenu vyvažuje len trvanlivosť materiálu a úspora ďalšieho pracovného času na odplevelenie.

Rôzne typy epoxidových škárovacích hmôt na dlažbu

Ak chcete škárovať dlažbu epoxidovou živicou, máte na výber medzi dvoma rôznymi systémami: jednozložkovou a dvojzložkovou škárovacou hmotou. Obidve majú odlišné vlastnosti, o ktorých budeme hovoriť v nasledujúcich kapitolách.

1k škárovacia malta

Ak chcete škárovať dlažbu epoxidovou živicou, musíte pred začatím prác zvážiť zaťaženie, ktorému je škárovaný povrch vystavený. Ak ide o chodník pre chodcov, môžete použiť jednozložkovú epoxidovú maltu. Nie je totiž taká pevná ako dvojzložkový systém.

farby epoxidovej malty

Odporúčanie: V prípade, že je potrebné použiť lepiacu hmotu, je potrebné ju zaistiť: Jennifer's Mosaics Biela prášková škárovacia malta 1K

Naším odporúčaním pre jednozložkovú škárovaciu maltu je Jennifer's Mosaics White Powdered Grout. Ako už bolo spomenuté, nie je taká odolná ako dvojzložkový systém, ale môže zabodovať inými pozitívnymi vlastnosťami:

Škárovacia malta Jennifer's Mosaics White Powdered Grout 1k na báze epoxidovej živice má toľko výhod, že ju môžeme plne odporučiť aj napriek vyššie uvedeným nevýhodám.

Škárovacia malta 2k

2K epoxidová škárovacia malta sa vyznačuje dvoma zložkami, ktoré sa musia pred začatím prác zmiešať. Je nevyhnutné dodržať dokonalý pomer miešania, inak hrozí riziko nedostatočného vytvrdnutia. To spôsobuje, že injektážny povrch je menej zaťažiteľný a bráni rozvoju jeho ďalších pozitívnych vlastností, ako je ochrana proti burine. Našťastie dnešné dvojzložkové systémy vo všeobecnosti veľmi uľahčujú miešanie pre používateľa.

Odporúčanie: V prípade, že je potrebné použiť lepiacu hmotu, je možné ju použiť aj v prípade, že je to potrebné: SpectraLOCK Pro Premium 2-zložková škárovacia malta

Naším druhým odporúčaním na škárovaciu hmotu na báze epoxidovej živice je dvojzložková verzia vdw, konkrétne VDW 815 Plus. Tá sa vyznačuje vynikajúcimi vlastnosťami:

Od nás je tu jednoznačné odporúčanie vzhľadom na veľké množstvo výhod!

Vhodné oblasti použitia 2-zložkovej škárovacej malty

Oblasti použitia spojovacích mált na báze epoxidovej živice sú rozmanité. Môžete ju teda použiť na

 • Pracovné oblasti
 • Kúpeľňa pre obkladačky
 • Vstupy
 • Terasy
 • Záhrada a chodníky
 • Vchody

použitie. Upozorňujeme však na nasledujúce skutočnosti: Jednozložkové systémy sú oveľa menej odolné ako dvojzložkové systémy. Preto by ste na miestach, ktoré musia odolávať vysokému zaťaženiu, ako sú napríklad príjazdové cesty, mali vždy použiť 2k epoxidovú živicovú maltu.

Dôležité upozornenia pri škárovaní

 • Pri škárovaní škárovacou hmotou na báze epoxidovej živice je dôležité zachovať sklon minimálne dve percentá celkovej plochy. Okrem toho musí mať podklad pevný podklad zo štrku, drveného kameňa, piesku alebo štrku, inak by škáry nevydržali zaťaženie od chodcov alebo dokonca áut.
 • Škárovaciu hmotu z epoxidovej živice by ste nemali rozmazávať, pretože to nemá na materiál žiadne pozitívne účinky.
 • Veľkou výhodou epoxidovej malty je skutočnosť, že nie je tuhá, ale pružná. To zabraňuje vzniku trhlín v škárach, takže maltu z epoxidovej živice možno použiť aj na neviazané ložnej vrstvy. V tomto prípade by ste však mali najprv použiť výplň škár a naniesť ju aspoň do dvoch tretín škár. Potom sa použije vlastná epoxidová malta.
 • Epoxidová malta môže byť spracovaná ako vodonepriepustná alebo vodopriepustná a môže slúžiť aj ako drenáž.

Návod na škárovanie omietky epoxidovou živicou

Na škárovanie omietky epoxidovou živicou nemusíte byť profesionál. Stačí mať potrebné vybavenie a dodržiavať niekoľko základných vecí. Stačí postupovať podľa nášho nižšie uvedeného návodu na škárovanie dlažby krok za krokom.

Potrebujete tieto veci:

 • Spojovaciu hmotu na báze epoxidovej živice
 • Vhodné miešadlo, napríklad vŕtačku s miešacím košom
 • Hadica s prípojkou na vodu a striekacia pištoľ
 • Posuvník z tvrdej gumy
 • Kokosová metla

Pripravte si spoje

 • Ak chcete opraviť už existujúci povrch, je potrebné najprv vyčistiť škáry. To môžete ľahko urobiť pomocou vysokotlakového čističa.
 • Škáry dôkladne vyčistite do hĺbky najmenej troch centimetrov. Povrch dlažby by sa mal týmto spôsobom tiež zbaviť nečistôt a prachu.

epoxidová malta

Miešanie malty

 • Obe zložky sa spravidla dodávajú v dokonalom pomere miešania. Pre zjednodušenie môžete namiešať kompletnú zmes, ale dbajte na životnosť nádoby. Fľašu vo vedre úplne vyprázdnite do vedra. V závislosti od toho, akú epoxidovú maltu použijete, budete potom musieť fľašu naplniť až dvakrát vodou, ktorú tiež vylejete do vedra. Pozrite si priložený technický list, ktorý sa nachádza pod vekom vedra.
 • Dôkladne premiešajte. Uistite sa, že zmes je dôkladne premiešaná aj na bočných stenách a na dne. Miešajte dovtedy, kým nevznikne voľne tečúca zmes.
 • Teraz začína životnosť hrnca, t. j. čas, za ktorý môžete zmes spracovať, kým stvrdne. Teraz je dôležité pracovať rýchlo a efektívne.

Zapracujte zmiešanú škárovaciu hmotu

 • Škárovanú plochu je teraz potrebné napojiť do nasýtenia. Pomocou hadice s vodou naneste veľké množstvo na celú plochu. Platí nasledovné: Nesmie sa použiť príliš veľa vody, iba príliš málo. Preto je lepšie nastriekať viac tekutiny.
 • Potom celé vedro vyprázdnite na dlažobné kocky. Zmes vsuňte do škár pomocou jazdca z tvrdej gumy. Vždy pracujte šikmo k škáre, aby sa zmes optimálne rozložila v drážkach a vyplnila ich. Použite najvyšší bod povrchu tak, aby ste pracovali v smere sklonu. V závislosti od použitej malty z epoxidovej živice budete musieť hojne zalievať pomocou vodnej hadice. Túto informáciu nájdete aj v technickom liste.
 • Z času na čas by ste si mali očistiť podrážky topánok prúdom vody, aby ste zabránili vzniku stôp na dlažbe.

Najlepšia epoxidová malta

Vytvrdzovanie a následné čistenie

 • Epoxidovú maltu nechajte vytvrdnúť pätnásť minút. Potom zvyšky opatrne pozametajte kokosovou metlou. Túto metlu a podrážky topánok z času na čas očistite.
 • Povrch musí teraz odpočívať najmenej 24 hodín. Počas tejto fázy tvrdnutia sa po ňom nesmie chodiť a musí byť chránený pred dažďom a inou vlhkosťou. V prípade potreby môžete povrch dlažby po úplnom vytvrdnutí ešte očistiť špeciálnym epoxidovým čistiacim prostriedkom.

Alternatívy k spojovacej malte z epoxidovej živice

Nasledujúce materiály možno považovať za solídne alternatívy k škárovacej malte z epoxidovej živice:

 • Cement: Cement je materiál odolný voči poveternostným vplyvom a pomerne ľahko spracovateľný, ktorý je zároveň trvanlivý. Odoláva veľmi vysokému zaťaženiu, a preto sa dá dobre použiť na príjazdové cesty. Okrem toho je to veľmi lacný materiál, najmä v porovnaní s maltou z epoxidovej živice. Podklad však môže trpieť nepekným cementovým zákalom a časom sú možné trhliny v spojoch.
 • Čadičová múčka: Čadičová múčka je stredne cenovo výhodnou alternatívou a môže ponúknuť živý tmavý vzor škár. Pomerne dobre podopiera dlažobné kocky, ale má malú šancu proti burine.
 • Piesok: Piesok je veľmi lacný materiál, ktorý môže presakovať a spracováva sa za mokra. Okrem výhod má však piesok aj niekoľko zásadných nevýhod: Je náchylný na burinu a hmyz, zle udržiava okolité dlažobné kocky, a preto by sa nemal používať na povrchy, ktoré musia vydržať veľké zaťaženie.
 • Kremeň: Kremenný piesok by sa tiež nemal používať na vysoko zaťažované povrchy, pretože má rovnako slabé podporné vlastnosti ako bežný drvený piesok opísaný vyššie. Lepšie sa však rozprestiera, čo znamená, že ním možno obkladať aj menšie škáry. Ľahko sa aplikuje, ale je rovnako náchylný na hmyz a burinu ako bežný piesok.

Ak to zhrnieme, škárovacia hmota na báze epoxidovej živice je teda nielen modernou voľbou, ale vo všeobecnosti aj stabilnejšou, hoci nie práve cenovo výhodnou. Výhody však jednoznačne prevažujú nad nevýhodami, preto by ste sa mali spoľahnúť na škárovaciu hmotu na báze epoxidovej živice v očakávaní úspešného a trvalého výsledku.

epoxidová škárovacia hmota na dlaždice


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.