Odlievacia živica - najlepšia živica na odlievanie

Odlievacie živice sú špeciálne vyvinuté epoxidové živice, ktoré sú určené na odlievanie foriem, figúr, šperkov a niektoré ďalšie aplikácie. Ukážeme vám, kde by sa odlievacia živica mala používať a čo treba zvážiť pri kúpe odlievacej živice.

Čo je to odlievacia živica?

Odlievacia živica je epoxidová živica s nízkou viskozitou, ktorá sa skladá z dvoch zložiek: vlastnej živice a zodpovedajúceho tvrdidla. Keď sa tieto dve zložky zmiešajú, nastane chemická reakcia, ktorá spôsobí, že hmota na určitý čas stvrdne. A tým sa dostávame k zvláštnym vlastnostiam licejnej živice - jej riedkej konzistencii. Táto vlastnosť umožňuje živici preniknúť a vyplniť aj tie najmenšie medzery a dutiny. Tenšia konzistencia má vplyv aj na čas vytvrdzovania, ktorý je podstatne dlhší. Pri liatej živici máme teda k dispozícii vysoko špecializovaný produkt na veľmi špecifické aplikácie.

Najlepšia živica na odlievanie

Na trhu je k dispozícii veľké množstvo rôznych živíc. Bohužiaľ, výrobcovia často používajú rôzne termíny, čo sťažuje rozlišovanie medzi živicami na odlievanie a epoxidovými živicami. Často sa používajú aj termíny ako laminovacia živica alebo gél / vrchný náter, čo môže viesť k nákladným omylom. Porovnali sme najlepšie odlievacie živice medzi sebou a porovnali sme ich v prehľadnej tabuľke.

Rozdiely medzi licou živicou a epoxidovou živicou

Odlievacia živica

  • Nízka viskozitná konzistencia
  • Výrazne dlhší čas vytvrdzovania
  • Preto dlhší čas spracovania
  • S licou živicou možno odlievať hrubšie vrstvy
  • Vďaka riedkej konzistencii sa vrstvy farby rýchlo miešajú

Epoxidová živica

  • Viskoznejšia konzistencia
  • Rýchlejší čas vytvrdzovania
  • Relatívne krátke časy spracovania
  • Možnosť nanášania len tenkých vrstiev do max. 2 cm
  • vrstvy farby zostávajú pomerne oddelené a dajú sa lepšie kontrolovať

Farbiaca licia živica

Odlievacia živica sa dá farbiť podobne ako epoxidová živica pomocou farebných pást, alkoholových atramentov a farebných pigmentov. Naša príručka Farbenie epoxidovej živice ich podrobne predstavuje a poskytuje mnoho tipov na použitie.

Keďže licia živica je nízkoviskózna, t. j. tenkovrstvová, rôzne vrstvy farby sa miešajú rýchlejšie ako pri epoxidovej živici. Pri väčšine aplikácií to nehrá úlohu, ale napríklad pri umeleckom rezaní je dôležité dobré oddelenie farieb.

Odlievacia živica

Formy na odlievanie živice

Najrýchlejším spôsobom, ako začať s odlievaním živice, je použitie silikónových foriem. Sú k dispozícii v rôznych tvaroch a veľkostiach - od malých foriem na odlievanie živice na výrobu živicových šperkov až po veľké formy na odlievanie gulí a iných geometrických tvarov.

Maximálna možná hrúbka vrstvy

Odlievacie živice zvyčajne vytvrdzujú oveľa pomalšie, takže produkujú menej tepla. To umožňuje vytvárať výrazne hrubšie vrstvy odliatkov až do 10 cm. Zvýšilo sa aj maximálne množstvo, ktoré možno naraz spracovať, takže v závislosti od výrobku možno naraz spracovať až 10 kg. Pozor však na pokyny výrobcu, pretože existujú aj výrobky, s ktorými možno naraz odliať maximálne 5 cm hrubú vrstvu.

Vývoj tepla je vo všeobecnosti veľmi dôležitou otázkou, pretože ak je vrstva príliš hrubá alebo príliš veľká, môže sa najmä epoxidová živica zahriať natoľko, že môže spôsobiť popáleniny. Trpí tým aj kvalita vytvrdnutej zmesi, takže môže dôjsť k celkovému poškodeniu projektu. Ak sa aj licia živica v dôsledku exotermickej reakcie príliš zahreje, uvoľňujú sa toxické výpary. Preto vždy používajte ochranný odev a dýchaciu masku.

Čas vytvrdzovania

Odlievacie živice potrebujú na úplné vytvrdnutie až jeden týždeň. Obrovská výhoda spočíva v čase spracovania: Ak sa epoxidová živica môže spracovávať len niekoľko minút až jednu hodinu, živica na odlievanie ponúka výrobky s dobou spracovania až 24 hodín. To má niekoľko pozitívnych účinkov:

  • Pri väčších plochách tak zostáva viac času na odlievanie a osadenie
  • Najmä pri veľkých množstvách živice s rôznymi farbami je potrebný dlhší čas
  • Vzduchové bubliny môžu uniknúť oveľa dlhšie vďaka otvorenému času

Okrem väčšej trpezlivosti, kým je projekt hotový, v podstate neexistujú žiadne nevýhody, pokiaľ sa na odlievanie používa aj živica na správne použitie.

Na aké aplikácie je vhodná licia živica?

Aby ste neutrpeli žiadne nevýhody, mali by ste pred liatím živice vždy zvážiť použitie správneho výrobku. Odlievacia živica sa dá použiť na nasledujúce aplikácie:

  • Stôl z liatej živice / riečny stôl
  • Živicové šperky
  • Odlievanie do silikónových alebo iných foriem
  • Naplnenie dreva epoxidovou živicou

Návod na použitie živice na odlievanie

Príprava vášho živicového odliatku

  • Zabezpečte si všetky potrebné materiály tak, aby ste ich mali vždy po ruke
  • Pracovisko chráňte kartónom alebo plastovou fóliou
  • Ak chcete vylievať drevo alebo iné materiály, dobre zalepte všetky otvory, aby živica zostala tam, kde ju chcete mať. Je vždy prekvapujúce, kde si tenká licia živica nájde cestu tam, kam nepatrí.
  • Ak chcete odlievať predmety alebo zalievať drevo, povrch najprv utesnite trochou epoxidovej živice
  • Prečítajte si pokyny výrobcu licej živice týkajúce sa pomeru miešania a ďalších informácií dôležitých z hľadiska bezpečnosti
  • Chráňte sa vhodným ochranným odevom, ochrannými okuliarmi, nitrilovými rukavicami a dýchacou maskou

Miešanie epoxidovej živice na odlievanie

  • Presne odvážte živicu a tvrdidlo
  • Obe zložky opatrne a niekoľko minút miešajte
  • Ak chcete epoxidovú živicu na odlievanie zafarbiť, pridajte farebnú pastu alebo farebné pigmenty a celé to opäť dôkladne premiešajte
  • Celé to nechajte minútu stáť, aby mohla časť primiešaného vzduchu uniknúť
  • Zmes živice nalejte do formy alebo do dutiny, ktorú chcete vyplniť
  • Prípadné vzduchové bubliny môžete odstrániť horúcim vzduchom alebo butánovým horákom

číra licia živica

Odlievanie predmetov

  • Ak chcete odlievať predmety, najprv nalejte malé množstvo živice
  • Potom vložte predmety, ktoré chcete zaliať, pomocou špáradla alebo drevenej špachtle
  • Pri ťažkých materiáloch by mala byť prvá vrstva už suchá, aby neklesli na dno
  • Formu potom výdatne vyplňte, pretože materiál sa môže počas vytvrdzovania trochu zmrštiť

epoxidová živica na odlievanie

Číra odlievacia živica - ako dosiahnuť transparentné výsledky

Ak nechcete odlievaciu živicu zafarbiť, potom je pre väčšinu aplikácií žiaduce, aby odlievacia živica vytvrdla krištáľovo číra.

  • Používajte vysokokvalitné výrobky z čírej licejnej živice od značkových výrobcov
  • Venujte pozornosť kvalitnému UV filtru
  • Presné dodržiavanie miešacieho pomeru
  • Natieranie dodatočným lakom s UV filtrom môže priniesť lepšie výsledky

Tip: Aj pri dodržaní všetkých týchto bodov je dôležité vedieť, že žiadna licia živica nie je úplne odolná voči žltnutiu v priebehu času. Najmä pri používaní v exteriéri vo vetre a v poveternostných podmienkach sa tomu nedá do určitej miery zabrániť.

číra licia živica

Tvrdosť povrchu

Vo všeobecnosti možno povedať, že povrchy epoxidových živíc sú tvrdšie ako povrchy liatych živíc. To nemusí byť vždy na škodu, pretože nižšia tvrdosť znamená väčšiu pružnosť, čo môže byť veľkou výhodou najmä pri práci s drevom, sklom alebo inými premenlivými materiálmi. Napríklad drevo sa zmršťuje v dôsledku zmeny teploty alebo vlhkosti. Je dôležité zvážiť, či sú tieto vlastnosti žiaduce alebo nie. Pre stôl alebo povrch s vysokým mechanickým zaťažením je lepšou voľbou epoxidová živica, ktorá vytvára tvrdú a oderu odolnú vrstvu. Preto sa oplatí naniesť vrstvu epoxidovej živice ako povrchovú úpravu, aby sa dosiahla lepšia mechanická pevnosť, napríklad na drevenom stole.

Náchylnosť na vnikanie vzduchových bublín

Epoxidová živica aj liata živica Oba materiály sú rovnako náchylné na zachytávanie vzduchových bublín. Pri epoxidovej živici môžu vzduchové bubliny ľahšie uniknúť, pretože ide o tenšiu vrstvu. To umožňuje bublinkám rýchlejšie vystúpiť na povrch, a tak prasknúť. Odlievaná živica má však aj výhodu, pokiaľ ide o vzduchové inklúzie: Vzhľadom na dlhú životnosť nádoby majú vzduchové bubliny dlhší čas na únik z liatej živice.

Aj pri práci s liatou živicou však môžete urobiť niekoľko prípravkov, aby ste sa čo najviac vyhli vzduchovým bublinám, a to aj pri hrubších vrstvách. Ak pracujete s poréznymi povrchmi, ako je napríklad drevo, môžete vopred naniesť tenkú vrstvu epoxidovej živice. Tým sa povrch utesní a zabráni sa úniku vzduchových bublín z týchto poréznych povrchov a ich prenikaniu do živice.

To isté platí aj pre predmety, ktoré chcete do živice osadiť - tesniaci prostriedok vždy pomôže v prípade pochybností znížiť množstvo vzduchových inklúzií.

Ďalší materiál na odlievanie živice

Na spracovanie odlievacej živice a tužidla a farieb existujú ďalšie nástroje a pomôcky na spracovanie epoxidovej živice. Tie najdôležitejšie z nich uvádzame na tomto mieste:

Váženie a miešanie epoxidovej živice

Na miešanie živice a tužidla v ideálnom pomere sa oplatí používať digitálnu váhu. Pri liatych živicových systémoch, ktoré sa miešajú objemovo, pomôže vhodná odmerka.

Prísady a materiál na osadenie

Odlievacia živica je predurčená na osadzovanie predmetov. Fantázii sa medze nekladú - sušené kvety, zvieratá a kamene nemajú žiadne hranice.

Bezpečnostné opatrenia pri spracovaní živice

Odlievacia živica nie je neškodná, ak je ešte tekutá - nikdy by nemala prísť do kontaktu s pokožkou. Preto sú počas spracovania povinné nitrilové rukavice. Oči by mali byť tiež chránené okuliarmi a dýchacia maska pomáha zabrániť akémukoľvek odparovaniu počas spracovania.

Odlievanie živice pomocou silikónových foriem - návod

Predstavíme vám techniku odlievania do živice. Presnejšie povedané, osadzovanie alebo odlievanie rôznych materiálov do živice. Pomocou podrobného ilustrovaného návodu vám ukážeme, ako si takéto dekoratívne odliatky z epoxidovej živice môžete vyrobiť sami.

Čo je to odlievanie do živice?

Práca s epoxidovou živicou je už nejaký čas neoddeliteľnou súčasťou scény domácich majstrov. Absolútnou špičkou v tejto oblasti je takzvané "Resin Casting", pri ktorom sa do epoxidovej živice osadzujú rôzne predmety, ako sú prírodné materiály, drobné kamienky alebo trblietky a podobne.

Aby živica získala atraktívny tvar, požadované prvky sa nalejú do plastovej formy spolu s vhodnou živicou. ako obzvlášť vhodné sa ukázali formy zo silikónu, ktoré sú mimoriadne pružné, a tak sa po vytvrdnutí oveľa ľahšie uvoľňujú. Absolútnou špičkou sú tu leštené silikónové formy. Ich hladký, lesklý povrch na vnútornej strane zaručuje rovnomerný, lesklý výsledok, pri ktorom je ďalšia úprava, ako je spájanie alebo leštenie, zvyčajne zbytočná.

odlievanie do živice

Zalievanie syntetickou živicou Sprievodca krok za krokom

Príprava zariadenia a materiálov

Postup je tu vysvetlený na príklade dekoratívneho srdca so sušenými kvetmi, prírodnými materiálmi a sľudovými vločkami.

V prvom rade by ste si mali rozmiestniť všetky potrebné materiály a nástroje tak, aby ste ich mali po ruke. Živica na odlievanie zo živice sa dodáva s podrobnými informáciami a pokynmi výrobcu týkajúcimi sa presného spôsobu spracovania a dôležitých bezpečnostných pokynov. Pred začatím práce si tieto informácie pozorne prečítajte.

Platí to najmä vtedy, ak máte so spracovaním epoxidovej živice len malé alebo žiadne skúsenosti. Vzhľadom na to, že materiál rôznych výrobcov môže mať pri ďalšom spracovaní aj rozdielne vlastnosti, je tento postup mimoriadne dôležitý. Ochranné okuliare, rukavice a ochrana dýchacích ciest by mali byť pre vašu vlastnú bezpečnosť pri používaní živice povinné. Pracovné prostredie by ste mali tiež zakryť napr. fóliou, aby ste ho ochránili pred poškodením spôsobeným živicou.

Odlievanie do živice krok

Miešanie živice Živica

V našom príklade použijeme dvojzložkovú epoxidovú živicu s nízkou viskozitou. Tá sa vždy mieša v pomere 2 : 1. Aj tu sú však možné rozdiely súvisiace s výrobcom, preto dodržiavajte pokyny výrobcu. Aby bublinky v živici zmizli, nechajte ju po zmiešaní asi jednu minútu odstáť. Prípadne nad nimi môžete krátko (!) mávnuť teplovzdušným sušičom.

krok 2 odlievania živice

Nalievanie podkladu

Aby ste predišli neskoršiemu znečisteniu hotového dielu, pred nalitím živice dôkladne očistite použitú formu od prachu, škvŕn alebo cudzích látok. Až potom začnite s odlievaním prvej vrstvy živice. V našom príklade chceme vyrobiť dekoratívne srdce, ktoré je vysoké len niekoľko centimetrov, a preto je odliate len z dvoch vrstiev.

Ak by ste chceli odliať väčší kus s hlbšou formou, budete musieť pracovať vo viacerých vrstvách. Je nevyhnutné venovať pozornosť pokynom výrobcu na obale, pretože maximálna hrúbka vrstvy sa môže líšiť v závislosti od značky epoxidovej živice.

krok odlievania živice

Umiestnenie dekoratívnych prvkov

Po naliatí prvej vrstvy epoxidovej živice, tzv. základu, odstráňte bubliny, ktoré sa vytvorili rovnakým spôsobom ako pri miešaní. Na tento základ potom umiestnite vami vybrané dekoratívne prvky. Okrem sušených kvetov, prírodných materiálov a sľudových vločiek je v našom príklade použitá malá plastová vážka.

Prvky vložíme do ešte tekutej živice, pretože ide o veľmi ľahký materiál. Ak chcete použiť ťažšie veci, ako sú kryštály alebo kamene, treba ich celé položiť na už zaschnutú živicu, aby sa materiál nepotopil. Týmto postupom vyvoláte dojem, že predmety "plávajú" v živici.

Za určitých okolností sa pri vkladaní predmetov môžu okolo nich vytvoriť malé vzduchové bubliny. Tie sa však dajú ľahko odstrániť pohybom prvkov tam a späť a ich opatrným zatlačením. Na tento účel je veľmi užitočné špáradlo. Kreativite pri výbere a umiestňovaní dekoratívnych prvkov sa samozrejme medze nekladú.

Tip: Prvky s "čokoládovou stranou", ako je to napríklad v prípade kvetov, by sa mali do živice umiestniť touto stranou nadol. Dôvodom je, že spodná strana silikónovej formy bude neskôr "krásnou" prednou stranou diela.

krok odlievania živice

krok odlievania živice

Nechajte prvú vrstvu vytvrdnúť

Teraz by mal základ dôkladne vyschnúť. V prípade potreby sa v epoxidovej živici môžu vytvoriť nové bubliny, ktoré by sa mali pred vytvrdnutím odstrániť. Keďže sa často stáva, že sa vložené dekoračné prvky práve na začiatku vytvrdzovania posunú, dbajte na to, aby zostali na svojom mieste. Pokiaľ ide o čas vytvrdzovania, dodržiavajte pokyny výrobcu. Niektorí výrobcovia odporúčajú nanášať druhú vrstvu až po úplnom vyschnutí podkladu. Iní naopak odporúčajú naliať druhú vrstvu na ešte nie úplne vytvrdnutú vrstvu, pretože to umožňuje lepšie spojenie jednotlivých vrstiev.

Odlievacia živica krok

Odlievanie druhej vrstvy živice

Na odlievanie druhej vrstvy živice musíte po vytvrdnutí alebo vyschnutí podkladu najprv namiešať novú liatu živicu. Postupujte rovnako ako pri prvej zmesi. Po zmiešaní by ste mali hotovú živicu prejsť teplovzdušným sušičom, aby ste odstránili prípadné bubliny. Potom formu úplne vyplňte epoxidovou živicou. Aby sa zabránilo tvorbe bublín, aj tu sa opäť používa teplovzdušný sušič. Ďalšia výhoda tohto postupu: Ak sú v živici zle premiešané časti, zabráni sa tým ich "vynášaniu" a zanechaniu lepkavej vrstvy na povrchu hotového dielu. Aj počas tejto fázy by ste mali vždy dbať na to, aby bola forma zbavená prachu a vlasov. Počas schnutia druhej vrstvy je tiež vhodné opakovane kontrolovať, či sa v živici nevytvorili bubliny. Tie sa potom môžu okamžite odstrániť.

Krok odlievania živice

Uvoľnenie z formy

Po uplynutí času vytvrdzovania odporúčaného výrobcom skontrolujte, či je živica skutočne dostatočne suchá na uvoľnenie z formy. Je to v prípade, ak ešte nie je úplne tvrdá, ale ani už nelepí. Pri uvoľňovaní je potrebná opatrnosť. Keďže prvok v tomto momente ešte nie je úplne vytvrdnutý, je celkom možné, že sa počas tohto procesu mierne ohne. V takom prípade je potrebné objekt pred konečným vytvrdnutím opatrne vrátiť do pôvodného tvaru. Je dôležité, aby sa uvoľňovanie vykonávalo na čistom, hladkom a rovnom povrchu.

krok odlievania živice

krok odlievania živice

Obrázky: © Jane Lenahan / Maia and the Wildflower

V neposlednom rade: Dokončenie

Po uvoľnení môžu byť okraje odliateho jedinečného exemplára na zadnej strane mierne drsné a ostro ohraničené. To sa však dá ľahko opraviť jemnou mikrosieťkou alebo jednoduchým brúsnym papierom. Ak ste pracovali s leštenou silikónovou formou, samotné dielo zvyčajne nie je potrebné prebrúsiť, pretože tieto formy sú mimoriadne hladké a lesklé a vytvárajú takmer dokonale hladký povrch. Pripravili sme pre vás podrobné pokyny na tému brúsenia a leštenia epoxidovej živice.

Pri brúsení okrajov by ste preto mali dbať len na to, aby sa vám náhodou nezošmykli a nepoškodili hladký povrch. Teraz máte možnosť hotový predmet ozdobiť, napr. mašľou alebo jutovou stuhou, a to tak, že do odliatku vyvŕtate malý otvor a pretiahnete ním ozdobnú stuhu.

Odlievanie živice

Malý tip na záver: Unikátne kúsky z epoxidovej živice a kvetov alebo prírodných materiálov by mali byť chránené pred priamym slnečným žiarením. V opačnom prípade by mohli vyblednúť a stratiť časť svojej žiarivosti.

Zdroj: Mária Štefániková, PhD: Jane Lenahan von "Maia and the Wildflower", https://maiaandthewildflower.blogspot.com

maiaandthewildflower

Často kladené otázky a odpovede

Ako dlho musí odlievacia živica tvrdnúť?

To sa výrazne líši v závislosti od výrobku a zloženia. Odlievacia živica má tiež dlhší čas schnutia približne 24 až 48 hodín z dôvodu dlhšieho otvoreného času v porovnaní s epoxidovou živicou.

Čo všetko možno naliať do licej živice?

Do licej živice môžete odlievať všetky materiály. Materiály, ktoré obsahujú vzduch, ako napríklad drevo alebo iné porézne materiály, by sa mali vopred utesniť tenkou vrstvou epoxidovej živice, aby sa zabránilo úniku vzduchových bublín počas odlievania, ktoré sa môžu ťažko odstrániť.

Aká stabilná je licia živica?

Odlievacia živica je mimoriadne stabilná a odolná. Preto sa s ňou dajú bez problémov odlievať aj stolové dosky z epoxidovej živice.

Aká horúca je licia živica?

Na rozdiel od laminovacej živice sa licia živica zahrieva oveľa menej, pretože exotermická reakcia je oneskorená. Aj to je veľká výhoda tohto materiálu - najmä pri hrubších vrstvách a väčších množstvách.

Ktoré formy na liatu živicu?

Silikónové formy sa ideálne hodia na menšie predmety. Odlievacou živicou však možno vyplniť aj väčšie plochy, ktoré sú obklopené drevenou konštrukciou.

Koľko stojí odlievacia živica?

Liata živica nie je práve lacný materiál. Za jeden liter živice a tvrdidla si môžete vypýtať až 15 eur . Tu sa však oplatí staviť na kvalitné výrobky, aby výsledok nebol sklamaním.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.