Ako si vyrobiť pohár Envirotex
Na obale živice Envirotex Lite sa tiež potvrdzuje a uvádza: "Vyhovuje požiadavkám FDA 21 CFR 175.300 pre nátery určené na nepriamy a priamy opakovaný styk s potravinami, ak sú presne odmerané, dôkladne premiešané a úplne vytvrdnuté". Pred použitím výrobku si musíte sami potvrdiť, že táto zhoda s FDA je správna.
Na webovej stránke Envirotex Lite nájdete kartu bezpečnostných údajov výrobku. Karta bezpečnostných údajov sa dá veľmi ľahko vyhľadať a je ľahko zrozumiteľná a dá sa ňou riadiť. To je veľmi dôležité pri manipulácii s chemickými látkami, pretože karta bezpečnostných údajov musí byť ľahko nájditeľná a zrozumiteľná.
Iba niekoľko umelcov, ktorí vyrábali živicové bubny, malo sťažnosť na Envirotex Lite. Zdá sa, že výrobok po určitom čase pri vystavení UV žiareniu zožltne. Napriek tomu všetci s ním stále radi pracujú a budú ho odporúčať aj ostatným. V tejto súvislosti je dôležité poznamenať, že všetky živice časom zožltnú, ale dôležitý je stupeň zožltnutia a čas, za ktorý zožltnú.
Aký typ bubna je najlepšie používať s epoxidovou živicou?
Najlepší bubon na použitie je dvojstenný alebo izolovaný bubon. Aký je dôvod tohto výberu? Každá vytvrdnutá umelecká živica znesie maximálne 50 °C. Horúci pohár s čajom alebo kávou túto teplotu prekročí a spôsobí, že vytvrdnutá živica zmäkne. Preto ak plánujete používať pohár na horúce nápoje, ideálny je izolovaný alebo dvojstenný pohár, pretože udržiava vonkajšiu stranu pohára chladnú. Mali by ste tiež zvážiť tumbler, ktorý má plastový okraj, ten zabraňuje kontaktu horúceho nápoja so živicou.
Tu sú niektoré z obľúbenejších materiálov tumblerov, ktoré môžete použiť:
Kovové bubny
Pri použití kovového bubna je na nanášanie živice na bubon najlepšou voľbou nehrdzavejúca oceľ. Epoxidová živica priľne k nehrdzavejúcej oceli lepšie ako k akémukoľvek inému kovu a nie je potrebné ju natierať. Ak však chcete doplniť svoju farbu, vždy môžete naniesť základnú vrstvu farby.
Poznámka: Ak plánujete používať svoj pohár na horúce nápoje, uistite sa, že ste si vybrali izolovaný pohár, pretože ten ochráni živicu pred zahriatím a zmäknutím.
Plastové poháre
Snažte sa vyhnúť použitiu plastových pohárov na váš projekt, pretože epoxidová živica sa na plast nepriľne a po čase sa odlupuje. Ak používate bubon, na ktorom je malá škvrna z plastu, skúste ju prekryť farbou, ktorá je kompatibilná s plastom. To umožní živici priľnúť k bubnu.
Sklenené alebo keramické bubny
Ak používate epoxidovú živicu na 236,50 mililitrové poháre zo skla alebo keramiky, uistite sa, že ich používate len na studené nápoje, pretože sklenené alebo keramické poháre budú absorbovať teplo z vašich horúcich nápojov. To potom spôsobí zmäknutie živice. Sklenený alebo keramický pohár je prijateľný len vtedy, ak je vnútro pohára sklenené s vonkajším povrchom z nehrdzavejúcej ocele.
Návod na výrobu epoxidového pohára
Pripravte si bubienok a pracovnú plochu
Pracovnú plochu si vystelte kvapkacou fóliou, ktorá zachytí všetku odkvapkávajúcu živicu. Na pracovnú plochu položte obracač pohárov. Prilepte pásku na plastový okraj pohára a v prípade potreby prilepte pásku aj na podstavec. Ak požadujete inú farbu pohára, teraz je čas na nastriekanie požadovanej farby. Vezmite špicatý koniec špajle a vložte ho do malej penovej loptičky. Teraz vložte loptičku do pohára a uistite sa, že siaha až po dno. Pripevnite jeden koniec pľuvadla k motoru a druhý koniec oprite o držiak. Pomocou vodováhy zabezpečte, aby bola tyč dokonale vodorovná. Použite lepiacu pásku, aby ste chránili pľuvadlo pred kvapkami živice.
Príprava živice
Pri práci so živicou ArtResin sa vždy uistite, že máte na rukách rukavice a postupujte podľa pokynov na prípravu. Vždy presne a správne odmerajte zmes. Na odmeranie farebného odtieňa môžete použiť odmerku, jednu pre každú farbu. Rozdeľte si už pripravenú zmes ArtResin medzi poháre. Vložte odtieň a premiešajte, pričom dbajte na to, aby ste to urobili dôkladne.
Pri miešaní odtieňa môžete začať pridaním len malého množstva. Ak si myslíte, že je to potrebné, môžete potom pridať viac. Vezmite na vedomie, že tón ResinTint poskytuje intenzívnu farbu a stačí malé množstvo, ktoré vystačí na dlhý čas.
Keď sčítate celkový objem tužidla a živice, nikdy by ste nemali pridať viac ako 6 % tónovacej farby do celkovej zmesi. Živica by nemusela správne vytvrdnúť, ak použijete viac.
Nanášanie živice
Zapnite rotačnú nádobu, všimnete si, že sa pohár začína otáčať. Pomaly a opatrne nalejte zafarbenú živicu na bubienok. Na roztieranie zmesi po bubne môžete použiť prst v rukavici alebo tyčinku na nanuky. Vezmite si ďalšie zmesi tónovanej živice a postupujte rovnako. Pre väčší efekt môžete po každej farbe nakvapkať malé množstvo bielej farby, čím dosiahnete mramorový efekt.
Nechanie bubienka vytvrdnúť
Pokračujte v otáčaní tumbleru, kým zmes živice nezaschne. To by malo trvať približne 18 až 24 hodín. Potom môžete bubon z rotačky vybrať, odstráňte aj pásku z okraja. Nechajte bubon vytvrdnúť ďalších 72 hodín.
Ak si všimnete, že na bubne zostala páska, jednoducho ju odstráňte pomocou rastlinného oleja alebo iného odstraňovača lepidla. Možno sa pod pásku vkradlo trochu RsinArtu? V takom prípade vezmite trochu acetónu alebo liehu a odstráňte ho. Živica už možno vytvrdla a stala sa tvrdou. V takom prípade si vezmite nejaký brúsny papier alebo nôž, aby ste prístup odstránili. Ak sa vám ho podarí obrúsiť, prach môžete odstrániť vlhkou handričkou. Po dokončení najprv bubon riadne umyte a až potom ho použite.
Ako si vyrobiť vlastný trblietavý pohár
Premýšľate, že najprv použijete akrylovú trblietavú farbu? Pomocou štetca naneste farbu na pohár a nechajte ju zaschnúť. V prípade voľných trblietok najprv nastriekajte na bublinu lepidlo a potom posypte povrch trblietkami. Uistite sa, že to robíte cez nejaký papier, aby ste všade neurobili neporiadok. Tumbler môžete v trblietkach aj vyváľať. Nechajte úplne zaschnúť.
Nezabudnite pohár natrieť základnou farbou podobnou použitým trblietkam. Pri použití epoxidu ho nemusíte nanášať veľa, inak by sa mohli vytvoriť oblasti alebo miesta, kde sa odtieň trblietok líši. Epoxid zvýrazňuje trblietky a nezakrýva ich, takže tu je všeobecné množstvo, ktoré budete potrebovať na pokrytie pohára.
Nanášanie živice
Pred montážou bubna na 236,50-mililitrovú obracačku alebo rotačku sa uistite, že vrstva trblietok je úplne suchá. Nasaďte si rukavice, odmerajte si ArtResin a dôkladne premiešajte. Zapnite obracačku a opatrne nalejte ArtResin na bubon. Zmes môžete po povrchu uhladiť prstom v rukavici. Rovnomerne pokryte celý povrch. Rotačnú rúru otáčajte, kým nezaschne, čo by malo trvať približne 18 až 24 hodín. Keď je suchý, môžete ho z rotačky vybrať, odstrániť aj prípadnú pásku a nechať ho ďalších 72 hodín úplne vytvrdnúť.
Ako správne zaobchádzať s epoxidovým bubnom
Po úplnom vytvrdnutí epoxidovej hmoty je ďalším krokom jej čistenie. Nezabudnite vždy skontrolovať bubon zvnútra!
Najprv očistite okraj epoxidového pohára alebo bubna pomocou noža Exacto. Pomocou horáka zahrejte ostrie tak, aby kĺzalo po povrchu.
Toto je DÔLEŽITÉ! Ak čepeľ nie je dostatočne horúca a nekĺže po povrchu, môže porušiť tesnenie medzi epoxidovou hmotou a pohárom. Ak sa to stane, pohár nie je bezpečný na používanie, pretože potom sa doň môže dostať vlhkosť a epoxid sa nakoniec odlúpne a medzi povrchmi môže vzniknúť pleseň.
Po orezaní epoxidu po celom obvode sa uistite, že dno pohára je rovné, inak nebude pri postavení stabilný. Ak zistíte, že je nerovnomerné, môže to byť spôsobené tým, že ste otáčkomer vypli príliš skoro, takže epoxidová hmota sa na dne zrazí. Ďalším dôvodom by mohlo byť, ak pohár nebol pri otáčaní v prvom rade rovný.
Pri čistení vnútra rotačky by ste mali používať iba alkohol, ktorý odstráni všetky zvyšky farby. Uistite sa, že je všetko lesklé, a potom ho vyčistite pomocou vody a mydla. Nakoniec nechajte vyschnúť.
- Epoxidové poháriky vystavujte len maximálnej teplote 50 °C . Preto všetky epoxidové poháriky umývajte ručne v mydle a teplej vode. Nenechávajte poháre v aute, ktoré je na slnku. Svoj pohár používajte len na studené nápoje, pokiaľ nie je s dvojitou izoláciou.
- Pred použitím sa uistite, že váš pohár úplne vytvrdol.
- Odstráňte všetky stopy epoxidu, ktoré zostali na okraji pohára. Môžete použiť brúsny papier alebo nôž, aby ste sa zbavili prebytočnej živice, ktorá skĺzla cez pásku na okraj. Ak použijete brúsny papier, prach môžete odstrániť vlhkou handričkou. Nakoniec bubon pred použitím umyte v teplej mydlovej vode.