Ako opraviť prasknutý chladič
Oprava hliníkového chladiča môže byť náročná úloha, ale môžete sa o ňu pokúsiť sami pomocou epoxidu na chladiče. Najskôr je potrebné lokalizovať netesnosť, potom je potrebné chladič dôkladne vyčistiť a až potom môžete naniesť epoxid. Pri použití epoxidu musí byť akýkoľvek povrch zbavený nečistôt a čistý, aby mohol epoxid správne priľnúť. Pokiaľ ide o hliníkové chladiče, zváranie je náročné a epoxid predstavuje nákladovo efektívny spôsob opravy. Epoxid však môže byť nebezpečný, preto budete musieť pracovať opatrne. Taktiež ho udržiavajte mimo dosahu, kde sa k nemu nemôžu dostať deti ani zvieratá. Nižšie je uvedený návod na použitie epoxidu na radiátory, na opravu a utesnenie trhlín na radiátore.
Váš užitočný sprievodca opravou prasklín na radiátore
Oprava prasklín na chladiči, odhalenie problému
Na čo si dávať pozor, ak si myslíte, že máte netesnosť chladiča. Najvýraznejšie by bolo nájsť vodu pod vozidlom. Keďže vaše auto má veľa rôznych kvapalín, ktoré by mohli vytekať, uistite sa, že ide o chladiacu kvapalinu a nie len o vodu.
Chladenie motora
Vaším prvým krokom pri oprave úniku je uistiť sa, že je vozidlo vypnuté a úplne vychladnuté. To pomôže odstrániť prípadný tlak. Odstráňte všetko, čo vám prekáža, aby ste sa mohli k úniku ľahko dostať. Úplné odstránenie chladiča vám môže pomôcť lepšie pracovať, ale môže to byť ťažké.
Staršie modely vozidiel by nemali mať s odstránením chladiča príliš veľký problém, ale moderné vozidlá budú s najväčšou pravdepodobnosťou potrebovať odborníka, ktorý túto prácu vykoná.
Najskôr sa pokúste lokalizovať únik a potom vypustite chladič až tesne pod prasklinu alebo poškodené miesto. Potom môžete začať s čistením oblasti pomocou čističa bŕzd. Ako už bolo spomenuté, povrch musí byť pred nanesením epoxidu úplne čistý.
V opačnom prípade sa epoxidová hmota neviaže a vy budete mať stále netesnosť. Okolitý povrch môžete tiež zbrúsiť, aby ste vytvorili lepšie spojenie s epoxidom.
Opäť vyčistite miesto a uistite sa, že všetko úplne vyschlo. Akákoľvek vlhkosť bude mať tiež vplyv na lepenie epoxidu. Po zaschnutí si pripravte epoxid na aplikáciu na netesnosť.
Oprava praskliny na chladiči: Oprava netesnosti
Opravované miesto je teraz čisté, suché a pripravené. Nájdete epoxid, ktorý sa dodáva v pásikoch, odlomte si kúsok, ktorý budete potrebovať, stlačte ho a trite, kým nezmäkne. Čím viac ho stláčate a pracujete s ním, tým je poddajnejší, čo uľahčuje prácu.
Naneste epoxidovú hmotu a pokryte celú plochu, prípadný prebytok môžete odstrániť. Pri tomto úkone neponáhľajte, vrstva by mala byť správne nanesená, aby pri zvyšovaní tlaku vo vnútri chladiča zostal epoxid stabilný. Nechajte epoxid úplne vytvrdnúť, stvrdne približne za hodinu, ale nechajte ho úplne vytvrdnúť cez noc.
Skontrolujte svoju prácu
Pred naštartovaním vozidla všetko skontrolujte, vráťte späť veci, ktoré ste odstránili, a uistite sa, že je dostatok nemrznúcej zmesi. Skontrolujte epoxidovú záplatu, ktorú ste aplikovali, presvedčte sa, či je pekne upevnená. Naštartujte vozidlo a skontrolujte opravenú netesnosť. Nechajte motor trochu bežať, aby sa vytvoril určitý tlak. Potom opäť skontrolujte svoju prácu, či je stále na svojom mieste.
Ak po približne desiatich minútach nevidíte žiadnu netesnosť, práca bola vykonaná správne. Teraz už môžete všetko nahodiť. Pri práci s epoxidovou hmotou by ste mali prednostne používať ochranné rukavice, pretože je toxická.
V opačnom prípade si nezabudnite dôkladne umyť ruky, aby ste odstránili prípadný epoxid, ak ste tak neurobili. Skontrolujte, či sa nerozliali aj iné chemikálie, napríklad nemrznúca zmes, a starostlivo ich vyčistite.
Tieto typy chemikálií sú toxické a malo by sa s nimi správne zaobchádzať. Pri likvidácii týchto chemikálií postupujte správne, pretože sú škodlivé aj pre životné prostredie.
Ako opraviť prasknutý plastový chladič
V mnohých prípadoch, keď odveziete svoje auto na opravu chladiča, opravia vám kovový chladič, ale nie plastový. Budú sa vás snažiť presvedčiť, aby ste si dali nový chladič. To sa môže predražiť oproti jednoduchej oprave.
Jednoduché opravy chladiča sa dajú celkom jednoducho opraviť. Pri plastových radiátoroch si len treba dať pozor na niektoré veci. Každá oprava musí vydržať vysoké teploty od 94 °C a viac.
Epoxid na opravu plastového chladiča musí vydržať extrémne horúcu a tlakovú chladiacu kvapalinu. Takto spoznáte, ak oprava nie je vykonaná správne. Plastové nádrže chladičov pozostávajú zo sklom vystuženého nylonu, ktorý má vysokú zmäkčovaciu vlastnosť. To pomáha celej štruktúre chladiča vydržať veľké zaťaženie, ktorému je vystavený.
Pozrime sa teraz bližšie na to, ako opraviť prasknutý plastový chladič:
- Pri oprave chladiča vo vnútri vozidla vypustite všetku vodu až pod líniu netesnosti alebo praskliny. To preto, aby ste zabránili prípadnému vyliatiu vody počas vašej práce. Očistite oblasť, ktorú je potrebné opraviť, nanesením čistiaceho prostriedku Super Prep na plasty.
- Na rýchlejšiu opravu použite teplovzdušnú pištoľ, teplo zmäkčí plast
- Postupne oblasť zahrievajte, mali by ste si všimnúť, že drážka praskliny a okolitý povrch sa lesknú. Ak ide o dlhšie trhliny, zakaždým pomaly nahrejte 5,08 cm plochy opravy a uistite sa, že ste dokončili zvar predtým, ako budete pokračovať v ďalšej časti
- Pri zváraní použite hrot na zjemnenie kanála v tvare písmena V po celej dĺžke praskliny
- Vezmite nylonovú tyčinku a natavte ju do drážky pomocou bezvzduchovej zváračky plastov. Tyčinka sa na poškodenom mieste roztaví. Všimnite si, že farba tyče vychádza mierne hnedá
- Prácu vykonávajte v dobre vetranom priestore, pretože výpary môžu byť nepríjemné
- Po roztavení nylonovej tyče v mieste opravy vyberte zvyšok zo zváračky. Potom pomocou hrotu zváračky zmiešajte roztavený nylon so starým plastom chladiča.
- Miešajte, kým nedosiahnete rovnomernú farbu
- Uistite sa, že sa snažíte dosiahnuť rovnomerné premiešanie starého a nového plastu, čo zabezpečí pevnejšiu opravu
- Nechajte všetko vychladnúť a opäť stuhnúť
Na opravu netesnosti plastového chladiča môžete použiť aj epoxid na opravu plastových chladičov. Ľahko si zakúpite súpravu na opravu plastového chladiča, ktorá obsahuje váš dvojzložkový epoxidový tmel.
Epoxid na opravu plastového radiátora je podobná metóda ako vyššie uvedený návod na opravu prasklín na radiátore. Najlepším epoxidom na opravu plastového radiátora bude J-B Weld, ktorý bude fungovať na plastových nádržiach, ako aj na iných kovových povrchoch.
Otázky a odpovede
Je možné opraviť prasklinu na chladiči?
Musíte byť schopný nájsť prasklinu alebo netesnosť na chladiči, potom by ste mali byť schopný opraviť poškodenie epoxidom. Okolie praskliny vyčistite, aby ste sa uistili, že s epoxidovou hmotou vytvoríte pevné spojenie, ktoré vytvorí tesné tesnenie.
Môžete na chladič použiť J-B Weld?
Áno, J-B Weld je najlepší epoxidový náter na opravu plastového chladiča, ktorý funguje na viacerých povrchoch. Na opravu netesnosti nebudete musieť chladič vyberať.
Môžete použiť epoxid na chladiče?
Áno, epoxidový náter chladiča alebo epoxidový náter na studený zvar je účinný pri oprave netesnosti. Nie je to však trvalé riešenie. Netesnosť chladiča opravíte sami a mala by nejaký čas vydržať, ale odporúča sa, aby ste si čo najskôr zaobstarali výmenu.
Ako opraviť prasknutý plast chladiča? Netesnosť môžete opraviť na kovovom aj plastovom chladiči. Plastový chladič možno opraviť pomocou epoxidu alebo zváračky plastov a nylonovej tyče.
Ako dlho môžete vydržať s netesným chladičom?
Nečakajte, na netesnosť sa pozrite čo najskôr. Ak je trhlina alebo diera ešte malá a opravíte ju, malo by to bez problémov vydržať pomerne dlho. Chladič tiež budete chcieť opraviť, keď je vychladnutý, a nie keď sa pokazil niekde na ceste.
V prípade väčších poškodení a korózie môžete zvážiť výmenu chladiča. Kľúčom k tomu, aby váš chladič fungoval dlhšie, je zabezpečiť, aby ste problém zachytili skôr, ako sa príliš zväčší.