Najlepší epoxidový náter na bartop

Epoxid je látka cenená pre svoju odolnosť. Ľudia začali používať epoxidovú živicu ako vrchný náter barového pultu z niekoľkých dôvodov. Jedným z dôvodov, prečo je epoxid priaznivou voľbou látky, je, že ide o neporéznu látku. Vďaka svojej povahe neodráža na barovej doske žiadne škvrny. Nehromadia sa v nej žiadne nečistoty, baktérie, ani sa na nej ľahko nevytvárajú škvrny. Je to materiál barovej dosky, ktorý sa dá tiež ľahko čistiť, čo pridáva látke na bezchybnej všestrannosti.

Najlepší epoxidový materiál pre barové dosky

ProMarine pre stolové dosky

Takmer všetci odborníci z oblasti Do It Yourself sa zhodujú, že najlepšie je používať epoxidové lepidlo značky ProMarine. Napriek tomu, že sa táto značka objavila na výslní epoxidov pomerne nedávno, už si stihla získať podporu a dôveru spotrebiteľov. Značka tiež sľubuje špičkovú kvalitu látky. Jedným z najlepších druhov epoxidu od značky ProMarine je Crystal Clear Bar Top Resin. Tyčová bezfarebná náterová hmota sa považuje za ideálny typ epoxidu, ktorý uspokojí všetky vaše potreby v oblasti náterov. Tento typ epoxidu sa dodáva vo forme súpravy. Súčasťou súpravy je tvrdidlo. Dôvodom, prečo je značka ProMarine obľúbená, je to, že ňou možno natrieť akýkoľvek kus dreveného nábytku. Epoxid má lesk, ktorý poskytuje krásnu povrchovú úpravu akéhokoľvek povrchu.

Zloženie je vyrobené tak, aby chránilo povrchy pred škodlivými slnečnými lúčmi. Povrchy sú tiež vyrobené tak, aby boli odolné voči vode. Vďaka funkcii ochrany pred UV žiarením aj schopnosti odolávať vode je možné živicu používať aj na vonkajšie povrchy.

Ďalšou výhodou tohto špecifického epoxidu je, že sa nedá ľahko poškriabať. Keďže väčšina povrchov je náchylná na poškriabanie kvôli rodinným príslušníkom a domácim zvieratám, tento konkrétny epoxidový náter je najlepším barovým náterom.

Ak sa obávate, že barová doska je miestom, kde budú umiestnené vaše jedlá a nápoje, uvedomte si, že úrad FDA pridal tomuto typu epoxidu svoju schvaľovaciu pečiatku. Vedomosť o tejto skutočnosti spôsobila, že mnohí ďalší používatelia sú náchylnejší kúpiť si tento epoxidový náter na svoje barové dosky, ako aj na drevené stoly s jedlom. Hoci sa látka ProMarine môže používať na väčšinu povrchov, neodporúča sa epoxid používať na natieranie drevených lyžíc.

Značka epoxidovej hmoty RTG

Pre tých domácich majstrov, ktorí si cenia trvanlivosť výrobku, je obľúbená značka RTG. Lesk, ktorý vytvára značka RTG, je pôsobivý a vytvára vzhľad podobný vode na laminátových barových doskách. Ďalším bonusom súpravy RTG je to, že vďaka tvrdosti látky je aj alternatívou odolnou voči poškriabaniu. Týmto typom epoxidu možno lahodne potiahnuť takmer akýkoľvek predmet vrátane magnetov na chladničku alebo starých mincí. Žltkastá látka umožňuje prispôsobiť takmer akýkoľvek predmet a látku.

Dôvodom, prečo sa mnohí začiatočníci v oblasti natierania rozhodujú práve pre túto značku, je, že výrobcovia pri výrobe epoxidu zohľadnili začínajúcich používateľov, čím zabezpečili, že sa bude používať bez námahy. Súprava obsahuje tvrdidlo a živicu, ktoré je potrebné zlúčiť v rovnakých častiach. Potom možno zlúčenú zmes jednoducho naliať na povrchy.

Pri nalievaní zmesi sa môžu na povrchu objaviť bubliny. Tieto bubliny však na povrchu nezostávajú a rýchlo potom prasknú. Pod živicou sa budú nachádzať ďalšie bubliny. Na odstránenie bublín možno použiť horúci vzduch.

Epoxidová hmota RTG bartop je žiaduca vďaka svojim tepelne odolným vlastnostiam. Ak natriete kuchynský predmet, napríklad podnos, môžete naň položiť hrnček s horúcim čajom. Epoxidová živica zvládne teploty až do 51,67 °C .

Živica na materiál bartop

Značka East Coast Resin

Túto priehľadnú značku epoxidu si mnohí obľúbili, pretože jej schnutie trvá najmenej času. Počas 16 až 20 hodín čakania vyzerá vytvrdnutý povrch ideálne. Opäť platí, že čas vytvrdzovania je len odhad a čakanie závisí od toho, koľko vrstiev epoxidu ste nanesli. Stále sa považuje za rýchlu opravu bez ohľadu na počet vrstiev.

Pri práci so značkou East Coast Resin dbajte na to, aby ste na vrstvy náteru nabaľovali vonkajšie látky a zariadenia. Použitím živice vytvoríte krištáľovo čistú povrchovú úpravu a zároveň napravíte plazivosť, a krátery.

Väčšina pracovných dosiek vyzerá po nanesení živice viditeľne lepšie. Zdá sa, že živica funguje pri vytváraní živších objektov.

Vzorec bol vytvorený s myšlienkou, aby ho ľudia mohli používať bez potreby akýchkoľvek masiek. Preto je látka úplne bez zápachu.

Pokiaľ ide o tento výrobok, boli rozpoznateľné vlastnosti, ktoré sú pravdepodobne lepšie ako u iných tradičných značiek živíc. Inžinieri zo spoločnosti East Coast pri výrobe tohto výrobku tvrdo pracovali a brali do úvahy všetky úvahy klientov.

Výrobok je tiež odolný voči poškriabaniu. Vďaka tomu a skutočnosti, že cez pokrytý povrch nemôže presakovať voda ani ho ničiť, je táto značka v porovnaní s inými epoxidovými značkami žiadanou voľbou.

Tento typ epoxidu sa odporúča používať na barové dosky, drevené stolové dosky, pracovné dosky. Odporúča sa používať aj pri natieraní akýchkoľvek iných kreatívnych umeleckých diel. Najlepšou časťou tohto epoxidu na barové dosky je, že ho môže použiť každý.

materiál barovej dosky

Epoxidové faktory, ktoré treba zvážiť

Ak ste sa rozhodli navštíviť obchod a kúpiť epoxidové lepidlo na vytvrdzovanie, potom si môžete byť istí, že nižšie sú uvedené niektoré dôležité faktory, ktoré treba mať na pamäti. Poznanie týchto faktorov je z dlhodobého hľadiska prospešné.

Aspekt ultrafialového žiarenia

Je možné predpokladať, že vzhľadom na povahu epoxidovej pasty môžu slnečné UV lúče poškodiť povrchy. Slnko pravdepodobne zmení číry epoxid na spálenú žltú farbu. Preto je nevyhnutné vybrať epoxidovú farbu, ktorá je odolná voči UV žiareniu. Na etikete bude jasne uvedené, či epoxidová hmota zvládne slnečné žiarenie alebo nie. Túto skutočnosť je potrebné zvážiť hneď na začiatku, najmä ak natierate predmety vo vonkajšom prostredí

Ak na etikete nie je uvedené, že epoxidová živica je chránená pred slnečným žiarením, uistite sa, že predmety sú uložené v interiéri mimo dosahu slnka.

Pokrytie živice

Na obale si všimnite, že je uvedená krycia schopnosť. Kapacita pokrytia vám hovorí, aké množstvo lepidla je obsiahnuté v súprave. Takto si všimnete, že každá súprava, ktorá ponúka epoxidovú živicu väčšiu ako 2,32 m2 , znamená, že dostanete dobrú ponuku.

Vzorec musí byť dokonalý, aby ste získali kryciu schopnosť sľúbenú na nádobe. Mnohé značky živice majú informácie o odhadovanej krycej ploche a týmto spôsobom vám môžu poskytnúť informácie o tom, čo potrebujete pre projekt DIY. Môžete si tiež pozrieť našu kalkulačku epoxidovej živice, aby ste si vypočítali množstvo živice, ktoré potrebujete na svoj projekt.

Bezfarebný náter barovej dosky

Použitie

Keďže ste nováčikom v používaní epoxidovej živice, musíte sa uistiť, že použitie je pomerne jednoduché. Ak má epoxidová živica ľahko pochopiteľnú možnosť miešania, vyberte si túto značku epoxidu. Ak je návod na miešanie zjednodušený, než ho ľahko zvládnu aj začiatočníci.

Dodržiavanie presne uvedených pomerov pri miešaní je nevyhnutné na zabezpečenie najlepších výsledkov. Ak zmes nebude správne namiešaná, výsledky nebudú uspokojivé a účinky živice budú zanedbateľné.

Lesk

Požadovaný efekt, ktorý chcete dosiahnuť pri nanášaní tyčového bezfarebného laku, vychádza z vášho osobného vkusu. Väčšine ľudí sa páči lesklý lesklý efekt, ktorý sa dosiahne, pretože lesk rozjasňuje povrch, rovnako ako laminátové barové dosky.

V skutočnosti je skutočným dôvodom, prečo sa väčšina ľudí rozhodne použiť epoxidové lepidlo, pretože chcú mať lesklú povrchovú úpravu. Krištáľovo čistý povrchový výrobok je najlepší, ak chcete dosiahnuť práve tento výsledok. Živica, ktorú chcete na túto úlohu použiť, je živica so zrkadlovo lesklou povrchovou úpravou.

Odolnosť voči vode

Drevo a voda sa dobre neznášajú, takže túto skutočnosť treba určite zohľadniť, keď si zaobstarávate epoxidovú živicu, ktorá sa má použiť ako povrchová úprava barového pultu. Epoxidový náter odolný voči vode zaručuje dlhú životnosť povrchu, ktorý ste sa rozhodli chrániť. Vodovzdorný vzorec si dlhšie zachová krásny vzhľad.

Odolný voči začervenaniu

Keď epoxidový náter nanesiete na akýkoľvek povrch, vzniká začervenanie. Tým sa mení farba dreva a vzniká nepríjemný povrch. Preto sa odporúča kúpiť epoxid, ktorý je odolný voči červenaniu. Pri kúpe epoxidu buďte opatrní. Ak chcete zabezpečiť, aby váš povrch zostal dlhšie chránený a estetický, vždy kupujte výrobky odolné voči červenaniu.

Žiadne škrabance

Aby ste sa vyhli vzniku škrabancov na chránených povrchoch, vyberte si epoxidový náter odolný voči poškriabaniu. Vzhľad ochranného povrchu vyzerá lepšie, ak si vyberiete túto možnosť.

epoxidový náter barového pultu

Zodpovedajúce materiály pre váš epoxidový náter barového pultu?

Chcete laminovať barové dosky? Aký materiál na barovú dosku použijete?

Myšlienkou použitia epoxidu je zušľachtiť stôl alebo ho použiť ako epoxidovú tyčinku na barovú dosku, aby vyzerala lepšie a bola viac chránená. Predpokladá sa, že epoxid dokáže obnoviť vzhľad povrchu, predmetu alebo podlahy. Pravdou je, že nemôžete ísť do obchodu a očakávať, že si kúpite laminované barové dosky. Dva typy barových dosiek sú epoxidová a Corian barová doska. Oba tieto typy sa javia ako pevné povrchové barové dosky.

Jedným z dôvodov, prečo sa ľudia rozhodujú pre živicu, je jej trvanlivosť. Látka je známa tým, že sa ľahko nepoškriabe.

Živica vyzerá neuveriteľne počas všetkých ročných období a možno ju použiť na nasledujúce povrchy:

 • Formica
 • Laminát
 • Keramika
 • Kov
 • Drevo
 • Betón

Žulové alebo mramorové dosky, ktoré už majú lesklý vzhľad a nepotrebujú živicu. Obnovenie efektu žulovej alebo mramorovej dosky je však možné dosiahnuť, ak sa použije správny typ epoxidu. Je veľký rozdiel, pre ktorý epoxidový náter barového pultu sa rozhodnete. Pokiaľ ide o betónový typ barových dosiek, epoxid funguje ako tmel.

Návod na použitie epoxidových barových dosiek

Epoxidová súprava, ktorú používate sami, je tvorená živicou a tvrdidlom. Živica a tvrdidlo sú v tekutej forme a po zmiešaní sa stávajú pevnými. Premena skupenstva znamená, že látka sa veľmi ľahko stáva tvrdou. To sa často uvádza ako jedna z hlavných nevýhod pri práci s barovým epoxidom.

Epoxid po nanesení vytvára kryštálovo čistý povrch. Odporúča sa pridať do zmesi približne osminu lesklého ochranného náteru. Toto množstvo závisí od toho, koľko epoxidu sa použije.

Pre väčšinu z vás by ste chceli túto úlohu vykonať sami. Takto môžete pomocou epoxidu vytvoriť zložité vzory. Pri práci s epoxidovou živicou je dôležité, že výsledok nemôžete predvídať. Ak ste niekedy nervózni z možnosti "urob si sám", vždy si môžete zavolať odborníka.

náter barového pultu

Spôsob nanášania epoxidu na barové dosky

Aplikácia epoxidu si vyžaduje 3 kroky: prípravu, dôkladné premiešanie a aplikáciu.

 • Zabezpečte si prácu na upratanom povrchu barovej dosky. Odstráňte všetky nečistoty, aby ste zabránili vzniku nepríjemného povrchu.
 • Pri práci na barovej doske použite plastovú fóliu, aby ste zabránili rozliatiu epoxidu na skrinky alebo zafarbeniu podlahy. Nezriedka sa stáva, že látka steká smerom k neželaným oblastiam, preto sa uistite, že najprv ochránite povrch, ktorý epoxid nevyžaduje.
 • Najskôr naneste tenkú vrstvu. Tento krok aplikácie vytvára ochranné tesnenie. K zaplavovaniu dochádza pri nanášaní prvej vrstvy. Dôvodom, prečo začíname tenkou vrstvou, je zabrániť vzniku bublín.
 • Dávajte si pozor na tvrdnúci epoxid. Hoci živica aj tužidlo sú kvapaliny, po zmiešaní rýchlo tvrdnú. Do pol hodiny zmes úplne stvrdne. Dbajte na to, aby sa od začiatku nevyskytovali žiadne bubliny. Na odstránenie bublín použite teplo.
 • Prvá vrstva epoxidu musí byť pred opätovným nanesením vytvrdnutá. Pred pridaním ďalšej vrstvy epoxidu nechajte prvú vrstvu niekoľko hodín odpočívať. Po 24 hodinách budete mať úžasne hotovú barovú dosku.

Výhody a nevýhody epoxidových barových dosiek

Aj keď je dôležité zdôrazniť, prečo by ste chceli použiť epoxidovú živicu na barové dosky, existujú aj nevýhody. Pred začatím procesu je nevyhnutné dobre sa oboznámiť s výhodami aj nevýhodami.

Klady epoxidových barových dosiek

 • Príjemná povrchová úprava, ktorá dlho vydrží.

Výsledkom zmesi je tvrdšia látka formulovaná tak, že pri aplikácii ako povrchová úprava barového pultu dlho vydrží. Na povrchoch barových dosiek nie je potrebné pravidelné opakované nanášanie. Vzniknutá povrchová úprava je veľmi žiaduca a vyniká nad ostatnými náterovými látkami pre barové dosky. Na barovej doske sa takmer nikdy nevyskytujú nežiaduce praskliny.

 • Lesklý povrch

Epoxidový náter barovej dosky poskytuje povrchu lesklý povrch. Povrchová úprava síce časom stráca lesk, ale použitím minerálneho oleja možno dosiahnuť požadovanú povrchovú úpravu.

Laminátová barová doska

 • Navrhovanie

Dôvodom, prečo sa epoxidová živica spomína ako sen pre domácich majstrov pri práci, sú možnosti dizajnu, ktoré ponúka.

 • Bezchybne jednoduchý proces

Použitie epoxidu znamená, že môžete ľahko dosiahnuť požadovanú bezchybnú povrchovú úpravu bez bublín.

 • Schopnosť zvládať teplo

Barová doska nemusí byť len miestom na studené perlivé nápoje, ale aj na teplé pokrmy. S povrchovou úpravou barovej dosky si človek môže byť istý, že zahriaty hrniec nebude mať za následok poškodenie povrchu. Niektoré značky epoxidových náterov sú odolné voči teplu. Na väčšinu epoxidových živíc nemôžete umiestniť poháre s vriacou vodou.

 • Bez toxínov

Je dôležité, aby barová doska neobsahovala toxické látky, pretože sa na ňu často kladú potraviny a nápoje. Zatiaľ čo niektoré hotové povrchy obsahujú prchavé organické zlúčeniny (VOC), epoxidová živica po aplikácii tieto VOC na povrchu nezanecháva. Bezprostredne po aplikácii musíte umožniť riadne vetranie, len aby sa zabezpečilo odparenie všetkých VOC.

 • Jednoduchý proces čistenia

Spôsob čistenia barovej dosky je pomerne jednoduchý. Možno použiť takmer akúkoľvek čistiacu látku bez toho, aby došlo k poškodeniu epoxidu. Keďže epoxid nie je porézny, existuje zriedkavá možnosť, že by sa vám na ňom objavila pleseň. Čistiaci prostriedok, ktorý sa často schvaľuje na čistenie barových dosiek, je čistiaci prostriedok puracy. Dôvodom, prečo sa uprednostňuje, je to, že ide o prírodný čistiaci prostriedok.

ako opraviť dosky z epoxidovej živice

Nevýhody epoxidových povrchov

 • Nie je také jednoduché aplikovať

Aj keď všetko znie dobre, epoxid sa ťažko nanáša. Najmä ak s epoxidovou súpravou na vrchnú časť tyče pracujete prvýkrát, určite sa budete obávať, že hotový výrobok pokazíte. Proces je často špinavý, najmä ak prvýkrát používate epoxid aj tvrdidlo.

Pred samotným nanesením epoxidu na laminátové barové dosky sa odporúča urobiť niekoľko skúšobných pokusov.

Je dôležité vytvoriť stabilnú aplikačnú plochu, aby sa nevytvárali bubliny. Prílišná unáhlenosť pri nanášaní vás môže prinútiť odstrániť epoxid po aplikácii. To nikdy nie je ideálna situácia a bude mať za následok plytvanie výrobkom.

Na epoxide je dôležité, že je to samonivelizačná látka. Pri nanášaní je povinná kvapkať po povrchu. Preto sa musíte pripraviť na nežiaduce rozliatie a kvapkanie.

 • Zaberá to čas

Keďže je pomerne náročné aplikovať a zvládnuť prvý proces aplikácie, musíte si uvedomiť, že príprava povrchu zaberie veľa času. Pred aplikáciou je dôležité brúsenie, aby potom mohlo dôjsť k hladkej aplikácii. Uistite sa, že je barová doska čistá a bez škvŕn a iných škrabancov. Pred samotným pokusom o čistenie povrchov sa uistite, že ste zakryli všetky povrchy.

Tipom by mohlo byť zakúpenie predlepenej plastovej fólie. Je to bezproblémová možnosť pri čistení povrchov. Tiež sa uistite, že počítate s riadnym časom vytvrdzovania.

 • Žiadne prerábky

Internet je zaplavený neuveriteľnými vzormi, ktoré môžete vytvoriť pomocou epoxidu. Nevýhodou hrania sa so vzormi je, že nakoniec môžu vyzerať ako detské umelecké dielo. Ak niečo pokazíte na prvýkrát, nie je také jednoduché pokračovať v prerábaní barového pultu. Znamenalo by to vznik ďalších nákladov a viac strateného času.

Nápadom je začať bez toho, aby ste boli pri návrhu príliš odvážni. Pri práci s epoxidovou živicou radšej uplatnite zásadu, že jednoduché je najlepšie.

 • Kvalita, ktorá nie je vždy najlepšia

Pravdou je, že rôzne značky epoxidu prinesú rôzne výsledky. Existuje príliš veľa značiek epoxidov, ktoré sa na stupnici kvality neumiestňujú vysoko. Niektoré značky nie sú odolné voči teplu alebo ich výsledkom je povrchová úprava, ktorá nevykazuje kvalitu.

Vašou radou je skontrolovať kvalitu epoxidovej živice pri nalievaní látky. Tekutá kvapalina znamená, že kvalita nie je na úrovni. Hustá konzistencia je to, čo hľadáte od epoxidovej tyčinky. Tenšia vrstva nemusí mať za následok požadovanú povrchovú úpravu, o ktorú sa snažíte.

Vždy si zadovážte čo najviac informácií o značke barového materiálu, ktorý chcete kúpiť.

 • Farbenie

Všetky škvrny je potrebné najprv vyčistiť, aby sa zabezpečila dlhodobá trvanlivosť epoxidovej hmoty. Snažte sa vyhnúť tomu, aby ste na barovej doske nechali škvrny akéhokoľvek druhu príliš dlho.

Čistenie barových dosiek

Tieto povrchy barových dosiek sa čistia pomerne jednoducho. K dispozícii je celý rad čistiacich prostriedkov, ktoré povrchom nijako neprekážajú. Pri čistení barovej dosky sa snažte postupovať podľa tohto návodu:

 • Nepoužívajte drsné čistiace prostriedky. Môže to spôsobiť poškriabanie povrchu alebo vznik vírov na barovej doske. Snažte sa na tieto povrchy nepoužívať vosky. Dobre fungujú čistiace prostriedky Puracy.
 • Na podporu ideálneho lesku. Na zabezpečenie lepšieho lesku pridajte na barovú dosku malé množstvo minerálneho oleja, aby povrch nestratil svoj vzhľad. Používanie príliš veľkého množstva minerálneho oleja neudržuje lesk, ale spôsobuje nepriaznivé reakcie. Prebytočný minerálny olej okamžite utrite handričkou. Pri epoxidovej živici existuje možnosť vzniku škvŕn, ale kvalita epoxidovej živice opäť závisí od toho, koľko škvŕn vznikne.
 • Zbohom škvrny. Prípadné rozliate tekutiny vždy zotrite handričkou. Na odstránenie škvŕn na barovej doske pomôže aj pasta z jedlej sódy. Je to nevyhnutné najmä vtedy, keď ste si škvrnu všimli príliš neskoro. Postup výroby pasty: K sóde bikarbóne pridajte viac vody a naneste ju priamo na škvrnu. Pred odstránením škvrny handričkou dajte paste čas, aby sa do škvrny rozpustila. Na odstránenie silnejších škvŕn sa hodí riedidlo na farby. Acetón môže tiež zabrániť vzniku ďalších škvŕn.
 • Povedzte nie bielidlu. Hoci sa mnoho ľudí uchyľuje k používaniu bielidla, aby sa zbavili čohokoľvek. Bielidlo nikdy nie je ideálnou voľbou pre barové dosky.

avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.