Ako aplikovať náter podlahy garáže z epoxidovej živice

Garáž často nie je ničím výnimočná: nudná betónová podlaha, ktorá slúži svojmu účelu - nič viac. Ak chcete z domáceho parkovacieho miesta pre vaše auto vyťažiť viac, môžete použiť náter podlahy garáže epoxidovou živicou. To vám umožní nastaviť farebné alebo pôsobivé akcenty. Okrem toho atraktívny náter uľahčuje následnú údržbu garáže. V tomto článku je krok za krokom vysvetlené, ako aplikovať náter na podlahu garáže s epoxidovou živicou a čomu by ste mali venovať pozornosť.

Náklady a výhody epoxidovej podlahy v garáži - Prečo je 2k náter podlahy v garáži ideálnym riešením?

Čo je epoxidový podlahový náter zo živice? Epoxidová živica je forma plastu, ktorá sa delí na dve zložky. Tie sa navzájom chemicky spájajú a po vytvrdnutí vytvárajú pevný povrch. Je možné do nej zapracovať aj dekoratívne triesky a vločky.

Aká drahá je podlaha v garáži potiahnutá epoxidovou živicou? Náklady na epoxidovú podlahu v garáži závisia najmä od toho, či sa náter vykonáva vo vlastnej réžii, alebo sa oň postará profesionál. Vo všeobecnosti sa ceny začínajú približne na 24 centoch za 0,09 m² . Pri parkovacej ploche približne 46,45 m² stojí náter epoxidovou živicou približne 120 eur .

Akonáhle sa náteru podlahy ujme profesionálna firma, pripočíta sa niekoľko stoviek eur. V konečnom dôsledku zaplatíte za kompletný náter podlahy s profesionálom približne 1'0 eur. Cena sa líši aj v závislosti od nanesenej vrstvy, pokrytej plochy a prípadných cestovných nákladov.

Výhody náteru podlahy garáže z epoxidovej živice

Aké sú výhody náteru? Náter podlahy garáže 2k epoxidovou živicou nevytvára len krásny pohľad pri vstupe do garáže. Najmä nátery 2k poskytujú praktické protišmykové vlastnosti vďaka prísadám, ktoré obsahujú.

Náter je užitočný aj na dlhodobú ochranu podlahy. Táto ochrana môže zahŕňať rôzne chemikálie, oleje, kvapaliny, cestnú soľ a benzín. Výsledkom je, že dlhodobo profitujete z atraktívneho a ľahko udržiavateľného povrchu vášho vozidla.

Ak to zhrnieme, 2k epoxidová živica ponúka ako náter podlahy v garáži množstvo výhod:

  • rýchle a jednoduché spracovanie
  • ochrana proti zmäkčovadlám z pneumatík
  • Ochrana proti kvapalinám (benzín, olej, chemikálie, kvapaliny a kondenzát s cestnou soľou)
  • veľmi odolný
  • bez opotrebovania
  • bez spojov
  • ľahká údržba

Za nevýhodu môžete považovať dlhú fázu schnutia a časovo náročný postup aplikácie. Okrem toho natieranie kompletnej podlahy garáže epoxidovou živicou nemusí byť nevyhnutne výhodné. Hneď po dokončení náteru však bude podlaha garáže ľahko udržiavateľným, odolným a pevným podkladom pre vaše vozidlo.

Ako na epoxidovú podlahu v garáži

Aby bol náter garážovej podlahy z epoxidovej živice úspešný, pomôže, ak si pripravíte návod. V zásade by ste mali epoxidovú živicu nanášať len v množstve, ktoré skutočne potrebujete. Po spojení živice s tvrdidlom by ste už nemali otáľať! Ak náter nenanesiete dostatočne rýchlo, živica vytvrdne skôr, ako dokončíte svoju prácu.

Pomocou nasledujúcich pokynov krok za krokom môžete ľahko natrieť podlahu v garáži epoxidovou živicou 2k. Potrebujete nasledujúce materiály:

  • Základný náter
  • Náter na podlahy z epoxidovej živice
  • Štetce
  • Obuv s klincami
  • Miešadlo
  • Tesnenie
  • Valec na tesnenie
  • Vedro
  • prípadne vysávač
  • Čistiace prostriedky
  • v prípade potreby kladivo, špachtľa, oceľová kefa

V závislosti od vlastného vkusu si môžete zaobstarať aj dekoratívne lupienky alebo sklenené korálky. Tu záleží predovšetkým na tom, ako má podlaha potom vyzerať.

Materiál potrebný na zhotovenie podlahy v garáži z epoxidovej živice

1. Oprava všetkých poškodených miest

Všetky poškodené miesta v pôde by sa mali opraviť tak, aby bol podklad pekný a rovný. Na to je vhodná špeciálna opravná malta.

2. Základný náter podlahy

Pri savých povrchoch, ako je betón, je veľmi vhodné podlahu najprv podložiť základným náterom, aby sa nanesená epoxidová živica nevsiakla a nebolo potrebné naniesť viac vrstiev.

3. Najlepšia epoxidová podlaha v garáži

Najdôležitejším materiálom je špeciálna epoxidová živica, ktorá bola vyvinutá na nátery garážových podláh. Tu existujú rôzne kvality a bezfarebné/priehľadné aj už zafarbené výrobky. Dôležitá je kvalita materiálu - tu by ste rozhodne nemali šetriť a kupovať epoxidovú živicu nižšej kvality, pretože tá je rozhodujúca pre úspešné pokrytie podlahy.

4. Farby z epoxidovej živice, dekoratívne vločky a sklenené granule

Na zafarbenie živice by sa mala použiť vhodná farba. Ďalšie farebné akcenty možno dosiahnuť pomocou dekoratívnych vločiek, ktoré sa nasypú do ešte vlhkej živice. Sklenený granulát je obzvlášť vhodný na dosiahnutie protišmykového podkladu.

5. Náradie potrebné pre vašu garážovú podlahu z epoxidovej živice

Epoxidová živica sa najľahšie nanáša buď veľkou škrabkou, alebo náterovým valčekom, ktorý nepúšťa vlákna

Po samotnom nanášaní sa po celej ploche ešte raz prejde odvzdušňovacím valčekom, aby mohli uniknúť prípadné vzduchové bubliny a povrch sa vyrovnal.

Väčšie množstvá epoxidovej živice a tužidla by sa mali v ideálnom prípade miešať vo veľkej nádobe. Na tento účel je vhodná výkonná vŕtačka s miešacím nadstavcom.

6. Bezpečnosť práce pri natieraní podlahy v garáži

Pri práci s epoxidovou živicou by ste mali dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia, aby ste neohrozili svoje zdravie. Patrí sem nosenie nitrilových rukavíc a ochranných okuliarov. Aby ste boli chránení pred možným únikom pár, odporúča sa tiež nosiť dýchaciu masku s vhodným filtrom.

Krok 1: Skontrolujte podlahu garáže, či na nej nie je vlhkosť a olejové škvrny

Poškodenie podlahy zaručuje, že náter nebude možné naniesť úplne hladko. Aby epoxidový náter fungoval, musí byť podlaha v garáži úplne odhalená. Zároveň je potrebné zistiť olejové škvrny a vlhkosť ešte pred začatím samotných prác.

Pórovité miesta v betóne predstavujú riziko pre náter podlahy. Pomocou kladiva a oceľovej kefy skontrolujte, či sa z podlahy neuvoľňujú nejaké súčasti. V takom prípade sa odporúča podlahu v garáži pred náterom prebrúsiť. V prípade rozsiahleho poškodenia sa zvyčajne oplatí vymeniť celý betón pred použitím epoxidovej živice.

Krok 2: Čistenie podlahy garáže

Už pri kontrole podlahy garáže sa zvyčajne odhalia slabé miesta. Svoju úlohu zohrávajú aj nečistoty, prach a olejové škvrny v garáži. Aby náter neskôr správne vytvrdol, musíte podlahu garáže vyčistiť.

Na čistenie podlahy je užitočná špachtľa. Pomocou nej môžete odstrániť odolnú špinu a zaschnuté škvrny od farby. Potom pomôže vysávač na odstránenie prachu a uvoľnených nečistôt. Nezabudnite odstrániť olejové škvrny vhodným odstraňovačom olejových škvŕn.

Na záver tohto kroku sa odporúča ošetriť podlahu garáže vodnou hadicou alebo vysokotlakovým čističom, aby sa odstránili zvyšné nečistoty. Ak si potom všimnete nečistoty v garáži, môžete vyskúšať špeciálny čistiaci prostriedok na betónové podlahy.

Wichtig: Po všetkých čistiacich prácach musí podlaha úplne vyschnúť! Vzduchotesná plastová fólia v prípade potreby indikuje kondenzovanú vodu. Čerstvo položená betónová podlaha potrebuje na vyschnutie minimálne 5 týždňov. Potom sa môže začať s povrchovou úpravou.

3. krok: Ako na epoxidovú podlahu v garáži - Základný náter podlahy v garáži

Epoxidová živica ako náter garážovej podlahy môže vyžadovať základný náter. Tento základný náter je potrebný najmä na podklade, ktorý má vysoko nasiakavé vlastnosti. Týmto postupom sa zabezpečí, že podklad pre náter je vodotesný. Ako postupovať?

Pomocou maliarskeho valčeka naneste základný náter na podlahu tak, ako by ste ho nanášali pri maľovaní. Dbajte na to, aby sa nanesené pásy neprekrývali. Po nanesení základného náteru počkajte minimálne 12 a maximálne 48 hodín. Tak dlho musí základný náter schnúť.

Najmä v horúcom lete môže byť základný náter podlahy garáže náročný: Teplý vzduch prirodzene obsahuje viac vlhkosti ako studený vzduch. Podlaha v garáži je približne o 15 °C chladnejšia, čo zase môže spôsobiť kondenzáciu vodnej pary. Problémom je, že keď základný náter zaschne, kondenzovaná voda niekedy spôsobuje nevzhľadné škvrny. Aby všetko prebiehalo hladko, odporúča sa teplota 16 až 23 °C. Pozor: Podlaha by mala mať teplotu aspoň 10 °C, aby sa práce mohli vykonávať čisto.

Krok 4: Zmiešajte epoxidovú živicu

Pred použitím epoxidovej živice ju musíte namiešať podľa svojich potrieb. Na tento účel zmiešajte 2 zložky epoxidovej živice (živica + tvrdidlo) v pomere 2:1. Miešadlo vám uľahčí miešanie týchto dvoch zložiek. Miešanie je dôležité najmä preto, aby bola zmes rovnomerná a na konci mala dobrú odolnosť.

Po zmiešaní oboch zložiek sa odporúča počkať 10 minút. Počas tejto doby zo zmesi unikne zvyšný vzduch. Tým sa zabráni tvorbe vzduchových bublín v nátere.

Najlepšia epoxidová podlaha v garáži

Krok 5: Naneste epoxidovú živicu na podlahu garáže

Po zmiešaní epoxidovej živice je čas veľmi dôležitý. Živica má zvyčajne čas odkvapkávania 2 hodiny. Počas tejto doby musíte mať zmes rozotretú na podlahe garáže, aby ste zabránili jej vytvrdnutiu skôr. Na tento účel sú vhodné stopky alebo časovač v mobilnom telefóne.

epoxidová podlaha v garáži diy

Zmes môžete naniesť do rohov pomocou štetca. Na zvyšok podlahy garáže je najlepšie použiť valček s krátkym vlasom. Epoxidová živica sa nanáša v pásoch - podobne ako pri maľovaní steny. V ideálnom prípade by sa tieto pásy mali rovnomerne prekrývať, aby sa vytvorila rovnomerná vrstva. Vrstva musí potom schnúť 12 hodín.

ako na epoxidovú podlahu v garáži

Krok 6: Rozptýlenie dekoratívnych vločiek alebo triesok

Tí, ktorým sa bežná vrstva epoxidovej živice na podlahe zdá príliš nenápadná, sa môžu vrátiť k dekoratívnym vločkám alebo farebným trieskam. Na tieto farebné akcenty budete potrebovať pár rukavíc.

K rozptýleniu farebných častíc dochádza bezprostredne po nanesení vrstvy. Uchopte niekoľko lupienkov rukou v rukavici a rovnomerne ich rozotrite po podlahe. Ak máte radi fantáziu a máte výtvarný talent, môžete dekoratívne vločky naaranžovať aj do určitého vzoru. Okrem čiernej a bielej farby ponúka obchod veľký výber farebných lupienkov.

ako na epoxidovú podlahu v garáži

Krok 7: Po posteľnej bielizni: Utesnenie podlahy

Je vôbec potrebné následné utesnenie podlahy garáže? Na čo potrebujete tesniacu vrstvu? Dodatočné utesnenie sa oplatí najmä vtedy, ak máte roztrúsené farebné triesky. Tesniaca vrstva však môže byť užitočná aj bez farebných akcentov v nátere. Bez utesnenia vrstvy epoxidovej živice totiž môžu zostať ostré hrany. Tie sa dajú pomocou tesnenia zjemniť alebo dokonca úplne vyhladiť.

Poznámka: Nadmerný lesk na vrstve môže znamenať, že náter bol nanesený príliš nahusto. V takom prípade by sa epoxidová živica alebo tesniaca hmota mala na podlahu rozotrieť ďalej.

Krok 8: Schnutie a vytvrdzovanie

Predtým, ako budete môcť podlahu v garáži používať pre seba a svoje vozidlo, musíte počkať. Náter musí úplne vytvrdnúť, aby bol pevný a odolný. Ideálna teplota sa odporúča 20 °C. Relatívna vlhkosť vzduchu 65 % sa postará o to, aby materiál vytvrdol.

Ako dlho trvá, kým môžete chodiť po podlahe garáže? Natretá podlaha je spravidla prístupná po 24 hodinách. Ale buďte opatrní! Pochôdzna znamená nie priechodná. Auto váži podstatne viac ako človek. V súlade s tým môže byť náter podlahy pre jednu osobu dostatočne vytvrdnutý už po jednom dni. Pre vozidlo je táto doba nedostatočná.

Ak chcete zabezpečiť, aby náter vydržal zaťaženie autom, počkajte týždeň. Najskôr po 7 dňoch môžete s vozidlom vchádzať do garáže. Lepšie je počkať 12 dní. Toto obdobie si vyžaduje určitú trpezlivosť. Oplatí sa však počkať. Ak budete v tejto chvíli konať príliš skoro a podlahu príliš zaťažíte, riskujete nevzhľadné stopy a nerovnomerné ryhy vo vrstve živice.

Posledný krok: Údržba hotovej podlahy v garáži z epoxidovej živice

Po vykonaní predchádzajúcich krokov je povrchová úprava podlahy v garáži dokončená. Pri bežnom používaní vydrží náter približne 4 roky. Potom je vhodné náter obnoviť. Medzitým môžete podlahu z epoxidovej živice jednoducho udržiavať.

Zametanie, stieranie, vysávanie, ako aj čistenie vysokotlakovým čističom je možné bez problémov. Brúsenie podlahy medzitým zvyčajne nie je potrebné. Povrch s povrchovou úpravou spoľahlivo odpudzuje nečistoty, olej, vodu a cestnú soľ.

Epoxidová podlaha pre domácich majstrov

Záver - náter podlahy garáže epoxidovou živicou

Na natretie podlahy garáže epoxidovou živicou je potrebných niekoľko pracovných krokov. Tieto pokyny ukázali, aký výhodný môže byť takýto náter a ako ho možno najlepšie aplikovať a spracovať. Najmä v chladných zimách sa prejaví ľahká údržba a odolnosť podlahy z epoxidovej živice.

Natretá podlaha odpudzuje špinu a bahno, je vodotesná a dá sa opäť vyčistiť v niekoľkých jednoduchých krokoch. Všetko, čo potrebujete, je čistiaca handrička alebo vysokotlakový čistič. S trochou starostlivosti, rýchlosti a trpezlivosti môžete vytvoriť krásnu a prípadne farebnú podlahu v garáži.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.