Epoxidová tmelová tyčinka - najlepší materiál na opravu

Potrebujete vykonať rýchlu opravu, ktorá musí odolať vysokému zaťaženiu? Neviete presne, aký materiál na ňu použiť? Vyskúšajte epoxidový tmel. V našom sprievodcovi Epoxidové tmely vám povieme, aké vlastnosti má tento materiál, či sú epoxidové tmely odolné voči teplu a ako môžete epoxidové tmely najlepšie spracovať.

Čo je to epoxidový tmel Stick?

Epoxidový tmel Stick, nazývaný aj kovová plastelína alebo kovové lepidlo, je výnimočne pevne priľnavá plastelína na báze epoxidovej živice. Epoxidový tmel Stick je založený na rovnakom dvojzložkovom systéme ako epoxidová živica. Vytvrdzovacia reakcia sa teda začína pri zmiešaní dvoch zložiek živice a tvrdidla. Tento systém však nevyžaduje od používateľa žiadnu námahu, pretože lepidlo na kov sa dodáva v praktickej rolke. Miešanie sa vykonáva výlučne hnetením zmesi.

Pomocou tohto materiálu možno trvalo opraviť drobné poškodenia. Epoxidový tmel Stick nezískal svoju povesť len tak pre nič za nič: dá sa modelovať, a preto je neuveriteľne pružný; po vytvrdnutí je tvrdý približne ako oceľ. Vytvrdzuje dokonca aj na vlhkých povrchoch alebo pod vodou.

Proces vytvrdzovania trvá pri mnohých výrobkoch len niekoľko minút. Ak ste pomocou kovovej plastelíny opravili praskliny alebo poškodené miesta, môžete ich ďalej opracovať, natrieť a obrúsiť. Keďže epoxidovú tmelovú tyčinku možno aplikovať na rôzne povrchy, je vhodná na širokú škálu prác. Ponúka mnoho výhod nielen pri priemyselnom spracovaní, ale aj pre domácich majstrov.

Epoxidový tmel

Najlepší epoxidový tmel Stick

Epoxidová tmelová tyčinka je k dispozícii na rôzne aplikácie, porovnali sme najobľúbenejšie produkty epoxidovej tmelovej tyčinky:

Výhody a nevýhody epoxidového tmelu Stick

Nemali by ste sa však nechať odradiť pomerne vysokými nákladmi. Ak vezmete do úvahy, že pomocou Epoxy Putty Stick môžete stabilne opravovať aj drahé komponenty, cena tejto dvojzložkovej kovanej hmoty sa dostane do perspektívy.

Ktoré materiály možno lepiť pomocou lepiaceho kovu?

Keďže proces tvrdnutia kovu za studena je založený na dvojzložkovom princípe, možno ho použiť na spájanie všetkých mysliteľných materiálov. Pomocou epoxidovej lepiacej tyčinky možno trvalo spojiť nielen plasty, sklo, sklenené vlákna, keramiku a drevo, ale aj betón, oceľ a kov.

Spracovanie kovu za studena - návod

Ak sa epoxidový tmel dodáva v rolke, pomocou ostrého noža, napríklad noža na koberce, z nej oddeľte požadované množstvo. Teraz uvidíte, že vonkajší okraj rolky je sivý, zatiaľ čo vnútro je čierne - to sú dve zložky, ktoré sa musia spojiť, aby sa začala reakcia.

epoxidová tyčinka

  • Prvým krokom je dôkladné prehnetenie cesta prstami. Robte to dovtedy, kým nebude farba zmesi úplne jednotná a neobjavia sa už žiadne šmuhy. Týmto spôsobom sa obe zložky modelovacej hmoty 2K - živica a tvrdidlo - spoja. Keď sa to urobí dostatočne dôkladne, môžete cítiť, ako sa materiál medzi prstami zahrieva.
  • Teraz naneste plastelínu na povrch, na ktorom chcete pracovať. Dostatočne silno ju pritlačte, aby ste zabezpečili správne priľnutie. Upozorňujeme, že po hnetení materiálu máte len obmedzený otvorený čas. Ten opisuje čas, počas ktorého zostáva materiál tvárny. Keď materiál stvrdne, už sa nedá deformovať, a preto sa už nedá použiť ako hnetací materiál. Otvorený čas je často len niekoľko minút.
  • Ak chcete dosiahnuť čo najhladšiu štruktúru povrchu, môžete studený kov vyhladiť mokrými rukami alebo vlhkou handričkou.
  • Po nanesení studený kov zvyčajne do hodiny stvrdne. Potom ho môžete opracovávať podľa potreby.
  • Zvyšky epoxidového tmelu Stick, ktoré chcete uskladniť, by ste mali okamžite vzduchotesne zabaliť a uskladniť na chladnom a suchom mieste.

Projekty, na ktoré môžete použiť epoxidový tmel

Tmelové tyčinky sa dajú strihať a formovať do požadovaného tvaru s každou a okrem toho nesmierne prispeli k sochárstvu. Po zaschnutí sa útvar ľahko tvaruje pomocou brúsneho papiera. Najlepšou značkou pre presnosť epoxidových tmelových tyčiniek sú Milliput a Tamiya, ktoré poslušne nasledujú ruky umelca.

Základný postup použitia tmelu vyžaduje, aby ste aktivovali jeho lepivosť a potom ho nechali chvíľu usadiť. Vždy je dobré podložiť si nástroje vazelínou, aby ste ich uchránili pred lepkavými kúskami a zároveň materiál efektívne využili. Kým epoxidový tmel vychladne, budete mať na to čas. '

Tyčinky epoxidového tmelu potom môžete na použitie navrstviť na plastovú fóliu. Pomohlo by tiež trochu prebrúsiť plast, aby sa naň epoxidový tmel prilepil.

Teraz, keď už máte dostatočnú predstavu o tom, ako sa s epoxidovými tyčinkami pracuje, pozrime sa na ich rôzne spôsoby použitia:

Oprava pracovného stola

Pracovné stoly a stoly sú často náchylné na veľké dutiny a medzery, ktoré sa dajú vytvrdiť pomocou epoxidových tmelových tyčiniek. Dokonca sa môžete vyhnúť nepríjemnému brúseniu tým, že pomocou mokrého prsta zatlačíte epoxidový tmel dovnútra dier. Toto je najlepšia voľba v prípade medzier spôsobených mizernou prácou so živicou, kde sa usadili zlúčeniny a nedá sa s tým nič robiť.

Tvarovanie účesov pre vaše postavy

Vyrobiť malé figúrky alebo sochy pomocou epoxidového tmelu je vďaka jednoduchosti použitia splnený sen. Pomocou epoxidového tmelu môžete tiež vylepšiť existujúce figúrky a sochy, ktoré máte, a zmeniť ich vzhľad pomocou doplnkov. Výborne drží tvar a poskytne pomoc pri vytváraní vašich výtvorov ako z iného sveta.

Pozrime sa na malý príklad, ako možno pomocou tmelu zmeniť účes postavy. Je to tiež vynikajúci spôsob, ako pripevniť na svoje figúrky fúzy.

  1. Vezmite množstvo tmelu potrebné na účes a pritlačte ho na hlavu figúrky.
  2. Pomocou noža vytvarujte zvyšný tmel a zhruba ho nastavte podľa tvaru, ktorý ste si predstavili.
  3. Nechajte ho minútu odstáť a potom pomocou noža nakreslite vlasy v smere ťahu pre konkrétny účes.

Vyrobte si formy na lisovanie

Formy na lisovanie sa dajú ľahko vyrobiť pomocou epoxidového tmelu a rovnako tak aj nové kusy. Tu je uvedený postup:

  1. Vyložte si výrobok vazelínou.
  2. Stačí vziať kúsok tmelu a pritlačiť ho na výrobok, aby sa odtlačok usadil.
  3. To isté urobte aj na zadnej strane s ďalším kúskom epoxidového tmelu, aby ste mali kompletnú formu.
  4. Nechajte ho zaschnúť a potom vyberte pôvodný kus z formy, ktorý je teraz pripravený.
  5. Formu opäť vyložte želé a pridajte do nej trochu tmelu na výrobu nového identického kusu.
  6. Po zaschnutí nový diel vyberte.
  7. Teraz ho môžete ozdobiť a namaľovať podľa potreby.

Pevné bezpečnostné pásy pre kokpity z živice

Možno to znie trochu zvláštne, ale na trhu sa z toho stal celkom známy postup, ktorý zatiaľ nikto neuznáva. Čo však vieme, je, že to určite funguje.

  1. Povrchy a náradie vymažte vazelínou.
  2. Na plast alebo vami preferovaný povrch vyvaľkajte epoxidovú tyčinku.
  3. Pomocou valčeka ju nechajte rozotrieť a zriediť tak, ako by ste chceli.
  4. Pomocou noža vyrežte z rozotretého epoxidového tmelu pásiky.
  5. Vezmite si pinzetu, opatrne ju zdvihnite z povrchu a opatrne ju umiestnite.
  6. Môže sa tiež skrútiť ešte v kroku 5, preto dávajte pozor, ako ho navigujete.

Na čo sa zamerať pri kúpe epoxidového tmelu

  • Keďže samozrejme nie je možné otestovať tmel na mieste bez otvorenia obalu, mali by ste venovať pozornosť dátumu, kedy bol tmel zabalený. Ak je to príliš dávno, Epoxidový tmel Stick môže byť príliš starý. Potom sa v ojedinelých prípadoch môže po vytvrdnutí rozpadnúť, ak sa ďalej spracováva. Tento proces je možný a veľmi nepríjemný, najmä pri obrábaní alebo výrobe závitu.
  • Venujte pozornosť aj otvorenému času, v ktorom sa môže epoxidový tmel Stick spracovávať. Najmä ak s ňou chcete opraviť výraznejšie poškodenia, je výhodné zvoliť vyšší otvorený čas, aby ste mali viac času na prácu.
  • Pozornosť by ste mali venovať aj tepelnej odolnosti. V našej poslednej časti budeme v tejto téme pokračovať.

Bezpečnostné pokyny na spracovanie kovového tmelu

Rôzne zložky kovového tmelu môžu spôsobiť nielen alergické reakcie, ale aj podráždenie pokožky, očí a slizníc. Pri práci s týmto materiálom by ste preto mali mať vždy na pamäti svoju bezpečnosť.

Pri práci je najlepšie používať jednorazové rukavice. Ak ich nechcete používať, po práci so studeným kovom si dôkladne umyte ruky teplou vodou a veľkým množstvom mydla. Pokožku si dôkladne očistite, aby na nej nezostali zvyšky plastelíny.

Ak sa studený kov dostal do kontaktu s vašimi očami alebo sliznicami, mali by ste ich niekoľko minút dôkladne oplachovať vodou a potom okamžite vyhľadať lekára. Obal si vezmite so sebou, aby ste ho v prípade potreby mohli ukázať.

Je epoxidový tmel Stick odolný voči teplu?

Mnohé výrobky Epoxy Putty Stick odolávajú teplotám v rozmedzí od -70° do +260° C; iné fungujú skôr v rozmedzí od -40° do +120° C. Niektoré typy výrobkov Epoxy Putty Stick sú dokonca odolné voči vysokým teplotám až do 300° Celzia.

Nie je možné dať všeobecnú odpoveď na to, akým teplotám odoláva epoxidový tmel Epoxy Putty Stick. V zásade platí, že Epoxy Putty Stick má vysokú tepelnú odolnosť. Pred kúpou by ste si však mali zistiť, pre aké teploty je vybraný výrobok skutočne vhodný, inak by vás po spracovaní mohli čakať nepríjemné prekvapenia.

Je inštalatérsky tmel rovnaký ako epoxidový tmel?

Zatiaľ čo epoxidový tmel vytvrdne v priebehu niekoľkých hodín, inštalatérsky tmel zostáva pružný a mäkký. Takže inštalatérsky tmel je vhodný na utesnenie proti vode, ak by ste ho neskôr mohli ľahko odstrániť. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o inštalatérskom tmely, môžete sa pozrieť na odborníkov z plumberspot.com.

Epoxidový tmel po vytvrdnutí stvrdne ako kameň alebo plast a nedá sa tak ľahko odstrániť. Je teda vhodnejší na opravu prasklín v rúrkach, na ktorých máte poriadny tlak.

Ak by ste chceli vykonávať hlavne malé opravy s vysokou pevnosťou, určite by ste mali zvážiť epoxidový tmel Stick. Je vhodný nielen na praskliny a trhliny v materiáli, ale aj na zlé vŕtanie a na odolné spoje rôznych materiálov. Okrem toho je jeho spracovanie veľmi jednoduché.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.