Vrchný náter Vs Gelcoat

Najmä hobby remeselníci a umelci, ktorí ešte nepracovali s vrchným a gél lakom, majú často problém zorientovať sa v džungli pojmov. Čo presne znamenajú technické pojmy ako "viskozita", "laminovanie" a "vláknový kompozit"? A aký je presne rozdiel medzi gelcoatom a topcoatom? Na aké práce sa používajú? Pomôžeme vám tým, že vám poskytneme prehľad o topcoate aj gelcoate a porovnáme najlepšie produkty. Vďaka našim návodom na aplikáciu gelcoatu a topcoatu budete dobre pripravení aj na svoj projekt opravy.

Čo je to gelcoat?

Pri práci s polyesterovou živicou vznikajú tzv. vláknové kompozity. Tie sú mimoriadne pevné a odolné a majú vynikajúce mechanické vlastnosti. Na výrobu takéhoto vláknového kompozitného materiálu potrebujete okrem vlákien aj matricu. Matrica je plnivo a lepidlo na vláknach a medzi nimi. Napríklad pri výrobe foriem s polyesterovou alebo epoxidovou živicou pozostáva vlákno zo sklenených vlákien alebo tkaniny zo sklenených vlákien, matrica samozrejme zo syntetickej živice.

Gélová vrstva sa nanáša ako prvá vrstva na negatívnu formu. Slúži teda ako základná vrstva. Na ňu sa potom položí tkanina zo sklenených vlákien a vytvaruje sa tak, aby spĺňala požiadavky. Gelcoat neslúži len ako základná vrstva, ale aj ako lepidlo: na strane obrátenej k vzduchu vytvrdzuje lepkavo, takže aplikácia vlákna je jednoduchá.

Gel coat je k dispozícii ako epoxidový gel coat na báze epoxidovej živice a ako polyesterový gel coat na báze polyesterovej živice. Ďalšou cennou vlastnosťou gelcoatu je, že vo vytvrdnutom stave nie je pred nanesením ďalších vrstiev potrebné žiadne brúsenie. Pridaním parafínu sa však chemické vlastnosti gélkolaku môžu upraviť tak, aby vytvrdol bez akýchkoľvek lepidiel na otvorenej strane. V tomto prípade je brúsenie potrebné v každom prípade.

Keďže gelcoat predstavuje viditeľnú stranu vytvrdnutej formy, musí mať špecifické vlastnosti. Mal by byť odolný voči UV žiareniu a poveternostným vplyvom. Od gelcoatu závisí aj neskoršia kvalita povrchu a vzhľad formy. Tieto vlastnosti sa dajú pomerne ľahko dosiahnuť rovnomerným nanesením viskózneho materiálu na negatívnu formu pomocou štetca alebo penového valčeka. Výsledné formy možno použiť napríklad ako komponenty na stavbu modelov alebo lodí.

Gélová vrstva však slúži aj na iné účely:

  • Na pretekárskych jachtách sa nanáša v niekoľkých vrstvách na trup zo sklolaminátu, obohatený kobaltom, aby sa zjemnením povrchu zvýšila rýchlosť jachty.
  • Pri stavbe karosérie sa povrchy často upravujú aj polyesterovými alebo epoxidovými živicovými gélkolakmi.
  • Gelcoat sa môže použiť na opravu povrchov častí karosérie a trupov lodí a na odstránenie nepríjemných škrabancov.

Vhodnými živicami sú polyesterová živica a epoxidová živica. Polyesterová živica je lacnejšia, ale má niektoré rušivé vlastnosti, napríklad silný zápach pri vytvrdzovaní. Živica použitá na gél-lak by mala byť zahustená kyselinou kremičitou, aby bola odolnejšia voči oderu.

Obe syntetické živice sa dajú farbiť, ale mali by ste dbať na vhodné farby. Používajte len tie, ktoré sú špeciálne vhodné pre polyesterovú alebo epoxidovú živicu. V opačnom prípade hrozí riziko zlého alebo nedostatočného vytvrdnutia; materiál sa môže stať lepkavým a výsledný tvar budete musieť zlikvidovať.

Gelcoat

Čo je vrchný náter?

Topcoat je vrchná vrstva (jemná vrstva), ktorá sa nanáša na hotový laminát. Táto vrstva slúži okrem iného ako tesniaca vrstva. Keďže Topcoat vytvrdzuje bez lepidla na vzdušnej strane, nie je možné naň laminovať, pokiaľ nebol predtým prebrúsený. Rovnako ako gélcoat sa však dá ľahko úplne prefarbiť. Aj v tomto prípade by ste mali dbať na to, aby ste použili vhodné farby, pretože inak by to mohlo negatívne ovplyvniť vlastnosti vrchného laku.

Vrchný náter je k dispozícii aj na báze epoxidu a polyesteru. Používa sa okrem iného:

  • Pri stavbe lodí a karosérií
  • Na stavbu bazénov a jazierok
  • Na tmelenie drevených povrchov a plátna; zvyčajne sa používa vrchný náter na báze epoxidovej živice, nazývaný aj pultová živica

Vrchný aj gélový náter tvrdnú namiesto schnutia, čo znamená, že vyžadujú určitú hrúbku vrstvy. Za normálnych okolností je to 0,3 až 0,5 mm. Ak sa nanesie príliš tenká vrstva vrchného náteru, nemusí dostatočne vytvrdnúť a naďalej sa lepí. V takom prípade musíte vrstvu zdrsniť obrúsením, aby ste mohli naniesť ďalšiu. Na druhej strane, pri gél laku možno ďalšie vrstvy nanášať bez predchádzajúceho brúsenia.

Vrchný lak je rovnako ako gél lak tiež relatívne vysoko viskózny, t. j. pomerne tekutý. V dôsledku toho je pomerne náročné dosiahnuť hladký, homogénny povrch, najmä na zakrivených alebo nie úplne rovných plochách. Dokonale zrkadlovo hladký povrch sa preto dá dosiahnuť len opakovaným brúsením čoraz jemnejšími zrnami a následným leštením. Vrchný náter preto nie je určený ako farba v pravom slova zmysle, ale skôr ako ochranná vrstva. Samozrejme, možno ho použiť aj ako lak, ale to si vyžaduje viac brúsenia a leštenia.

Gelcoat and Topcoat

Zhrnutie najkritickejších vlastností

Gélová vrstva:

  • Slúži ako základná vrstva a matrica (lepidlo) pre laminát
  • Má vysoko viskóznu konzistenciu, je preto veľmi tekutý
  • Na strane obrátenej k vzduchu tvrdne lepidlo a je na ňu laminované
  • Môže sa použiť na opravu hladkých povrchov, napríklad pri stavbe karosérií lodí a automobilov
  • Je mimoriadne odolný voči nárazom a poškriabaniu, má teda vynikajúce mechanické vlastnosti
  • Je k dispozícii priehľadný, ale môže byť zafarbený vhodnými pigmentmi
  • Pred laminovaním sa nemusí brúsiť
  • Môže sa používať aj bez lepidla na strane vzduchu; na tento účel sa musí pridať parafín
  • Je k dispozícii na báze epoxidovej živice a polyesterovej živice

Vrchný náter:

  • Slúži ako ochranná a vrchná vrstva pre vnútorný gélový povlak laminátu
  • Je k dispozícii na báze epoxidovej živice a polyesterovej živice
  • Materiál je pomerne viskózny (vysoká viskozita)
  • Aplikuje sa ako posledná vrstva na obrúsenú, a teda drsnú stranu laminátu
  • Výsledkom procesu vytvrdzovania je povrchová úprava bez lepivosti
  • Pri opravách vrchného náteru na lodiach a častiach karosérie poskytuje táto vrstva hladký povrch odolný proti poškriabaniu
  • Používa sa na tmelenie dreva, ako aj plátna v umeleckých dielach zo živice
  • Môže sa použiť aj ako lak, ale musí sa niekoľkokrát prebrúsiť a vyleštiť, aby sa dosiahol zrkadlovo hladký povrch

Toto by ste si mali všimnúť pri kúpe gél laku a vrchného laku

Pri kúpe gél laku a vrchného laku sa vždy uistite, že tieto materiály sú vhodné na vaše účely. Ak chcete povrch utesniť, potrebujete iný výrobok, ako keď sa chystáte odstrániť hlboké škrabance.

Výrobky sa vždy dodávajú s podrobným návodom, aby sa pri ich používaní nemohlo nič pokaziť.

Nezáleží na tom, či si chcete kúpiť gél lak alebo vrchný lak - vždy sa uistite, že dostanete najvyššiu kvalitu. Bude vás mrzieť, ak ste do projektu investovali veľa času a úsilia, len aby ste zistili, že sa vám to nepodarilo - nie kvôli zlému spracovaniu, ale jednoducho preto, že použitý materiál nesplnil svoj účel. Preto by ste tu nemali byť lakomí.

Tip: Kvalitné výrobky sú na internete zvyčajne o niečo lacnejšie ako v špecializovaných obchodoch. Najmä pri nákupe väčšieho množstva sa preto oplatí objednávať cez internet. Okrem toho je aj výber oveľa väčší.

Nákup gél laku / súpravy na opravu gél laku

Ak chcete opraviť škrabance alebo drobné poškodenia, sú vhodné špeciálne súpravy na opravu gélcoatu. Ich kúpa je relatívne lacná. Ich trik spočíva v tom, že sa vytvrdzujú lepením na vzduchovej strane. To znamená, že na pokračovanie v práci nie je potrebné žiadne nepríjemné brúsenie. To sa odporúča najmä pri hlbokých škrabancoch. Tie je potrebné niekoľkokrát vyplniť, pretože materiál počas vytvrdzovania podlieha zmršťovaniu. Vyplňte škrabanec Gelcoatom, nechajte ho vytvrdnúť a potom škrabanec vyplňte znova.

Relatívne novým vývojom je Gelcoat Spray, ktorý sa dá nastriekať na povrch. Je k dispozícii v praktických plechovkách v spreji. Pred použitím sa povrch prebrúsi, aby sa zabezpečila lepšia priľnavosť živice. Po obrúsení a odstránení prachu sa musia zamaskovať povrchy, ktoré by nemali prísť do kontaktu s gelcoat sprejom a jeho jemnou rozprašovanou hmlou. Potom sa môže sprej nastriekať, pričom sa postupuje podobne ako pri nanášaní farby. Je nevyhnutné pomaly pohybovať striekacou nádobou po povrchu, aby bola vrstva živice dostatočne hrubá. Jedna plechovka zvyčajne postačuje na približne dva metre štvorcové.

Ak chcete naniesť niekoľko vrstiev, musíte medzi nimi počkať približne šesť hodín. Celkový čas vytvrdzovania je 24 hodín pri izbovej teplote približne dvadsať stupňov Celzia.

Pri používaní gél laku na striekanie vždy noste ochranný oblek, ako aj dýchaciu masku a ochranné okuliare!

Nákup vrchného náteru

V prípade povrchového poškodenia a na použitie ako ochranná vrstva sa odporúča kúpiť vrchný lak, pretože tvrdne bez lepivosti. To znamená, že v prípade mierneho povrchového poškodenia stačí naniesť len jednu vrstvu. Zakúpenie vrchného laku sa oplatí, pretože sa môže použiť ako posledná vrstva bez nutnosti pridávania parafínu. Vrchný lak je k dispozícii aj na internete. Dbajte na to, aby bol kvalitný, inak sa môžu vyskytnúť rovnaké nepríjemné javy ako pri gél laku.

Pokyny na opravu gélkolaku

Obnova gelcoatu nie je taká zložitá, ako by ste si mohli myslieť. Je len niekoľko vecí, ktoré musíte vziať do úvahy. Naše pokyny krok za krokom vám poskytnú cenné informácie o obnove gelcoatu. Celé je to na príklade opravy na trupe lode. Samozrejme, naše pokyny neplatia len pre lode, ale aj pre mnohé iné povrchy, z ktorých chcete odstrániť výrazné škrabance alebo jednoducho obnoviť náter.

Kedy je potrebná oprava gél laku, je rôzne. Napríklad gél lak a vrchný náter na lodi by ste mali obnoviť vždy, ak vykazuje známky osmotizácie. Venujte pozornosť malým bublinkám na povrchu, ktoré sú spôsobené odlievaním vrchného náteru z lode. Veľmi drsný alebo popraskaný povrch je tiež jasným znakom opotrebovania. Potom by ste mali pre svoju loď urobiť niečo dobré.

Či obnovíte trup lode len po líniu plávania alebo celý trup, závisí od poškodenia a musíte sa rozhodnúť individuálne. V našich pokynoch predpokladáme kompletnú obnovu vrstvy trupu.

gélová vrstva zo sklenených vlákien

Čistenie povrchu

  • Pred opravou gelcoatu je potrebné povrch najprv očistiť od všetkých voskov, farieb a protiplesňových vrstiev.
  • Existujú rôzne spôsoby, ako to dosiahnuť. Vrstvy obrúste alebo použite elektrický hoblík. Alternatívou je pieskovanie sklenenou troskou. Pri tejto práci myslite na svoju bezpečnosť! Dýchacia maska, ochranné okuliare a celotelový oblek by mali byť povinné.
  • Ak pracujete s elektrickým hoblíkom, pri jeho správnom nastavení môžete poškodený gélkot veľmi cielene vyhladiť. Dávajte pozor, aby ste neodrovnali príliš veľkú plochu, inak prerazíte laminát až k pene.
  • Ak chcete znovu laminovať, odrovnajte celý laminát.
  • Ak chcete naniesť len niekoľko vrstiev gél laku bez obnovy laminátu, obmedzte sa na povrch poškodeného laminátu. Odhobľovať by ste mali len najvrchnejšie vrstvy.
  • Po odhalení alebo odstránení laminátu pod starou vrstvou môžete začať vyrovnávať povrch, ktorý sa stal nerovným v dôsledku odstránenia vrstiev.

Brúsenie povrchu

  • Pomocou úzkej drevenej lišty predtým zafarbenej popolom zistite, kde sú ešte nerovnosti. Potom celý povrch očistite od prachu. Nemali by ste však na to používať vlhkú handričku, pretože v kombinácii s vlhkosťou vzniká slizovitá látka, ktorá sa môže usadiť v najmenších drážkach a dá sa len ťažko odstrániť. Namiesto toho použite mäkkú metlu, ručnú kefu alebo vysávač. Dbajte však na to, aby boli metly čisté a nezanechávali povrch ešte špinavší.
  • Keď ste zistili, ktoré miesta je ešte potrebné prebrúsiť, robte to hrubým zrnom, kým nebude celý povrch rovný.

Naneste gél lak

  • Teraz môžete obnoviť gelcoat. Upozorňujeme, že vaša loď musí byť úplne suchá, než začnete nanášať nový gél lak. Ak je penové jadro mokré, musíte loď umiestniť do vyhrievanej haly alebo použiť vysávač na odstránenie vlhkosti. Často kontrolujte, koľko vlhkosti je ešte prítomnej. Až keď penové jadro úplne vyschne, môžete začať pracovať na nových vrstvách.
  • Počas tohto procesu môže byť vhodné opláchnuť trup aj sladkou vodou, aby sa z neho zmyla slaná voda alebo zvyšky kyselín.
  • Pri obnove gélkóru máte dve možnosti: Môžete pracovať s laminátom po odstránení predtým poškodeného laminátu. Ak je poškodenie povrchovejšie, namiesto hobľovania a obnovy celého laminátu by ste ho mali jednoducho zbrúsiť a naniesť niekoľko vrstiev gélcoatu.

Obe techniky opravy popisujeme v nasledujúcich častiach:

Technika 1: Obnova želatínového náteru laminátom

  • Povrch sa laminuje, na čo sa najprv narezala tkanina zo sklených vlákien. Potom sa na ňu pomocou penových valčekov alebo štetcov nanesie gélová vrstva a zalaminuje sa. Dbajte na to, aby ste tkaninu zo sklených vlákien nanášali bez pokrčenia. Vlákna opatrne odvzdušnite odvzdušňovacím valčekom. Vždy to robte od stredu tkaniny zo sklených vlákien. Potom naneste ďalšiu fóliu, pričom venujte osobitnú pozornosť spoju: Tam sa materiál prekrýva minimálne o 5,08 cm, aby sa zvýšila stabilita.
  • Aby ste vyrovnali posledné nerovnosti, môžete ich niekoľkokrát vyplniť zmesou zo syntetickej živice a znovu a znovu ich prebrúsiť. Po zatvrdnutí tmelu rozvaľkajte ďalšiu vrstvu čírej živice.
  • Potom pokračujte niekoľkými vrstvami gél laku, ako je opísané v nasledujúcej časti.

Technika 2: Obnova gélkolaku bez laminátu

  • Ak chcete natrieť trup bez laminátu alebo ak je už nalaminovaný a vyplnený, musíte najprv zafarbiť gelcoat v požadovanej farbe. Na gélcoat by ste mali použiť aj bariérovú prísadu, a tak naniesť prvé vrstvy až po vrchný náter, aby sa zabezpečili lepšie mechanické vlastnosti.
  • Teplota okolia, ako aj teplota gelcoatu a trupu by sa mala počas vašej práce pohybovať v rozmedzí 18 až 25 stupňov Celzia.
  • Gelcoat nanášajte v niekoľkých vrstvách. Uistite sa, že každá vrstva má maximálnu hrúbku 500 my. Nanášajte želatínový lak, kým nedosiahnete hrúbku vrstvy 1000 až 1500 my. Vrstvy musíte nechať iba nagélovať, t. j. pracujete mokré na mokrom.
  • Posledná vrstva gél laku sa zbaví lepivosti pridaním zmesi styrénu a parafínu, takže sa z nej stane vrchný lak a vytvrdne bez lepivosti. Na túto poslednú vrstvu môžete použiť špachtľu z mäkkého silikónu, aby ste sa vyhli stopám po štetci. Teraz nechajte trup schnúť aspoň 48 hodín.

Brúsenie a leštenie vrchného alebo gélového náteru

Okrem vrchného náteru je možné gélcoat aj leštiť. Je to však možné len vtedy, ak sa pridá parafín alebo sa použije podobný výrobok. Ak chcete gelcoat vyleštiť, odstráňte parafín, ktorý ešte drží na povrchu topcoatu, t. j. vrchnej vrstvy, a potom naneste vrstvu tvrdého vosku. Pri suchom brúsení použite maximálnu veľkosť zrna 120. Ak chcete pokračovať v mokrom brúsení, použite zrnitosť 240. Potom postupujte nasledovne:

Brúsenie zrnitosťou 240 Brúsenie zrnitosťou 320 Brúsenie zrnitosťou 400 Brúsenie zrnitosťou 600

Výrobky budú nasledovať...

Na konečné leštenie použite nasledujúce kroky:

  • Leštenie povrchu leštiacou pastou
  • Pre dodatočnú vrstvu odpudzujúcu nečistoty naneste karnaubský vosk, najmä pri opravách karosérie

Výrobky budú nasledovať...

Tip: V prípade, že sa vám podarí odstrániť poškodenia, ktoré sa vyskytli v priebehu roka, môžete si vybrať z viacerých možností: Pre ešte lepšiu povrchovú úpravu a ochranu môžete namiesto karnaubského vosku voliteľne naniesť ochrannú vrstvu vrchného laku. Vrchný náter je potom tiež potrebné prebrúsiť stále jemnejšími zrnami a následne vyleštiť, aby bol povrch vysoko lesklý.

vrchný náter

Odstránenie škrabancov po laku vrchným lakom alebo gél lakom?

Ak chcete odstrániť jednotlivé škrabance po laku pomocou Topcoat, musíte dbať na hĺbku poškodenia povrchu. Samotný Topcoat je vhodný len na opravu povrchových poškodení laku. Ak chcete opraviť hlboké škrabance na laku, je lepšie najprv použiť Gelcoat. Rozdiel je ľahko vysvetliteľný: hlboké škrabance si vyžadujú viac materiálu ako ľahké škrabance, pretože použitá živica sa počas vytvrdzovania zmršťuje. Preto sa v tomto prípade často musí naniesť niekoľko vrstiev.

Gelcoat tvrdne lepkavý na strane vzduchu, zatiaľ čo Topcoat tvrdne bez lepkavosti. Keď Topcoat stvrdne, musí sa zbrúsiť, aby sa mohla naniesť jeho ďalšia vrstva. Gelcoat môže na druhej strane zaschnúť a potom sa jednoducho nanesie ďalšia vrstva živice.

Tip: Na ľahké poškodenia teda použite Topcoat a na hlbšie škrabance radšej Gelcoat. Nezabudnite, že vrchná vrstva, t. j. posledná nanesená vrstva, by mala byť samozrejme Topcoat, inak opravované miesto zostane lepkavé.

Škrabance po laku by sa mali opraviť rýchlo, pretože poškodený gelcoat chráni podkladové vrstvy. Ak sa zdržíte opravy gélového laku, hrozí vážnejšie poškodenie materiálu.

Aby opravené miesto nebolo príliš nápadné, mali by ste, samozrejme, zvoliť rovnaký farebný tón vrchného náteru ako opravovaného materiálu.

Ak chcete odstrániť škrabanec, postupujte nasledovne:

  • Škrabanec po celom obvode oblepte páskou, aby ste ochránili okolitý materiál
  • Škrabanec opatrne obrúste, aby ste zlepšili priľnavosť živice
  • Odstráňte nečistoty a prach pomocou mäkkej metly, kefy alebo vysávača
  • Hlboký škrabanec vyplňte gélovou farbou, počkajte, kým nezželí, a vyplňte ho znova, kým nie je škrabanec úplne vyplnený. Až potom použite vrchný lak
  • Ak je poškodenie povrchové, môžete ho okamžite opraviť pomocou Topcoatu a mäkkej špachtle
  • Po doplnení sa odstráni lepiaca páska a miesto sa prebrúsi
  • Mala by sa zvoliť jemná zrnitosť 220
  • Potom sa brúsi mokrým papierom až do zrnitosti 2000 po
  • Opäť odstráňte prach a nečistoty
  • Plochu vyleštite a potom ju navoskujte

Často kladené otázky - Často kladené otázky a odpovede

Dá sa poškodenie opraviť gél lakom?

  • Na trhu sú k dispozícii opravné súpravy, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre
  • Vďaka tomu je možné odstrániť drobné poškodenia a škrabance
  • Pri výraznejších poškodeniach vždy pracujete v kombinácii gélkolaku a rohoží zo sklených vlákien

Musím pred nanesením ďalších vrstiev pracovať na gelcoate?

  • Nie, Gelcoat sa na rozdiel od Topcoatu nemusí brúsiť, pretože tvrdne lepkavo, čo zaručuje optimálne spojenie jednotlivých vrstiev.
  • Pokiaľ do Gelcoatu nepridáte parafín, v takom prípade je brúsenie potrebné v každom prípade, pretože ten už netvrdne lepkavo a vrstvy by sa potom spájali len slabo.

Ako sa môj povrch dokonale leskne?

  • Na dosiahnutie optimálneho výsledku najprv brúste stále jemnejšou zrnitosťou a potom leštite
  • Ak nemáte leštičku, môžete leštiť ručne alebo môžete vykonať len jemné brúsenie a použiť leštiaci prostriedok s abrazívnym účinkom, t. j. kombinovaný výrobok

Aký stroj mám použiť, keď chcem vyleštiť povrch?

  • Na trhu sú k dispozícii dobré, vhodné leštiace stroje na tento účel
  • V prípade veľkých povrchov sa odporúča použiť leštiaci stroj, pretože sa tým ušetrí značné množstvo času

Akú rýchlosť by som mal používať pri leštení gélkolaku?

  • Vždy sa odporúča používať najnižšie možné otáčky; pracujte pri 600 - 1000 otáčkach za minútu
  • Snažte sa gélový lak príliš nezahrievať
  • Je lepšie leštiť pomaly a o niečo dlhšie

Existuje návod na opravu povrchu?

  • Postupujte podľa našich vyššie uvedených pokynov

avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.