Najlepšie lepidlo na hliník

Vlastnosti hliníka sú ideálne aj pre dnešné ľahké konštrukcie:

  • Má mimoriadne vysokú tepelnú vodivosť, ktorú prekonáva len vodivosť medi
  • Je to relatívne mäkký a ľahko spracovateľný kov, a preto ho uprednostňujú domáci majstri
  • Ak sa hliník dostane do kontaktu so vzduchom, vrchná vrstva oxiduje a chráni ho pred hĺbkovou koróziou
  • Nie nadarmo sa mu hovorí ľahký kov: Vďaka svojej nízkej hmotnosti šetrí energiu najmä v lodnom a leteckom priemysle; osvedčuje sa však aj v iných priemyselných odvetviach
  • Vďaka svojim bariérovým vlastnostiam sa dá dobre použiť ako obalový materiál na ochranu potravín aj farmaceutických výrobkov pred vplyvmi prostredia
  • Hliník je zaujímavý pre elektrotechnický priemysel vďaka svojej vynikajúcej elektrickej vodivosti

lepenie hliníka

Vďaka týmto a ďalším priaznivým vlastnostiam je hliník v súčasnosti jedným z najdôležitejších materiálov na svete, a to v priemyselnom aj remeselnom odvetví.

Na spájanie hliníka má používateľ k dispozícii rôzne možnosti, o ktorých budeme hovoriť ďalej. Je však potrebné zvážiť niekoľko vecí, najmä pokiaľ ide o neviditeľnú oxidačnú vrstvu, ktorá pokrýva hliník. Okrem zvárania a nitovania existuje aj možnosť lepenia hliníka.

Hliník je vynikajúci vodič tepla. Jeho teplota topenia je 660 °C, čo je nižšia teplota ako u medi, železa a iných kovov. Ak chcete, aby bolo lepenie hliníka odolné voči teplu, mali by ste venovať pozornosť nielen teplote tavenia hliníka, ale aj tepelnej odolnosti použitého lepidla.

Aké lepidlo však potrebujete na lepenie hliníka?

Najlepšie lepidlo na hliník

Na lepenie hliníka potrebujete v ideálnom prípade stavebné lepidlo. Na lepenie hliníka máte na výber z troch rôznych typov lepidiel:

  • Epoxidové lepidlo na hliník: Epoxidové lepidlo je k dispozícii v jednozložkovej alebo dvojzložkovej verzii. Lepenie s týmto lepidlom je mimoriadne pružné a odolné. Je však potrebná optimálna príprava povrchov, ktorá môže byť za určitých okolností pomerne zložitá. Treba poznamenať, že dvojzložkové lepidlo na báze epoxidovej živice vytvrdzuje pri izbovej teplote, zatiaľ čo jednozložkové epoxidové lepidlo vyžaduje teplo a tlak.
  • Akrylátové lepidlo: Ide o mimoriadne robustné dvojzložkové lepidlo s vysokou odolnosťou proti nárazu. Všimnite si krátky čas spracovania: vytvrdzovanie je veľmi rýchle. Akrylátové lepidlá zabezpečujú optimálne spojenie dvoch obrobkov z hliníka, ako aj rôznych materiálov, napríklad hliníka a plastu alebo hliníka a dreva.
  • Polyuretánové lepidlo: PU lepidlá sú často tiež dvojzložkové lepidlá. Majú dlhú životnosť nádoby, a preto sú ideálne na prácu na veľkých plochách. PU lepidlá tiež vykazujú vynikajúce lepiace vlastnosti pri spájaní rôznych materiálov.

Dvojzložkové lepidlá sa zvyčajne dodávajú v dvojkomorových kartušiach, aby sa nemuseli nákladne miešať. Miešajú sa automaticky stlačením dávkovacej jednotky a možno ich ľahko nanášať vo forme guľôčok alebo na konkrétne miesta.

Návod na lepenie hliníka na hliník

Lepenie hliníka sa v posledných rokoch stáva čoraz dôležitejším. Dnešné lepidlá na hliník uľahčujú priemyselným aj súkromným používateľom dosiahnutie odolných spojov medzi hliníkovými dielmi. Má to niekoľko výhod:

  • Jednoduchá a rýchla aplikácia
  • Úspora hmotnosti
  • Žiadna časovo náročná príprava a následné práce
  • Dosahovanie vysokých a niekedy aj vyšších pevností ako napríklad pri zváraní

lepidlo na hliník

Napriek tomu je pri lepení hliníka na hliník potrebné zohľadniť niektoré jedinečné vlastnosti. Aké to sú, sa dozviete v našom návode na lepenie hliníka nižšie.

Zvyčajne potrebujete dvojzložkové lepidlo na báze akrylátu, polyuretánu alebo epoxidovej živice. Pracovisko si výdatne chráňte niekoľkými vrstvami novín a tiež si oblečte ochranný odev. Viac informácií o osobnej bezpečnosti pri práci nájdete v jednej z nasledujúcich kapitol.

Dôležité: Pred použitím lepidla si preštudujte technický list výrobcu dodaný s výrobkom, aby ste získali podrobné informácie o aplikácii, životnosti nádoby, čase vzplanutia a vytvrdzovania. Uistite sa, že máte pripravené všetky potrebné veci:

  • Časti, ktoré sa majú pripojiť
  • Lepidlo
  • Brúsny papier so zrnitosťou 120 alebo brúsny papier na veľké plochy
  • Trochu tvrdší štetec alebo na veľké plochy ručný štetec
  • Čistiaci prostriedok na mastnotu a silikón
  • Handrička, ktorá nepúšťa vlákna

Keď je všetko pripravené, môžete začať s povrchovou úpravou.

Príprava povrchu hliníka

Znie to zvláštne, ale najprv je potrebné povrch očistiť a až potom ho upraviť brúsnym papierom alebo pieskovacím papierom - zvyčajne sa používa opačné poradie. Táto postupnosť operácií má však svoj dôvod: Ak začnete pieskovať alebo brúsiť bez predchádzajúceho čistenia, hrozí, že sa nečistoty a mastnota mechanickým spracovaním dostanú hlboko do tkaniny. Tam potom zabezpečia slabšiu priľnavosť lepidla.

Preto sa odporúča nasledujúci postup:

  • Dôkladne očistite častice mastnoty a nečistôt
  • Pieskovanie alebo brúsenie
  • Opätovne odstráňte mastnotu a nečistoty
  • Odteraz sa už nedotýkajte holými rukami!
  • Naneste lepidlo
  • Spájanie

Po očistení a zdrsnení povrchu musíte konať rýchlo: Hliník je vysoko reaktívny materiál, na ktorého povrchu sa pri kontakte so vzduchom rýchlo vytvára vrstva oxidu. Tá môže masívne zhoršiť adhézne vlastnosti lepidla a aj po vytvrdnutí môže dôjsť k porušeniu lepiaceho spoja. Ak bola vrstva oxidu odstránená brúsením alebo pieskovaním, na nanesenie lepidla a spojenie oboch povrchov máte maximálne desať minút.

Postup lepenia

Teraz naneste dvojzložkové lepidlo. Zvyčajne sa to robí na oboch stranách metódou kontaktného lepidla; je však nevyhnutné, aby ste si preštudovali pokyny výrobcu. Po uplynutí určitého času na odlesknutie oba povrchy pevne pritlačte k sebe a podľa možnosti ich zafixujte. Čas odleptania je podstatnou zložkou pri lepení hliníka. Je nevyhnutné, aby ste ho presne dodržali; inak hrozí riziko nedostatočného spojenia, pretože sa prípadne nemôže odparovať rozpúšťadlo v lepidle.

To, ako dlho trvá, kým spoj dosiahne konečnú pevnosť, závisí od mnohých faktorov, napríklad od použitého lepidla, lepených materiálov a teploty okolia. Najlepšie je postupovať podľa pokynov výrobcu. Vo všeobecnosti je lepšie nechať lepidlo vytvrdnúť príliš dlho ako príliš krátko.

Lepenie hliníka na drevo, betón a iné materiály

Okrem lepenia hliníka na hliník je možné spájať aj širokú škálu rôznych materiálov. Hliník môžete lepiť na drevo, ale aj spájať kameň, betón a plasty s hliníkom. Na tento účel sa používajú najmä lepiace stavebné lepidlá na báze epoxidovej živice, PU alebo silikónu. Rozlišuje sa medzi lepením:

  • Veľké plochy, kde sa väčšinou používa lepidlo z epoxidovej živice
  • Malé plochy, na ktoré je vhodnejšie PU alebo PUR lepidlo

Pri lepení rôznych materiálov dbajte na správnu prípravu povrchu, aby lepidlo mohlo optimálne rozvinúť svoje adhézne vlastnosti.

  • Drevo musí byť starostlivo zdrsnené, aby lepidlo dobre priľnulo.
  • Betón a kameň, ak majú otvory, musia byť vyplnené a zacelené.
  • Hliník musí byť absolútne zbavený mastnoty a nečistôt; to platí aj pre kožnú mastnotu a oxidačnú vrstvu, ktorá je vždy prítomná!

Ak chcete lepiť hliník na drevo, musíte si uvedomiť, že drevo je na rozdiel od hliníka organická látka, ktorá sa môže rýchlo meniť, napríklad vplyvom UV žiarenia alebo vlhkosti. To je ďalší dôvod, prečo je výber správneho lepidla kľúčový.

Bezpečnostné pokyny na lepenie hliníka

Na lepenie hliníka namiesto zvárania je potrebné zohľadniť niektoré bezpečnostné aspekty. Noste rukavice, aby sa lepidlo nedostalo do kontaktu s vašou pokožkou. Odporúčame tiež nosiť ochranné okuliare, aby nedošlo ku kontaktu lepidla s vašimi očami. Ak sa lepidlo dostane do kontaktu s vašimi očami alebo sliznicami, dôkladne ich niekoľko minút umývajte čistou teplou vodou a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Nezabudnite si so sebou vziať technický list lepidla, aby si lekár mohol urobiť predstavu o látkach obsiahnutých v lepidle.

Zabezpečte dobre vetrané pracovisko alebo si nasaďte dýchaciu masku, pretože počas lepenia môžu unikať potenciálne škodlivé výpary.

Myslite aj na ochranu svojho pracoviska. Rozložte hrubé vrstvy novín alebo použite špeciálne fólie na ochranu povrchov pred lepidlom.

lepenie hliníka

Možnosti spájania hliníka

Na zlepenie tohto materiálu môžete, samozrejme, použiť lepidlo na hliník, ale existujú aj iné možnosti. Tie sú však často zložitejšie - vo všeobecnosti je lepenie hliníka mnohokrát jednoduchšie ako jeho zváranie.

Napriek tomu by sme sa v našom Sprievodcovi hliníkom chceli venovať najbežnejším technikám spájania hliníka:

  • Pri nitovaní alebo aj skrutkovaní sa obaja spájajúci partneri spájajú pomocou nitových alebo skrutkových spojov. Najprv sa vyvŕta otvor a potom sa obe časti spoja pomocou nitov alebo skrutiek. Týmto spôsobom nesmú vzniknúť žiadne slabé miesta v materiáli; to je dôležité najmä v oblastiach náchylných na koróziu. Preto je vždy potrebné prijať preventívne opatrenia proti korózii.

Tento typ spoja má tú výhodu, že hliník si zachováva svoju pôvodnú pevnosť, pretože materiál sa nezahrieva, ako je to v prípade zvárania. Táto technika sa často používa pri konštrukcii lietadiel. Pre domácich majstrov je zaujímavé nitovanie pomocou ručného nitovacieho nástroja. Častejšie a jednoduchšie je však lepenie hliníka.

  • Zváranie sa môže vykonávať tromi rôznymi metódami:
    • Zváranie kovom v inertnom plyne, známe aj ako zváranie MIG, využíva elektrický oblúk na spojenie dvoch povrchov pod ochranným plynom.
    • Zváranie wolfrámovým inertným plynom, známe aj ako zváranie TIG, využíva elektrický oblúk napájaný striedavým prúdom.
    • Najmodernejším variantom je zváranie prenosom kovu za studena, nazývané aj zváranie CMT. V tomto prípade sa predchádza tvorbe rozstreku tým, že sa povrchy spájajú vždy len jednou dokonale načasovanou kvapkou taveniny.

spájanie hliníka

Aj spájkovaním možno trvalo spojiť dva spojovacie partnery vyrobené z hliníka.

Nezabudnite, že zahrievanie vždy vedie k vysokému napätiu, a tým k zníženiu pevnosti materiálu. Takto spojené povrchy môžu utrpieť aj opticky; vznikajú viac alebo menej vypuklé zvarové švy.

  • V našej príručke sa už podrobne venujeme spájaniu; preto už nebudeme opisovať samotný proces spájania, ale obmedzíme sa na zmienku o tom, že hliník ako kov sa samozrejme spája veľmi ľahko. Ak boli lepiace práce vykonané správne, lepený spoj sa často ukáže ako pevnejší ako zváraný spoj.

Pri tomto type spoja je potrebné zohľadniť druh zaťaženia. Lepené spoje by sa nikdy nemali zaťažovať ťahovými alebo odlepovacími pohybmi, pretože tie môžu lepený spoj poškodiť. V ideálnom prípade sa spoj zaťažuje len ťahom.

Lepenie hliníka má však oproti zváraniu aj iné výhody. Môže sa napríklad použiť aj vtedy, keď nitovanie alebo zváranie hliníka neprichádza do úvahy, napríklad pri spájaní hliníka a horčíka alebo pri superľahkých plastoch. Okrem toho lepený spoj vedie k zníženiu hmotnosti: Štúdie ukázali, že v porovnaní s bežnými spojovacími postupmi možno ušetriť až desať percent hmotnosti, čo je veľkou výhodou najmä v leteckej a automobilovej technike.

Tipy a triky

Pri lepení hliníka na kameň sa zvyčajne musia najprv vyrovnať všetky nerovnosti pomocou plnidiel a plniva. Ak však použijete stavebné lepidlo podobné paste na hliník a kameň alebo betón, môžete ho naniesť v hustých guľôčkach a vyrovnať prípadné nerovnosti. Týmto spôsobom si ušetríte problémy s vyplňovaním.

Lepenie hliníka nie je náročnejšie ako lepenie iných materiálov. Najdôležitejšia je správna príprava povrchu a výber správneho lepidla. To, či je lepenie hliníka odolné voči teplu, si musíte pozrieť v technickom liste lepidla. Pokiaľ ide o pracovný postup, stačí postupovať podľa našich pokynov na lepenie hliníka. Dúfame, že sme vám mohli pomôcť!


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.