Ako si vyrobiť konferenčný stolík zo živice

Ak ste ešte nikdy nevideli konferenčný stolík zo živice, čaká vás zážitok! Pravdepodobne najkrajší trend, pokiaľ ide o stoly všetkého druhu, tieto úžasné a jedinečné stoly vyrobené z dreva a epoxidovej živice sa v priebehu rokov stali mimoriadne obľúbenými. Samozrejme, v obchodoch majú pomerne vysokú cenu, ale vedeli ste, že jeden z týchto nádherných stolov si môžete vyrobiť aj sami? Čítajte ďalej a dozviete sa, ako si vyrobiť konferenčný stolík zo živice pre váš domov pomocou nášho jednoduchého sprievodcu DIY resin coffee table!

Zručnosti potrebné na výrobu konferenčného stolíka zo živice a dreva

Projekt takéhoto rozsahu si vyžaduje zručnosť, takže nie je určený pre začiatočníkov. Predtým, ako sa pokúsite pustiť do veľkého projektu, akým je stavba vlastného konferenčného stolíka zo živice DIY, by ste už mali mať nejaké skúsenosti s prácou s epoxidovou živicou a tiež zručnosti a skúsenosti s prácou s drevom. V žiadnom prípade to tiež nie je lacný projekt, takže ak nemáte žiadne predchádzajúce skúsenosti, ale napriek tomu sa chcete naučiť, ako vyrobiť konferenčný stolík zo živice, odporúčame požiadať o pomoc priateľa alebo odborníka. Ak budete mať šťastie, drevo nájdete na zbernom dvore, ale ak sa vám nepodarí nájsť ideálnu dosku alebo guľatinu dreva, možno budete musieť vynaložiť trochu viac. Epoxidová živica je tiež drahý materiál a na projekt tejto veľkosti jej budete potrebovať pomerne veľa. Ak teda máte potrebné skúsenosti s prácou so živicou, drevom, pílami a brúskou, čítajte ďalej a naučte sa, ako si vyrobiť konferenčný stolík zo živice!

Kompletný konferenčný stolík zo živice

Potrebné zásoby

Ako pri každom projekte, aj tu je prvým krokom zhromaždenie správnych zásob. Budete samozrejme potrebovať nejaké drevo a pre tento projekt je vhodnejšie staršie drevo s charakterom. V našom návode použijeme dubové topoľové dosky. Je to preto, že topoľ burl má krásnu kresbu a je plný sukov a charakteru. Môžete použiť úplne ľubovoľné drevo, avšak drevo, ktoré si vyberiete, by malo byť suché a malo by mať vlhkosť od 7 do 10 percent. Ak použijete príliš vlhké drevo, budete mať problémy so zmršťovaním, čo vám v budúcnosti nepochybne spôsobí problémy. Budete sa tiež musieť rozhodnúť, akú hrúbku bude mať váš konferenčný stolík zo živice a dreva a či uprednostníte prirodzene vyzerajúci konferenčný stolík zo živice so živými hranami, alebo namiesto toho niečo elegantnejšie a modernejšie s rovnými hranami. V prípade nášho návodu môžete vidieť, že sme sa rozhodli pre prvú možnosť.

Budete potrebovať aj farbu na farbenie živice a verte nám, je ich toľko, že si môžete vybrať! Modrá je pomerne často obľúbenou voľbou, ale môžete použiť akúkoľvek farbu, ktorá sa vám páči! Ak je drevo, ktoré používate, svetlej farby, takmer každá farba epoxidu bude vyzerať krásne. Ak používate tmavšie drevo, napríklad orech, máte na výber menej farieb, pretože nechcete, aby drevo a živica vyzerali vyblednuto.

Bezpečnosť na prvom mieste

Pri práci s epoxidovou živicou musíte starostlivo dodržiavať každý bezpečnostný pokyn. Tekutá epoxidová živica je toxická a treba s ňou zaobchádzať opatrne. Uistite sa, že používate vhodné ochranné rukavice a samozrejme ochranné okuliare, ako aj kvalitný respirátor. Chcete sa vyhnúť všetkým možným priamym kontaktom so živicou, a to vrátane jej vdýchnutia. Po zaschnutí a začatí brúsenia a leštenia budete musieť stále používať ochranné pomôcky, pretože nechcete vdýchnuť žiadny prach z brúsenia epoxidovej živice.

V dielni používajte ochranné pomôcky

Pokyny krok za krokom, ako si vyrobiť konferenčný stolík zo živice

Keď máte všetky zásoby po ruke a pripravené bezpečnostné vybavenie aj náradie, môžete začať stavať svoj konferenčný stolík zo živice, ukážeme vám, ako na to!

Krok 1: Meranie a rozloženie dreva

Úplne prvým krokom pri stavbe konferenčného stolíka zo živice so živými hranami je rozložiť si dosky dreva a zmerať ich. Dosky môžete ukladať v rôznych smeroch alebo skúšať rôzne kombinácie, kým nebudete s rozložením spokojní. Počas tohto procesu použite svoju fantáziu a premýšľajte netradične! Keď už máte tvar, s ktorým ste spokojní, môžete pomocou pravítka nakresliť pravé uhly na drevené dosky v mieste, kde ich budete píliť.

Kávový stolík z živice Krok

Nezabudnite, že vaše merania musia byť dokonale presné a precízne. Je dobré počítať s určitou rezervou - približne dva centimetre na šírku a štyri centimetre na dĺžku sú zvyčajne ideálnym vodítkom.

Krok 2: Rezanie dosiek na mieru

Teraz použijete kotúčovú pílu, aby ste drevo narezali na správnu veľkosť. Podľa značiek, ktoré ste si vytvorili v prvom kroku, narežte konce dosiek tak, aby boli rovné, ale aj rovné. Toto je veľmi dôležitý krok pri vytváraní vášho DIY stolíka zo živice, pretože od neho závisí konečný výsledok vášho stolíka. Venujte mu toľko času, koľko potrebujete, aby ste sa uistili, že je dokonalý. Pri používaní strojov, ako je napríklad kotúčová píla, opäť nezabudnite na správne bezpečnostné vybavenie.

Konferenčný stolík z živice Krok

Krok 3: Čistenie dreva

Teraz je čas vyhladiť dosky a vyrovnať ich. Ak používate surové drevo, v dreve sa objavia praskliny spôsobené napätím, ako aj deformácie. V tomto kroku sa musíte uistiť, že obe vybrané dosky majú rovnakú hrúbku, inak nebudú vo forme ležať rovno. Keď je všetko naplánované, môžete drevo brúsiť, kým nie je pekné a hladké.

Kávový stolík z živice Krok 3a

Ak chcete zachovať živý okraj dreva, použite oceľovú vlnu alebo drôtenú kefu, aby ste ho očistili a zbavili uvoľnenej kôry alebo nečistôt, túto časť nevynechávajte, pretože práve tu bude vaša živica spájať jednotlivé dosky, takže ak je na nej nejaká nečistota alebo prach, mohlo by to negatívne ovplyvniť to, ako dobre sa živica spojí s doskami.

Konferenčný stolík z živice Krok 3b

Krok 4: Vytvorenie formy z živice

Teraz je potrebné vytvoriť formu pre váš stolík DIY zo živice. Práve tá bude určovať konečný výsledok a tvar vášho stolíka. Forma, ktorú vytvoríte, musí držať drevené dosky na mieste, aby živica mohla stuhnúť a vytvrdnúť. Na konštrukciu formy sa veľmi dobre hodia hodvábne dosky, pretože sú hladké a vodotesné, takže sú ideálne na odlievanie živice. Na všetky strany formy by ste mali použiť aj separačný vosk a potom ich priskrutkovať. Prospešné bude aj montážne lepidlo Fischer, ktoré pomôže zabrániť úniku živice.

Konferenčný stolík z živice Krok 4a

Keď je forma pripravená, opatrne do nej vložte drevené dosky. Uistite sa, že sú dokonale zarovnané a v prípade potreby obrúste všetky hrany, ktoré by to mohli potrebovať. Po dokonalom zarovnaní ich pomocou niekoľkých lepiacich svoriek a trámov upevnite na miesto. Zabránite tak ich plávaniu alebo pohybu po zaliatí epoxidovou hmotou.

Konferenčný stolík z živice Krok 4b

Krok 5: Príprava živice

Teraz by ste mali mať pripravenú formu, ako aj čisté a hladké drevo. Je čas na zábavnú časť - miešanie epoxidovej živice! Koľko živice budete potrebovať na váš stolík, bude úplne závisieť od veľkosti stolíka, to môže byť zložité vypočítať, ale užitočné je použitie kalkulačky živice a v prípade potreby by ste mali byť schopní nájsť nástroj na výpočet živice na internete.

Konferenčný stolík z živice Krok 5a

Teraz, keď ste určili, koľko živice je potrebné pre váš konferenčný stolík, odvážite správny pomer epoxidu a tvrdidla. Potom obe zložky zmiešajte v ďalšom veľkom hrnci a premiešajte. Teraz môžete do živice pridať farbu, a ako sme už spomenuli, na výber je množstvo farebných možností! Na účely nášho stolíka zo živice a dreva použijeme modrú farbu. Nezabudnite farbivo dobre a pomaly premiešať. Vo vnútri živice si všimnete bublinky, zvyčajne tieto bublinky vyplávajú na povrch a po 30 minútach ich môžete vypučiť.

Konferenčný stolík z živice Krok 5b

Krok 6: Odlievanie stolovej dosky z DIY živice

Tento krok je pravdepodobne najzaujímavejšou časťou, pretože teraz budeme liať živicu do našej formy. Pri nalievaní musíte byť opatrní a príliš ju neodvzdušňovať, to preto, aby ste sa vyhli nadmernému množstvu bublín. Približne po 30 minútach by ste si mali všimnúť, že bublinky, ktoré sa vytvorili, vystúpili na povrch. Teraz ich môžete vypučiť. Ak sa vám nedarí zbaviť sa ich všetkých, fén na najnižšom stupni, ktorý sa rýchlo pohybuje, vám môže pomôcť dostať všetky tvrdohlavé bubliny na povrch. Keďže ide o tabuľu a pomerne hustú hmotu, môže byť potrebné počkať až sedem dní, kým živica úplne vytvrdne.

Konferenčný stolík zo živice Krok

Krok 7: Rezanie, tvarovanie a frézovanie stolíka zo živice a dreva

Teraz, keď živica vytvrdla, môžete svoju formu odskrutkovať a uvoľniť. Použite gumovú paličku, aby ste pomohli oddeliť jednotlivé hrany formy od stola. Teraz môžete stolík frézovať, kým nebude hladký a rovný.

Konferenčný stolík z živice Krok 7a

Teraz je čas zrovnať a rozrezať stolík zo živice a dreva do konečnej veľkosti a tvaru. Na tento krok by ste mali použiť ručnú kotúčovú pílu. Nezabudnite si nasadiť ochranné okuliare a masku, aby ste nevdýchli vytvrdnutú živicu. Teraz môžete tiež vyplniť všetky praskliny alebo diery v dreve. Nakoniec použite frézu a zaoblite všetky hrany stola.

Konferenčný stolík z živice Krok 7b

Krok 8: Brúsenie a leštenie konferenčného stolíka so živými hranami zo živice

Pomocou orbitálnej brúsky prebrúste drevo aj živicu stolíka. Budete potrebovať niekoľko rôznych zrnitostí, a to 80,100,120,150,180 a 240. Po každom brúsení sa uistite, že ste obrobok oprášili.

Konferenčný stolík z živice Krok 8a

Teraz, keď je vrchná časť vášho stolíka DIY zo živice obrúsená, môžete začať brúsiť boky. Uistite sa, že používate rovnaký postup brúsneho papiera s nízkou až vysokou zrnitosťou. Pomôže vám to uistiť sa, že hrany sú čisté a hladké. Je dôležité uistiť sa, že medzi živicou a drevom nie je žiadny okraj.

Konferenčný stolík z živice Krok 8b

Teraz, keď sú živica a drevo pekne vybrúsené, musíte stôl utesniť. To dosiahnete nanesením veľmi tenkej vrstvy živice na stôl. Po zaschnutí a vytvrdnutí stôl ešte raz prebrúsite. Tentoraz použite papier so zrnitosťou 360, 600, 1000, 2000 a 3000. Tým sa drevo a živica pripravia na leštenie. Nezabudnite pracovať dôkladne a rovnomerne. Každé brúsenie až leštenie budete musieť vykonať približne päťkrát. Opäť platí, že po každom brúsení obrobok oprášte.

Konferenčný stolík z živice Krok 8c

Krok 9: Leštenie vrchnej časti vášho konferenčného stolíka DIY zo živice

Toto je posledný krok pre vrchnú časť stolíka, vytvorí lesk vášho stolíka. Nenastavujte príliš vysoké otáčky leštičky, pretože vysoké otáčky spôsobia zahriatie živice, čo môže spôsobiť škaredé škvrny. Pracujte rýchlym a plynulým pohybom.

Konferenčný stolík z živice Krok

Krok 10: Pridanie nôh na váš konferenčný stolík z živice so živými hranami

Teraz, keď je vrchná doska vášho stolíka hotová, môžete pridať nohy stolíka! Najjednoduchšie je zakúpiť si niektoré závitové objímky, ktoré sa potom pripevnia k doske stola a umožnia vám jednoducho priskrutkovať nohy stola. Môžete použiť akékoľvek nohy podľa vlastnej fantázie a vo väčšine železiarstiev máte k dispozícii širokú škálu možností. Keďže samotná stolová doska je dosť pútavá, je zvyčajne najlepšie použiť obyčajné nohy. Je to samozrejme len na vašej voľbe.

Konferenčný stolík z živice Krok10a

Stavíme sa, že po toľkej tvrdej práci pri tvorbe vášho DIY živicového stolíka si želáte len šálku horúcej kávy a obdivovať svoj výtvor! Posaďte sa a obdivujte krásny stolík, ktorý ste vytvorili, a zablahoželajte si k dobre vykonanej práci!

Kávový stolík zo živice Krok 10b

Výborne sa vám podarilo vytvoriť a postaviť vlastný stolík zo živice a dreva! Projekt typu "urob si sám" takejto veľkosti a zložitosti je náročný, takže, gratulujeme! Sme si istí, že každá návšteva sa do vášho krásneho stolíka okamžite zamiluje, len čo ho uvidí!

Často kladené otázky

Koľko zručností je potrebných na výrobu konferenčného stolíka zo živice?

Stavba konferenčného stolíka zo živice pre domácich majstrov si bude vyžadovať stredne pokročilé zručnosti, najmä predchádzajúce skúsenosti s epoxidovou živicou a prácou s drevom. Obe tieto zručnosti sú náročné a nie sú také jednoduché, ako sa zdá, preto si buďte vedomí práce, ktorá je s nimi spojená.

Môžem si vyrobiť svoj konferenčný stolík z DIY živice v akejkoľvek farbe?

Áno! Existuje toľko farieb na živicu, z ktorých si môžete vybrať! Nezabudnite však, že pri výbere farby živice zohráva úlohu farba dreva použitého na váš konferenčný stolík zo živice so živým okrajom. Ak ste napríklad použili červené drevo, pravdepodobne nechcete použiť červené farbivo na živicu. Všeobecne platí, že modrá a zelená sú najlepšou voľbou farby pre konferenčné stolíky so živicou.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.