Leptanie betónu - riešenie pre domácich majstrov
Plánujete si podlahu v garáži natrieť sami? Aby ste sa vyhli sklamaniu, je najlepšie pripraviť betónovú podlahu ešte pred začatím natierania, inak sa môže stať, že nový náter sa bude predčasne odlupovať alebo lúpať. Leptanie betónu je skvelá možnosť prípravy povrchu pre domácich majstrov, pretože je oveľa menej prácne ako použitie brúsneho kotúča a brúsky. Pri práci s možnými škodlivými chemikáliami sme však museli prijať preventívne opatrenia. Prečítajte si komplexný návod na leptanie betónu kyselinou murickou, ktorý je určený pre domácich majstrov.
Zrieknutie sa zodpovednosti
Informácie v tomto článku sú založené na hĺbkovom výskume tejto témy a boli starostlivo a seriózne zostavené. Spoločnosť epoxideresin.com však nenesie žiadnu zodpovednosť za prípadné zranenia osôb alebo škody na majetku. Rozhodnutie pracovať s chemikáliami uvedenými v tomto článku sa robí na vlastné riziko čitateľa. Vždy sa riaďte pokynmi výrobcov.
Čo je leptanie betónu a prečo by som to mal robiť?
Leptanie betónu je proces nanášania roztoku kyseliny a vody na betónovú podlahu s cieľom zdrsniť povrch betónu. Umývanie kyselinou otvára póry v betóne, čo zabezpečuje silnú priľnavosť nového náteru k jeho povrchu.
K dispozícii je niekoľko metód, ale umývanie podlahy v garáži kyselinou je najvýhodnejší spôsob prípravy betónového povrchu. Okrem toho, že sa vytvorí drsnejšia štruktúra, do ktorej sa náter zahryzne, neutralizuje sa aj alkalita betónu, čo ešte viac zvyšuje priľnavosť náteru k betónu. Zanedbanie prípravy betónu pomocou kyseliny alebo mechanických prostriedkov pred nanesením náteru môže viesť k zlému spojeniu náteru, ktoré nevydrží.
Laitance betónu
Laitance je nahromadenie slabých, práškových častíc betónu na povrchu novo inštalovaného betónu. Je pomerne bežný a je spôsobený príliš veľkým množstvom vody v betónovej zmesi. Počas procesu vytvrdzovania voda stúpa na povrch a prináša so sebou jemné častice betónu, ktoré nakoniec na povrchu zaschnú.
Tenké vrstvy lazúry možno odstrániť leptaním kyselinou. Ak sa rozhodnete na lazúru naniesť vrstvu farby, je veľká pravdepodobnosť, že sa náter odlúpne a vezme so sebou vrstvu betónovej lazúry. Leptanie kyselinou je skvelý spôsob, ako odstrániť tenké vrstvy lazúry pred nanesením farby.
Eflorescencia betónu
Eflorescencia je podobná laitance v tom, že ide o nahromadenie kriedovitých látok na novo inštalovanom betóne. Namiesto piesku a betónových častíc obsahuje soli. Eflorescencia môže predstavovať podobný problém, pokiaľ ide o priľnavosť nového náteru, ale leptanie pomocou kyseliny morušovej môže tento odolný zvyšok odstrániť.
Leptanie kyselinou v porovnaní s brúsením
Hoci je leptanie betónu kyselinou cenovo dostupné a pomerne jednoduché, ak sa zmestí do vášho rozpočtu, najlepšou možnosťou je najatie špecialistu na nátery. Špecialista na nátery sa rozhodne pripraviť povrch betónu mechanickými prostriedkami, ako je tryskanie, brúsenie alebo bezprašné pieskovanie.
Tieto metódy sú ideálne na profilovanie povrchu betónu, pretože poskytujú jednotný výsledok. Používané stroje sú navrhnuté tak, aby zachytávali veľké množstvo prachu, ktorý vzniká počas procesu. Táto možnosť si však vyžaduje zapojenie odborníkov a ťažkých strojov.
Niekto by sa mohol pokúsiť použiť brúsku a brúsny kotúč na prípravu betónu sám, ale môže byť náročné urobiť to správne. Kyslé leptanie sa ukazuje ako najlepšia možnosť pre toho, kto chce pripraviť a natrieť betónovú podlahu sám bez účasti odborníka. Nižšie uvádzame zjednodušené porovnanie leptania kyselinou a brúsenia povrchu.
Výhody a nevýhody leptania kyselinou
Výhody a nevýhody brúsenia povrchu
Poznámka: Či už ide o brúsenie alebo leptanie, príprava betónu pred povrchovou úpravou betónovej podlahy sa označuje aj ako profilovanie povrchu. Dosiahnutie správneho profilu povrchu môže rozhodnúť alebo narušiť spojenie nového betónového náteru.
Druhy kyselín na leptanie betónu
Na trhu existujú alternatívne výrobky, ktoré sú špeciálne určené na leptanie betónu. Niektoré z nich sú zmesou chemických látok vrátane kyseliny muriatickej a kyseliny fosforečnej a niektoré obsahujú veľmi mierne netoxické kyseliny. Tieto špecializované chemikálie sú bezpečnejšou alternatívou ku kyseline muriatickej alebo chlorovodíkovej, pretože uvoľňujú menej výparov a ekologickosť niektorých výrobkov znamená, že nevyžadujú neutralizáciu. Môžu však byť drahšie a niektoré z nich menej účinné. Pozrime sa na dostupné typy kyselín na leptanie betónu.
Kyselina muriatická
Kyselina muriatická je najbežnejšia a najúčinnejšia kyselina používaná na leptanie betónu. Kyselina muriatická je nerafinovaný variant kyseliny chlorovodíkovej a možno ju rozpoznať podľa žltého odtieňa, ktorý je spôsobený vysokým obsahom železa. Je to veľmi silná kyselina, ktorá sa používa na čistenie muriva od hrdze a prebytočnej malty, ale môže tiež rozožierať tkaniny a spôsobovať koróziu väčšiny kovov. Môže popáliť pokožku a škodlivé výpary môžu pri vdýchnutí poškodiť pľúca a nosné priechody.
Preto je pri práci s kyselinou muriatickou potrebné dbať na veľkú opatrnosť.
Kyselina chlorovodíková
Kyselina chlorovodíková sa okrem toho, že sa nachádza v žalúdočnej kyseline - známej aj ako žalúdočná kyselina - používa aj na spracovanie ocele, úpravu bazénov a používa sa pri výrobe batérií. Kyselina chlorovodíková sa môže používať aj na leptanie betónu. Je rovnako silná ako kyselina murická, a preto by sa pri manipulácii s ňou mala dodržiavať rovnaká opatrnosť.
Kyselina fosforečná
Kyselina fosforečná je slabá kyselina, ktorá sa nachádza v čistiacich prostriedkoch pre domácnosť a často sa používa ako prísada do potravín. Práca s ňou je oveľa bezpečnejšia ako s kyselinou muriatovou a kyselinou chlorovodíkovou. Jej nevýhodou je, že okrem toho, že je menej účinná, nie je bežne dostupná a je drahšia.
Kyselina citrónová
Kyselina citrónová sa nachádza v citrusových plodoch a široko sa používa v potravinárskom priemysle. Keďže ide o slabú kyselinu, má dlhší reakčný čas ako kyselina murianová alebo kyselina chlorovodíková, čo znamená, že leptanie povrchu betónu trvá dlhšie. Rovnako ako kyselina fosforečná je jej používanie bezpečné a je potrebné nosiť menej ochranných prostriedkov, hoci jej cena je vyššia.
Odporúčaný výrobok na leptanie betónu
Ak hľadáte bezproblémovú a bezpečnejšiu možnosť k vyššie uvedeným chemikáliám, odporúčame vám prípravok Clean & Etch na betón od spoločnosti Rust-Oleum. Ide o špecializovaný výrobok, ktorý je určený na jednoduché použitie pri projektoch typu "urob si sám".
RUST-OLEUM Clean & Etch na betón
Rust-Oleum Clean & Etch je výrobok, ktorý je špeciálne určený na leptanie a čistenie betónu. Rust-Oleum Clean & Etch ponúka bezpečnú možnosť "dva v jednom" - od podláh v garáži, príjazdových ciest, pivníc a terás až po leptanie, ktoré nevyžaduje neutralizáciu žiadnej kyseliny. Je šetrný k životnému prostrediu a bezpečný na použitie v okolí rastlín a trávnikov. Vzorec neobsahuje nebezpečné chemikálie ani škodlivé výpary. 3,79 l prípravku Clean & Etch od spoločnosti Rust-Oleum vyčistí a vyleptá až 46,45 m2 betónu.
Ako leptať betón
Leptanie betónu môže byť náročná úloha. Môžete začať zhromaždením spotrebného materiálu, ktorý budete potrebovať, a potom postupovať podľa nižšie uvedených krokov. Ak máte všetky potrebné pomôcky a dodržiavate bezpečnostné opatrenia, môžete začať leptať betón kyselinou murickou.
Dodávky a ochranné prostriedky potrebné na leptanie betónu kyselinou muriatickou
- Gumené rukavice
- Gumené čižmy
- Ochranné okuliare
- Respirátor schválený na použitie s výparmi
- Metla na drhnutie roztoku kyseliny
- Plastové vedro s objemom 18,93 l
- Drevená tyč na miešanie
- 7,57litrová plastová kanva na polievanie s rozstrekovacou hlavicou
- Hadica s rozprašovacou tryskou a prívodom vody
- Kyselina muriatická
- Jedlá sóda na neutralizáciu kyseliny
- pH testovacie prúžky
Leptanie betónu: Postup
Nasleduje návod na leptanie betónu kyselinou muriatickou krok za krokom. Po zhromaždení všetkých potrebných zásob a bezpečnostných pomôcok budete pripravení začať leptanie podlahy v garáži. Nezabudnite si prečítať tipy a triky na konci tohto článku o úspešnom leptaní betónu.
Príprava betónu na leptanie kyselinou
Odstráňte z miestnosti všetko zariadenie a nábytok. Všetko, čo musí zostať v miestnosti, musí byť zakryté plastovou fóliou, aby bolo chránené pred prípadným postriekaním kyselinou. Pred pokračovaním v umývaní kyselinou je dôležité odstrániť z povrchu betónu všetok prach, nečistoty, oleje alebo špinu. Škvrna oleja alebo trochu nečistôt môže pôsobiť ako odpor kyseliny, ktorý zastaví leptanie v tejto oblasti, čím sa na betóne vytvorí nerovný povrch.
Začnite dôkladným zametaním podlahy a potom použite priemyselný odmasťovač na odstránenie akejkoľvek špiny, nečistôt alebo oleja z povrchu betónu. Po vyčistení povrchu betón dôkladne opláchnite hadicou. Tento postup môžete zopakovať, aby ste sa uistili, že betón je zbavený nečistôt. Betón musí byť pri aplikácii roztoku kyseliny vlhký, ale nesmú na ňom byť kaluže vody. Ak sa na niektorých miestach vytvorili kaluže vody, môžete použiť veľkú čistú špongiu, aby ste kaluže nasali.
Poznámka: Ak sa na betóne nachádza tmel, vytvrdzovacia hmota alebo starý náter, je potrebné ho najprv odstrániť obrúsením alebo zbrúsením povrchu, inak kyselina nebude účinná.
Miešanie roztoku kyseliny
V tejto fáze sa odporúča nasadiť si gumené rukavice, gumené čižmy, ochranné okuliare a respirátor. Pozor: Je mimoriadne dôležité pridať kyselinu do vody. Pri opačnom miešaní môže dôjsť k chemickej reakcii, ktorá by vás mohla postriekať kyselinou.
Odporúčaný pomer je štyri diely vody na jeden diel kyseliny. Ak je betón značne tvrdý alebo vysoko leštený, odporúča sa použiť silnejší roztok v pomere 3:1. Ak si nie ste istí, najlepšie je namiešať malú dávku roztoku kyseliny v pomere 5:1 a naliať približne polovicu 236,50 mililitra na plochu betónu. Reakciu by ste mali vidieť okamžite. Šumenie alebo bublanie je znakom toho, že váš roztok je dostatočne silný. Ak sa nič nedeje, vyskúšajte pomer 4:1 a ak stále nereaguje, potom by mal stačiť pomer 3:1. Uistite sa, že je roztok dobre premiešaný, jemným miešaním roztoku drevenou tyčinkou.
Nanášanie roztoku kyseliny
Po zmiešaní roztoku kyseliny je čas začať s leptaním betónu kyselinou. Roztok kyseliny prelejte do kanvičky na zalievanie. Rozprašovacia tryska zníži prípadné špliechanie, pretože roztok rovnomerne rozptýlite. Pomocou metly vydrhnite betón roztokom kyseliny.
Bublanie by malo prestať po 15 až 30 minútach. Počas procesu leptania nenechajte betón vyschnúť. Všetky miesta, ktoré začnú vysychať, pokropte vodou. Keď sa bublanie výrazne upokojí, znamená to, že kyselina už nereaguje. Betón by mal teraz nadobudnúť vzhľad stredne hrubého brúsneho papiera. Ak je betón stále relatívne hladký, je potrebné ho opláchnuť a naniesť čerstvý roztok kyseliny.
Poznámka: Pred nanesením roztoku kyseliny nenechajte betón vyschnúť. Vlhká podlaha pôsobí ako nárazník, ktorý zabraňuje nerovnomernému leptaniu.
Neutralizácia
Niektoré kyseliny na leptanie betónu sa dodávajú s neutralizátorom, ale v prípade, že sa nedodáva, môžete si celkom jednoducho namiešať vlastný. Roztok na neutralizáciu kyseliny pripravíte zmiešaním 236,50 mililitra jedlej sódy s 3,79 litra vody. Roztok rovnomerne rozmiestnite na betónovú podlahu a kyselinu neutralizujte pomocou kanvičky na zalievanie. Najlepšie je nechať neutralizátor pôsobiť aspoň 10 minút pred opláchnutím.
Opláchnite
Podlahu opláchnite hadicou, pričom vodu drhnite a zametajte. Opláchnutie betónu je veľmi dôležité, pretože po zaschnutí betónu môže neutralizačný roztok zanechať biele silové zvyšky nazývané uhličitan vápenatý, a to môže ohroziť spojenie náteru. Pripravte sa na to, že proces oplachovania budete musieť niekoľkokrát opakovať, aby ste opláchli všetky zvyšky.
Roztok zlikvidujte a opláchnite vodou v súlade s miestnymi a národnými predpismi. To môže zahŕňať pridanie väčšieho množstva jedlej sódy do zachytenej vody, aby sa zabezpečila neutralizácia kyseliny pred jej likvidáciou. Po poslednom opláchnutí môžete otestovať pH mokrej podlahy priložením pH testovacieho prúžku k mokrému betónu alebo jeho ponorením do vody zo záverečného opláchnutia. Neutrálne pH 0,7 je ideálne pre maximálnu priľnavosť náteru. Hodnota pH nižšia ako 0,6 znamená prebytok kyseliny, čo znamená, že betón budete musieť neutralizovať a znovu opláchnuť. Pred nanesením náteru na betónovú podlahu je najlepšie počkať na jej úplné vyschnutie - to môže trvať niekoľko dní v závislosti od klimatických podmienok.
Tipy a triky na úspešné leptanie betónu
Ďalšie bezpečnostné tipy pre prácu s kyselinou muriatickou
- Ak do kyseliny nalejete vodu, dôjde k exotermickej reakcii, pri ktorej by sa kyselina mohla vymrštiť z nádoby na vás. Je veľmi dôležité pamätať na to, aby ste kyselinu pridávali do vody a nie vodu do kyseliny.
- Pri nalievaní kyseliny priamo do prázdnej nádoby buďte opatrní, pretože kyselina by mohla vystreknúť nahor.
- Kyselina muriatická by sa nemala miešať so žiadnymi inými kyselinami.
- Nikdy nemiešajte kyselinu muriatickú v kovovej nádobe. Na miešanie roztoku kyseliny vždy používajte nádobu odolnú voči kyselinám.
- Pri práci s kyselinou muriatovou noste ochranu celej tváre, ako aj úplne zakrývajúci odev.
- Kyselinu muriatickú je najlepšie uchovávať v nádobe, v ktorej bola zakúpená.
- Uistite sa, že máte v blízkosti zdroj vody na umytie pokožky, ak sa náhodne dostane do kontaktu s kyselinou muriatickou. Ak sa kyselina dostane do kontaktu s pokožkou, mali by ste miesto okamžite opláchnuť vodou a odstrániť kontaminovaný odev.
- Ak sa výpary kyseliny muriatovej dostanú do kontaktu s vašimi očami, mali by ste ich 15 minút vyplachovať vodou a vyhľadať lekára.
- Pri náhodnom vdýchnutí výparov kyseliny vyhľadajte čerstvý vzduch a vyhľadajte lekára.
Často kladené otázky
Ako skoro môžem leptať podlahu v garáži po inštalácii čerstvého betónu?
Predtým, ako sa pustíte do umývania kyselinou, mali by ste počkať 60 dní. Čerstvo vyliaty betón potrebuje približne 30 dní na vytvrdnutie a ďalších 30 dní na odparenie prebytočnej vlhkosti. Presný čas samozrejme závisí od počasia a podnebia.
Kedy môžem začať s náterom podlahy v garáži?
Po ukončení procesu leptania betónu nechajte betón pred nanesením náteru 2 až 3 dni vyschnúť. Zvyšková vlhkosť na betóne by mohla zabrániť spojeniu náteru s povrchom. V chladnejšom počasí to môže trvať o niečo dlhšie.
Čo sa stane, ak betónovú podlahu pred náterom nepripravím?
Otvorením pórov silnou kyselinou alebo obrúsením vrchnej vrstvy zabezpečíte drsný povrch, na ktorý sa náter môže zahryznúť. Ak tento krok vynecháte, náter nevydrží. Po určitom čase sa povlak odlepí, odštiepi alebo odlúpne priamo z povrchu.
Môžem namiesto leptania kyselinou použiť na zdrsnenie povrchu betónu brúsku?
Áno. Použitie brúsky je skvelá metóda na profilovanie povrchu betónu. Je však veľmi prácna a hrozí riziko poškodenia povrchu betónu, ak je osoba vykonávajúca brúsenie neskúsená. Tento proces si zvyčajne vyžaduje odborníka, čo môže byť finančne náročné. Leptanie betónu kyselinou morušovou je zďaleka najvýhodnejšou metódou.
Ako nebezpečná je kyselina murická?
Ak vás kyselina muriatická postrieka, môže vážne popáliť pokožku. Ak sa dostane do kontaktu s vašimi očami, môže spôsobiť aj oslepnutie. Práve z tohto dôvodu by mal človek vždy veľmi vážne dbať na bezpečnostné opatrenia. Vašu bezpečnosť zaistia ochranné okuliare, rukavice a dlhé rukávy a respirátor.