Výber správnej morskej epoxidovej živice

Aby ste si vybrali správny epoxid, musíte sa pozrieť na to, s akými materiálmi budete pracovať. Ak napríklad budete pracovať na projekte, ktorý bude ponorený do vody alebo bude často vystavený pôsobeniu vody, budete musieť použiť epoxidové lepidlo námornej triedy. Príkladom takýchto projektov by mohla byť oprava potrubia alebo oprava lodí alebo celý rad ďalších projektov. Každý typ epoxidu má svoje jedinečné vlastnosti a každý z nich má svoje vlastné výhody a nevýhody. Je dôležité vykonať potrebný výskum a mať dostatočný prehľad, aby ste si mohli vybrať správne lodné epoxidové živice, ktoré zodpovedajú vašim požiadavkám.

Čo je morská epoxidová živica?

Ako už bolo spomenuté, morské epoxidové živice používate na projekty, ktoré budú často vystavené vode. Medzi položky patria podvodné potrubia alebo dokonca trup lode, ktoré sú obe ponorené vo vode. Je dôležité používať epoxidovú živicu, ktorá bude mať dlhú životnosť a bude spoľahlivá, najmä preto, že bude vystavená drsnejšiemu prostrediu.

Vaša lodná epoxidová živica sa stane vodotesnou, keď úplne stuhne a poskytne značnú pevnosť.

Výber správnej morskej epoxidovej živice

Pri kúpe epoxidovej živice pre lode je dôležité vziať do úvahy niekoľko skutočností. Výrobok môžete zakúpiť vo forme pasty alebo hustej kvapaliny. Hustá pasta sa dodáva s tvrdidlom. Keď použijete hustú tekutú možnosť, budete si musieť zaobstarať práškové plnivo a to vám umožní zahustenie výrobku, keď to budete potrebovať.

Na pomoc pri výbere správneho výrobku musíte vziať do úvahy nasledujúce skutočnosti:

 • Po prvé, je nevyhnutné vybrať najvhodnejší epoxidový materiál pre daný projekt.
 • Vašou najlepšou voľbou je tekutý epoxid s potrebným plnivom. Dôvodom je, že tento typ výrobku je pripravený na použitie, keď ho potrebujete, a preto je skvelý v prípade núdze.
 • Môže sa stať, že sa stretnete s problémami, ak použijete výrobok, ktorému uplynula doba použiteľnosti. Vždy dvakrát skontrolujte dobu trvanlivosti výrobku z epoxidovej živice.
 • Pred začatím projektu sa vybavte príslušnými informáciami. Dozviete sa informácie o polyesterovej živici. Tá sa tiež považuje za živicu, nie je však taká trvanlivá a pevná ako epoxidová živica.
 • Pri miešaní epoxidovej živice a tužidla sa vždy držte pokynov. Zvlášť si všímajte čas, ktorý máte na prácu s epoxidovou živicou. Taktiež si všímajte všetky aspekty, ktoré sa týkajú teploty a alebo vlhkosti, pretože to má vplyv na látku.
 • Pri práci s epoxidmi nezabudnite nosiť potrebnú bezpečnostnú výbavu. Budete potrebovať rukavice a ochranné okuliare. Tiež sa uistite, že máte po ruke miešacie tyčinky a nádoby.

morský epoxid

Morské epoxidové živice

Aplikácie morských epoxidových živíc

Epoxidové živice sú úžasné pre množstvo aplikácií, pretože všetky sú si podobné v tom, že majú vlastnosti náteru, tesnenia, lepenia a odolnosti voči vode. Sortiment typu živice, ktorý dostanete, sú umelecké živice, stolové živice a číra morská epoxidová živica. Námornú epoxidovú živicu by ste použili na projekty údržby a štrukturálne opravy lodí.

Epoxidová živica námornej kvality sa môže používať v spojení s množstvom materiálov, ako napr:

 • PVC
 • Sklolaminát
 • Keramika
 • Drevo
 • Betón
 • Typy plastov
 • Niektoré kovy

morská epoxidová živica

Odlievacia živica

Pri odlievaní foriem sa používa licia živica, ktorá sa s obľubou používa najmä na výrobu živicových šperkov. Tento typ živice je oveľa tenší ako váš poťahová živica. Každá forma použitia si vyžaduje iný pomer miešania. Keďže epoxidová živica má pomalý čas tuhnutia, umožňuje vám viac času na prácu s výrobkom. Odlievacia epoxidová živica sa môže používať pri priemyselných aplikáciách, medzi ktoré patria napríklad:

 • laminovanie povrchov
 • Uzatváranie predmetov
 • Keď potrebujete vyplniť akékoľvek medzery alebo medzery v dreve

Povlaková živica

Tento typ živice sa používa na povrchovú úpravu predmetov a môže sa použiť aj na zabezpečenie povrchu podláh a stropov. Náterová živica pomáha pri lepení, natieraní a utesňovaní predmetov. Tento konkrétny typ živice je o niečo hrubší ako licia živica, a preto má rýchlejší čas vytvrdzovania. Pomer miešania pre náterovú živicu je však jednoduchší.

Epoxidová náterová živica poskytuje číry povrch a možno ju použiť na predmety, ako napr:

 • Prekrytie nábytku a iných podobných predmetov
 • Paluby lodí a surfovacie dosky

lodný epoxid

UV živica

Ak chcete mať okamžité výsledky a nečakať, kým sa začne proces vytvrdzovania a všetko stvrdne, môžete použiť aj UV živicu.

Použitie UV živice

V ponuke nájdete UV živice, ktoré si môžete zakúpiť. UV živicu môžete použiť aj pri menších projektoch, napríklad pri výrobe živicových šperkov. UV živica je skvelá ako lepidlo na epoxidové živice a je užitočná na utesnenie malých plôch.

Polyesterová živica

Polyesterová živica sa skladá z nenasýtených syntetických živíc, ktoré sú kombináciou niekoľkých rôznych polyesterov. V kompozitnom priemysle sa používa veľké množstvo polyesterovej živice.

Použitie polyesterovej živice

Polyesterovú živicu môžete použiť na rôzne projekty a má mnoho aplikácií. Tento typ živice je veľmi obľúbený pri opravách plastových predmetov a v rámci lodiarskeho priemyslu. Medzi kľúčové použitia patrí utesňovanie bazénov a víriviek.

Túto polyesterovú živicu môžete použiť v mnohých vonkajších stavebných projektoch, pri ktorých je potrebné, aby použité materiály boli odolné voči vode.

Polyuretánová živica

Tento konkrétny druh živice je tiež syntetická živica a je to typ plastu. Polyuretánová živica má množstvo možností použitia a je veľmi univerzálna. Živicu môžete meniť tak, aby ste vytvorili materiály, ktoré sú tuhé, tvrdé alebo poddajné.

Väčšinu polyuretánových živíc možno zakúpiť v tekutej forme, ktorú potom môžete naliať do formy. Do polyuretánovej živice môžete tiež pridať plnidlá alebo prísady, ktoré potom vytvoria vlastnosti, ktoré požadujete vo svojom hotovom projekte.

Použitie polyuretánovej živice

Ako už bolo spomenuté, polyuretánová živica je veľmi univerzálna a dá sa použiť v domácich projektoch pre domácich majstrov aj v priemyselnom prostredí. Tu sú uvedené rôzne možnosti použitia polyuretánovej živice:

 • Nátery podláh
 • Odlievanie foriem a odlievanie pneumatík
 • Z polyuretánovej živice môžete vytvárať lepidlá a iné nátery, ako aj farby
 • Výroba peny
 • Dokážete zapuzdriť elektronické súčiastky a komponenty

Morské epoxidové farby

Po dokončení projektu údržby alebo opravy lode môžete použiť lodnú epoxidovú farbu, aby vyzerala dobre. Väčšina lodných epoxidových farieb je vytvorená tak, aby bola účinná pre exteriérové aplikácie. Použitie tohto typu farby pridáva vrstvu, ktorá poskytuje ochranu a pomáha povrchu zvládnuť extrémne podmienky a zároveň ho robí odolným voči vode.

lodné epoxidové farby

Ak chcete byť s, budete musieť vyčistiť povrchovú plochu, na ktorú chcete nanášať farbu. Bezfarebný lodný epoxidový náter budete musieť obrúsiť, až kým sa nestane matným, a potom budete musieť povrch utrieť. Následne môžete naniesť základný náter z lodného epoxidu. Budete potrebovať niekoľko vrstiev základného epoxidového náteru na lode. Posledným krokom je nanesenie vrstvy epoxidovej farby na lode na základný náter. Nezabudnite pridať aspoň dve vrstvy farby.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.