Ako zafarbiť živicu

Farba zohráva kľúčovú úlohu v mnohých aspektoch života. Farba môže spojiť udalosť, ako je svadba, môže spôsobiť, že sa zamilujete do oblečenia, farba môže spôsobiť, že si kúpite auto, ktoré je ďaleko za vaším rozpočtom, farba môže dokonca zvýrazniť iné farby. Pokiaľ ide o odlievanie živice, pridaním farby môžete vytvoriť obrovský estetický vplyv na váš predmet. Možno sa však pýtate, ako zafarbiť živicu? Môžete napríklad použiť potravinárske farbivo do živice? A ak áno, čo iné sa dá použiť na zafarbenie živice?

Môže sa v živici použiť potravinárske farbivo?

Skôr ako začneme, musíte vedieť, že potravinárske farbivo nebolo vyvinuté na prácu so živicou, preto je k dispozícii sortiment farbív na živicu a iné epoxidové výrobky. Potravinárske farbivo, ako je uvedené v názve, bolo navrhnuté na použitie s potravinárskymi výrobkami a nefunguje dobre, keď sa pridáva do viskóznejších materiálov, ako je živica.

Typy farbív na farbenie živice

Na druhej strane môžete do živice pridať trochu potravinárskeho farbiva, ak s farbením živice pracujete prvýkrát. Potravinárske farbivo je tiež skvelou voľbou, ak pracujete s obmedzeným rozpočtom, pretože farbivá na živicu môžu byť pomerne drahé, najmä vysokokvalitné varianty. Áno, ale z hľadiska jednoduchosti použitia a záujmu o kvalitu by to nemala byť vaša voľba pri pridávaní farby do vašich predmetov z epoxidovej živice.

Ako zafarbiť UV živicu

Ak neviete, čo je to UV živica, tu je jej jednoduchý opis predtým, ako sa budeme venovať jej farbeniu. UV živica je špecifický typ živice, ktorá vytvrdzuje a schne, keď je vystavená prirodzenému alebo umelo vytvorenému UV žiareniu. Tento výrobok už bohužiaľ nie je tak odolný voči negatívnym vplyvom pôsobenia UV žiarenia, ale znamená to, že ak pracujete na časovo náročnom projekte, potom UV živica zaschne oveľa rýchlejšie ako štandardná živica.

Potravinárske farbivo v živici môže ušetriť čas

Ako však zafarbiť UV živicu? Funguje potravinárske farbivo v takto formulovanej živici? Áno, ale pri práci s UV živicou odporúčame používať potravinárske farbivo na báze oleja. Je to z dôvodu, že tieto dva materiály sa vďaka podobnej konzistencii dobre spájajú.

Použitie potravinárskeho farbiva v živici

Potravinárske farbivo na vodnej báze bude stále plniť svoju úlohu, ale potravinárske farbivo na olejovej báze vám poskytne lepšie výsledky. Je to spôsobené tým, že potravinárske farbivo na báze oleja má konzistenciu, ktorá sa viac podobá UV živici, ako konzistencia potravinárskeho farbiva na báze vody.

Je potravinárske farbivo svetlostále?

Skôr ako sa budeme zaoberať odpoveďou, musíme si objasniť, čo je to svetlostála farba. Svetlostálosť je stav, keď látka (v tomto prípade potravinárske farbivo) vybledne pri dlhodobom vystavení priamemu slnečnému žiareniu. Iný spôsob označovania svetlostálosti je odolnosť voči UV žiareniu, čo znamená, že materiál alebo predmet sa nepoškodí pri dlhodobom vystavení UV žiareniu alebo priamemu slnečnému žiareniu.

Potravinárske farbivo nie je svetlostále

Je potravinárske farbivo svetlostále? Žiaľ, nie, farbivo na potraviny pomerne rýchlo vybledne, ak je dlhodobo vystavené slnečnému žiareniu. Vzhľadom na to vám odporúčame, aby ste svoje živicové odliatky nenechávali na priamom slnečnom svetle, ak ste sa rozhodli farbiť živicu pomocou potravinárskeho farbiva.

Potravinárske farbivo ako farbivo je preto "interiérovou" možnosťou iba na zafarbenie vášho živicového odliatku, ak máte obmedzený rozpočet alebo ak nemáte k dispozícii žiadne iné farbivo na živicu.

Potravinárske farbivo v živici vybledne

Aké typy potravinárskych farbív sú vhodné na použitie s živicou?

Funguje potravinárske farbivo v živici? Áno, ale platí to pre všetky potravinárske farbivá? Vlastne nie, všetko závisí od typu živice, s ktorou pracujete a ktorú chcete zafarbiť. Ďalej sa budeme podrobnejšie venovať typom potravinárskych farbív, ktoré fungujú pri odlievaní do živice. Okrem toho načrtneme niekoľko ďalších materiálov, ktoré môžete použiť na zakomponovanie farby do živice.

Potravinárske farbivá na báze gélu

Bežné potravinárske farbivá na báze oleja

Na farbenie epoxidovej živice možno použiť bežné potravinárske farbivo. Bohužiaľ, nezískate najžiarivejšiu farbu, ale ak nemáte inú možnosť, poskytne vám slušné výsledky, keď sa s ňou naučíte pracovať. Pri používaní potravinárskeho farbiva ako farbiva na živicu musíte dávať pozor na pomery. Začnite tým, že do živice pridáte nepriehľadnú farbu predtým, ako pridáte potravinárske farbivo. Tým zabezpečíte, že farba bude mať základ, s ktorým bude pracovať, podobne ako pri maľovaní používate biele plátno na rozdiel od priehľadného plátna.

Potravinárske farbivá na báze oleja

Keď ste dokončili pridávanie krycej farby a dôkladne ste ju premiešali, môžete pridať jednu alebo pol kvapky potravinárskeho farbiva a začať miešať. Pri miešaní si spočiatku všimnete niekoľko malých škvŕn, ale pokračujte v miešaní, kým úplne nezmiznú a nevytvoríte jednoliatu farbu.

Potravinové farbivo na báze gélu

Ako už bolo spomenuté, pre začiatočníkov je použitie potravinárskeho farbiva na farbenie živice skvelý nápad, pretože môžete oveľa lepšie kontrolovať odtieň ako pri použití špecializovaných farbív. Ako začiatočníkom vám odporúčame používať gélové potravinárske farbivo, pretože po pridaní do akejkoľvek látky je prirodzene svetlé, čo znamená, že farbu môžete podľa potreby pomaly stmavovať.

Gélové potravinárske farbivá používajte striedmo

Odporúčame, aby ste nepridávali viac ako dve alebo tri kvapky, pretože gélové potravinárske farbivo má tendenciu vytvárať v živici šmuhy, ak ste ho pridali príliš veľa. Majte na pamäti, že medzi farbivom a živicou je rozdiel v konzistencii, takže v porovnaní s použitím farbiva na báze oleja nedosiahnete intenzívnu farbu.

Profesionáli radi používajú gélové potravinárske farbivo na vytvorenie svetlejších odtieňov, ktoré sú relatívne transparentné. Ak ste sa rozhodli použiť bežné potravinárske farbivo, môžete pridať polovicu kvapky do živice a pomocou špáradla miešať farbu, kým nedosiahnete konzistenciu, s ktorou ste spokojní.

Pozitíva a negatíva pridávania potravinárskeho farbiva do živice

Môžete použiť potravinárske farbivo do živice? Áno, ale je dôležité pochopiť, nakoľko je ako riešenie účinné a životaschopné. Zostavili sme zoznam pozitívnych a negatívnych aspektov, pokiaľ ide o použitie potravinárskeho farbiva na farbenie živice.

Čo môžem použiť na zafarbenie epoxidovej živice okrem potravinárskeho farbiva?

Čo môžem použiť na farbenie epoxidovej živice? Ak sa ocitnete v situácii, keď nemáte k dispozícii potravinárske farbivo, ale napriek tomu potrebujete zafarbiť živicu, pripravili sme pre vás niekoľko nasledujúcich alternatív. Možno dokonca zistíte, že niektorú z týchto možností uprednostníte pred použitím potravinárskeho farbiva.

Potravinárske farbivo na farbenie epoxidu

Špeciálne farbivá

Najlepšou možnosťou na zafarbenie vašej živice sú určené farbivá. Tento produkt bol špeciálne vyvinutý tak, aby po pridaní do epoxidovej živice ponúkal optimálnu konzistenciu a farbu. Dedikované farbivá sú najmä tekuté farbivá a sľudové prášky. K dispozícii sú doslova tisíce farbív v rôznych farebných rozsahoch, cenách a intenzitách, z ktorých si môžete vybrať.

Špecializované farbivá pre živicu

Akrylová farba

Starým trikom je použitie akrylovej farby na živicu, je to cenovo dostupný a jednoduchý spôsob farbenia živice, ktorý funguje celkom dobre. Pri farbení živice akrylovou farbou je potrebné použiť jeden trik. Ak by farba obsahovala viac ako 10 percent akrylovej farby, môže to mať za následok, že živica bude vytvrdzovať dlhšie alebo prípadne nebude vytvrdzovať vôbec. Toto je jedna zo situácií, kedy je použitie lacnejšieho výrobku lepšie vďaka tomu, že je menej koncentrovaný.

Akryl na farbenie UV živice

Očné tiene

Ďalším starým trikom je zafarbenie živicového odliatku pomocou očných tieňov. Je to skvelá možnosť, ak by ste boli v núdzi, vďaka tomu, že očné tiene sú ľahko dostupné a nemusíte používať ani drahé očné tiene. Očné tiene dodajú živici úžasný lesk, ktorý dobre konkuruje v porovnaní so sľudovým práškom. Očné tiene sa tiež jednoducho používajú.

Očné tiene na farbenie živice

Kréda

Krieda je účinná a cenovo dostupná možnosť, ako farbiť živicu. Opäť platí, že nepoužívajte drahú kriedu, pretože by mohla potenciálne narušiť konzistenciu vašej živice. Použitie kriedy je jednoduché, stačí rozdrviť trochu kriedy a spojiť ju so živicou. Dobre ju premiešajte, aby vám v živici nezostali plávať hrudky kriedy.

Kréda na farbenie živice

Alkoholová farba

Hoci sa živica a alkohol dobre nemiešajú, môžete vziať malé množstvo liehového atramentu a dodať svojmu odliatku zo živice odtieň. Pridá len jemné zafarbenie, ale potenciálne dodá vašej živici vitrážový vzhľad, ktorý je krásny.

Čo nepridávať do živice

Aj keď sa môže zdať, že zoznam vecí, ktoré možno pridať do živice, je nekonečný, existujú materiály a látky, ktoré spôsobia chemickú reakciu, ak sa dostanú do kontaktu so živicou pri jej vytvrdzovaní. Takže hoci je vždy zábavné experimentovať s novými kombináciami, vždy sa najprv poraďte s odborníkmi alebo urobte malý test v bezpečnom prostredí, skôr než pridáte do epoxidovej zmesi niečo nezvyčajné.

Teraz, keď už viete, že potravinárske farbivo možno použiť v živici, aké typy farbív možno použiť s epoxidovou živicou, aké sú pozitíva, resp. negatíva použitia potravinárskeho farbiva ako farbiva pre vašu živicu a aké ďalšie látky sú k dispozícii. Prečo nevyskúšať svoje nové vedomosti a nezafarbiť svoj ďalší projekt so živicou. Majte na pamäti, že existujú niektoré cenovo dostupné, alternatívne riešenia, ktoré fungujú, ale najlepšou možnosťou je použitie tekutých farbív a sľudových práškov, ktoré sú špecializovanými farbivami na farbenie vašej živice.

Často kladené otázky

Ako zafarbiť UV živicu potravinárskym farbivom?

Ak vás zaujíma, ako zafarbiť UV živicu pomocou potravinárskeho farbiva, najlepšou voľbou je potravinárske farbivo na báze oleja. Pri použití potravinárskeho farbiva na zafarbenie živice dbajte na to, aby ste ho dobre premiešali, kým sa úplne nevstrebe. Ak by ste použili potravinárske farbivo na báze vody, skončíte s pruhovaným povrchom, pretože voda, žiaľ, vytlačí základnú zložku UV živice.

Môžem na zafarbenie živice použiť farbu?

Skvelou alternatívou k epoxidovej farbe je použitie akrylovej farby na zafarbenie živice. Nezabudnite, že farebná konzistencia medzi epoxidovým farbivom a farbou na živicu sa veľmi líši. Skôr ako vyskúšate niektorú z týchto možností, mali by ste mať dobrú predstavu o povrchovej úprave, ktorú chcete dosiahnuť.

Ako zafarbiť živicu potravinárskym farbivom?

Ak chcete použiť potravinárske farbivo na farbenie živice, stačí, ak do živice pridáte trochu potravinárskeho farbiva a dôkladne ho premiešate. Budete potrebovať asi polovicu alebo celú kvapku potravinárskeho farbiva. Pri tomto pokuse odporúčame použiť gélové alebo olejové potravinárske farbivo.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.