Aké materiály budú najlepšie fungovať pre vaše DIY projekty z živice?

  • Pergamen alebo voskový papier
  • Opláštenie alebo lepiaca páska
  • Silikón, vinyl alebo guma
  • Lepidlo za tepla
  • Plastové, sendvičové vrecká
  • Väčšina plastových nádob
  • Polyetylénové plasty

Je možné, že existuje oveľa viac materiálov, na ktoré epoxidová živica nedokáže priľnúť, ale vyššie uvedený zoznam by mal pre začiatok stačiť. Nezabudnite, že pri používaní týchto materiálov musíte brať do úvahy niektoré veci, ktoré všetky ovplyvnia spôsob vytvrdzovania epoxidu.

Poďme sa teda pozrieť na tieto materiály a na to, čo musíte pri práci s nimi zohľadniť.

Pergamen alebo voskový papier

Živica sa nelepí na pergamen alebo voskový papier, preto je ideálna na použitie v živicových DIY projektoch.

Výhody: Vhodné na použitie s pergamínom, ktorý sa dá použiť na výrobu papiera:

Voskový papier je veľmi lacný a tak sa ľahko používa. Môžete ho použiť na pokrytie živého okraja alebo prírodného okraja stola alebo na výrobu jednoduchej formy na malé stoly.

Nevýhody: Vosk je vhodný na použitie v interiéri, kde je možné ho použiť na výrobu výrobkov z vosku:

Táto metóda má aj určité nevýhody. Počas procesu ošetrovania nie je povrchová úprava taká jasná ako pri použití iných metód. Môže byť zakalená, ak sa do epoxidu dostane vosk z papiera. Voskovaný papier tiež nemusí správne držať na mieste. Pohyb voskovaného papiera môže spôsobiť problémy počas vytvrdzovania epoxidu.

Opláštenie alebo maliarska páska

Pretože epoxidová živica nelepí na pásku, ideálnym materiálom na použitie je opláštenie. Po zhotovení výrobku a úplnom vytvrdnutí živice môžete pásku jednoducho odstrániť.

maliarska páska živica

Klady: Lepiaca páska je vhodná na lepenie lepiacich pások, ktoré sú vyrobené z lepidla:

Je to veľmi nákladovo efektívna metóda a funguje veľmi dobre. Pri použití pásky môžete vyrobiť predmet, ktorý má rovnakú veľkosť ako váš výrobok. Umožňuje nielen vyrábať rôzne tvary a uhly, ale zachováva aj lesklý vzhľad. Ak ju použijete správne, potom ju môžete použiť viackrát.

Nevýhody: V prípade, že sa vám nepodarí získať informácie o tom, že by ste mali byť schopní vyrobiť výrobok, môžete ho použiť na výrobu:

Pri tejto metóde vám bohužiaľ zostane nedokonalý predmet, pretože bude mať veľa švov. Našťastie ho môžete po vytvrdnutí obrúsiť a vyleštiť. Berte na vedomie, že pracovná plocha musí byť rovná, pretože to priamo prispieva k tomu, že váš predmet bude plochý. Ak vyrábate veľkú formu, môže si jej dokončenie vyžadovať viac času.

Silikón, vinyl alebo guma

Najobľúbenejšou formou u domácich majstrov sú silikónové formy, pretože epoxidová živica sa na ňu nelepí. Možno ju použiť na drobné predmety, ako sú šperky, podložky alebo pri výrobe mnohých iných výrazne tvarovaných predmetov.

Na čo sa epoxidová živica nelepí - Ako zabrániť lepeniu živice

Výhody: V prípade, že sa používa na výrobu polystyrénových výrobkov, je možné ich použiť na iné účely:

Silikónové formy vám dávajú slobodu pri výrobe rôznych tvarov, ktoré by inak neboli možné, dokonca si môžete vyrobiť vlastnú formu. Pomocou týchto foriem môžete vyrobiť akýkoľvek špeciálny predmet a použiť len potrebné množstvo epoxidu. Tieto formy sú odolné voči teplu a mali by sa zmestiť do vášho rozpočtu. Silikón je veľmi cenovo výhodný a poskytuje vám dokonale tvarovaný predmet, je nákladovo efektívny a po vytvrdnutí si vyžaduje len veľmi málo úsilia na retušovanie.

Nevýhody:

Nevýhod je veľmi málo, až na jednu výraznú. Tieto typy foriem sa nedajú použiť na väčšie predmety, ako sú stoly, stolíky atď. Pred kúpou formy si radšej prečítajte všetky recenzie. Všimnite si, že povrch formy je lesklý.

Formy, ako sú formy používané ako podnosy na ľad alebo plechy na pečenie, nemajú vysoko lesklý povrch. Lesk je dôležitý, pretože pomáha pri vyberaní vášho predmetu z formy bez akýchkoľvek ťažkostí po ukončení vytvrdzovania. Možno ju budete môcť použiť ako formu na živicu, ale po použití ju budete musieť zlikvidovať.

Horúce lepidlo

Klady: Lepidlo na lepenie je vhodné na lepenie, ktoré je v súlade s požiadavkami na lepenie:

Má skvelé využitie pri výrobe foriem a utesňovaní trhlín. Najmä pri výrobe riečnych stolov ho možno použiť na zastavenie pretekania okolo miesta, kde chcete vylievať.

Zápory: V prípade, že je potrebné, aby ste mohli použiť tento materiál, je potrebné, aby ste ho mohli použiť aj na iné účely:

Nemôže sa používať samostatne, ale spolu s inými materiálmi, ktoré vám umožnia dosiahnuť dokonale hotový predmet. Môže byť ťažké ho odstrániť z drsného dreva a môže tiež zanechať stopy.

Na čo epoxidová živica nelepí - Ako zabrániť lepeniu živice

Plastové nádoby: Lepí sa živica na plast?

Možno si kladiete otázku, či sa plast lepí na plast? Plastové nádoby sú ideálne, pretože živica sa na plast nelepí. Patria sem nádoby, ako sú misky, Tupperware, plastové poháre atď.

Výhody: V prípade plastových nádob je možné ich použiť na výrobu plastových nádob, ktoré sú vyrobené z plastov:

Je to jednoduchá a lacná metóda a môže ju použiť každý. Umožňuje vám vyrobiť misky rôznych veľkostí, ťažidlá na papier a akýkoľvek jedinečný tvar podľa vášho výberu.

Nevýhody: V prípade, že sa vám nepodarí vytvoriť misku, môžete ju použiť na výrobu misiek:

Pri tejto možnosti sa musíte zmieriť s výsledkom svojho predmetu, pretože ho nemožno zmeniť ani upraviť. Taktiež ju nemožno použiť na veľké predmety, ako sú napríklad stoly.

nelepí sa živica na plast

Polyetylénové plasty

Polyetylénový plast sa používa pri výrobe mnohých živicových foriem, takže je to skvelý materiál, pretože epoxidová živica sa naň nemôže prilepiť, čo vám umožní ľahko vybrať váš predmet z formy.

Výhody: V prípade, že sa jedná o polypropylén, je možné ho použiť na výrobu polypropylénových vlákien:

Budete mať opakovane použiteľný a vysokokvalitný predmet. Možno ho použiť na stolové formy alebo podobné predmety. Ide o najdrahšiu metódu a zvyčajne ju pri výrobe riečnych stolov používajú len profesionáli.

Môžete si objednať presnú veľkosť, ktorú potrebujete, ako aj požadovanú pevnosť alebo odolnosť. Zvyčajne sa z neho vyrábajú dosky na krájanie, ale len ľuďmi, ktorí zrejme nemajú špecifické predstavy o epoxidovej hmote.

Nevýhody:

Polyetylén je najdrahšou možnosťou. Ide o metódu, ktorá chce byť zvládnutá a vyžaduje si čas na naučenie a pochopenie. Budete musieť poznať hustotu a požadovanú veľkosť a venovať čas zhromaždeniu všetkého potrebného.

Sklo: Lepí sa živica na sklo?

Možno vás zaujíma, či živica lepí na sklo, a skutočne to tak je. So sklom sa spája, preto sa dá použiť na výrobu úžasných výrobkov zo skla.

Klady: Živica je vhodná na použitie v priemyselnej výrobe, ale aj na použitie v priemyselnej výrobe:

Pri kombinácii epoxidu alebo živice so sklom môžete vytvoriť širokú škálu krásnych vecí. Môžete z neho vyrobiť krásne lapače slnka, jedinečné vitráže a použiť ho ako škárovaciu hmotu na stolové dosky, na opravu prasknutej podlahovej dlaždice - a to všetko bez toho, aby ste museli dlaždicu z podlahy zdvíhať a vymeniť ju.

Nevýhody:

Existujú však výnimky, pretože epoxidová hmota sa nelepí ani nepriľne ku keramickým dlaždiciam. Dôvodom je, že keramické dlaždice majú povrchovú úpravu, ktorá zakazuje, aby sa na ňu epoxidová živica prilepila. Povrch dlaždice však môžete mierne obrúsiť a epoxidová živica sa na ňu prilepí.

Pracovné plochy a stolové dosky

Keď začnete s týmto projektom, zakryte pracovnú plochu plastovou fóliou s hrúbkou približne 3 mm. Tento materiál je ekonomický a odolný a ľahko sa pripevní k povrchu. Po vytvrdnutí epoxidovej živice môžete plast odstrániť. Lacnejšou možnosťou je použiť vrece na odpadky a jednoducho ho rozrezať. Buďte opatrní, pretože plastová fólia sa môže roztopiť, ak necháte horúcu nádobu na miešanie epoxidu príliš dlho na plaste.

Na správne vykonanie tejto práce môžete použiť melamínovú dosku. Naneste 2 alebo 3 vrstvy automobilového pastového vosku (obsahuje karnaubský vosk), ktorý poskytuje nepriľnavý a pomerne tvrdý povrch na miestach, kde má plast tendenciu kĺzať a pohybovať sa.

Zhrnutie

Každý výrobok je iný; preto budete musieť každému výrobku venovať čas a určiť spôsob použitia. Vyššie uvedený zoznam by vám mal byť veľkou pomocou, inak si urobte prieskum a nájdite

presný typ formy alebo materiálu vhodného pre váš konkrétny projekt. Ponúkame celý rad nápadov, ako aj niekoľko bezplatných návodov, ktoré vám poskytnú návod krok za krokom.

Na čo epoxidová živica nelepí - Ako zabrániť lepeniu živice

Často kladené otázky

Ak mám epoxidovú hmotu, ktorá už vytvrdla, prilepí sa na ňu ďalšia vrstva epoxidu?

Nie, pretože žiadny vytvrdnutý epoxidový povrch neumožní chemické spojenie pre ďalšiu vrstvu epoxidu. Môžete ho však obrúsiť a potom by sa naň mala prilepiť ďalšia vrstva epoxidu.

Bohužiaľ, toto nebude trvanlivý a spoľahlivý projekt. Ak chcete pokračovať, použite na povrch brúsny papier so zrnitosťou 180. Povrch riadne očistite a mal by vám poskytnúť chemické spojenie na dokončenie vášho epoxidového projektu.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.