Čo robí dobrý epoxid na hliník dobrým?

Existuje niekoľko vecí, ktoré ľudia radi majú, keď sú v núdzi. Keď vám praskne pneumatika, je užitočné mať rezervu, keď sa ocitnete uprostred výpadku prúdu, je užitočné mať niekoľko sviečok, a keď sa pokazia hliníkové výrobky, je užitočné mať epoxid na hliník. Ako už bolo povedané, čo robí dobrý hliníkový epoxid?

Na čo by ste sa mali zamerať pri kúpe hliníkového epoxidu?

Existuje niekoľko vlastností, na ktoré by ste sa mali pri výbere epoxidu na hliník zamerať, vzhľadom na to, že nie každý výrobok na trhu bude spĺňať všetky požiadavky, ale mali by ste si byť vedomí toho, čo váš výrobok dokáže a nedokáže priľnúť. Pozrime sa na niektoré dôležité vlastnosti, ktoré treba mať na pamäti.

Najlepší hliníkový epoxidový plnič

Pevnosť v ťahu

Pevnosť v ťahu sa zvyčajne používa na meranie pevnosti a odolnosti voči nárazu pevných predmetov, ako je drevo a kov, avšak v kontexte epoxidov udáva, do akej miery môže epoxidová živica priľnúť k povrchu, kým sa jej spojenie preruší.

Vyberte si najlepší epoxidový náter na hliník, ktorý si váš projekt vyžaduje, a majte na pamäti, že ak pre vás cena nie je problém, je lepšie mať epoxid, ktorý sa môže považovať za "prekonaný v oddelení PSI, ako ten, ktorý je o niečo lacnejší, ale má lepivý spoj ako lepidlo na papier.

Pevnosť v ťahu sa meria v librách na 6,45 cm2 alebo skrátene PSI a často bude uvedená buď na letáku, alebo na krabici, v ktorej si epoxid kupujete, preto sa vždy opýtajte asistenta predaja alebo si pozrite webovú stránku výrobcu epoxidu, aby ste sa uistili, že výrobok, ktorý ste si kúpili, je vhodný pre zaťaženie, ktoré bude znášať, a hlavne pre povrchy, ktoré sa pokúšate spojiť.

Keď už viete, aká je pevnostná trieda vášho epoxidu, vždy vopred zistite, akú pevnosť budete potrebovať pre váš obrobok, aby ste sa vyhli sklamaniu, je známe, že epoxidy majú pevnosť v ťahu od 500PSI do 3000PSI.

Najlepší epoxid na opravu hliníka

Odolnosť voči vode

Hovorí sa, že základom veľkého majstra bojových umení nie je používať hrubú silu na premoženie súpera, ale používať minimálne potrebné množstvo sily a vedieť ju efektívne použiť. Je to podobné ako pri výbere správneho nástroja na danú prácu a pri výbere epoxidu na opravu hliníka by ste mali presne vedieť, ako ho plánujete používať a akým potenciálnym silám bude váš obrobok vystavený. Ak by bol váš obrobok vystavený dažďu alebo by bol ponorený do vody, mali by ste zvážiť použitie epoxidu odolného voči vode alebo vodeodolného epoxidu.

Väčšina epoxidov na súčasnom trhu nie je rozpustná vo vode, takže majú malý stupeň odolnosti voči vode.

Ak budete svoj obrobok ponárať, je najlepšie zakúpiť si vodovzdorný epoxid alebo epoxid odolný voči vode, ak bude váš obrobok vystavený vode len príležitostne. Vodovzdorné epoxidy sú často o niečo drahšie ako bežné vysokopevnostné epoxidy kvôli nákladom spojeným s formulovaním vodovzdorného roztoku, ale často sa oplatia oveľa skôr, najmä keď sa váš obrobok nerozpadne v dôsledku mrholenia.

Jednoduchá aplikácia

Koľkokrát ste si už išli kúpiť kávu namiesto toho, aby ste si ju pripravili doma? Položili ste si niekedy otázku, prečo to robíte? Nuž, všeobecne povedané, na podvedomej úrovni každý hľadá najjednoduchšie riešenia svojich problémov.

Keď vám dôjde atrament v pere, jednoducho si kúpite nové, keď chcete niečo zjesť, jednoducho si objednáte niečo na donášku. Doplnenie pera a príprava niečoho v kuchyni sú často našou druhou voľbou, pretože sú to jednoduchšie riešenia, ktoré nám šetria čas, aj keď nás v konečnom dôsledku môžu stáť trochu viac peňazí. S touto úvahou prichádzajú epoxidové a variácie týchto lepidiel na časti, ktoré musíte zmiešať, a to samotný epoxid a tvrdidlo.

Epoxid na opravu hliníka

Líšia sa aj spôsobom, akým sa miešajú a aplikujú, pričom najbežnejší spôsob spočíva v tom, že obe časti spojíte v samostatnej nádobe/palete a potom ich rýchlo naberiete a nanesiete na obrobok. Prémiový spôsob aplikácie je prítomný vo forme dvojhlavňovej injekčnej striekačky, pričom v jednej sa nachádza epoxid a v druhej tvrdidlo. To vám nielenže ušetrí menší infarkt spojený s miešaním a včasným nanášaním roztoku, ale umožní vám to aplikovať presné množstvo, ktoré potrebujete na danú prácu.

Odolnosť voči teplu

Odolnosť voči vode a odolnosť voči teplu by sa dali zoskupiť do kategórie univerzálnosti. Mať epoxidový náter odolný voči teplu a vlhkosti je prospešné a niekedy absolútne nevyhnutné. To samozrejme závisí od aplikácie a s ohľadom na to by ste mali vždy zvážiť, aké sú alebo budú tepelné tolerancie a teplota prostredia vášho obrobku.

V závislosti od triedy epoxidu, ktorý si zakúpite, bude mať nastavenú teplotu, ako aj maximálnu prípustnú teplotu, ktorú znesie, a ktorá bude uvedená na letáku vo vnútri obalu alebo na samotnom obale. Týmto pokynom by ste mali venovať osobitnú pozornosť, pretože ak sa epoxidový náter aplikuje v prostredí, kde je teplota príliš vysoká na to, aby tvrdidlo a epoxid vytvorili roztok, zostane vám toxická kaša.

Značky hliníkových epoxidov

Teplotné tolerancie sú tiež mimoriadne dôležité, často vám povedia, ktoré studené alebo tvrdé teploty porušia väzbu medzi epoxidom a vaším obrobkom. Posledná vec, ktorú si niekto želá, je zistiť, že jeho čerstvo opravený obrobok (a tvrdú prácu) zmarila zima alebo divoká vlna horúčav.

Tieto tolerancie vám tiež poskytnú dobré informácie o tom, kde možno epoxid na opravu hliníka použiť, napríklad epoxid, ktorý nezvládne teplo nad 104,44 °C, nebude vhodný na použitie v motorovom priestore automobilu.

Nezabudnite, že kovy sú neuveriteľnými vodičmi tepla, a preto zohľadnenie teploty vám ušetrí druhú opravu.

Časový rámec kalenia a estetický vzhľad

Ten, kto povedal: "Rýchla oprava dlhodobého problému funguje len krátkodobo, zjavne nikdy nepoužil hliníkovú epoxidovú výplň. Epoxidy sú k dispozícii v rôznych časoch tvrdnutia a vytvrdzovania a v závislosti od značky a aplikácie. Čas schnutia a tvrdnutia nebude mať skutočný vplyv na kvalitu lepidla, ale pomôže vám vedieť, ako dlho budete čakať, najmä ak je dokončenie vášho obrobku časovo náročné. Nezabudnite si vždy skontrolovať časy schnutia a tvrdnutia epoxidu, ktorý budete kupovať, ak potrebujete niečo, čo rýchlo schne a tvrdne.

Funguje JB Weld na hliník

Estetika je v niektorých disciplínach pravdepodobne rovnako dôležitá ako funkčnosť, to znamená, že ak budete používať hliníkový epoxidový plnič na remeselné účely, pravdepodobne ho budete chcieť natrieť farbou alebo obrúsiť, aby ste vytvorili rovný povrch. V tomto prípade by ste si mali vybrať epoxidovú výplň, ktorá je vhodná na toto použitie, pretože zistenie, že epoxidovú výplň po zaschnutí a vytvrdnutí nemôžete zmeniť, znamená, že budete musieť nájsť spôsob, ako ju rozpustiť, očistiť povrch obrobku a začať proces od začiatku znova.

Aký je najlepší epoxid na hliník?

Teraz, keď už viete, na aké vlastnosti sa zamerať pri výbere epoxidovej výplne hliníka, pozrime sa na niektoré z najlepších epoxidových výplní hliníka, ktoré sú dnes na trhu, ako aj na výhody a nevýhody, ktoré každá z nich predstavuje. Nezabudnite, že toto je objektívny prehľad a najlepší epoxidový náter na hliník je ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašej konkrétnej aplikácii.

JB Weld hliník

Celkovo najlepší epoxid na hliník: J-B WELD SteelStik Epoxid vystužený oceľou

Ak ste niekedy potrebovali opraviť niečo, čo sa jednoducho nemalo zlomiť práve v tej sekunde, keď ste to potrebovali použiť, alebo ste omylom odtrhli kus predného nárazníka vášho auta, pravdepodobne ste už počuli o JB Weld.

Pre tých, ktorí nemajú čas alebo nástroje na "poriadnu opravu JB Weld Steelstik poskytuje silné lepidlo, ktoré spojí a utesní akúkoľvek zlomeninu alebo dutinu, ktorú by ste mohli hodiť. Na rozdiel od iných dvojzložkových lepidiel sa Steelstik od spoločnosti JB weld dodáva vo forme lepiaceho tmelu, vďaka čomu sa nielen ľahko nanáša, ale sa s ním aj ľahko manipuluje, vyrezáva, brúsi a dokonca aj vyklepáva, bez ohľadu na to, či máte nejaké skúsenosti s vysokopevnostnými epoxidmi.

JB weld, ktorý mnohí označujú za najlepší epoxidový tmel na hliník (alebo najlepší epoxidový tmel, aký bol kedy vyrobený), sa od svojho vzniku stal pojmom, čo nie je prekvapením vzhľadom na to, že Steelstik má pevnosť v ťahu 900 PSI, bez problémov zvláda nepretržité teploty až do 176,67 °C , dá sa použiť prakticky na všetky bežné kovy a dokonca priľne aj na plasty, ako je polyuretán a sklolaminát.

Možnosti jeho výrobku sú nekonečné a vzhľadom na to, že úplné vytvrdnutie a vytvrdnutie trvá len hodinu, bolo by oveľa lepšie mať doma niekoľko týchto vecí pre prípady, keď sa vyskytnú lepkavé situácie. Úprimne povedané, boli by sme prekvapení, keby sme nedokázali zvárať hliník JB, ale tento výrobca našťastie málokedy sklame.

Najlepšia priľnavosť: MASTERCOOL Alum Bond Epoxy na opravu klimatizácie

Niektoré výrobky fungujú na povrchoch ako 1 vedľajší produkt svojho zloženia a iné sú účelovo vytvorené, čo sa môže zdať ako porovnávanie superauta s Hondou Civic. To je v podstate aj prípad produktu Alum Bond od ľudí z Master Cool, pretože tento produkt bol špeciálne navrhnutý na opravu cirkulačných jednotiek, ktoré sú zvyčajne vyrobené z ľahkého hliníka, aby sa zabezpečilo ich zavesenie s minimálnym rizikom.

Objektívne je to o niečo lepšie ako skúšať zvárať liaty hliník JB Weld, pretože je vyrobený špeciálne na prácu a spájanie s týmto kovom, v skutočnosti epoxid a tvrdidlo obsahujú malé čiastočky hliníka, ktoré zlepšujú priľnavosť a štrukturálnu integritu vášho obrobku po vytvrdnutí a vytvrdnutí. Keďže roztok bol špeciálne navrhnutý na prácu s vaším existujúcim hliníkovým obrobkom, môžete očakávať, že bude vystavený dosť nepríjemným silám, ako sú extrémne teplo, tlak, chlad a dokonca aj vibrácie.

Lepidlo Alum Bond si so všetkými týmito problémami poradí ako šampión a zabezpečí, že všetko od dier v chladiči vášho auta až po drobné škrabance v ráme motocykla bude opravené prakticky za krátky čas. Ak vás zaujíma, koľko toho lepidlo Alum Bond zvládne, možno vás prekvapí, že má neuveriteľnú pevnosť v ťahu 3500 PSI a pri použití na prívodné potrubia zvládne viskozitu takmer 8500 PSI, ak sa mu poskytne čas na riadne vytvrdnutie a vytvrdnutie počas piatich hodín.

Na internete kolujú recenzie a videá, v ktorých ľudia používajú tento roztok na opravu rôznych automobilových a technických problémov, v skutočnosti sa vyskytli prípady, keď ľudia tvrdili, že opravili úniky vzduchu v turbodúchadlách, opravili úniky chladiacej kvapaliny v chladičoch a dokonca vyhladili preliačiny na kovaných hliníkových kolesách. Vzhľadom na jeho lepiace vlastnosti to nie je prekvapením, a ak je pevnosť to, čo potrebujete od epoxidu na hliník, hovoríme, že už nemusíte hľadať ďalej.

Najlepší pomer ceny a kvality: LOCTITE Professional Liquid Super Glue

Toto možno prekvapí vzhľadom na to, že ho väčšina z nás používa na choré ozdoby na stenách, ale superlepidlo Loctite je skutočne jedným z najviac podceňovaných lepidiel na súčasnom trhu, čo je pravdepodobne v nemalej miere spôsobené tým, že sa bežne používa na domáce účely.

Určite ho nebudete používať na opravu dier v lodnom výťahu, ale pre prípad, že máte dieru veľkosti špendlíka v hliníkovom modeli lode, na ktorom pracujete, Loctite vám kryje chrbát. Podľa oficiálnej tabuľky, ktorú poskytla samotná spoločnosť Loctite, má prekvapivo pevnosť v šmyku 290 až 1 600 PSI pri aplikácii na hliník, ak sa nechá vytvrdnúť a tvrdnúť približne 72 hodín plus mínus, a navyše je odolný voči ohňu!

Loctite má aj tú výhodu, že je číry, a ak ste opatrní a použijete jemný brúsny papier, môžete ho dokonca zošmirgľovať v prípadoch, keď ste ho nanesli príliš veľa. Opäť platí, že Loctite síce nezvláda vysoké teploty, ale vynahrádza to tým, že je odolný voči bezolovnatému benzínu, motorovému oleju a dokonca je do určitej miery odolný voči vode.

Možno to nebude vaša prvá voľba, najmä ak vezmeme do úvahy všestrannosť niektorých iných lepidiel, ktorým sme sa doteraz venovali, ale ak by ste potrebovali vykonať nejakú ľahkú opravu hliníka, riešenie to urobí rýchlo, a to nie je len fráza, Loctite zaschne zhruba za 45 sekúnd a doslova zosilnie tým viac, čím dlhšie ho necháte stuhnúť. Ako už bolo povedané, možno nie je veľmi univerzálny, ale vzhľadom na jeho zamýšľané použitie odvádza Loctite neuveriteľnú prácu ako lepidlo na hliník, aj keď ho nemôžete použiť na zváranie liateho hliníka JB Weld.

Ako používať lepidlá na hliníkové povrchy

Ak ste si už vybrali lepidlo na hliník, pravdepodobne si myslíte, že ho môžete jednoducho plieskať na obrobok a nechať ho stuhnúť. Nemýlite sa, ale pravdepodobne to nebude fungovať tak dobre, ako by mohlo, keby ste príprave venovali trochu času. Našťastie sme pre vás pripravili krátky návod, ako môžete svoje nové obľúbené lepidlo použiť na hliníkový obrobok.

Hliníkový epoxidový plnič

Skontrolujte svoju pracovnú plochu

Bezpečnosť na pracovisku nie je nikoho obľúbená téma, ale rovnako ako bezpečnostné pásy patrí k tým nudným veciam, ktoré sú absolútne nevyhnutné, takže pri práci s epoxidmi a lepidlami je vždy najlepšie pracovať v priestore, ktorý máte zakrytý ochrannou látkou alebo plachtou. Tým sa zabezpečí, že sa vám lepidlo nedostane na povrchy alebo stroje, ktoré to nepotrebujú, a vždy by ste mali zabezpečiť, aby bolo vaše pracovisko dobre vetrané, pretože mnohé lepidlá obsahujú chemikálie, ktoré sa pri vdýchnutí v koncentrovanom množstve môžu ukázať ako škodlivé.

Chráňte sa sami

Teraz, keď je vaše pracovisko v súlade s predpismi, mali by ste zvážiť zaobstaranie si osobných ochranných prostriedkov. Pamätajte, že epoxidy sú navrhnuté tak, aby priľnuli a zostali prilepené na neurčito, preto sa môže stať, že si ich nanesiete na ruky alebo paže, čo sa môže ukázať ako menej ako ideálna situácia, v ktorej budete musieť konzultovať pokyny výrobcu na rozpustenie lepidla. Vyhnite sa tomu investovaním do nitrátových rukavíc, ktoré sú ľahké, tenké, jednorazové a lacné.

Tento spôsob vám umožní používať ruky na miešanie lepiaceho tmelu a dôkladnejšie kontrolovať konzistenciu dvojzložkových lepidiel, ktoré ste spolu zmiešali, nehovoriac o tom, že ho budete aplikovať robustnejšie ako štetcom alebo injekčnou striekačkou.

Aj keď je to podľa nás trochu extrém, máte možnosť nosiť aj ochranné okuliare a pýtate sa, načo by vám boli, vezmite do úvahy všetky tie prípady, keď vás začala svrbieť tvár, keď ste mali špinavé ruky. Bezpečnostné okuliare sa zdajú byť malou cenou výmenou za zachovanie zraku, však?

Príprava obrobku

Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete dodržať, aby ste zabezpečili maximálnu priľnavosť medzi vybraným lepidlom a obrobkom. Nezabudnite, že určitá príprava teraz vám môže ušetriť hodiny, počas ktorých budete musieť neskôr niečo prerábať.

Uistite sa, že je váš povrch čistý

Rovnako ako pri striekaní povrchu je dôležité zabezpečiť, aby bol váš hliník zbavený akýchkoľvek cudzích nečistôt. Môžete použiť handričku z mikrovlákna, aby ste sa uistili, že na nej nie je prach, olej, mastnota alebo iné častice, ktoré by mohli narušiť proces priľnavosti. Bežnou praxou je použitie tekutých špirál alebo podobných rozpúšťadiel na očistenie povrchu kovu od všetkých nečistôt po dokončení, pričom sa uistite, že kontaktná plocha je suchá a že sa špirály odparili.

Najlepší epoxid na opravu hliníka

Hrubé opracovanie obrobku

Rovnako, ako keby ste pripravovali kus dreva na maľovanie striekaním, dobrým zvykom, ktorý si treba osvojiť pri nanášaní čohokoľvek na čistý povrch, je použiť trenie na vytvorenie určitého "záberu pre lepidlo. V podstate môžete povrch zdrsniť brúsnym papierom so zrnitosťou 120, aby ste sa uistili, že miesto, na ktoré bude nanesené lepidlo, je pripravené. Po zdrsnení časti obrobku použite liehový roztok, ktorý ste predtým použili na očistenie povrchu, a ešte raz ho prekontrolujte.

Utrite vodou

Väčšina lepidiel nereaguje príliš dobre s chemikáliami, ako je tekutý lieh, preto je dobré použiť inú utierku z mikrovlákna, ktorá je mierne vlhká, aby ste odstránili všetky zvyšky chemikálií a/alebo zvyšky zdvihnutého kovu z procesu brúsenia.

Po vykonaní týchto úkonov môžete pripraviť lepidlo na aplikáciu.

Príprava a aplikácia lepidla

V závislosti od toho, či máte injekčnú striekačku alebo musíte lepidlo zmiešať ručne, sa tento krok bude líšiť. Skontrolujte čas tvrdnutia a vytvrdzovania vášho výrobku, pretože niektoré lepidlá schnú pomerne rýchlo a iné môžu trvať niekoľko hodín. Je dôležité vedieť, koľko času treba na umiestnenie a manipuláciu s lepidlom po zmiešaní oboch častí, preto si to dobre premyslite, pretože väčšina lepidiel je tým tvrdšia, čím dlhšie sú spolu. Nakoniec odhadnite, aké množstvo budete potrebovať na konkrétnu úlohu, pretože všetko, čo po zmiešaní roztoku nepoužijete, bude potrebné zlikvidovať.

Teraz, keď máte všetky informácie o tom, ktoré lepidlá fungujú na hliník, čo by ste mali hľadať v týchto typoch lepidiel, čo ponúkajú rôzne značky a dokonca aj to, ako bezpečne aplikovať tieto lepidlá na obrobok, je výber na vás. Nezabudnite si vždy vybrať lepidlo, ktoré najlepšie vyhovuje vašej aplikácii, a ako vždy zostaňte v bezpečí!

Často kladené otázky

Existuje lepidlo na hliník?

V súčasnosti je na trhu veľa lepidiel, avšak na lepenie veľkých kusov hliníka budete potrebovať tzv. priemyselné lepidlo, ak nechcete tento kov zvárať. Tieto lepidlá sa dodávajú v dvoch častiach, pozostávajúcich z epoxidu a tvrdidla, ktoré po zmiešaní vytvárajú neuveriteľne pevné spojenie. Tieto lepidlá sú často odolné voči nárazom, vodotesné a odolné voči teplu v závislosti od výrobku.

Funguje JB-Weld na hliník?

Funguje JB-Weld na hliník? Určite. Existujú výrobky tejto spoločnosti, ktoré sú špeciálne navrhnuté na prácu s hliníkom a inými príbuznými kovmi. Tieto výrobky boli vyskúšané a otestované a opakovane získali súhlas zákazníkov. Spoločnosť JB Weld vyrába veľa výrobkov, preto si správne prečítajte popis výrobku, aby ste si nekúpili nesprávny výrobok.

Ako opravíte rozbitý hliník?

Ak sa chcete vyhnúť zváraniu, na trhu je k dispozícii mnoho epoxidov, ktoré dokážu spojiť, vyplniť a opraviť hliník. Hliník môžete spájať aj teplom alebo použiť šitie kovu za studena, ak aplikácia pre kov bude zahŕňať malé alebo žiadne namáhanie. Uistite sa, že máte správne lepidlo pre požadovanú aplikáciu, kde má byť vodotesné, odolné voči teplu a podobne.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.