Najlepší polyurea náter podlahy v garáži

Vyzerá vaša podlaha v garáži trochu horšie? Možno nastal čas urobiť zmenu a zlepšiť vzhľad vašej popraskanej, zafarbenej a špinavej betónovej podlahy. Existuje množstvo produktov, ktoré môžete použiť na premenu vzhľadu vašej podlahy z matnej a zaprášenej na niečo s farbou a leskom. Mnohé z týchto výrobkov môžete aplikovať sami, ale ktorý z nich je tou správnou voľbou? Okrem iného existuje veľa možností, od farby a epoxidového náteru až po polyasparágové podlahové nátery. Nie každý podlahový náter sa však dá použiť na všetky podlahy v garáži. Preto je dôležité pochopiť stav vašej cementovej podlahy a typ náteru, ktorý chcete použiť, aby ste sa uistili, že urobíte tú najlepšiu voľbu. Postupujte podľa nášho nižšie uvedeného sprievodcu o najlepšom polyuretánovom podlahovom nátere do garáže pre vaše potreby.

Typy náterov garážových podláh

Pokiaľ ide o náter podlahy, existuje pomerne veľa možností, pričom každá z nich poskytuje iné vlastnosti. Výber toho správneho bude závisieť od toho, čo hľadáte. Chcete len náter alebo hľadáte väčšiu odolnosť? Nižšie uvádzame niekoľko náterov na podlahy garáží, ktoré by ste mohli zvážiť.

Farba: Latexová alebo epoxidová farba

Latexová farba je základnou možnosťou náteru podlahy v garáži a ponúka lakovaný vzhľad, ktorý by mohol udržať prach na uzde. Nebudete však mať žiadnu trvanlivosť a môže byť dobrým nápadom len vtedy, ak sa povrch nepoužíva často. Epoxidová podlahová farba je odolnejšou možnosťou, pretože ide o zmes farby a epoxidu. Ponúka tiež vodotesný náter, ktorý je drahší ako latexová farba.

Polyuretánová vs. epoxidová

Epoxidový náter podlahy v garáži

Ide o dvojzložkový systém, ktorý po spojení vytvára chemickú reakciu, ktorá vytvrdzuje na tvrdý povrch. Možnosť epoxidového náteru garážovej podlahy je oveľa pevnejšia a hrubšia ako jednoduché natieranie povrchu latexovou farbou. Táto možnosť je už mnoho rokov tou najlepšou. Epoxidovú podlahu v garáži môžete použiť aj v interiéri aj v exteriéri.

Polyuretánová podlaha v garáži

Možnosť polyuretánového náteru podlahy sa v posledných rokoch stala obľúbenou voľbou. Tento náter totiž ponúka pokročilú odolnosť, je pružný, rýchlo vytvrdzuje a polyasparágová vrstva je odolná voči UV žiareniu. Ponúka teda všetko, čo budete pre náter podlahy v garáži potrebovať. Čítajte ďalej, kde nájdete najlepšie výrobky na polyuretánové nátery garážových podláh.

polyuretánová podlaha v garáži

Čo je to polyurea podlahový náter?

Najjednoduchšie vysvetlenie je, že polyurea je pododdelenie polyuretánu, ktoré vzniká kombináciou dvoch zložiek, izokyanátu a syntetickej živice. Ich spojením vzniká chemická reakcia a tvrdnú, čím sa vytvára polyurea podlahový povlak. Polymočovina sa vyrába buď z aromatických diizokyanátov, alebo z alifatických diizokyanátov.

Aromatické polymočoviny možno identifikovať podľa ich citlivosti na UV slnečné žiarenie. Časom si všimnete nežiaduce zmeny farby, ak je povrch vystavený slnečnému žiareniu. Táto verzia polyurea stojí menej, nie je však najlepšou voľbou pre vrchný náter. Na druhej strane alifatická polyurea odoláva pôsobeniu slnečného žiarenia a je lepšou voľbou pre akékoľvek vonkajšie aplikácie. Táto forma polyurea je však drahšia.

Hlavnou vlastnosťou polyurea podlahového náteru je proces vytvrdzovania. Tento konkrétny podlahový systém po nanesení vytvrdzuje a tvrdne rýchlejšie ako iné systémy. Polyurea je tiež odolnejšia a dokáže odolať drsnejším podmienkam v porovnaní s epoxidovou vrstvou. Lepšie odoláva chemikáliám, olejom, prasklinám a iným škvrnám. Medzi výhody použitia polyuretánovej podlahy v garáži patria niektoré z nasledujúcich.

Pri prezeraní produktov môžete naraziť aj na slovo polyaspartik. Ide o ďalší typ alifatickej polyurey. Polyurea, ako už bolo spomenuté, vytvrdzuje extrémne rýchlo, potom máte k dispozícii zloženie polyaspartického náteru, ktoré vytvára dlhšiu životnosť nádoby. Životnosť v hrnci môže byť od piatich minút do dvoch hodín, všetko závisí od receptúry. To znamená, že povlak môžete nanášať prijateľnejším spôsobom. Tento povlak je tiež odolný voči UV žiareniu, takže pri vystavení slnečnému žiareniu časom nezožltne.

polyaspartické podlahy

Výhody používania polyuretánového podlahového náteru

Jedinečné zloženie polyurea alebo polyaspartických podláh z neho robí mimoriadne obľúbenú voľbu pre podlahové nátery. Tento podlahový náter sa dá ľahko nainštalovať za jeden deň a na druhý deň by ste mali byť schopní povrch používať. Ak sa však do toho chystáte sami, budete musieť prísne dodržiavať všetky pokyny pre proces aplikácie.

Trvanlivosť polyuretánového podlahového náteru

Polyasparágové podlahy zvládnu náročné podmienky od rozliatia chemikálií až po vážne nárazy. Keďže ide o taký silný výrobok, môže sa používať v priemyselnom a komerčnom prostredí. Polyasparágové podlahy nevylučujú žiadne prchavé organické zlúčeniny (VOC) a bez problémov odolávajú pôsobeniu UV žiarenia.

Povlak vydrží aj vyššie teploty, čo znamená, že nedochádza k zdvíhaniu alebo odlupovaniu horúcich pneumatík. Jednoduché škrabance teda nebudú predstavovať žiadny problém. Nezabudnite, že najlepší polyuretánový náter garážovej podlahy nie je odolný voči UV žiareniu a časom zožltne.

Rýchle vytvrdzovanie

Ako už bolo spomenuté, polyurea nátery rýchlo vytvrdzujú a môžu byť nainštalované za jeden deň a povrch sa môže používať na druhý deň. V porovnaní s epoxidovými nátermi, ktorých úplné vytvrdnutie môže trvať od 3 do 5 dní. S polyasparátovým podlahovým náterom nebudete musieť čakať tak dlho.

Estetický vzhľad a jednoduchá údržba

Polyaspartiková povrchová úprava poskytuje krásny číry lesklý povrch, ktorý je odolný a zároveň pekný na pohľad. Hladký povrch sa dá ľahko čistiť a udržiavať. Nemusíte sa obávať žiadnych prasklín a miest, kde sa môžu hromadiť nečistoty. Aj keď sa zdá byť hladký, povlak poskytuje vlastnosti, ako je protišmyková úprava a ochrana proti opotrebovaniu. Povlak by ste mali mať možnosť získať aj v rôznych farbách a s rôznymi možnosťami dizajnu.

Bezpečnosť na prvom mieste

Posledná vec, ktorú chcete, je pošmyknúť sa na hladkom mokrom povrchu. Podlahy z polyaspartiku sú protišmykové alebo protišmykové a môžete do nich zahrnúť aj náterové čipy, ktoré túto vlastnosť ešte zlepšia. Povrchová úprava je odolná voči teplu, takže bude pôsobiť ako spomaľovač horenia. Pri aplikácii je polyaspartiková povrchová úprava netoxická a neobsahuje takmer žiadne prchavé organické zlúčeniny (VOC).

Teplota nie je pre polyaspartický podlahový náter problém

Polyaspartický podlahový náter môžete aplikovať pri akejkoľvek teplote, takže nemusíte čakať na ideálne podmienky. V závislosti od receptúry možno náter aplikovať v chladnom aj horúcom počasí. Taktiež by ste mali aplikovať len dve vrstvy. Prvá vrstva zabezpečujúca vlastnosti základného náteru a pridanie farby a druhá vrstva je bezfarebný náter.

polyaspartiková podlahová krytina

Porovnanie polyuretánu, epoxidu a polyuretánu

Pamätajte si, že polyaspartik je polymočovina, nie všetky polyuretány sú však polyaspartikmi. Rozdiel je v pomalšej rýchlosti vytvrdzovania a odolnosti voči UV žiareniu. Ďalej sa u pozrime na polyuretán vs epoxid a polyuretán.

ÚvahaPolyurea/PolyaspartikPolyuretánEpoxidové
ZápachNízky až žiadny zápachNízky až vysoký, závisí od výrobkuNízky až stredne vysoký
Odolnosť voči UV žiareniuPokročilá odolnosť (polyaspartiká)Vysoká odolnosťNízka odolnosť
Životnosť hrncaKrátka životnosť, rýchlo vytvrdzuje. Môže byť ťažké použiťPomalá až stredná životnosť nádoby, relatívne jednoduchá aplikáciaStredná životnosť v hrnci, môže byť ťažké aplikovať
Lesk alebo leskLesklý povrchRôzne lesky od lesklého po matnýLesklý povrch
Odolnosť voči chemikáliámPokročilá odolnosťVysoká odolnosťStredná až vysoká odolnosť
Prchavé organické zlúčeniny (VOC)Malé až žiadne množstvo prchavých organických zlúčenín (VOC)Nízke až stredne vysoké, závisí od produktuMálo alebo žiadne VOC v 100% pevnom epoxide
Obsah pevných látokVysoký obsah pevných látokStredne tuhé látkyPevný epoxid 100% pevných látok
Odolnosť voči vlhkostiPo vytvrdnutí je odolný voči vlhkostiPo vytvrdnutí je odolný voči vlhkostiOdolnosť voči vode
HrúbkaNanášajte tak hrubé alebo tenké, ako si želáteVytvárajte tenké vrstvy pre dosiahnutie požadovanej hrúbkyNanášajte ľubovoľne hrubé alebo tenké vrstvy
Čas medzi jednotlivými vrstvamiJedna až dve hodinyŠesť až 24 hodínOd 4 do 24 hodín
NákladyDrahšie ako epoxidové a polyuretánovéDrahšie ako epoxidovéMenej nákladné
Čas inštalácieMožno vykonať v priebehu niekoľkých hodínŠtyri až päť dníŠtyri až päť dní
TrvanlivosťTvrdý a pružný, odolný voči poškriabaniu a odreninámV závislosti od použitiaTvrdý a tuhý a stále má slabinu voči odreninám

Najlepší polyuretánový náter podlahy garáže

Takže teraz, keď už viete trochu viac o polyuretáne v porovnaní s epoxidom a polyuretánom, je čas pozrieť sa na niekoľko dostupných produktov. Väčšina výrobkov na povrchovú úpravu podlahy z polyurea a polyasparitu je k dispozícii len od výrobcov alebo vybraných predajcov, existuje však niekoľko podobných výrobkov na povrchovú úpravu podlahy v garáži od spoločnosti Amazon.

UV stabilný polyuretánový podlahový náter: RUST-OLEUM FastKote

Polyuretánový podlahový náter Rust-Oleum má zatiaľ dobré hodnotenia. Tento rýchlo vytvrdzujúci podlahový náter je možné použiť do 24 hodín. Najlepšia možnosť pre tento lesklý náter je v komerčných a priemyselných podmienkach. Ľahká prevádzka by mala byť v poriadku už za 4 až 6 hodín a poskytuje skvelú ochranu pred odreninami a chemikáliami. Z jedného galónu môžete získať približne 37,16 m2 .

Najlepší náter na podlahu v garáži: RUST-OLEUM Rocksolid Polycuramine

Náter na podlahu v garáži od spoločnosti Rust-Oleum je ideálny na betónové povrchy v interiéri. Výrobok má vynikajúcu pevnosť, najmä v porovnaní s epoxidovými. Pri aplikácii by ste mali zaznamenať málo prchavých organických zlúčenín (VOC) a žiadny zápach. Celý proces by mal byť hotový do 24 hodín. Po dokončení získate vysoko lesklý povrch, ktorý je odolný voči chemikáliám, praskaniu a odlupovaniu.

Najlepší profesionálny epoxidový náter: Epoxidový štítový náter na podlahy RUST-OLEUM

Tento epoxidový náter na podlahy je skvelou alternatívou k vyššie uvedeným možnostiam. Výrobok je lacnejší a stále ponúka vynikajúcu odolnosť, ktorá zabezpečuje odolnosť voči poškriabaniu, oderu a všeobecnému opotrebovaniu. Získate pololesklý povrch, ktorý má jednoliatu základnú farbu. Do zmesi môžete pridať aj dekoratívne triesky.

Nanášanie polyuretánového podlahového náteru

V mnohých prípadoch je aplikácia polyuretánového podlahového náteru náročná kvôli krátkej životnosti nádoby a vyžaduje si profesionála, aby ju vykonal správne. Spoločnosť Legacy Industrial, dodávateľ výrobkov na údržbu podláh, však prišla s polyuretánovými nátermi Nohr-S. Tento výrobok si zaslúži zmienku, pretože sa o ňom tvrdí, že je to výrobok pre domácich majstrov. Ide o jednozložkový polyuretánový podlahový náter, ktorý možno ľahko aplikovať na podlahy garáží a iné aplikácie.

Nemusíte sa teda starať o miešanie čohokoľvek a má tiež neobmedzenú životnosť nádoby. Taktiež nepotrebujete základný náter, je UV stabilný a má samonivelizačný lesklý povrch. Keďže pôsobí ako číry tmel, možno ho použiť na morený alebo holý betón. Inštalácia je rýchla a svoj povrch môžete používať do 24 hodín, Rovnako ako pri všetkých podlahových náteroch je mimoriadne dôležitá správna príprava povrchu.

Najlepší polyuretánový náter garážových podláh

Úvahy o polyaspartických podlahových náteroch

Aj keď polyaspartické podlahy ponúkajú toľko výhod, nie je to najlepšia možnosť pre domácich majstrov. Možno budete chcieť zvážiť, či si na túto prácu prizvete profesionála. Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky, podlaha musí byť správne pripravená. Hlavnou obavou sú emisie vodných pár, ktoré nesmú byť vysoké.

Taktiež obsah pevných látok musí byť správny, aby došlo k správnej priľnavosti k povrchu. Ak sa vám podarí splniť všetky požiadavky, môžete mať polyasparitový náter hotový za jeden deň. Ak však požiadavky nesplníte a emisie vodných pár sú príliš vysoké, povlak zlyhá. Pred náterom betónovej podlahy v garáži odporúčame zvážiť tieto tipy.

Príprava povrchu je dôležitá

Predtým, ako začnete čokoľvek robiť, musíte najprv zvážiť aktuálny stav vášho betónového povrchu. Povrch musíte očistiť a postarať sa o prípadné praskliny, škvrny alebo iné nedokonalosti. Príprava musí byť vykonaná správne, aby náter mohol správne priľnúť k povrchu. Ako sme už spomenuli, mali by ste skontrolovať, či sa na povrchu nenachádzajú známky vlhkosti, pretože to môže zničiť výsledok. Niektorí odporúčajú diamantové brúsenie povrchu, aby mohlo dôjsť k lepšiemu prenikaniu náteru. Keďže ide o taký kľúčový krok a vrátane všetkých ostatných faktorov, najlepšou možnosťou môže byť najatie profesionála.

Prenájom profesionála

S polyuretánovým podlahovým náterom sa pracuje ťažko a pre úspech musíte splniť všetky požiadavky. Tentoraz by mohol byť na mieste profesionál, ak chcete prácu vykonať správne na prvýkrát. Možno skončíte s tým, že si ušetríte čas a peniaze. Ak si zadovážite profesionála, uistite sa, že skontroluje vašu betónovú podlahu z hľadiska vlhkosti a pórovitosti. Tým sa zabezpečí, že sa nainštaluje správny náterový systém.

Vypočítajte si náklady

Nemali by ste brať do úvahy len cenu za meter štvorcový, ale mali by ste zahrnúť aj to, čo bude potrebné na prípravu a materiál potrebný na projekt. Zvážte náklady na použitie polyuretánovej vs. epoxidovej živice a rozpočet prispôsobte svojim potrebám. Polyasparágové podlahy vás vyjdú drahšie, ale ak ste ochotní zaplatiť, mali by sa vám oplatiť.

polyuretánový podlahový náter

Často kladené otázky

Môžete použiť polyuretán na príjazdovú cestu?

Na príjazdovú cestu je možné aplikovať polyasparagínový podlahový náter, pretože ponúka trvanlivosť, je odolný voči UV žiareniu. Výsledkom je skvele vyzerajúca príjazdová cesta, ktorá sa ľahko udržiava.

Polyuretánová vs. epoxidová, ktorá je lepšia?

Pokiaľ ide o odolnosť, ako aj flexibilitu, polyurea je najlepšou voľbou. Epoxidová živica má však tiež svoje výhody. Konečné rozhodnutie, ktorý z nich použiť, je na vás po zohľadnení niekoľkých faktorov, ako sú okrem iného náklady, jednoduchosť aplikácie a celkový výkon.

Môžete na epoxidovú podlahu naniesť polyureátový podlahový náter?

Áno, na epoxidový náter môžete naniesť polyuretánový náter. Na nanesenie vrchného náteru si najradšej objednajte profesionála.

Má polyurea dlhú životnosť?

Áno, môže vydržať dlho od 5 do 10 rokov. Je to oveľa dlhšie ako epoxidová farba, ktorá vydrží približne 2 až tri roky pri vysokej prevádzke nôh.

Najlepší polyuretánový náter podlahy garáže ponúka neuveriteľne odolnú a atraktívnu povrchovú úpravu pre všetky typy scenárov. Postupujte podľa nášho vyššie uvedeného sprievodcu a budete si istí, že dosiahnete dokonalú povrchovú úpravu podlahy v garáži.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.