Epoxidové nátery na podlahy - prehľad

2-zložkový epoxidový náter na podlahy na báze vody

Rust-Oleum EpoxyShield aj Quikrete ponúkajú domácim majstrom 2-zložkový epoxidový náter na podlahy, ktorý je ľahko dostupný vo väčšine železiarstiev, obchodov s farbami a domácimi potrebami. Oba výrobky sú klasifikované ako hybridné výrobky. To znamená, že obsahujú pravé epoxidové prvky, ako je epoxidová živica a tvrdidlo alebo aktivátor, ale obsahujú aj vodu ako rozpúšťadlo.

Tento typ výrobkov sa dá ľahko identifikovať, pretože pozostávajú z dvojzložkového systému, ktorý je potrebné zmiešať, ale v prípade rozliatia sa dá ľahko vyčistiť pomocou mydla a vody. Mnohé z nich sú označené ako "s nízkym zápachom" alebo "s nízkym obsahom VOC", čím sa výrazne líšia od skutočných epoxidov, ktoré si pri aplikácii vyžadujú prísne vetracie opatrenia.

Čo je epoxidová farba

Ďalšou vlastnosťou týchto typov epoxidových podlahových náterov je, že ich vytvrdzovanie trvá oveľa dlhšie, až 3 dni alebo viac, pretože rozpúšťadlo sa musí najprv úplne odpariť. Keďže ide o výrobok na báze vody, ľahšie sa s nimi manipuluje ako so 100 % pevnými epoxidovými podlahovými nátermi, podobne ako s latexovými farbami. Ich nevýhodou však je, že poskytujú tenší povlak, ktorý nevydrží príliš dlho.

Väčšina dvojzložkových epoxidových náterov na báze vody vás môže stáť menej ako 100 eur za 3,79 l . Pri niektorých môžete použiť vinylovú textúru alebo farebné triesky, ktoré posypete po povrchu pred vytvrdnutím. Mnohé však túto možnosť vôbec neposkytujú.

Zhrnutie pre epoxidové podlahové nátery, ktoré sú na báze vody

 • Správne vytvrdnutie trvá približne 3 dni alebo viac.
 • Skladá sa z 2 častí, tvrdidla a živice.
 • Jednoduché čistenie nástrojov pomocou vody a mydla.
 • Bude vás stáť približne 50 eur až 100 eur .
 • Môže byť potrebné každých niekoľko rokov povrch obnoviť.
 • Nádoby sú označené ako "s nízkym obsahom VOC" alebo "s nízkym zápachom".

1-dielny podlahový náter

Všetky pravé epoxidové podlahové nátery pozostávajú z 2-súčiastkového systému, ktorý má živicu a tvrdidlo alebo aktivátor. Pred použitím teda zmiešate živicu s tvrdidlom. Podlahový náterový systém, ktorý nesie názov epoxidový, ale ide o tuhý výrobok v jednej nádobe, sa však nepovažuje za pravý epoxidový náter, ale zaraďuje sa skôr medzi farby.

Tento typ zloženia môže na podlahe pôsobiť lepšie ako bežná farba, ale stále nejde o skutočný epoxidový výrobok.

Zhrnutie 1-zložkového podlahového náteru

 • Bude stáť približne 40 eur za 3,79 litra .
 • Nádoby sú často označené ako "1-súčiastkový epoxidový náter" alebo ako "akrylový epoxidový náter".
 • Na dotyk zaschne len približne za 1 hodinu.
 • Predáva sa v jednotlivých nádobách a nie ako dvojzložkový miešací epoxid.
 • Povrch budete musieť každých niekoľko rokov obnoviť.
 • Jednoduché čistenie po dokončení pomocou vody a mydla.

Účel použitia epoxidovej farby na podlahy

 • Epoxidová farba je oveľa lacnejšia ako kompletná výmena existujúcej podlahy za novú.
 • Nebude potrebné epoxidovou farbou natretú podlahu veľmi často prelakovať.
 • Keďže má vysoko stavebné zloženie, stačí naniesť len jednu vrstvu, aby ste získali pevnú a hrubú vrstvu. Farba sa dá použiť aj na mnohé povrchy.
 • Poskytuje lesklý hotový povrch, čistí sa bez námahy a pôsobí nepriepustne. Preto je ideálny na použitie v garážach, telocvičniach alebo v akýchkoľvek priestoroch, kde môže hroziť riziko rozliatia. Môže sa použiť aj ako epoxidová farba na podlahy v suteréne.
 • Odolný voči vlhkosti a znáša vysoké teploty. Takže je ako stvorený na použitie v kuchyniach, kúpeľniach v okolí bazénov a v saunách.

najlepšia epoxidová farba

Výhody epoxidovej farby na betón v garáži

 • Vytvrdnutý povrch poskytuje náter, ktorý je húževnatý a dokáže odolávať štiepaniu, silným nárazom, škvrnám, chemickým škvrnám a abrazívnemu pôsobeniu.
 • Premení vašu starú neatraktívnu cementovú podlahu v garáži na krásny, oku lahodiaci povrch
 • Má kvalitu odolnú voči vlhkosti, ktorá neabsorbuje rozliate tekutiny ani škvrny, takže vaša podlaha vyzerá neatraktívne so stopami, ktorých sa nedokážete zbaviť.
 • Bez tejto epoxidovej podlahy vaša stará betónová podlaha priťahuje prach, ktorý sa usadzuje na vašom náradí, aute a akomkoľvek inom úložnom zariadení, ktoré môžete mať.
 • Odolná voči prachu a ľahko sa čistí, utesňuje vašu podlahu a vytvára ochrannú bariéru, ktorá nedovolí žiadnym prachovým časticiam preniknúť na epoxidový povrch.

Aká je epoxidová podlaha odolná voči poškriabaniu?

To závisí od množstva epoxidu v zmesi, ktoré určuje, či bude odolná voči poškriabaniu alebo nie. Epoxidový povlak, ktorý je hustejšou zmesou, má živicu a tvrdidlo, ten bude odolný voči poškriabaniu, keď naň spadne niečo ťažké alebo sa ťahá po jeho povrchu.

Epoxidová farba má však oveľa nižší obsah epoxidu v zmesi a bude vykazovať známky poškriabania, keď na ňu niečo spadne alebo sa ťahá po jej povrchu.

epoxidová farba na betón

Epoxidový náter podlahy sa považuje za oveľa odolnejší voči poškriabaniu ako iné podlahové krytiny, napríklad drevo alebo dlažba. Keďže epoxidová podlahová krytina je odolná voči vlhkosti, oderu a poškriabaniu, je ideálnym typom podlahovej krytiny na podlahy bazénov a sáun kvôli vlhkosti v týchto priestoroch.

Aj pre všetky vonkajšie priestory, ako sú paluby, vonkajšie pracovné plochy alebo miesta s vysokým pohybom chodcov, sú riešením epoxidové podlahové nátery.

Je cena podlahových dlaždíc lacnejšia ako cena epoxidových podláh?

Ak je plocha podlahy, ktorú chcete pokryť, pomerne veľká, či už použijete epoxidový náter alebo epoxidové maľovanie, tento typ podlahovej krytiny je pomerne lacný a vydrží vám mnoho rokov.

Ak sa pozrieme na čísla, epoxidová krycia farba vás bude stáť približne 30 eur za 3,79 litra a bude schopná pokryť plochu niekoľkých stoviek .

Ak by ste to teraz mali porovnať s dlažbou, mohla by vás stáť celkom 2 eur - 5 eur za dlaždicu, čo robí epoxidovú podlahu oveľa lacnejšou.

Okrem ceny podlahy je epoxidová podlaha oveľa lepšou voľbou ako dlažba, pretože je pevnejšia, odolnejšia a tvrdšia ako akákoľvek štandardná dlažba. Napríklad betónovú podlahu v garáži, ktorá je raz pokrytá epoxidovou farbou na betón, bude ťažké poškodiť. Na druhej strane, podlahová dlažba sa môže pomerne ľahko zlomiť alebo zdeformovať.

Rozdiel medzi epoxidovou farbou a epoxidovým náterom

Mnohí ľudia si mýlia pojmy epoxidová farba a epoxidový náter a myslia si, že sú totožné, ale nie je to tak, pretože medzi nimi je výrazný rozdiel. Ak teda chcete vylepšiť svoju vonkajšiu podlahu, podlahu v garáži alebo akúkoľvek inú betónovú podlahu pomocou epoxidovej farby, musíte si ujasniť význam týchto dvoch typov podlahových krytín, aby ste sa mohli správne rozhodnúť.

Keď si máte vybrať medzi epoxidovou farbou alebo epoxidovým náterom, musíte zvážiť jeden obzvlášť dôležitý faktor, a to je jeho húževnatosť a tvrdosť. Ak chcete len oživiť vzhľad povrchu podlahy, stačí vám epoxidová farba.

Ak však túžite vylepšiť plochu z dôvodu zvýšeného dopravného pohybu alebo hrozí riziko rozliatia nejakej chemikálie, potom bude vašou najlepšou voľbou použitie epoxidového náteru. Epoxidová podlahová farba je oveľa odolnejšia ako obyčajná latexová farba, ale zlyhá, keď dôjde k rozliatiu chemikálií, škvrnám alebo nadmernému oderu, preto je lepšou voľbou epoxidový náter.

epoxidová maľba

Čo je teda epoxidová farba? Epoxidová farba je vyrobená z latexového akrylátu. Niektoré výrobky obsahujú vo svojom zložení malé množstvo epoxidovej živice.

V takom prípade farba oveľa lepšie priľne k akémukoľvek betónovému povrchu a bude o niečo odolnejšia. Ak však farba neobsahuje vo svojom zložení žiadnu epoxidovú živicu, pri veľkom zaťažení ľuďmi nakoniec popraská a odlupuje sa. Tento typ podlahovej krytiny môže ľahko vykonať ktokoľvek.

Na druhej strane epoxidový náter má dvojzložkové zloženie, ktoré vytvrdzuje a na jeho inštaláciu bude s najväčšou pravdepodobnosťou potrebný odborník.

V nasledujúcom prehľade uvádzame všetky hlavné rozdiely medzi týmito dvoma výrobkami, aby ste ich ľahko pochopili a vybrali si výrobok, ktorý vám bude vyhovovať pre váš projekt.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.