Epoxidová farba v spreji - čo by ste mali vedieť pred kúpou

Epoxidový sprej sa skladá z tvrdidla, ktoré je potrebné zmiešať so živicou. Po nastriekaní vytvorí odolný a vodotesný povlak. Epoxidová farba v spreji dokáže odolávať mastnote, čistiacim prostriedkom v domácnosti, škvrnám a dokáže pevne držať na rôznych materiáloch. Vďaka tomu je epoxidová farba v spreji pomerne obľúbená, ale pri kúpe epoxidového výrobku v spreji je potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí.

Na čo si dať pozor pri kúpe epoxidovej farby v spreji

Pevnosť epoxidového nástreku

Epoxidové výrobky sa vyrábajú v rôznych úrovniach pevnosti alebo odolnosti. Dostanete epoxidovú farbu, ktorá je najvhodnejšia na použitie v interiéri, čo znamená, že nevydrží pôsobenie UV žiarenia. Iné sa dajú použiť v interiéri aj exteriéri, ale tie niekedy nemusia fungovať tak, ako sa uvádza v reklame. Pri kúpe epoxidovej živice sa snažte vybrať také, ktoré majú vysokú odolnosť voči UV žiareniu, hrdzi a vlhkosti.

Farby epoxidových živíc v spreji

Epoxidové farby v spreji majú rôzne farby, z ktorých si môžete vybrať. Ak teda robíte nejakú renováciu alebo dekoráciu okolo domu, môže sa vám hodiť niekoľko rôznych farieb epoxidovej farby v spreji. Keď si pôjdete kúpiť epoxidovú farbu v spreji, vezmite si so sebou časť odpadového dreva. Nastriekajte drevo farbami, porovnajte ich a vyberte si tú, ktorú chcete.

Keď ide o epoxidovú farbu v spreji na kov, možno chcete nastriekať spotrebiče, môžete si so sebou vziať radšej kúsok kovu. V opačnom prípade, ak ste si už kúpili farby epoxidovej farby v spreji a nie ste si istí, najprv nastriekajte malú plochu spotrebiča, najlepšie tam, kde ju nie je vidieť.

Môžete si zaobstarať aj číru epoxidovú farbu v spreji, ktorá ponúka odolnú povrchovú úpravu povrchov. Číra epoxidová farba v spreji je skvelá na tie projekty, ktoré potrebujú ochrannú vrstvu, aby sa farba a povrch zachovali a dlho vydržali.

Epoxidový sprej

Návod na použitie epoxidovej živice v spreji

Pred nákupom si vždy prečítajte etiketu na plechovke epoxidovej farby v spreji. Niektoré z nich majú špecifické pokyny, ako ich používať, od prípravy povrchu, ako správne miešať až po to, ako by ste mali naniesť viac ako jednu vrstvu. Ak sa vám to všetko zdá príliš zložité, možno si vyberte jednoduchší epoxidový náterový výrobok. Môžete si kúpiť farby, ktoré nevyžadujú takmer žiadnu prípravu a na začiatok potrebujete len čistý povrch. Zmiešajte tvrdidlo a živicu a môžete začať.

Toto je dôležité, budete musieť zistiť množstvo farby potrebné na vašu prácu. Toto je typ práce, pri ktorej sa nemôžete zastaviť v polovici, aby ste si došli po ďalšiu, pretože farba, ktorú používate, začne schnúť. Ak sa tak stane a neskôr sa vrátite k postreku, vzniknú nerovnosti.

V dôsledku prestriekania a príliš malého množstva farby v iných oblastiach sa vytvoria tmavšie a svetlejšie miesta. Radšej si kúpte dodatočný epoxidový sprej a vyhnite sa zbytočnému stresu.

Farby epoxidovej farby v spreji

Odporúčaná epoxidová farba v spreji

Možnosť 1: RUST-OLEUM 7887830 Epoxidová farba v spreji

Tento epoxidový výrobok v spreji poskytuje odolnú vrstvu a konečný výsledok je na pocit podobný pôvodnému povrchu. Preto je to vynikajúca epoxidová farba v spreji na kov a všetky ostatné kovové povrchy v interiéri. Epoxidový sprej môžete použiť na práčku, umývačku riadu, chladničku alebo iné predmety, ako sú kovové stoly a skrinky. Medzi výhody patrí výnimočná odolnosť voči vlhkosti a poškriabaniu.

Možnosť 2: VHT SP652 Satin Black Spray Epoxy

Tento epoxidový sprej do každého počasia možno použiť na opravy dreva bez potreby základného náteru. Výrobok ponúka aplikáciu v jednom kroku, ktorá poskytuje pevnosť a zapečený povrch, ktorý pripomína porcelán. Medzi ďalšie výhody patrí odolnosť voči korózii, chemikáliám, soli a hrdzi.

Taktiež úžasne rýchlo schne, približne za 30 minút. Musí sa však nechať riadne vyschnúť cez noc, aby sa stala odolnou voči teplu. Potom vydrží prerušovanú teplotu 121 °C . Hoci ho nemusíte nechať vytvrdnúť tak dlho, preto je skvelý na zabezpečenie rýchlej realizácie práce.

Možnosť 3: RUST-OLEUM 280882 Špeciálny epoxidový sprej na vane a dlaždice

Pri použití tohto epoxidu v spreji budete môcť obnoviť všetky dosky, skrinky, vane a mnoho ďalšieho. Keďže tento epoxidový sprej odoláva vysokým teplotám a vlhkosti, je skvelý na použitie na keramiku, porcelán a sklolaminát. Preto je tento výrobok vynikajúci na drezy a obkladačky a jeho aplikácia je rýchla a jednoduchá.

Jedným nástrekom môžete pokryť 96,77 cm2 a rýchlo schne približne 15 minút. Epoxidový nástrek je odolný a dokáže odolať korózii. Konečný povrch je hladký, lesklý a vyzerá ako porcelán. Epoxidový sprej je tiež vodotesný; odporúča sa však nechať povrch zaschnúť ešte 3 dni pred vystavením akejkoľvek vode. Výrobok si dobre zachováva bielu farbu aj v oblastiach so zvýšenou vlhkosťou.

Užitočné rady pri používaní epoxidovej živice v spreji

Nanesením epoxidovej farby v spreji na menšie predmety dosiahnete ich odolnosť voči znečisteniu a poškriabaniu. Povrch bude tiež odolnejší a ponúka krásny čistý povrch. Epoxidová farba v spreji je medzi domácimi majstrami čoraz obľúbenejšia, pretože má vynikajúce priľnavé vlastnosti. Epoxidovú farbu v spreji možno nanášať na rôzne povrchy a má vodoodolné vlastnosti. To znamená, že epoxidová farba v spreji vydrží mimoriadne dlho.

Postupujte podľa pokynov

Existujú pokyny, ktoré musíte dodržiavať, pretože epoxidový sprej sa skladá z tvrdidla a živice, ktoré sa potom musia zmiešať. Niektoré produkty na striekanie epoxidovej živice majú piest, ten sa potom musí umiestniť do základne nádoby na striekanie. Piest potom uvoľní tvrdidlo, ktoré sa potom zmieša so živicou. Preto je dôležité prečítať si a zistiť, čo je potrebné na použitie epoxidového nástreku, pretože chcete dosiahnuť najlepšie výsledky.

epoxidový sprej

Prvý krok, čistý a suchý povrch

Nikdy nepoužívajte epoxidovú farbu na špinavé a mokré povrchy. Prípadnú hrdzu musíte očistiť pomocou brúsneho papiera alebo drôtenej kefy. Takisto ak sa chystáte striekať na drevený povrch, musíte povrch obrúsiť a očistiť od akýchkoľvek úlomkov. Všetky povrchy môžete očistiť trochou mydlovej vody a potom nechať uschnúť.

Striekaciu nádobu neustále premiestňujte

Striekacou plechovkou vykonávajte švihové pohyby, aby ste nezostali príliš dlho na jednom mieste. Nechcete, aby sa farba nahromadila na jednom mieste, pretože by vznikol nerovný povrch. Epoxidová farba v spreji je po zmiešaní redšia ako bežná epoxidová farba, ak jej nanesiete príliš veľa, môže začať stekať.

Bezpečnosť pri používaní epoxidovej farby v spreji

Vždy pracujte na mieste s dostatočným vetraním, pretože zápach môže byť toxický. Najlepšou možnosťou je nosiť na ochranu respirátorovú masku a rukavice. Odporúčajú sa aj ochranné okuliare, pretože nechcete, aby sa vám farba dostala do očí.

Najlepšia epoxidová farba v spreji

Vystavenie svetlu

Nestriekajte epoxidovú farbu na predmety, ktoré budú vystavené slnečnému žiareniu. Epoxidová farba začne blednúť a matnieť a nakoniec zožltne. Slnečné svetlo by tiež mohlo spôsobiť, že farba bude krehkejšia, a tá sa potom začne odlamovať. Epoxidový sprej používajte skôr na projekty v interiéri, napríklad na spotrebiče a skrinky. V opačnom prípade, ak ho použijete na predmety, ktoré sú vonku, nezabudnite na epoxidovú farbu pridať ďalšiu vrstvu bezfarebnej farby.

Skladovanie epoxidovej živice v spreji

Skladujte epoxidovú farbu pri izbovej teplote a vyhýbajte sa akýmkoľvek teplotným extrémom. Ak je príliš horúco alebo príliš chladno, trvanlivosť farby sa drasticky skracuje. Po použití epoxidovej farby ju už nemôžete skladovať na ďalšie použitie. Po pridaní tužidla začne farba tvrdnúť, takže akákoľvek farba uskladnená po použití skončí ako veľká hrudka tvrdej farby.

Epoxidová farba na kov

Epoxidová farba v spreji je vynikajúcou voľbou na použitie na všetky kovové povrchy. Ako však aplikovať epoxidovú farbu na kov? Je veľmi dôležité správne pripraviť povrch, aby sa zabezpečila čo najlepšia priľnavosť. Pripravili sme pre vás jednoduchý návod krok za krokom, ktorý vás prevedie celým procesom:

  • Kov očistite rotačným nástrojom od všetkých starých náterov a hrdze. Prípadne môžete použiť aj
  • Po tomto kroku môžete použiť aj tlakový čistič, aby ste sa zbavili nečistôt
  • Skôr ako začnete používať epoxidovú farbu v spreji, poriadne si zakryte pracovnú plochu, pretože táto farba sa len tak skoro nezmizne
  • Najskôr naneste základný náter na kov, aby epoxidová farba v spreji priľnula k povrchu
  • Po zaschnutí základného náteru použite epoxidovú farbu v spreji. Používajte vhodnú masku na striekanie farby a ochranné oblečenie, pretože táto farba by nemala prísť do kontaktu s vašou pokožkou.

Často kladené otázky a odpovede

Ako dlho trvá schnutie epoxidovej farby v spreji?

Sprejová epoxidová farba zaschne približne za 2 až 4 hodiny a s predmetom môžete manipulovať za 5 až 9 hodín. Úplné zaschnutie epoxidovej farby v spreji trvá 24 hodín a ďalšiu vrstvu môžete naniesť po 30 minútach alebo aj po týždni.

Je striekaný epoxid odolný?

Pri použití epoxidovej farby v spreji na menšie projekty poskytne odolný a dlhotrvajúci povrch. Epoxidová farba v spreji poskytuje aj odolnosť voči poškriabaniu a znečisteniu a po úplnom zaschnutí sa stane vodotesnou.

Dodáva sa epoxidová farba v spreji?

Áno, epoxidovú farbu v spreji dostanete v plechovkách, ale je potrebné vziať do úvahy bezpečnostné opatrenia a ďalšie veci. Keďže epoxidová živica sa rozprašuje, predstavuje zdravotné riziko, preto vám odporúčame zvážiť všetky alternatívy predtým, ako sa do toho pustíte.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.