Rozdiel medzi odlievaním a liatím epoxidových živíc

Na trhu existujú rôzne typy epoxidových živíc a každý typ má svoj špecifický účel. My sa však budeme viac venovať epoxidovej živici na hlboké liatie alebo živici na hlboké liatie. Tieto typy liatych epoxidových živíc boli špeciálne vyvinuté na odlievanie do foriem alebo na akékoľvek iné použitie, ktoré máte na mysli. Niektoré sa napríklad používajú na výrobu šperkov. My sa však budeme venovať živici na hlboké odlievanie, ktorá sa používa na výrobu riečnych stolov alebo iných väčších aplikácií. Teraz vás prevedieme postupom, ktorý vám pomôže vybrať a použiť najlepšiu živicu na hlboké odlievanie.

Ako sa líši epoxidová živica od živice na odlievanie?

K dispozícii je veľké množstvo rôznych typov živíc a väčšina výrobcov, žiaľ, používa pri rozlišovaní medzi epoxidovou živicou na liatie alebo odlievanie a epoxidovou živicou rôzne pojmy. Medzi najbežnejšie termíny patria termíny vrchná vrstva, gélová vrstva, laminovacia alebo náterová živica. Tieto pojmy môžu spôsobiť určité nedorozumenie, ktoré môže mať za následok, že si pre svoj projekt kúpite nesprávny typ živice.

Typy epoxidových živíc

Váš projekt by mohol byť zničený, ak si vyberiete nesprávnu živicu, niektoré živice sú určené na tenké nálevy, zatiaľ čo iné musia mať dlhší čas vytvrdzovania. To znamená, že ak nalejete príliš hrubú vrstvu tenkej epoxidovej živice, automaticky urýchlite jej schnutie, čo by mohlo viesť k vzniku rybích ôk, žltnutiu alebo praskaniu. Niektoré epoxidy používajú pri miešaní jednoduchý pomer 1:1 (rovnaké diely), zatiaľ čo iné vyžadujú iný pomer miešania. Musíte teda presne dodržiavať pokyny na miešanie.

Presné miešanie epoxidovej živice na hlboké liatie

Pojmy "licí epoxid" a "epoxidová živica" nemožno používať zameniteľne, hlavný rozdiel medzi týmito dvoma zlúčeninami je navrhované použitie; epoxidové živice sa používajú na nátery, tesnenie alebo lepenie aplikácií na rôzne povrchy, zatiaľ čo licí alebo licí epoxid je určený na hlbšie zaliatie, ako sú riečne stoly, výroba šperkov alebo zapuzdrenie určitých predmetov, kde sa často používa forma.

Odlievanie pyramíd z epoxidovej živice

Epoxidová živica

Epoxidová živica je univerzálnejšia zo všetkých živíc, pretože má rôzne spôsoby použitia. Epoxidovú živicu možno použiť na rôzne projekty v závislosti od aplikačného procesu, ktorý chcete realizovať. Živica je veľmi odolná a pomerne rýchlo schne a umožňuje naniesť niekoľko vrstiev, pričom sa uistite, že ju necháte medzi jednotlivými vrstvami zaschnúť. Tento typ živice je pomerne lacný, ale nefunguje dobre tam, kde je vysoká vlhkosť. Živica môže tiež časom zožltnúť, ak je umiestnená na priamom slnečnom svetle. Tu sú niektoré z vlastností epoxidovej živice:

 • Pomerne hustá viskozita
 • Používa sa najmä na nátery vyžadujúce tenké náliatky alebo vrstvy (maximálne 1,91 cm )
 • Rýchle schnutie alebo čas vytvrdzovania
 • Ľahko sa mieša
 • Pomerne krátky pracovný čas
 • Odolný voči vode a vhodnejší na použitie na drsnejších povrchoch
 • Možnosť pridania farby do živice pomocou alkoholového atramentu, farebných pigmentov alebo farebnej pasty

Epoxidová živica na vyplnenie trhlín

Zalievanie alebo odlievanie epoxidu

Zalievacia živica má veľmi nízku viskozitu, vďaka čomu sa ľahko nalieva. Táto riedka konzistencia však má tendenciu predlžovať čas jej schnutia. Tento typ liatej epoxidovej živice je ideálny na použitie pri výrobe riečnych stolov alebo na liatie do dutých priestorov na vyplnenie medzier. Môžete ho použiť aj ponorením alebo vložením akéhokoľvek typu predmetu do licej živice na jeho uchovanie.

 • Riedka viskozita
 • Pomalý čas vytvrdzovania
 • Dlhý pracovný čas
 • Možnosť liatia hrubších vrstiev až do 5,08 cm
 • Pomery miešania sa môžu líšiť
 • Dokáže preniknúť a vyplniť akékoľvek malé alebo veľké medzery alebo dutiny
 • Do živice môžete pridať farbu pomocou alkoholového atramentu, farebných pigmentov alebo farebnej pasty
 • Riedka viskozita umožňuje rýchlejšie a jednoduchšie miešanie farieb

Epoxidová živica na odlievanie foriem

Ďalšie typy živice

K dispozícii je niekoľko rôznych typov živíc, z ktorých všetky sa dajú použiť na rôzne projekty. Všetky tieto typy živíc sa líšia aj cenou a majú rôzne možnosti použitia, preto je dôležité pochopiť, akú živicu potrebujete pre svoj konkrétny projekt.

Povlaková živica

Povlaková živica je typ živice, ktorú by ste použili na účinné potiahnutie alebo pokrytie povrchu predmetu a ktorá môže zabezpečiť ochrannú úpravu tohto povrchu. Získate tak vysoko lesklý povrch, ktorý je ideálny aj na utesnenie betónových podláh.

Epoxidová živica na povrchovú úpravu

UV živica

UV živica má podobné vlastnosti ako epoxidová živica s jedným zásadným rozdielom, má len jednu zložku namiesto dvoch a vyžaduje UV svetlo, ktoré živicu vytvrdí. Jej čas schnutia je oveľa rýchlejší ako pri iných typoch živice a začína tuhnúť až po použití UV svetla, čo vám poskytuje dlhší pracovný čas. Hlavnou nevýhodou tohto typu živice je doba trvanlivosti, pretože vydrží len šesť mesiacov. Táto živica je tiež veľmi drahá a umožňuje naliať len tenké vrstvy, takže nie je vhodná na veľké plochy.

Používanie UV epoxidovej živice

Polyesterová živica

Polyesterová živica vyžaduje, aby ste zmiešali živicu a tvrdidlo v správnom pomere. To znamená, že čas vytvrdzovania si môžete určiť sami úpravou množstva tvrdidla, ktoré pridáte do živice. Tento typ živice je ideálny na použitie pri stavbe lodí, rybníkov alebo bazénov, pretože je veľmi pevný a odolný voči vode. Táto živica je lacnejšia ako iné možnosti, ale má veľmi silný zápach.

Živica používaná pre prefabrikované bazény

Polyuretánová živica

Polyuretánová živica je veľmi univerzálna živica a možno ju nájsť v rámci niektorých spotrebičov. Táto živica sa používa aj v automobilovom priemysle, ako aj na zapuzdrenie elektrických komponentov. Pri použití tepla živica stuhne a stane sa veľmi tvrdou a odolnou, ako aj odolnou voči teplu. Čas tuhnutia je rýchly, má veľmi silnú lepiacu vlastnosť a dobrú tekutosť, vďaka čomu je ideálna na výrobu foriem. Je však veľmi citlivá na vlhkosť a pri miešaní vydáva silný zápach.

Epoxidová živica pre elektrické komponenty

Najlepšia epoxidová živica na hlboké liatie

Výber správneho výrobku pre váš projekt hlbokého liatia epoxidovej živice je veľmi dôležitý, pretože po zaliatí živice sa proces nedá vrátiť späť. To znamená, že hodiny tvrdej práce môžu byť v okamihu zničené a vy prídete o peniaze. Odporúčame vám kúpiť kvalitnú živicu, ktorá je najlepšia pre váš konkrétny projekt. Nižšie preto uvádzame niektoré z najlepších epoxidových výrobkov na hlboké liatie.

Najlepší pomer ceny a kvality epoxidovej živice na hlboké liatie: Hlboké liatie čírej licejnej živice INCREDIBLE SOLUTIONS

Táto liata plastová hlboká licia živica Clear Casting Resin je výrobok, ktorý je špeciálne navrhnutý na projekty hlbokého liatia, ako sú riečne stoly, živé hrany, šperky, figúrky, ako aj na zapuzdrenie rôznych predmetov na konzerváciu. Niektoré živice a epoxidy vyžadujú len 0,32 cm až 0,64 cm hrubé nálevy na jedno použitie, ale táto liata epoxidová živica dokáže urobiť 5,08 cm hrubý nálev na jedno použitie.

Táto licia živica má veľmi pomalý čas vytvrdzovania, čo vám umožňuje viac pracovného času. Živica má tiež minimálne zmrštenie a schne tvrdá ako skala, takže nie je pružná. Preto musíte svoj projekt riadne podoprieť, aby ste zabránili vzniku trhlín. Živica má pomerne rýchly čas schnutia, takže váš projekt by mal byť suchý do 18 až 24 hodín. Po vytvrdnutí vám poskytne pevný a vode odolný náter.

Plastová živica na hlboké zalievanie ide veľmi hladko, čím sa eliminujú rybie oči alebo iné nedokonalosti. Výrobok je špeciálne vyvinutý tak, aby vytváral čo najmenší počet bubliniek. Zasychá do krištáľovo čistého povrchu, má nízky zápach a po správnom vytvrdnutí je bezpečný aj pre potraviny. Jednou z hlavných výhod tejto živice je, že časom nedochádza k jej žltnutiu, pretože obsahuje UV inhibítory. Neodporúča sa však ponechať ho na priamom slnečnom svetle, pretože to môže spôsobiť mierne zožltnutie.

Táto živica na hlboké liatie je kompatibilná aj s farbivami, ako sú farebné pigmenty a pasty, ale neodporúča sa miešať ju so žiadnymi výrobkami na báze oleja ani ju nanášať na akékoľvek povrchy na báze oleja. Taktiež sa odporúča miešať a pracovať s touto zalievacou živicou pri teplotách v rozmedzí 29,44 °C, pretože vyššie teploty môžu spôsobiť bublinkovanie živice.

Najlepšia epoxidová živica na hlboké liatie pre domácich majstrov: STONE COAT Super liaty epoxidový náter na dosky

Stone Coat Countertops Super Cast Epoxy je ideálny výrobok pre domácich majstrov na použitie na pracovné dosky, stolové dosky alebo drevený vonkajší nábytok. Konečná povrchová úprava vyzerá podobne ako kameň a môže sa použiť aj ako ochranný náter na akýkoľvek drevený predmet. Tento výrobok je najlepšou epoxidovou živicou na hrubé nálevy, pretože umožňuje vytvárať hrubé nálevy s hrúbkou až 5,08 cm , takže je ideálny na použitie na pracovné dosky a vyplňovanie medzier.

Táto najlepšia epoxidová živica na hlboké nálevy sa veľmi ľahko mieša v pomere 2:1. Musíte sa však uistiť, že ju dôkladne premiešate, a na nanesenie živice na váš projekt máte približne 45 minút. Živica vytvrdzuje krištáľovo čistá, čo zvýrazní povrch dreva pod ňou. Živica zaschne na dotyk približne za 24 hodín, ale približne sedem dní by ste na ňu nemali klásť žiadne ťažké alebo horúce predmety, ani po povrchu nič posúvať. Živica úplne vytvrdne až približne za 30 dní, dovtedy sa stane plne odolnou voči UV žiareniu a teplu do 218,33 °C , a je úplne bezpečná pre potraviny.

Máte možnosť ponechať povrchovú úpravu bezfarebnú alebo ju môžete zmiešať s niekoľkými rôznymi farebnými médiami, ako je sľuda v prášku, kovový prášok, tekuté farbivo aluminit, alkoholové atramenty, trblietavý prášok a farebné odtiene.

Celkovo najlepší epoxid na hlboké liatie: Epoxidová živica PRO MARINE SUPPLIES ProPour

ProPour Pro Marine Epoxy sa často označuje ako "tekuté sklo" a je to výrobok vynikajúcej kvality na hlboké liatie s hrúbkou až 5,08 cm na jedno nanesenie, čím sa vytvorí ideálny riečny stôl, stolová doska alebo akýkoľvek predmet z dreva. Vďaka riedkej viskozite sa dostane do všetkých dutín a medzier a vytvorí aj menej bublín. Epoxid je veľmi univerzálny a možno ho použiť nielen na vylievanie stolov, ale aj na akýkoľvek iný epoxidový remeselný projekt, ktorý si vyžaduje riedku vylievaciu živicu.

Tento výrobok vytvrdne do krištáľovo čistej povrchovej úpravy a možno ho miešať s rôznymi farebnými médiami, ako je farebná pasta, alkoholový atrament a farebné pigmenty. Nemali by ste používať žiadne olejové ani akrylové farby. Po vytvrdnutí bude táto živica trvanlivá a tvrdá, odolná voči teplu, zmršťovaniu a UV žiareniu, takže časom nezožltne ani nevybledne, ani keď ju necháte na priamom slnku. Po správnom vytvrdnutí je živica odolná proti poškriabaniu, vydrží každodenné používanie a manipuláciu, je vhodná na potraviny, takže by vám mala vydržať celý život.

Základný návod na hlboké odlievanie živice

Možno ste si pozreli množstvo videí o liatí živice do foriem, tvarov alebo foriem a chceli by ste to vyskúšať sami. Preto vás prevedieme návodom celého procesu krok za krokom, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.

Príprava zariadenia a spotrebného materiálu

Najprv sa musíte uistiť, že máte všetky materiály a vybavenie pripravené a po ruke, aby ste sa nemuseli uprostred procesu zastavovať a hľadať niečo, čo potrebujete. Postup je rovnaký aj pri nalievaní živice do pripravených foriem, tvarov alebo foriem, ktoré si môžete vyrobiť sami.

Pracovná plocha na odlievanie hĺbkového epoxidu

Živica

Keď si kúpite živicu, dodáva sa s podrobnými pracovnými a bezpečnostnými pokynmi výrobcu týkajúcimi sa procesu. Tie si musíte veľmi pozorne prečítať skôr, ako začnete so samotnou prácou pri odlievaní živice. Je to preto, že niektorí výrobcovia majú pre svoje výrobky rôzne vlastnosti a postup môže byť odlišný, táto časť postupu je mimoriadne dôležitá.

Dodávky na odlievanie epoxidovej hmoty

Epoxidová živica je veľmi univerzálna a môže priľnúť prakticky na akýkoľvek povrch; je však dôležité pochopiť, že povrch, najmä ak ide o drevo, je potrebné pred začatím pripraviť tak, že drevo prebrúsite a uistíte sa, že povrch je bez prachu a čistý. Musíte sa tiež uistiť, že teplota v miestnosti, v ktorej pracujete, je v súlade s požiadavkami výrobcu; to preto, aby sa zabezpečilo správne vytvrdzovanie živice.

Forma, tvar alebo tvar

Ak používate vopred vyrobenú formu alebo tvar, môžete si vybrať ten, ktorý chcete použiť. Ak sa však chystáte vyrobiť si formu, tvar alebo formu, potom si budete musieť zaobstarať všetky materiály, ktoré budete potrebovať, na dosah ruky.

Forma na hlboké liatie epoxidových odliatkov

Budete potrebovať pozitívnu formu alebo tvar, ktorý chcete, aby váš hotový výrobok vyzeral, napríklad guľa, srdce alebo akýkoľvek iný tvar. Ak však chcete urobiť väčší riečny odliatok, musíte si postaviť škatuľu z dreva tak, aby bola schopná pojať vašu epoxidovú živicu, keď ju budete nalievať.

Na výrobu foriem musíte použiť dvojzložkový tekutý silikón, pretože je to najlepší materiál na výrobu foriem, pretože tvrdne bez akéhokoľvek zmrštenia, nevyžaduje si teplo na nalievanie a nelepí sa na epoxid, takže sa veľmi ľahko odstraňuje. Medzi ďalšie materiály, ktoré budete potrebovať, patria injekčné striekačky na odmeranie tvrdidla a epoxidu, nádoba na miešanie silikónu, tyčinka na miešanie, vodováha na zabezpečenie rovnosti epoxidu a bezpečnostné pomôcky, ako sú rukavice, okuliare a maska.

Výroba silikónovej formy na epoxidové odlievanie

Bezpečnostné opatrenia pri práci s epoxidom

Použitie epoxidu na hlboké liatie je skvelý spôsob, ako vyrobiť riečny stôl, opraviť dosky alebo vytvoriť šperky či iné umelecké a remeselné výrobky. Musíte si však byť vedomí bezpečnostných opatrení na ochranu svojho zdravia.

Bezpečnostné opatrenia týkajúce sa epoxidovej živice

Zabezpečte dobré vetranie

Musíte sa uistiť, že v mieste, kde pracujete, je dobré prúdenie vzduchu. Pomôže to vyčistiť vzduch od akýchkoľvek silných alebo nebezpečných výparov z epoxidu. Môžete to urobiť tak, že zabezpečíte účinné priečne vetranie v miestnosti otvorením okna na oboch stranách miestnosti. Ak máte stropný ventilátor, zapnite ho, čím odvediete všetky silné výpary z miesta, kde pracujete. Môžete tiež zapojiť malý ventilátor, ktorý bude odvádzať výpary z miestnosti.

Hlboký nálev epoxidovej živice používajte vo vetranom priestore

Používajte rukavice a ochranné okuliare

Musíte si chrániť ruky pred priamym kontaktom so živicou a tvrdidlom. Na tento účel sú najlepšie nitrilové rukavice, pretože nie je pravdepodobné, že by reagovali so živicou alebo vašou pokožkou. Latexové rukavice môžu niekedy reagovať s vašou silikónovou živicou a môžu tiež brániť správnemu vytvrdzovaniu.

Ochranné prostriedky pre hlboko lejúci epoxid

Ak náhodou dovolíte, aby sa časť epoxidovej živice dostala do kontaktu s vašou pokožkou, pomocou detských obrúskov môžete živicu účinne odstrániť, ale musíte to urobiť okamžite pred jej vytvrdnutím. Ak to nepomôže, skúste použiť mydlo a teplú vodu alebo pemzu. Nikdy nepoužívajte alkohol, rozpúšťadlá ani kyseliny, pretože to môže zhoršiť reakciu živice. Do očí sa živica dostáva len zriedkavo; pre úplnú bezpečnosť sa však odporúča nosiť ochranné okuliare, aby ste si oči chránili.

Používajte zásteru

Vždy, keď pracujete s epoxidovou živicou, nevyhnutne dôjde k rozliatiu tekutín, ktoré môžu zničiť vašu novú košeľu alebo nohavice. Na tento účel je ideálna lacná plastová zástera, ktorá ochráni vaše oblečenie. Ak sa vám na zásteru vyleje trochu epoxidu, môžete ho ľahko utrieť alebo počkať, kým stvrdne, a potom ho odlepiť.

Zástera pre hlboké liatie epoxidu

Používajte respirátor

Mnohé zo živíc nevyžadujú použitie respirátora a tieto informácie nájdete v karte bezpečnostných údajov vášho výrobku. V záujme bezpečnosti vám však odporúčame používať respirátor pri manipulácii s veľkým množstvom epoxidu alebo pri práci s akoukoľvek formou chemikálie, aby ste zabránili vdychovaniu škodlivých výparov.

Respirátor pre prácu s hlboko leptaným epoxidom

Nezabudnite, že väčšine týchto problémov sa môžete vyhnúť, ak si zakúpite správny typ epoxidu, ktorý je certifikovaný ako netoxický a bezpečný pre potraviny. Všetky dôležité informácie si môžete overiť na etikete výrobcu, ktorú si musíte pozorne prečítať.

Miešanie epoxidu

Proces miešania je dôležitou súčasťou celého procesu. Pri miešaní musíte postupovať podľa pokynov, aby váš projekt vyšiel podľa vašich predstáv a aby nedošlo k žiadnym prekvapeniam alebo problémom, ktoré by mohli nastať.

Používajte správny pomer miešania

Nezabudnite, že každý výrobok, ktorý si zakúpite, môže mať rôzne pomery miešania živice a tvrdidla. Niektoré vyžadujú pomer 1:1, iné uvádzajú pomer 2:1 a existujú dokonca aj také, ktoré majú pomer 100:45. Tieto informácie môžete získať na podrobnostiach na obale výrobku, ktoré je potrebné starostlivo dodržiavať. Pomer miešania je potrebné presne dodržať, inak živica nevytvrdne a celý váš projekt bude stratený, v tomto prípade sa hodí použitie kalkulačky epoxidovej živice.

Príprava hlboko leptaného epoxidu na odlievanie

Aby ste získali tento pomer, živica aj tužidlo sa musia vypočítať podľa objemu a nedajú sa spracovať podľa hmotnosti. Ak pomer vypočítate podľa hmotnosti a použijete váhu na odváženie tužidla a živice pri pomere miešania 1:1, bude nesprávny, pretože hmotnosť tužidla a živice sa líši. Čím viac živice zmiešate, tým väčší problém vznikne. Preto, aby ste získali presný pomer miešania, je potrebné ho vypočítať podľa objemu pomocou odmerky, potom je hustota oboch materiálov irelevantná.

Zohľadnite teplotu a vlhkosť

Veľmi dôležitým faktorom, ktorý je potrebné vziať do úvahy, je skutočnosť, že epoxid reaguje na zmeny teploty a počas procesu vytvrdzovania je hlavným faktorom teplo. Ak zmiešate živicu a tvrdidlo pri teplote nižšej ako 20,00 °C , výrazne spomalíte čas vytvrdzovania živice a pri príliš nízkej teplote môže živica aj kryštalizovať. Ak zmiešate živicu a tvrdidlo pri teplotách nad 20,00 °C , proces vytvrdzovania sa zrýchli, ale zároveň sa skráti pracovný čas.

Hlboko liatu živicu nalejte v teplej miestnosti

Tvrdidlá pri kontakte so vzduchom reagujú veľmi rýchlo, preto je veľmi dôležité neotvárať fľašu, keď je vlhkosť vzduchu vyššia ako 65 %. Taktiež sa tužidlo stane neúčinným, ak sa nepoužije okamžite. Musíte zabezpečiť, aby vlhkosť zostala pod 65 percentami počas celého procesu miešania a nalievania.

Zahrievanie epoxidovej živice

Pred použitím skladujte živicu 12 hodín pri izbovej teplote, čo je 21,67 °C . Živicu môžete tiež umiestniť do trochu teplej vody. Zahrievanie živice zlepšuje jej tokové vlastnosti, a ak je živica príliš studená, môže vytvárať bubliny, ktoré sa dajú veľmi ťažko odstrániť.

Vyhnite sa tvorbe bublín v živici

Dôležité je nielen zahriatie živice, ale musíte tiež zabezpečiť, aby povrch vašej formy alebo formy nebol príliš studený, pretože to zhoršuje čas vytvrdzovania.

Pridávanie farieb do živice

Možno budete chcieť svoju živicu zafarbiť, ale musíte byť opatrní, pretože nie všetky farebné médiá sú kompatibilné s epoxidovou živicou. Preto sa uistite, že farebná pasta, farebný pigment alebo alkoholové atramenty sú kompatibilné s vašou epoxidovou živicou.

Pridanie farby do epoxidovej živice Deep Pour

Opatrné miešanie

Pri miešaní tužidla a živice je potrebné ich dôkladne premiešať, pretože príliš slabé miešanie môže mať za následok, že epoxidová živica úplne nevytvrdne a budete mať aj problémy s tvrdosťou materiálu. Živica a tužidlo boli špeciálne vyvinuté na miešanie, preto sa neodporúča miešať spolu rôzne značky od rôznych výrobcov, pretože to môže mať za následok chemickú reakciu, pri ktorej dôjde k extrémnemu zahriatiu.

Miešanie hlboko liateho epoxidu

Voda a epoxidová živica

Vlhkosť alebo voda nepôsobí na živicu v kvapalnom stave, preto sa uistite, že všetky vaše miešacie nástroje a zariadenia zostanú po vyčistení bez vlhkosti. Akákoľvek vlhkosť nájdená v epoxidovej zmesi môže zničiť váš projekt.

Ako naliať živicu

Uistite sa, že priestory, v ktorých pracujete, ako aj povrch vášho predmetu sú bez prachu a čisté. Pri veľkých riečnych nálevoch začnite nalievaním zmesi do stredu formy. Uistite sa, že pri nalievaní steká do všetkých rohov a okrajov.

Ako naliať hlboko liaty epoxid

Ak lijete živicovú zmes do menšej formy na umelecké projekty, nechajte ju najprv samonivelizovať a potom použite špongiu alebo plastový roztierač, aby ste epoxidovú zmes presunuli tam, kde ju chcete mať. Ak chcete pridať predmet na zapuzdrenie, najprv nechajte vytvrdnúť prvú vrstvu živice a potom môžete pridať predmety.

Objekt zaliaty hlboko liatym epoxidom

Po vyliatí živice máte zvyčajne približne 45 minút na prácu so živicou, kým začne tvrdnúť. Čas vytvrdzovania však môže ovplyvniť mnoho faktorov a dobrým nápadom je nechať si malé množstvo živice v kelímku na nalievanie, ktoré môžete použiť na otestovanie času vytvrdzovania bez toho, aby ste narušili svoj projekt.

Predchádzanie vzniku bublín

Je veľmi ťažké naliať živicu bez toho, aby sa vytvorili vzduchové bubliny, ale je potrebné zvážiť niektoré faktory, ktoré pomôžu znížiť alebo zabrániť tvorbe vzduchových bublín. Pri používaní formy materiál, ktorý používate na výrobu formy, môže obsahovať vzduchové kapsy, napríklad drevená forma. Ak sa teda vaša plocha príliš rýchlo vysuší, vzduch v materiáli sa rozšíri a vytlačí vzduchové bubliny nahor. Nižšie uvádzame niekoľko ďalších návrhov, ktoré môžu pomôcť zabrániť tvorbe vzduchových bublín vo vašom živicovom odliatku.

 • Ak liate do formy alebo foriem, musíte si kúpiť živicu, ktorá má riedku viskozitu, aby ste znížili účinok tvorby vzduchových bublín.
 • Živicu nalejte pri izbovej teplote približne 23,89 °C . Na vyhriatie miestnosti použite ohrievač alebo využite box na horúcu živicu.
 • Predtým, ako začnete liať, zohrejte živicu a tužidlo v troche teplej vody približne na 8 až 10 minút, čo pomáha redukovať bubliny. Nezabudnite, že sa tým zároveň skráti váš pracovný čas približne o 15 minút.
 • Pri miešaní živice sa snažte robiť to pomaly a potom ju pomaly nalejte po strane formy, čím sa naplní zdola, čím by sa mali bubliny dostať na povrch.
 • Ak sa objavia bubliny, musíte použiť teplo, aby ste ich vyniesli na povrch skôr, ako živica začne tvrdnúť. Použite teplovzdušnú pištoľ alebo propánový horák a držte ho asi 5,08 cm od povrchu epoxidu, čo spôsobí, že bubliny vystúpia na povrch.
 • Keď sú bublinky na povrchu, môžete na ich prasknutie použiť špáradlo alebo môžete na povrch fúkať slamkou na pitie, kým bublinky neprasknú.

Odstránenie bublín z hlboko liateho epoxidu

Vytvrdzovanie epoxidu

Nechajte epoxidovú živicu riadne vytvrdnúť tak dlho, ako to bude potrebné, neponáhľajte sa. Väčšina epoxidových živíc vytvrdne do 24 hodín, ale niektoré môžu trvať aj týždeň. Položka musí byť riadne vytvrdnutá skôr, ako ju začnete používať.

Dokončenie epoxidovej hmoty

Aby ste dosiahli požadovanú povrchovú úpravu, musíte z plochy odstrániť prebytok. Môžete to urobiť pomocou brúsneho papiera, pričom začnite so zrnitosťou 80 a pokračujte až po zrnitosť 4000, čím získate leštený sklenený povrch. Ak je váš epoxid veľký riečny odliatok, môžete na odstránenie väčšiny prebytku využiť hoblík.

Dokončenie projektu z liateho epoxidu

Po dokončení hobľovania a brúsenia môžete pridať záverečný náter, ktorý pomôže váš projekt zakonzervovať. Ak má váš projekt prísť do kontaktu s potravinami, odporúčame použiť minerálny olej, alebo ak sa netýka potravín, môžete použiť polyuretánový alebo voskový olej. Tu je niekoľko aplikácií na hlboké liatie, ktoré môžete zvážiť.

 • Podložky pod poháre
 • Popolníky
 • Riečne stolíky
 • Pultové dosky
 • Svietidlá
 • Šperky
 • Umelecké diela
 • Dosky na krájanie
 • 3D obrazy
 • Prívesky
 • Kľučky na zásuvky
 • Kľúčenky
 • Dosky na údeniny

Nech už ste sa rozhodli pustiť do akéhokoľvek projektu, či už ide o riečne stoly, šperky alebo umelecký projekt, je dôležité dodržať všetky uvedené kroky. Medzi dva hlavné aspekty, ktorým by ste mali venovať osobitnú pozornosť, patrí výber správneho typu epoxidovej živice a po druhé, musíte presne dodržiavať pokyny na miešanie. Prajeme vám veľa úspechov pri vašom ďalšom projekte hlbokého liatia epoxidovej živice.

Často kladené otázky

Hrá teplota pri práci s epoxidovou živicou nejakú úlohu?

Keďže epoxidová živica je veľmi citlivá na teplo, musíte zabezpečiť, aby ste pracovali pri konštantnej izbovej teplote, približne 20,00 °C . Ak je teplota nižšia, živica sa zahustí, čo spôsobí jej pomalšie vytvrdzovanie, alebo ak je teplota vyššia, živica sa zriedi, čo spôsobí jej rýchlejšie vytvrdnutie.

Ako dlho trvá vytvrdnutie epoxidovej živice na hlboké zalievanie?

Väčšina značiek má rôzne časy vytvrdzovania, preto si musíte pozorne prečítať návod. Hĺbkové liatie epoxidu však zvyčajne trvá približne 24 až 48 hodín, kým vytvrdne, a predmet môžete použiť až približne za týždeň, keď epoxid úplne vytvrdne.

Akú hrúbku môžete naliať epoxidovú živicu?

Všetky bežné epoxidové živice vyžadujú tenké nálevy s hrúbkou 0,32 cm až 0,64 cm , ale epoxidová živica na hlboké liatie sa môže pri jednom použití naliať až do hrúbky 5,08 cm.

Ako sa zalieva živica?

Silikónové formy sú najvhodnejšie na menšie projekty, ale pri väčších projektoch môžete epoxidovú živicu naliať do vlastnej drevenej konštruovanej formy. Pokiaľ ide o spôsob liatia živice, ak ide o veľký projekt, musíte začať v strede formy a potom postupovať k okrajom, pričom sa uistite, že sa epoxidová živica dostane do všetkých rohov. Pri nalievaní menších projektov začnite nalievať po strane formy alebo formy a nalievajte veľmi pomaly, tento postup pomôže vytvoriť menej bublín, ktorých sa musíte zbaviť.

Koľko epoxidovej živice na hlboké liatie je potrebnej na riečny stôl?

Najprv musíte zmerať hĺbku, šírku a dĺžku medzery, do ktorej chcete naliať epoxidovú živicu, a potom vám odporúčame použiť kalkulačku epoxidovej živice, ktorá vám pomôže vypočítať správne množstvo epoxidovej živice, ktoré budete potrebovať.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.