Farba na bazén - najlepšia farba na betónové bazény

Plán rekonštrukcie betónového bazéna znie na prvý pohľad ako veľa práce. Proces však nie je taký zložitý, ako by sa mohlo zdať. Všetko, čo potrebujete, je niekoľko nástrojov - a správna bazénová farba na betónové bazény.

V našom sprievodcovi farbou bazéna vám ukážeme, ako môžete svoj bazén zrenovovať bez väčšej námahy, a poskytneme vám test farby bazéna s.

Čo je to farba na bazén?

Bazénová farba sa používa na prvotné natieranie, ako aj na retušovanie náterov bazénov, najmä tých s betónovým základom. Je na báze chlórového kaučuku a zvyčajne obsahuje svetlostále pigmenty odolné voči poveternostným vplyvom, ktoré by - keď zaschnú - mali byť aj netoxické. Pri spracovaní vo vodách bohatých na ryby, ako sú rybníky, je táto vlastnosť obzvlášť dôležitá.

Farba na bazény je vhodná aj na nátery fontán, vodných nádrží a priechodných bazénov.

Farba by mala mať rôzne vlastnosti. Okrem vhodného pomeru cena/výkon sú pre výber rozhodujúce najmä nasledujúce vlastnosti:

  • Vysoká odolnosť voči vplyvom prostredia, vysoká odolnosť voči UV žiareniu aj voči chemikáliám, ako je chlór a, samozrejme, voda
  • Farba bazéna by mala zvyšovať atraktívnosť bazéna
  • Dobré a jednoduché spracovanie uľahčuje život používateľovi
  • Úlohu by mala zohrávať aj životnosť výrobku

Bazénovú farbu je často potrebné riediť, na čo sa používajú špeciálne riediace prostriedky. Tie sa môžu použiť aj na čistenie zariadenia, ktoré bolo použité pri prelakovaní.

Farby na bazény sú k dispozícii v širokej škále farieb, takže si každý nájde niečo pre seba. Vďaka tomu môžete svoj bazén začleniť do atraktívneho prostredia záhrady a zvýrazniť farebnosť okolia.

Jednou z mála nevýhod farby na bazén na báze chlórovej gumy je, že náter je potrebné opakovať minimálne každé dva roky, čo samozrejme znamená určitý objem práce. Ako majiteľovi bazéna sa však tento typ údržby na začiatku jari pravdepodobne jednoducho zíde.

Najlepšia farba na bazén

Farby bazénov v porovnaní

Na trhu je k dispozícii množstvo rôznych podvodných farieb a nie každá z nich dodržiava svoje sľuby. Testovali sme pre vás rôzne výrobky a v našom Teste farieb bazénov uvádzame výhody a nevýhody našich dvoch víťazov.

Odporúčanie: V prípade, že sa v bazéne nachádza voda, ktorá je vhodná na kúpanie, odporúčame vám, aby ste si ju zakúpili: In The Swim Paint

Farba pod vodu od spoločnosti In The Swim je k dispozícii v rôznych farbách a veľkostiach výrobkov. Farba na bazény je najvhodnejšia na minerálne povrchy a ponúka používateľovi množstvo výhod:

Aspekt toxicity pri spracovaní sa však nevzťahuje len na bazénovú farbu In The Swim, ale možno ho uplatniť prakticky na všetky bazénové farby. Preto by sa so všetkými bazénovými farbami malo zaobchádzať opatrne.

Keďže bazénová farba In The Swim ponúka používateľovi mnoho výhod a je mimoriadne výhodná v pomere k cene, je našou odporúčanou farbou na bazény.

Tip na cenový výkon: Farba na bazén INSL-X

Bazénová farba od spoločnosti INSL-X je druhým tipom v našom teste farieb na bazény. Z hľadiska ceny je mierne pod naším odporúčaním, rozdiel je však len minimálne badateľný. Okrem dobrého pomeru ceny a výkonu má mnoho rôznych výhod:

Farba na bazény INSL-X celkovo vystrieda veľmi dobré číslo. Pri všetkých farbách na bazény je dôležité presne dodržiavať pokyny výrobcu, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.

Pre farbu na bazén od spoločnosti Hamburger INSL-X máme jednoznačné odporúčanie.

Čo by ste mali mať na pamäti pri používaní farby na bazén

Pri spracovaní bazénovej farby na betónové bazény je potrebné zohľadniť niekoľko vecí. Táto farba teda nie je vhodná na utesnenie bazénov, ale len ako čistá farba. Počas nanášania by mal byť bazén úplne suchý, preto do pracovnej oblasti nesmie cez trhliny alebo poškodené miesta preniknúť voda. To môže spôsobiť odlupovanie farby. Za každú cenu sa treba vyhnúť aj pare, ktorá tlačí na farbu, pretože to môže spôsobiť tvorbu bublín v nátere.

Po natieraní by sa ešte vlhká farba mala 24 hodín chrániť pred dažďom a vlhkosťou.

Farba na bazén sa smie nanášať len veľmi tenko. V opačnom prípade možno očakávať nedostatočné zaschnutie, pretože pri príliš hrubej vrstve nemôže rozpúšťadlo úplne uniknúť. Na úplné vyschnutie je nevyhnutné túto skutočnosť zohľadniť.

Bazénová farba je po zaschnutí netoxická. To však neplatí pre jej kvapalné skupenstvo: jej výpary môžu spôsobiť alergické reakcie, podráždenie pokožky a očí a poškodenie slizníc. Preto by ste mali vždy dbať na svoju bezpečnosť a nosiť dýchaciu masku, ochranné okuliare a jednorazové rukavice.

Pre istotu sa odporúča aj oblečenie s dlhými rukávmi. Ak sa tekutá farba dostane do kontaktu s vašimi očami, dobre si ich umyte pod tečúcou vodou a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Najlepšie je ukázať im kartu s údajmi, aby mohli posúdiť, ako škodlivý bol kontakt farby s očami.

farba na bazén

Pokyny na natieranie farbou na bazény

Na spracovanie bazénovej farby na betónové bazény nie je potrebná veľká skúsenosť v remeselnej oblasti. Stačí, ak budete dávať pozor na rôzne veci. Ktoré presne, to sa dozviete v našom návode na farby na bazény nižšie.

Pred použitím sa uistite, že máte pripravené náradie. Potrebné sú nasledujúce veci:

  • Veľkú kefu
  • Maliarsky valček
  • Farba na bazén v požadovanej farbe
  • Riediace médium
  • Veľká nádoba na miešanie
  • Prípadne plnivo a vyrovnávacia alebo vyhladzovacia hmota
  • Fréza na betón na zdrsnenie betónu
  • Bezpečnostné vybavenie: dýchacia maska, jednorazové rukavice a ochranné okuliare

Ak nemáte frézu na betón, môžete sa informovať v miestnom obchode pre domácich majstrov. Vhodné nástroje tam môžu byť k dispozícii na zapožičanie.

Keď je všetko pripravené, môžete začať.

Bezpečnosť a pomer miešania farby na bazén

Prvým krokom, ktorý by ste mali urobiť pred začatím prác, je preštudovanie technického listu. To zabezpečí správne zmiešanie farby s riediacim médiom, ako aj optimálnu aplikáciu a umožní vám to prijať vhodné ochranné opatrenia pri nanášaní farby. Je potrebné dodržiavať aj prípadné nekompatibility.

Predbežná úprava podkladu

Podklad, ktorý sa má natierať, by sa mal najprv vyrovnať. To znamená, že nerovnosti, diery a praskliny by sa mali opraviť vyrovnávacou alebo vyhladzovacou hmotou. Po vyschnutí možno podlahu dobre zdrsniť a potom zbaviť prachu, mastnoty, rias a vlhkosti, aby sa zabezpečila optimálna priľnavosť farby na betón do bazéna.

ako natrieť bazén

Okrem toho musí čerstvo vyliata betónová podlahová krytina najprv úplne vyschnúť, až potom sa môže začať nanášať bazénová farba. Upozorňujeme, že v tomto prípade musíte nechať podklad vyschnúť až šesť týždňov.

Ak sa na povrchu, ktorý sa má natierať, nachádzajú staré vrstvy farby, mali by ste ich najprv odstrániť frézovaním alebo otryskaním.

Použitie farby na bazén

Keď je povrch čistý a úplne suchý, môžete začať nanášať farbu. Presný postup nájdete v technickom liste alebo v priloženom návode. Farba sa nanáša buď štetcom, alebo valčekom, zvyčajne v niekoľkých tenkých vrstvách.

Pred nanesením sa farba najprv dôkladne premieša. Na to je najlepšie farbu zaliať do hrnca a dobre premiešať. Teraz môžete farbu rozotrieť.

Na betón, ktorý potrebuje renováciu, spravidla nepotrebujete základný náter, ale iba 2 až tri vrstvy farby na betónové bazény. Pri natieraní nového bazéna by ste mali najprv naniesť základný náter. Na tento účel zrieďte bazénovú farbu podľa technického listu a naneste prvú vrstvu. Potom naneste druhú a prípadne tretiu vrstvu čistej bazénovej farby bez riedenia. Medzi nanesením každej vrstvy musí predchádzajúca vrstva dobre zaschnúť - najmenej 24 hodín.

maľovanie bazénov

Zasychanie farby na bazén

Je potrebné dodržať úplný čas schnutia bazénovej farby na betónové bazény - zvyčajne až štrnásť dní. Počas tohto času nesmie farba prísť do kontaktu s vysokou vlhkosťou, pretože to môže viesť k nevzhľadným šmuhám a kriedovaniu. Bazén musí byť preto úplne izolovaný od prenikajúcej spodnej vody a zemnej vlhkosti. Ak sa však šmuhy predsa len vytvoria, môžete náter znovu naniesť a tieto poškodené miesta opraviť.

Počas fázy schnutia by mala byť teplota okolia minimálne 10 °C. Nemala by však byť ani príliš vysoká. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu a žiarivému teplu, pretože tie môžu počas procesu schnutia rozpúšťať ešte nie úplne zaschnutý náter na povrchu.

Keď je bazén úplne suchý, pred napustením vody do bazéna ho raz dôkladne opláchnite čistou vodou.

Skladovanie farby bazéna

To, ako dlho vydrží farba na bazén, závisí okrem iného od výrobcu. Tieto informácie nájdete v technickom liste. Trvanlivosť neotvorených obalov je spravidla až 24 mesiacov pri teplotách od 5 do 25 °C.

Otvorené nádoby sa môžu skladovať na suchom a chladnom mieste, ale mali by sa pomerne rýchlo spotrebovať, inak môže dôjsť k nepriaznivému ovplyvneniu vlastností farby. Pred použitím by sa mali vždy starostlivo premiešať.

Tipy a triky

Pri výbere správnej farby bazéna môžete nastaviť krásne akcenty alebo vytvoriť jednotnú atmosféru vo vašej záhrade. Pri výbere sa neponáhľajte a nič neunáhlite. Nepodceňujte vplyv, ktorý má správna farba bazéna na prostredie bazéna. príliš svetlé farby môžu v zapustenom bazéne pôsobiť trochu stratene. Ak je to možné, vyhnite sa tmavým farbám, aby bolo vidieť dno bazéna. Tento aspekt je tiež otázkou bezpečnosti. Mali by ste však pamätať aj na to, že tmavé farby priťahujú slnečné svetlo, a tak poskytujú bezplatné dodatočné ohrievanie vody v bazéne. Kompromis medzi svetlými a veľmi tmavými farbami je zvyčajne správnou voľbou.

Ak sa v bazéne nachádzajú tukové usadeniny, môžete ich rozpustiť a odstrániť pomocou alkalických čistiacich prostriedkov na bazény. Celý bazén dôkladne vypláchnite veľkým množstvom vody.

Ak na nanášanie farby používate valček, vyššia pracovná rýchlosť zvyšuje pravdepodobnosť vzniku vzduchových bublín vo vrstve farby. Tie môžete otvoriť tak, že ešte raz pomaly prejdete valčekom po ešte vlhkej vrstve. Dbajte na to, aby sa počas prvých 24 hodín po nanesení farby nedostalo na povrch priame slnečné svetlo ani vlhkosť, inak sa môžu vytvoriť krátery.

Renovácia betónového bazéna pomocou farby na bazény nie je taká náročná, ako sa zdá. Stačí venovať pozornosť niekoľkým základným veciam. Prajeme vám veľa šťastia!


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.