Najlepšie živicové formy na podšálky
Výroba živicových podložiek je zábavná a sú to úžasné, jedinečné darčeky pre rodinu a priateľov. Každý živicový podšálok sa dá ľahko prispôsobiť a vytvoriť niečo jedinečné. Na začiatok budete potrebovať niekoľko vecí vrátane silikónovej formy na podšálky. Na výber je veľa silikónových foriem, preto sme vám poskytli niekoľko obľúbených možností.
Čo sú živicové podložky?
Podtácky sa vyrábajú z epoxidovej živice, ktorú potom nalejete do vami zvolenej formy. Tá potom vytvrdne alebo stvrdne a je možné ju odformovať a použiť. Podložky potom môžete použiť ako krásny doplnok do svojej obývačky a keď k vám prídu hostia, môžu sa stať užitočnými ako podložky pod 236,50 mililitrov . Podložky zo živice môžete vytvoriť aj tak, že použijete niečo v okolí domu, čo sa dá použiť ako forma. Napríklad nádobu alebo plastové veko.
Nádoba alebo podobný predmet, ktorý sa má použiť ako forma, by mal byť hladký a plytký. Nádoba sa však pri pokuse o odformovanie živice s najväčšou pravdepodobnosťou zničí, čo znamená, že vytvorenie sady podložiek sa môže ukázať ako ťažké. Použitie plastového veka môže tiež sťažovať vyberanie odliatku a môže viesť k jeho poškodeniu. Preto je najlepšou voľbou silikónová forma na podšálky, pretože sa ľahšie používa a možno ju použiť na viac ako jedno použitie.
Typy živicových foriem na podložky
Existuje mnoho rôznych typov silikónových foriem na podložky, tvarov a veľkostí. Máte k dispozícii bežné okrúhle formy, ako aj jednoduché štvorcové silikónové formy. Potom, ak chcete vyliať viac ako jeden podtácek naraz, existujú silikónové formy, ktoré môžu poskytnúť tri alebo viac dutín pre živicu. Nižšie uvádzame niekoľko príkladov rôznych tvarov foriem na živicu na podložky.
- Oválne alebo obdĺžnikové
- Šesťuholníkové alebo osemuholníkové tvary
- Formy na srdce
- Formy na kvety
- Silikónová forma na geódy
- Tvar hviezdy
- Tvar hlavy siluety
Formy môžu vytvárať aj predmety zo živice, ktoré majú po obvode okraj, čo sa väčšinou robí pomocou formy okrúhleho tvaru. Ďalším efektom sú vaše štvordielne silikónové formy, ktoré sú podobné dielikom puzzle. Každá forma je samostatná, ale keď sa štyri samostatné predmety spoja, vytvoria celý tvar. Tento tvar môže byť štvorec, kruh alebo dokonca tvar geódy.
Niektoré silikónové formy majú veľmi hladký vnútorný povrch, vďaka čomu vznikajú odliatky s veľmi lesklým povrchom. Menej hladký vnútorný povrch poskytne po vytvrdnutí živice matný povrch. Existujú aj silikónové formy s rôznymi vzormi alebo odtlačkami, ktoré sa prenesú na živicu.
Najlepšie formy na podložky zo živice
Ako sme sa dozvedeli, k dispozícii je množstvo rôznych živicových podložiek. Existujú aj rôzne značky, pričom každá má iné ceny. Urobili sme preto za vás prieskum a vybrali sme niektoré z najobľúbenejších možností živicových foriem na podšálky.
Cenovo najvýhodnejšia silikónová forma na podšálky: PGXT Resin Mold Pack
Toto balenie štyroch živicových foriem má vynikajúcu pevnosť a pružnosť. Silikónové formy sú tiež všestranné a môžete sa pokúsiť o rôzne projekty od odlievania živice až po betón, polymérovú hlinu a sadru. Každá forma má okraj a pri práci so živicou môžete ľahko vkladať rôzne predmety, napríklad kvety, pridávať pigmenty a iné ozdoby, ak si to želáte. Hladký povrch uľahčuje odlievanie a poskytuje pekný lesklý povrch vášho živicového odliatku. Balenie obsahuje štyri formy rôznych tvarov a veľkostí.
Najlepšie podstavce zo živice Geode: LET'S RESIN Geode Coaster Molds
Tieto formy na geodové podšálky sú odolné, s vynikajúcou pevnosťou v roztrhnutí a pružnosťou. Lesklé povrchy by mali zabezpečiť krásny povrch. Formy si pri nalievaní živice pekne držia svoj tvar a po vytvrdnutí by sa vytvrdnutá živica mala ľahko odlievať. Tieto formy možno okrem podložiek použiť aj na iné účely, napríklad ako dekoratívne ozdoby alebo svietnik.
Najlepšia súprava foriem na podšálky zo živice: LET'S RESIN Round Coaster Molds
Tento výrobok Let's Resin sa dodáva so štyrmi okrúhlymi formami na podšálky, ako aj s formou na uskladnenie podšálok, takže ich môžete mať uložené a správne skladovať. Formy na podložky boli vylepšené a teraz sú hrubšie 0,30 cm , aby sa zabezpečilo, že podložky si zachovajú svoj tvar. Silikón je vysoko kvalitný a má dobrú pružnosť, vďaka čomu je pružný a odolný. Tieto živicové formy na podložky majú lesklý povrch, ktorý poskytuje pekný lesklý povrch. Hladký povrch pomáha uľahčiť proces odlievania.
Na čo sa zamerať pri kúpe živicových foriem na podložky
Dobre, takže teraz ste videli naše odporúčania na silikónové formy na podšálky, ale čo ak sa chcete pozrieť sami? Na čo by ste si mali dať pozor, ak chcete urobiť vlastný prieskum pri kúpe kvalitnej silikónovej formy na podložky?
Povrch formy
Prvým faktorom, ktorý treba pri kúpe formy zohľadniť, je povrch. Je to lesklý, hladký povrch alebo je to matný povrch? V každom prípade chcete, aby bol povrch hladký a bez ostrých hrán alebo stôp. Lesklý povrch vám poskytne pekný lesklý povrch, ktorý je skvelý pre odliatky z čírej živice.
Keď váš živicový predmet vyjde lesklý, nemusíte ho potom leštiť. Naopak, matný povrch bude mať za následok matný povrch. Do úvahy treba brať aj farbu formy. Číre formy ponúkajú lepšiu možnosť prezrieť si váš podstavec pred začatím vytvrdzovania, najmä ak máte vložené predmety. Pri farebných formách to nie je možné.
Trvanlivosť formy
Najlepšie formy na živicové podšálky sú vyrobené zo silikónu, ktorý je odolný aj pružný. Silikónové formy by ste mali byť schopní používať znova a znova bez toho, aby sa opotrebovali a roztrhli. Aj keď je silikón odolný, najlepšie je zaobstarať si hrubšie formy, aby ste počas odlievania zabránili ďalšiemu trhaniu. Tenšie silikónové formy majú tendenciu ľahšie sa roztrhnúť. Silikónová forma by mala byť vynikajúcej kvality a mala by byť schopná odolať určitému množstvu tepla, pretože živica sa zahrieva počas procesu vytvrdzovania, a tiež keď používate teplovzdušnú pištoľ na odstránenie bublín zo živice.
Čistenie formy
Práca so živicou a formami môže byť zábavná, ale nevyhnutne ju budete musieť vyčistiť. Silikónové formy sú skvelé, pretože živica sa nelepí na povrch a dá sa ľahko odlepiť, čo uľahčuje ich čistenie. Po použití formy ju stačí utrieť a potom odložiť, kým nebudete pripravení na ďalší projekt so živicou. Ak máte problém s čistením formy, možno si budete musieť zaobstarať inú.
Náklady
Na cene záleží, pretože nechcete zaplatiť príliš veľa za nekvalitnú silikónovú formu, ale ani nechcete ísť príliš lacno a vytvoriť nekvalitný odliatok. Najlepšou možnosťou by bolo nájsť výrobok, ktorý ponúka dobrú cenu bez kompromisov v kvalite.
Ako si vyrobiť živicové podložky
Vytvorenie živicových podložiek je pomerne jednoduchý projekt a vyžaduje si len niekoľko materiálov. Všetky tieto materiály si môžete zaobstarať samostatne alebo si môžete vybrať aj súpravu, ktorá obsahuje všetko potrebné na konkrétny projekt. V závislosti od vášho projektu si budete musieť zaobstarať nasledujúce položky.
- Silikónové formy
- Epoxidová živica na odlievanie
- Sprej na uvoľňovanie foriem
- Odmerné plastové poháre (dva menšie a jeden väčší pohár)
- Miešacie náčinie, napríklad tyčinka na nanuky
- Rukavice
- Maska alebo respirátor
- Páradlá na zuby
- Čistiaca handrička
- Niečo na zakrytie živice počas jej vytvrdzovania
- Zapaľovač alebo teplovzdušná pištoľ
- Farebné pigmenty a ozdoby
Možno si budete chcieť zaobstarať aj nejaké priehľadné nárazníky alebo korkové kúsky, ktoré umiestnite pod podložky na dodatočné odpruženie na tvrdom povrchu. Vyberte si pracovný priestor, ktorým prúdi dostatok vzduchu, a miesto, kde môžete pracovať bez toho, aby vás niekto rušil. Na prácu si môžete zaobstarať silikónovú podložku, aká sa používa pri pečení, pretože sa ľahko čistí, ak urobíte neporiadok. V opačnom prípade si pracovnú plochu zakryte niečím stabilným, na čom sa dá pracovať a nevadí vám, že na nej budete robiť neporiadok.
Aj keď používate silikónovú formu, odporúčame na povrch formy naniesť sprej na uvoľnenie formy, aby sa vytvrdnutá živica neprilepila a nepoškodila formu a odliatok. Pred začatím práce si tiež nezabudnite nasadiť masku a rukavice.
Príprava živice
Potrebujete živicu na odlievanie podšálok, pretože tá vytvrdne tvrdšie a udrží tvar podšálky. Vždy si prečítajte uvedené pokyny, pretože čas vytvrdzovania a ďalšie podrobnosti sa môžu líšiť podľa rôznych značiek. Množstvo potrebnej živice sa určí podľa veľkosti formy a podľa toho, či sa chystáte do nej vložiť nejaký predmet.
Odlievacia živica sa dodáva v dvoch častiach, tužidlo a živica, a tieto dva materiály sa musia zmiešať, aby sa vytvoril váš odliatok. Pomer je zvyčajne 1:1, je to však jedna z vecí, na ktorú by ste si mali dať pozor na návode na použitie. Do dvoch samostatných odmeriek nalejte správne množstvo každej živice a tvrdidla.
Odhadom by malo byť približne 60 ml každého z týchto materiálov na prvú vrstvu, ale môže sa to líšiť v závislosti od veľkosti formy. Obe hmoty potom nalejte do väčšej odmerky a premiešajte. Zoškrabte všetky steny, aby sa všetko dôkladne premiešalo. Opatrne miešajte asi tri minúty, aby sa počas miešania nevytvorilo príliš veľa bublín.
Pridanie farby
Po zmiešaní živice a tvrdidla môžete podľa potreby pridať farbu. Odporúčame používať len farby od rovnakej značky živice, ktorú používate. Akékoľvek farby iných značiek môžu ovplyvniť konečný vzhľad vytvrdnutej živice. K dispozícii sú rôzne farbivá a každé z nich môže priniesť iný výsledok. Do celkového množstva živice nezapočítajte viac ako šesť percent farby.
- Živicové farbivá
- Farebné pigmenty
- Alkoholové farby
Vkladanie ozdôb
Je to voliteľné a živica môže na tento účel zostať číra. Vezmite trochu živice a pokryte ňou dno formy. Vezmite predmet, ktorý chcete osadiť, a zatlačte ho do živice. Nezabudnite, že ak je súčasťou formy okraj, budete musieť umiestniť predmet hore nohami, takže keď živica vytvrdne a vy ju vyberiete z formy, vložený predmet bude otočený správnym smerom.
Predmet, ktorý chcete osadiť, môžete tiež ponoriť do zmesi živice, čo môže pomôcť znížiť počet bublín. Všetky bubliny, ktoré sa objavia, môžete tiež vypučiť pomocou špáradla alebo teplovzdušnej pištole, pričom zdroj tepla udržujte vo vzdialenosti najmenej 15,24 cm. Formu zakryte, aby sa do nej nedostal prach, a nechajte ju vytvrdnúť približne štyri hodiny.
Nalievanie druhej vrstvy živice a vytvrdzovanie
Po vytvrdnutí prvej vrstvy môžete pridať druhú vrstvu. Pri miešaní tvrdidla a živice postupujte rovnako. Túto vrstvu nalejte na vytvrdnutú živicu, pričom dbajte na to, aby ste ju nezaplnili príliš veľa, aby pretiekla. Ak na začiatok použijete množstvo 60 ml, mali by ste potom na dokončenie projektu použiť celkovo približne 100 ml. Opäť vypukajte všetky bubliny a potom zakryte a nechajte dôkladne vytvrdnúť podľa pokynov alebo aspoň 24 hodín.
Oddeľovanie vytvrdnutej živice
Pri odstraňovaní vytvrdnutej živice z formy by mala byť ľahká a mala by sa hneď odlupovať. Keďže ste použili sprej na uvoľnenie formy, nemali by ste mať žiadne problémy. Takýto postup tiež pomáha predĺžiť životnosť vašej silikónovej formy. Ak ste použili lesklú formu, predmet by už mal mať lesklý povrch. Ak však nie je taký lesklý, ako chcete, môžete použiť aj leštiaci prostriedok na živicu alebo predmet zo živice za mokra prebrúsiť jemným brúsnym papierom. Ako poslednú úpravu potom môžete na spodnú časť podstavca nalepiť niekoľko priehľadných nárazníkov.
Ako si doma vyrobiť živicovú formu na podšálky
Najjednoduchším spôsobom, ako si vyrobiť živicové podložky, je zakúpiť si množstvo dostupných silikónových foriem. Prečo si však nevyrobiť vlastnú silikónovú formu na podšálky? Všetko, čo potrebujete, je silikónový tmel, mydlo a predmet alebo podložka, z ktorej si môžete formu vyrobiť.
Môžete však použiť aj silikón a kukuričný škrob alebo si môžete kúpiť súpravu na výrobu silikónových podložiek. Súprava sa zvyčajne dodáva v dvoch častiach, tieto dve časti potom budete musieť zmiešať podľa návodu. Tú potom vylejete na pripravený predmet, z ktorého chcete vytvoriť formu. Môžete si tiež zaobstarať tmel na formy, ktorý sa tiež dodáva v dvoch častiach, ktoré môžete spolu miesiť a vytvoriť tak formu.
Výroba živicovej formy na podšálky pomocou silikónu a tekutého mydla
Postup je pomerne jednoduchý, pričom na jeho výrobu stačí použiť len dve prísady. Najskôr naplňte misku vlažnou vodou v takom množstve, aby sa vám do nej zmestila ruka a aby voda zakryla vašu ruku. Vezmite tekuté mydlo a zamiešajte ho do vody. Množstvo by malo byť približne jeden diel mydla na desať dielov vody. Miešajte, kým sa úplne nepremieša.
Potom si vezmite silikón a trochu ho vložte do zmesi vody a mydla. Množstvo silikónu, ktoré ste vytlačili, by malo pokryť vami zvolený predmet, z ktorého chcete vytvoriť formu. Nevyberajte si rýchlo tuhnúci silikónový výrobok, uistite sa, že je to váš všeobecný stavebný silikón, ktorý je známy aj ako silikónový tmel.
Teraz si budete musieť nasadiť pár rukavíc a miesiť silikón vo vode. Pokračujte v miesení a stláčaní silikónu, kým sa už nebude lepiť, čo by malo trvať asi päť minút. Vyberte silikón, položte ho na čistý povrch a vytvarujte okrúhly, hrubý disk. Silikón by mal byť hrubší ako predmet, ktorý chcete vytvarovať.
Vezmite svoj predmet, v tomto prípade podšálku, a zatlačte ju do silikónu vzorom smerom nadol. Všetky medzery, ktoré sa nachádzajú okolo tácka, zakryte silikónom. Všetko nechajte niekoľko hodín vytvrdnúť. Silikón by mal byť tvrdý, ale zostať mierne pružný. Podložku odstráňte stiahnutím okrajov formy. Po odstránení predmetu môžete silikónovú formu použiť.
Kreatívne nápady na živicové podložky
Na výrobu živicových podložiek máte veľa kreatívnych nápadov. Do živice môžete vložiť prakticky čokoľvek, zafarbiť ju a vytvoriť rôzne tvary. Pokiaľ ide o organické látky, ako sú kvety, možno by bolo najlepšie použiť suché alebo falošné kvety, pretože tie skutočné obsahujú vlhkosť, ktorá by mohla vo vnútri vášho vytvrdnutého živicového podstavca zhnednúť.
Obľúbeným nápadom je vytvoriť plážový vzhľad pomocou piesku a mušlí. Môžete tiež vytvoriť efekt rieky pomocou dvoch kusov dreva a živice, ktorá preteká medzi nimi. Nápadov je nespočetne veľa, ale nižšie uvádzame niekoľko ďalších inšpirácií.
- Vložené korálky
- Uzávery fliaš
- Mozaikové dlaždice
- Prispôsobenie pomocou fotografií
- Zahrňte trblietky pre podložky s galaxiou
- Zlatý list
- Použitie alkoholového atramentu
- Rozrezané farebné ceruzky
- Knoflíky
- Použite drevené dlaždice s písmenami alebo kovové disky
- Konfety
Teraz, keď už máte nejaký nápad a inšpiráciu na tvorbu živicových podšálok, je rad na vás, aby ste si išli kúpiť najlepšie živicové formy na podšálky pre váš ďalší projekt. Nielenže budú dobre vyzerať u vás doma, ale môžete z nich vyrobiť aj úžasné darčeky pre tých, ktorých máte radi.
Často kladené otázky
Akú živicu je najlepšie použiť na živicové podložky?
Pri výrobe živicových podložiek je najlepšie použiť liatu živicu. Tento typ živice je ideálny na nalievanie do foriem, pretože má redšiu konzistenciu a dostane sa do všetkých rohov a dutín vo forme. Ľahšie z nej tiež unikajú bublinky, ktorých sa potom môžete zbaviť. Odlievacia živica tiež tvrdšie vytvrdzuje, takže budete mať pekný a pevný podstavec, ktorý si udrží svoj tvar. Môžete sa tiež rozhodnúť použiť špeciálnu žiaruvzdornú živicu na výrobu podšálok.
Ako sa staráte o svoje silikónové formy na podšálky?
Chcete, aby vaše silikónové formy na podšálky nejaký čas vydržali, preto sa o ne musíte starať. Pri použití epoxidovej živice môžete použiť sprej na uvoľnenie formy, takže nebudete mať problém vytvrdnutý predmet dostať z formy. Môžete sa tiež uistiť a uložiť svoje formy mimo dosahu slnka a tepla.
Môžete liať živicu do plastových foriem?
Môžete, ale nie je to najlepšia forma, pretože sa s najväčšou pravdepodobnosťou zlomí pri odlievaní vášho predmetu z vytvrdnutej živice. Silikónová forma je oveľa lepšou voľbou, pretože ju môžete používať znova a znova, je pružná aj odolná. Formu na mieru si môžete vyrobiť aj zakúpením silikónovej dvojzložkovej súpravy na výrobu foriem.
Mali by ste používať sprej na uvoľňovanie foriem?
Ak chcete mať istotu, že vytvrdnutá živica pôjde z formy bez problémov von, najlepšie je použiť sprej na uvoľnenie formy. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k problémom s odstránením vytvrdnutej živice a poškodeniu formy. Sprej na uvoľnenie formy si môžete zakúpiť, alebo môžete použiť iné materiály, napríklad sprej na varenie alebo akýkoľvek olej na varenie, mastenec, minerálny olej alebo vazelínu.
Môžete si vyrobiť silikónové formy doma?
Áno, ak si chcete vyrobiť lacné silikónové formy doma, môžete. Najbežnejším spôsobom výroby silikónovej formy je použitie stavebného silikónu a tekutého mydla v miske s vodou. Silikón sa umiestni do vody s tekutým mydlom, čím sa urýchli proces vytvrdzovania silikónu.