Oprava lodných stringerov - Ako opraviť alebo vymeniť lodné stringre
Kedy opraviť alebo vymeniť lodné podpery
Medzi hlavné dôvody, prečo budete musieť opraviť alebo vymeniť pozdĺžniky lode, patria:
- Hnijúce drevo: voda sa môže dostať do dreva v dôsledku oddelenia laminátového povrchu od dreva.
- Celkové poškodenie spôsobené namáhaním alebo nárazom môže spôsobiť praskliny, ako aj delamináciu.
Ďalšie príznaky, ktoré by ste mali vziať do úvahy.
- Staré lode by sa mali skontrolovať, či nie sú poškodené pozdĺžniky lode.
- Pravidelne kontrolujte svoju loď a skontrolujte, či v nej nie sú diery, ktoré neboli utesnené. Mohlo by to znamenať, že sa dovnútra dostáva voda, ktorá nakoniec spôsobí hnilobu pozdĺžnikov. Môžete si všimnúť, že paluba začína byť menej bezpečná, čo je neklamným znakom, že niečo nie je v poriadku.
- Keď sa voda dostane dovnútra, na drevených pozdĺžnikoch sa môžu začať objavovať hnedé škvrny. To je jasný signál na výmenu alebo opravu starých pozdĺžnikov lode.
- Použité drevo je niekedy lacnejšieho druhu a veľakrát nie je ošetrené. Keď kontrolujete svoju loď a niečo si všimnete, je mimoriadne vysoká pravdepodobnosť, že sa v celej lodi vyskytne viac ako jeden problém.
Jednou z bežnejších metód opravy stringerov je nechať poškodené miesto vyschnúť a potom vstreknúť epoxid. Môže to byť jednoduchší spôsob, ale nie najúčinnejší. Nemôžete vidieť, čo sa deje pod laminátovým plášťom, takže rozsah poškodenia alebo hniloby môže byť horší, ako sa zdá. Takisto nemôžete so 100 % presnosťou určiť, či bola oprava vykonaná správne.
Aj keď kompletná výmena pozdĺžnikov je oveľa väčšia práca a je viac ako pravdepodobné, že vás bude stáť viac, často je to lepšia voľba. Niekedy je možnosťou vymeniť len časť stringeru, ale opäť môže byť jednoduchšie a z dlhodobého hľadiska vám ušetrí, ak vykonáte kompletnú výmenu.
Oprava laminátového plášťa
Opravu stringeru lode bude potrebné v určitom okamihu vykonať, najmä v prípade staršej lode, ktorá zaznamenala veľké opotrebovanie. Tam, kde je loď zo sklenených vlákien, máte laminátovú kožu, ktorá prekrýva materiál jadra, ako je drevo. Drevený materiál je známy ako aktívne jadro stringeru, pretože je zodpovedný za poskytovanie štrukturálnej podpory.
Pokožka zo sklenených vlákien sa používa na ochranu drevených pozdĺžnikov a zohráva tiež úlohu pri upevňovaní všetkého k trupu lode. Niekedy sa vrstvy laminátovej kože rozpadávajú a oddeľujú, čím vzniká otvor pre vnikanie vody a vlhkosti.
Ak sa tomu nevenuje pozornosť, môže to viesť k ešte väčšiemu poškodeniu alebo dokonca k potrebe výmeny celej konštrukcie lodných stringerov. Preto je dôležité nájsť problém a rýchlo ho opraviť.
Po oprave alebo výmene materiálu jadra, ktoré mohlo byť poškodené, je potrebné vymeniť aj laminátový plášť. Aby to fungovalo správne a vytvorilo sa účinné spojenie, musíte správne pripraviť povrch.
Príprava tkaniny zo sklenených vlákien
Najskôr budete musieť narezať niekoľko pásov zo sklených vlákien, kusy by mali byť dostatočne dlhé, aby predĺžili dĺžku stringeru. Úplná hrúbka laminátovej kože by mala byť rovnaká ako tá, ktorú nahrádzate. Bude teda potrebných niekoľko vrstiev.
Na určenie počtu vrstiev môžete vziať požadovanú hrúbku a vydeliť ju hrúbkou jednovrstvovej tkaniny, ktorú budete používať.
Prvá vrstva by mala byť schopná zakryť rozperu a siahať až po záložky umiestnené na každej strane. Ďalší pás a každý nasledujúci pás by mal byť o niečo užší, o palec až pol palca na každý pás. Na zvýšenie pevnosti a stability dbajte na to, aby ste okraje látky zošliapli.
Tento zúžený efekt pomôže rovnomernejšie rozložiť záťaž. V opačnom prípade sa väčšia časť záťaže prenesie na miesto, kde končí výložka, čo môže mať za následok poškodenie. Rovnakú metódu použite aj na okrajoch priečok alebo priečnikov pozdĺžnikov.
Dôležitým krokom je aj príprava povrchu. Pomocou rozpúšťadla môžete zotrieť všetky nečistoty alebo prach a povrch rýchlo vysušiť papierovou utierkou. Ak sú na povrchu nejaké olejové škvrny alebo benzín, môžete pred použitím rozpúšťadla najprv použiť odmasťovač.
Povrch je potrebné ďalej pripraviť na lepenie; na tento účel môžete použiť brúsku so zrnitosťou 50. Ak má povrch gélovú vrstvu, jednoducho ju prebrúste, aby ste vytvorili nelesklý alebo matný vzhľad. Odstráňte prípadný prach.
Ak je na povrchu existujúce sklolaminátové vlákno, vybrúste na strmeni skosenie v pomere 12:1. Nové sklolaminátové vlákno sa potom prichytí k starému a vytvorí plochu, ktorá poskytuje rovnomernú oporu. Pri použití laminátovej kože je ťažké ju preložiť, najmä pod uhlom 90 stupňov.
Preto budete musieť materiál jadra upraviť zaoblením horných okrajov. Takisto budete musieť zaobliť vnútorné rohy medzi materiálom jadra a trupom a medzi materiálom jadra a prepážkou.
Nanášanie kože zo sklenených vlákien
Tu je uvedený základný postup nanášania laminátovej kože krok za krokom.
Krok 1
Vezmite zmes živice a tužidla a naneste ju na pripravený spojovací povrch a stringer.
Krok 2
Vezmite prvý kus vašej laminátovej kože, ktorý je najväčší, a umiestnite ho na stringer a naneste zmes živice a tužidla. Odstráňte prebytočný epoxid, ale uistite sa, že celý povrch bol nasiaknutý.
Krok 3
Rovnakým spôsobom postupujte pri každom novom kuse laminátovej kože/látka. Každý kus môžete umiestniť bezprostredne po sebe alebo pred úplným vytvrdnutím tkaniny. Ako už bolo uvedené, kusy by mali byť zúžené. Nechajte všetky kusy dosiahnuť počiatočné vytvrdnutie. Pri nanášaní každej vrstvy sa uistite, že nedošlo k úplnému vytvrdnutiu, to znamená, že nebudete musieť brúsiť medzi jednotlivými vrstvami.
Krok 4
Pokračujte ďalšími dvoma alebo tromi vrstvami epoxidu, potom nechajte dosiahnuť konečné vytvrdnutie. Tento ďalší krok nie je povinný, do posledných vrstiev môžete pridať špeciálnu tekutú farbu na báze epoxidu pre lode, aby ste dosiahli lepší povrch.
Dokončovacie práce
Pri práci so sklenými vláknami sa vám určite vyskytne niekoľko ostrých hrán. To sa dá ľahko napraviť použitím brúsky so zrnitosťou 80, ktorá všetko vyhladí. Keďže oblasť opravy sa nachádza hlavne v oblasti podpalubia, kde je málo svetla a na vzhľade nezáleží, nemusíte robiť veľa dokončovacích prác.
Ak máte radi dokonalejší vzhľad, môžete všetky vykonané opravy ľahko natrieť. Vyberte si farbu farby, ktorá je najbližšie k oblasti, ktorou sa zaoberáte. Najprv pripravte povrch umytím, epoxidový povrch potom môžete obrúsiť. Odstráňte všetok prach a potom naneste základný náter, po ktorom nasleduje vrchná vrstva farby.
Po dokončení opravy alebo výmeny lodných pozdĺžnikov je ďalším krokom udržiavanie údržby a pravidelné kontroly. Ak ste odviedli dobrú prácu, pozdĺžniky by mali vydržať ešte mnoho rokov. Pozdĺžniky sú dôležitou súčasťou lode, sú takpovediac základom, preto sa oplatí venovať im trochu viac pozornosti. Teraz budete mať čistejší a profesionálnejší vzhľad.
Tipy na výmenu pozdĺžnikov lode
Pri pokuse o výmenu lodných pozdĺžnikov je potrebné v prvom rade zvážiť, či máte na dokončenie tohto procesu čas. Celý projekt vám zaberie veľa času.
Ďalšie tipy na výmenu pozdĺžnikov v laminátovej lodi:
- Keď už veci rozoberiete, pripravte sa na to, že sa stretnete s určitými problémami, pretože nie je také jednoduché všetko opäť poskladať.
- Pri výmene alebo oprave pozdĺžnikov lode sa odporúča vziať si pôvodnú konštrukciu a presne ju skopírovať. Inými slovami, použite rovnaké rozmery, tvary, materiál jadra, hrúbku sklených vlákien a umiestnite pozdĺžniky na rovnaké miesto ako pôvodné.
- Celý proces vás bude stáť možno aj viac, ako ste predpokladali. Uistite sa, že máte našetrené nejaké peniaze na dodatočné náklady, ktoré môžu vzniknúť.
- Zásobte sa latexovými rukavicami, pretože ich budete používať pomerne veľa. Pridajte si aj nitrilové rukavice, pretože majú dlhšiu životnosť.
- Súčasťou prípravy je mať správny ochranný výstroj. Myslite na to, aby ste si zaobstarali vhodný respirátor, ktorý vás pomôže ochrániť oveľa účinnejšie ako základná maska proti prachu. Čiastočky sklených vlákien môžu byť nebezpečné, ak ich vdýchnete. Na ochranu očí sú rovnako dôležité ochranné okuliare. Prípadnému svrbeniu pokožky môžete predísť nosením dlhých rukávov pri práci so sklenými vláknami.
- Zakúpte si diamantový rezný kotúč do brúsky, ktorý ľahko prereže struny a bez námahy prereže sklolaminát.
- Pri tvarovaní pozdĺžnikov dbajte na to, aby ste sa s prácou neponáhľali. Ich presné vytvarovanie sa vám oplatí a vynaložíte veľa času a úsilia.
- Merajte a ešte raz merajte, je lepšie byť dôkladný, aby ste museli rezať len raz.
- Nezabudnite zaobliť vrcholy stringerov, čo vám uľahčí nanášanie laminátovej kože.
- Naučte sa o celom procese všetko, čo sa dá, existuje množstvo webových stránok a videí, ktoré vám ukážu, čo robiť.
Na čo si dať pozor pri kúpe lode
Kúpa nového člna je jednoduchá, ale ak zvažujete kúpu z druhej ruky, určite by ste si mali čln najprv prezrieť. Takisto, ak budete platiť nízku cenu, počítajte s tým, že sa vyskytnú problémy a že vás opravy môžu stáť viac. Čo by ste mali urobiť, aby ste sa uistili, že pozdĺžniky lode sú v dobrom stave?
- Skontrolujte všetky oblasti lode, celkový stav lode by mal naznačovať jej kvalitu.
- Položte si otázky: Kedy boli pozdĺžniky naposledy opravované alebo vymenené? Ak loď nebola v priebehu rokov riadne udržiavaná, možno by bolo najlepšie ísť ďalej.
- Sú pozdĺžniky vyrobené z preglejky alebo z akého materiálu jadra? Bolo drevo pokryté sklenými vláknami? Ak sa tak nestalo, znamená to, že voda už mohla pružiny poškodiť. Skontrolujte, či vo vnútri nie je obnažené drevo.