Rozdiel medzi polyesterovou a epoxidovou živicou
Zdá sa, že živica je v týchto dňoch naozaj na vrchole popularity, pretože čoraz viac profesionálnych umelcov a víkendových kutilov objavuje stále sa rozširujúce možnosti využitia tohto úžasného média. Táto popularita tiež znamená, že veľa ľudí sa do tohto média púšťa v domnení, že všetky živice sú rovnaké a že ich použitie je do istej miery univerzálne. Ak ste skúsený používateľ živice, viete, že to tak nie je, preto sa pozrime na dva z najpopulárnejších typov živice na trhu, ktorými sú konkrétne epoxidová živica a polyesterová živica, na to, ako sa navzájom porovnávajú, ako aj na to, čím sa od seba odlišujú a aké sú ich dané aplikácie.
Aký je rozdiel medzi polyesterovou a epoxidovou živicou?
V súboji polyesterová živica vs. epoxidová živica má každý z týchto typov živíc mnoho výhod a nevýhod, ale majú aj svoje odlišné aplikácie. Hlavným rozdielom je, že epoxidová živica je v porovnaní s polyesterovou živicou oveľa univerzálnejšia. Je to spôsobené tým, že má prirodzenú univerzálnosť, zatiaľ čo polyesterová živica je skôr špecializovaný nástroj určený na špecifické aplikácie, kde je potrebné niečo vytvarovať alebo formovať, a nie odlievať. Ponorme sa trochu hlbšie do súboja polyesterová živica vs. epoxidová živica, aby sme určili, kedy a kde by sa mala každá z nich použiť.
Polyesterová živica
Polyesterová živica je v podstate cenovo výhodné riešenie problému, ktorý by si inak vyžadoval riešenie epoxidovou živicou. To neznamená, že je vo svojej podstate horšia, len má ir nižšiu pevnosť v ťahu, je menej odolná voči poškodeniu pôsobením chemikálií, nárazom, oderu, teplu, a preto je použiteľnejšia na "rýchle opravy".
Je tiež lacnejší, čo znamená, že ho môžete získať oveľa viac za oveľa menej peňazí ako v prípade epoxidovej živice. V tomto prípade určite dostanete to, za čo si zaplatíte, preto ak miesto, ktoré chcete opraviť, hrá veľkú úlohu v celkovej štrukturálnej integrite vášho obrobku, nemusí to byť najlepšia voľba opravného materiálu. Znamená to, že polyesterová živica je úplne nepoužiteľná?
Rozhodne nie, polyester je najlepšou voľbou pri oprave akéhokoľvek povrchu, ktorý bude dokončený látkou na báze gélu, čo je bežné na námorných plavidlách, ako sú lode a katamarány, pretože povrchová úprava často vytvára menší odpor v porovnaní s tradičnými povrchovými úpravami. To znamená, že polyester funguje skvele ako výplň karosérie, ale nedokáže odolávať pôsobeniu vonkajších síl.
Celkovo má polyesterová živica veľmi nízku odolnosť voči vode, zatiaľ čo epoxidová živica vodu pri kontakte s ňou takmer rozptýli, takže by ste asi mohli odhadnúť, ktorú z nich by ste použili v prostredí bohatom na vodu. Polyesterová živica má takmer rovnaký čas úplného vytvrdnutia ako bežná epoxidová živica, ale závisí to od okolitého prostredia vrátane, ale nielen, vlhkosti, tepla, vetra, prúdenia vzduchu a množstva polyesteru použitého na vyplnenie danej medzery.
Niečo, čo treba mať na pamäti, je zápach, ktorý polyester produkuje, ak máte averziu voči silným zápachom, odporúčame vám pustiť nejaké peniaze navyše za epoxidovú živicu. Zápach polyesterovej živice je prinajmenšom silný, preto pri používaní polyesterovej živice vždy používajte respirátorovú masku s príslušným stupňom.
Epoxidová živica
Epoxidová živica je potom obľúbenou voľbou pre všetky vaše potreby v oblasti opráv a lepenia, najmä preto, že je univerzálnejšia, má lepšiu pevnosť v ťahu, silnejšie lepiace vlastnosti a býva odolnejšia ako polyesterová živica.
Byť najobľúbenejší však veľa neznamená, ak nedokáže vykonať prácu, a aj keď by to fanúšikov epoxidovej živice bolelo priznať, existujú určité veci, ktoré jednoducho nedokáže. Skôr než sa dostaneme k podrobnostiam o tom, čo táto živica dokáže a čo nie, stojí za to pozrieť sa na to, čo presne epoxidová živica je a ako funguje.
Čo je epoxidová živica? Na rozdiel od polyesterovej živice sa epoxidová živica skladá z dvoch častí, a to zo samotnej živice a tvrdidla. Keď sa živica a tvrdidlo zmiešajú, prechádzajú chemickým procesom, pri ktorom vzniká látka, ktorú poznáme ako epoxidovú živicu, ktorá sa potom počas vytvrdzovania spojí s povrchom, na ktorý ju nanesiete.
Epoxidová živica sa zvyčajne predáva v dvoch formách, a to ako živica na hlboké zalievanie a živica na povrchové zalievanie, tieto sú určené na vyplňovanie dutín, resp. na povrchové nátery, preto je zvyčajne vyhľadávanejšia ako polyesterová živica. Epoxidová živica býva tiež naozaj húževnatá, čo je dôvod, prečo sa používa ako ochranná vrstva na drevený obrobok, ktorý je primárne umiestnený v exteriéri.
Čo ju však robí vhodnou na vonkajšie použitie? Nuž, v podstate funguje ako tmel, ktorý sa spojí s vláknami dreva, čím sa vytvorí ochranná vrstva živice, ktorá chráni povrch pred nárazmi, odieraním, vlhkosťou, nadmerným teplom, poškodením UV žiarením, napadnutím hmyzom a mnohými ďalšími vonkajšími vplyvmi.
Aj keď jeho referencie môžu byť pôsobivé, epoxidovému tmelu sa nedarí príliš dobre, keď sa naň aplikujú tmely na báze gélu, a keď je potrebné použiť tmely na báze gélu, vždy je najlepšie použiť polyesterový tmel. Epoxidová živica je tiež vo väčších objemoch výrazne drahšia ako polyesterová živica, čo znamená, že pokrytie väčších plôch môže byť pri použití polyesterovej živice výrazne lacnejšie.
Je teda cenovo výhodný, relatívne jednoduchý na aplikáciu, ľahko dostupný a pomerne odolný. To v podstate vystihuje epoxidovú živicu, ale v porovnaní s polyesterovou živicou môže byť jej tvarovanie, tvarovanie, poklepávanie a brúsenie citeľne náročnejšie, čo je dôvod, prečo sa nepoužíva ako výplň v takej miere ako polyuretánová živica. Čas schnutia a vytvrdzovania týchto dvoch typov živíc je dosť podobný, hoci epoxidová živica produkuje oveľa menej výparov a nezapácha tak ako polyesterová živica.
Na čo sa dajú tieto živice použiť?
Na čo sa používa epoxidová živica? Na čo sa používa polyesterová živica? Keďže vieme, čo sú tieto látky a niekoľko ich vlastností, pozrime sa na niekoľko ich najbežnejších aplikácií a na to, kde ich môžete nájsť vo svojom každodennom živote, ako aj na konkrétne odvetvia, v ktorých slúžia.
Na čo sa používa polyesterová živica?
Polyesterová živica sa môže zdať ako horšia možnosť vzhľadom na možnosť výberu medzi epoxidovou a polyesterovou živicou, ale v skutočnosti môžete použitím polyesterovej živice získať oveľa viac peňazí ako epoxidovou.
Polyesterová živica je známa aj ako živica zo sklených vlákien, a to preto, že živica zo sklených vlákien a polyesterová živica sú v podstate rovnaké veci, pričom druhá menovaná sa mierne líši na molekulárnej úrovni, ale obe v podstate vyzerajú, voňajú a fungujú rovnako. Pýtate sa, na čo sa dá použiť živica zo sklených vlákien?
No, už sme spomenuli, že sa dá použiť na opravu lodí, pretože je oveľa lacnejšia na nákup vo veľkom v porovnaní s epoxidovou živicou, ale má aj niektoré ďalšie užitočné aplikácie. Dobrým príkladom je lisovanie, používa sa v mnohých rôznych priemyselných odvetviach na výrobu vysokokvalitných foriem pre citlivé materiály a dokonca ju možno nájsť fungujúcu ako toner v laserových tlačiarňach, čo je celkom fajn.
Živica zo sklených vlákien sa môže použiť aj na výrobu menších vecí, napríklad šperkov. Ak by ste hľadali dostatočne intenzívne, mohli by ste nájsť polyesterovú živicu, ktorá sa používa v takých veciach, ako sú domáce úpravy, výroba lietadiel, niektoré spotrebiče a dokonca aj nábytok.
Keďže polyesterová živica je taká poddajná, možno ju so správnym tmelom použiť aj pri stavbe rybníkov a jazier, navyše máte ďalšiu výhodu, že tento materiál môžete použiť s farbivami a farbivami, hoci to ovplyvní konečné vytvrdnutie a čas schnutia materiálu. Jeho čas schnutia a vytvrdzovania sa totiž dá upraviť zmenou teploty okolia a zavedením určitých prísad, ktoré doplnia váš pracovný čas.
Na čo sa používa epoxidová živica?
Epoxidová živica je jednoznačne univerzálnejší z týchto dvoch materiálov a už desaťročia sa používa v mnohých priemyselných odvetviach. Prečo? Epoxidová živica je pevná, má pomerne rýchly čas vytvrdzovania, silné lepiace vlastnosti a je odolná prakticky voči všetkým formám opotrebovania. Poďme sa teda pozrieť na to, kde presne sa epoxidová živica používa a na čo by ste ju mohli použiť, ak by ste mali náladu na nejaké remeselné práce.
Epoxidová živica sa v posledných rokoch používa najmä na remeselnú výrobu, a to ako komerčnú, tak aj súkromnú, ako cenovo dostupný prostriedok na vytváranie predmetov, ktoré by si zvyčajne vyžadovali služby profesionálneho umelca alebo 3D tlačiarne.
Ako určite viete, ide o tzv. odlievanie, ktoré spočíva v jednoduchom zmiešaní určitého množstva živice a tvrdidla v rovnakom množstve a ich zmiešaní. Po zmiešaní vašej živice ju môžete naliať do formy a nechať vytvrdnúť, pričom po vytvrdnutí by ste mali mať úplne identickú formu, ako je forma.
Tento spôsob replikácie je taký účinný, že vyvolal celý priemysel tvorby z epoxidovej živice prostredníctvom predaja súprav DIY, ktoré vám umožnia odlievať šperky, podšálky, šálky, taniere, 3D tvary, prívesky na kľúče, dosky na krájanie, fotorámiky, obaly na knihy, klipboardy, hračky, automobilové diely a dokonca aj kryty na smartfóny!
A čo je na tom najlepšie? To sú len veci, ktoré môžete odlievať pomocou epoxidovej živice, na ktorej vytvorenie by ste použili tzv. hlbokú živicu. Druhý typ epoxidovej živice, známy ako živica na povrchové liatie, má ešte viac využití. Možno ju nanášať na drevené, kovové alebo plastové povrchy s cieľom vytvoriť ochrannú bariéru medzi týmito povrchmi a ich bezprostredným okolím. Výsledkom je náter odolný voči nárazom, oderu, teplu, vlhkosti a hnilobe, ktorý pravdepodobne vydrží počas celej životnosti povrchu, na ktorý bol nanesený.
Ak by ste chceli dotiahnuť posledné použitie epoxidovej živice do logického extrému, mohli by ste ju použiť na utesnenie vecí, ako sú pracovné dosky, kamenné podlahy a dokonca aj celé steny, ak by ste jej zohnali dostatok. Mali by ste mať na pamäti, že povrchová epoxidová živica v týchto objemoch môže byť pomerne nákladná a jej aplikácia môže byť tiež pomerne náročná.
Aplikácie polyesterovej živice | Aplikácie epoxidovej živice |
Konštrukcia lietadiel | Tesnenie povrchov |
Oprava lodí | Tepelne odolné lepidlo |
Toner pri laserovej tlači | Povrchová úprava vhodná pre potraviny |
Zlepšenie pre domácnosť | Ochranné nátery na drevo a kov |
Opravy automobilov | Izolácie a opravy automobilov |
Tvorba šperkov | Tvorba šperkov |
Ako používať tieto druhy živice
Teraz, keď už viete, aké sú rozdiely medzi týmito dvoma typmi živice a čo s nimi môžete robiť, bolo by dobré, keby ste vedeli aj to, ako ich používať. Aj keď sa to môže zdať trochu zastrašujúce, použitie živice je celkom jednoduché a sme si istí, že s trochou praxe a prípravy to zvládnete takmer okamžite. Vzhľadom na to sa pozrime na to, ako používať živicu zo sklených vlákien a ako používať epoxidovú živicu.
Ako používať živicu zo sklenených vlákien
Používanie živice zo sklenených vlákien môže znieť trochu desivo vzhľadom na to, ako sa sklolaminát vo všeobecnosti vykresľuje ako bezpečnostné riziko, ale mali by ste vedieť, že je úplne bezpečný, pokiaľ boli prijaté správne bezpečnostné opatrenia.
Pripravte si pracovný priestor
Pri práci s akoukoľvek živicou je naozaj dôležité dobre si pripraviť pracovný priestor. Nezabudnite, že živica je viskózna a ak budete a môže byť trochu náročné ju vyčistiť, preto všetky plochy, ktoré nebudete natierať, zakryte plachtou alebo starými novinami. Ďalej sa uistite, že váš pracovný priestor je dobre vetraný alebo ideálne vonku, ak nie je príliš chladné počasie. Sklolaminát alebo polyesterová živica dosť zapáchajú, takže tento krok je pre vašu bezpečnosť aj pohodlie.
Pripravte si náradie
Na prípravu zmesi živice budete potrebovať plastovú odmernú nádobu, štetec, valček, vašu živicu a katalyzátor pre živicu zo sklených vlákien. Skôr ako začnete, uistite sa, že máte pripravené rukavice klasifikované na použitie so živicou, ako aj masku na tvár a ochranu očí. Živica je po vytvrdnutí neškodná, ale môže spôsobiť vážne nepríjemnosti, ak sa niekedy dostane do kontaktu s vašou pokožkou alebo rukami, kým nie je namiešaná.
Príprava živice
Teraz príde na rad tá zložitejšia časť. Na rozdiel od epoxidovej živice sa živica zo sklených vlákien musí miešať v určitých percentách, aby sa dosiahol slušný čas vytvrdzovania a konzistencia, takže si overte pokyny výrobcu týkajúce sa množstva živice a katalyzátora, ktoré budete potrebovať na dosiahnutie slušného času vytvrdzovania.
Na obale nájdete údaje o tom, aké pomery sú ideálne pre aké teploty, takže do plastového pohára nalejte presné množstvo živice, ktoré budete potrebovať, pridajte tvrdidlo a dôkladne premiešajte miešacou tyčinkou. Nakoniec naneste živicu na obrobok pomocou štetca alebo valčeka s jemným vlasom a nechajte ju vytvrdnúť po dobu odporúčanú výrobcom.
Ako používať epoxidovú živicu
Epoxidová živica je v porovnaní s polyesterovou živicou o niečo menej špecifická v procese aplikácie. Na toto cvičenie budete potrebovať plastovú odmernú nádobu, štetec alebo valček, miešaciu tyčinku, živicu, tužidlo a možno aj niekoľko kusov oblečenia pre prípad, že by sa niečo znečistilo.
Pripravte si pracovný priestor
Skôr ako zistíte, ako používať epoxidovú živicu, mali by ste si pripraviť pracovný priestor. Podobne ako pri polyesterovej živici položte plachtu alebo staré noviny na pracovný priestor, v ktorom budete živicu používať, ako aj na všetky povrchy, na ktoré nechcete, aby sa živica náhodne rozstrekovala. Uistite sa, že váš pracovný priestor je dobre vetraný a že máte pripravené všetky nástroje, ktoré sme už spomínali.
Pripravte si nástroje
Šikovný trik pri príprave náradia a pracovného priestoru pred prácou s epoxidovou živicou spočíva v tom, že si všetko, čo budete používať, položíte na stranu dominantnej ruky, pričom odmernú nádobu budete mať priamo pred sebou. Vďaka tomu budete vždy vedieť, kde sa veci nachádzajú, a pracovný priestor zostane prehľadný. Nakoniec sa uistite, že máte nasadenú masku na tvár, ochranu očí a rukavice klasifikované na použitie so živicou, skôr než prejdete k ďalšiemu kroku v procese.
Príprava živice
Teraz prichádza na rad zábavná časť. Tento proces nie je ani zďaleka taký náročný ako v prípade polyesterovej živice. Pomer miešania epoxidovej živice je 1:1, alebo inými slovami, rovnaké diely živice a tvrdidla. Jednoducho nalejte rovnaké množstvo živice a tužidla do plastovej nádoby a premiešajte ich pomocou miešacej tyčinky. Keď ste so zmesou spokojní, pomocou štetca alebo valčeka naneste živicu na obrobok a nechajte ju zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom.
Teraz, keď už viete, aký je rozdiel medzi epoxidovou a polyesterovou živicou, aké sú ich vlastnosti, kde sa používajú v domácom aj komerčnom priemysle a ako ich môžete sami použiť, je čas, aby ste išli von a vyskúšali si svoje novonadobudnuté vedomosti. Pri práci so živicou nezabudnite vždy pracovať v dobre vetranom priestore a vždy používajte vhodné osobné ochranné prostriedky.
Často kladené otázky
Čo je živica zo sklených vlákien?
Čo je sklolaminátová živica? Sklolaminátová živica a polyesterová živica sú v podstate rovnaké veci. Hoci medzi nimi existujú malé rozdiely, používajú sa prakticky na úplne rovnaké účely, ako je výroba lietadiel, oprava lodí, tvorba šperkov, automobilová technika a mnohé ďalšie aspekty priemyslu.
Môžem miešať akrylovú farbu so živicou?
Existuje mnoho prostriedkov na pridanie farby do epoxidovej živice, ale jedným z najlepších spôsobov je použitie akrylovej farby. Existujú aj iné prostriedky, ako napríklad potravinárske farbivo a mic prášok, ale pridanie niekoľkých vírov akrylovej farby do epoxidovej živice vytvára jedinečný estetický dojem.
Je epoxidová živica rovnaká ako polyuretán?
Hoci sa tieto dve látky môžu zdať na pohľad podobné, zásadne sa líšia na molekulárnej úrovni a v tom, ako reagujú so svojimi katalyzátormi počas procesu vytvrdzovania. Polyuretán je zvyčajne oveľa pevnejší ako epoxid, a preto má širší rozsah použitia.