Potravinársky bezpečná epoxidová živica - čo by ste mali vedieť
Epoxid je nielen mimoriadne všestranný materiál pre mnohé aplikácie, ale má aj niekoľko zdravotných nástrah. V tomto článku objasníme, či je epoxidová živica bezpečná pre potraviny a na aké aplikácie ju možno použiť.
Špeciálna skúšobná pečať pre epoxidovú živicu bezpečnú pre potraviny
Najdôležitejšia vec na prvom mieste: EÚ definovala vlastnú skúšobnú pečať, ktorá dokazuje, že epoxidové živice sú bezpečné pre potraviny. Táto pečať je dôležitá najmä vtedy, ak dochádza k trvalému kontaktu s pokožkou alebo k dlhodobému kontaktu s potravinami. Tu je niekoľko príkladov:
- Protézy
- Ortézy
- Povlaky nádrží na potraviny
- Na formy v potravinárskom priemysle (napr. na čokoládu)
- Nábytok zo živice, najmä jedálenské stoly
- Výrobky pre domácnosť, ako sú dosky na krájanie a misy na ovocie
- Terária/akváriá
- Vnútorné nátery rybníkov
Na tieto aplikácie existujú špeciálne výrobky s týmto tesnením. V zásade však možno povedať, že komerčná epoxidová živica je vo vytvrdnutom stave všeobecne bezpečná pre potraviny (aspoň vo väčšine prípadov). Nie je preto nebezpečné, ak sa potravina dostane na krátky čas do kontaktu s povrchom epoxidovej živice.
Tip: Aby bola epoxidová živica bezpečná pre potraviny alebo netoxická, musí byť vždy úplne vytvrdnutá. Tekutá epoxidová živica je VŽDY toxická a treba sa vyhnúť kontaktu s pokožkou. Zdraviu nebezpečné je aj vdychovanie výparov.
Najlepší epoxidový materiál bezpečný pre potraviny
Umelohmotná živica Stone Coat
Spoločnosť Stone Coat vyvinula novú živicu, ktorá má všetko: je bezpečná pre potraviny, odolná voči UV žiareniu a ako náterová živica vhodná takmer na všetky projekty
Umelecká živica
Art Resin je bezpečná pre potraviny v porovnaní s FDA. Je to vysokokvalitná náterová živica nielen na umelecké aplikácie. Ak hľadáte vysokokvalitnú živicu, toto by mohlo byť vaše riešenie
ZDS lepivá epoxidová živica
ZDSticky Epoxy Resin je živica, ktorá je o dosť hrubšia ako ostatné epoxidové živice, o ktorých budeme hovoriť v tomto zozname. Dodáva sa v praktickej, ľahko použiteľnej plastovej fľaši, ktorá vám pomôže použiť hustejšiu konzistenciu. Táto konkrétna živica bola vyrobená špeciálne na použitie na výrobu šperkov. ZDS Lepivá epoxidová živica je skvelý výrobok na výrobu šperkov, má však tendenciu byť pomerne tvrdá, aby sa zabezpečil vyrovnaný povrch. Keďže je hustejšia, je pre vás tiež ťažšie odstrániť akékoľvek bubliny, ktoré sa môžu v živici vytvoriť.
Hoci výrobcovia tvrdia, že ZDSticky Epoxy Resin môže stuhnúť do 24 hodín, mnohí používatelia poznamenali, že to môže trvať oveľa dlhšie. Napriek nevýhodám spojeným s týmto produktom vyzerá po zaschnutí úžasne, poskytuje hladký, jasný a vysokokvalitný lesklý povrch. Dosiahnutie požadovanej vysokokvalitnej povrchovej úpravy si vyžaduje veľa trpezlivosti a môže byť frustrujúcim procesom.
Hoci práca s epoxidovou živicou ZDSticky môže byť náročná, o bezpečnosti výrobku, ktorý sa má používať na projekty prichádzajúce do styku s potravinami, niet pochýb. ZDSticky Epoxy Resin prešla všetkými príslušnými zdokumentovanými normami a neobsahuje žiadne VOC, pričom je schválená aj FDA. Ak hľadáte výrobok na výrobu šperkov alebo odliatkov, je to ideálna možnosť a môže dostatočne fungovať aj na ošetrenie drevených povrchov a pracovných dosiek.
Systém epoxidovej živice triedy Max Clear
Epoxidová živica Max Clear Grade je dvojzložková číra epoxidová živica, ktorá je ideálna na rezacie dosky, dosky a nátery stolov. Dá sa zakúpiť v rôznych veľkostiach a ponúka 70-minútový pracovný čas a jej vytvrdnutie trvá minimálne 24 hodín.
Max Clear Grade Epoxy sa ľahko nanáša. Pred vytvrdnutím má veľmi vysokú viskozitu, ktorá umožňuje vyplniť všetky malé medzery na ploche, na ktorej pracujete. Vyššia viskozita tiež znižuje pravdepodobnosť vzniku akýchkoľvek bublín. Jedinou nevýhodou vysokej viskozity je, že môže byť ťažké aplikovať tento konkrétny epoxid na akúkoľvek povrchovú plochu, ktorá neleží úplne rovno, pretože skôr ako epoxid stuhne, môže začať tiecť.
Výrobcovia epoxidu Max Clear Grade odporúčajú, že výrobok je schválený FDA pre priamy kontakt s potravinami, ktorý bude krátky. Je ideálny na použitie na drevené dosky, na ktorých sa bude pripravovať jedlo. Max Clear Grade Epoxy sa môže použiť aj na potiahnutie hrnčekov a keramických misiek. Upozorňujeme, že tento výrobok je o niečo drahší ako iné epoxidové živice na trhu, ale dodatočné náklady sa oplatí vynaložiť, aby ste si zabezpečili, že nedôjde ku kontaminácii potravín.
Epoxidová živica schválená FDA - prečo je certifikovaných len niekoľko výrobkov
Pred niekoľkými rokmi existovali normy a certifikáty špecifické pre jednotlivé krajiny na použitie ako živice vhodnej pre potraviny. Keď bola definovaná a zavedená jednotná norma EÚ, mnohí výrobcovia si svoje výrobky nenechali znova otestovať. Dôvodom je to, že skúšobná pečať stojí veľa peňazí a vyžaduje si ďalšie úsilie. Preto v súčasnosti nie sú na trhu takmer žiadne výrobky zo živice, ktoré by boli definované ako vhodné na použitie s potravinami. V USA je za testovanie a certifikáciu zodpovedný úrad FDA.
Tých niekoľko výrobcov, ktorí si zaplatili testovaciu pečať, preto požaduje za svoje výrobky podstatne viac.
Čo vlastne znamená bezpečnosť potravín?
Všeobecne platná právna definícia bezpečnosti potravín neexistuje. Existuje však viacero požiadaviek, napríklad požiadavky Spolkového úradu pre hodnotenie rizík, požiadavky podľa nariadenia EÚ č. 10.2011 alebo požiadavky na zhodu potravín Úradu pre potraviny a liečivá (FDA).
Pre zjednodušenie by sa však dalo povedať, že potravinársky bezpečný znamená, že materiál môže prísť do priameho kontaktu s potravinami bez akýchkoľvek zdravotných obáv. Presnejšie povedané:
- Materiál neuvoľňuje do potravín žiadnu chuť ani zápach
- Do potravín sa nesmú uvoľňovať žiadne alebo len veľmi malé množstvá nezosieťovaných zložiek
- Zloženie potraviny sa nesmie zmeniť kontaktom nepredstavuje riziko pre ľudské zdravie v dôsledku jej konzumácie
V zásade sa odporúča pri každom systéme živíc overiť u výrobcu, či je vhodný na použitie s potravinami. Okrem toho je presné dodržiavanie pomeru miešania elementárne dôležité na dosiahnutie optimálnej kvality.
Je epoxidová živica bezpečná pre potraviny?
Epoxidové živice sú chemické výrobky, ktoré obsahujú rôzne látky v závislosti od ich účelu použitia. Preto nie je možné urobiť všeobecné vyhlásenie. V závislosti od chemickej prísady je výrobok viac alebo menej škodlivý.
V zásade však platia pravidlá, že so živicou alebo tužidlom sa nikdy nesmie manipulovať ani prichádzať do kontaktu s pokožkou bez ochranných rukavíc a že sa má nosiť dýchacia maska. Oči by sa mali chrániť aj pred postriekaním. Ak si toto vezmete k srdcu, veľkú časť bezpečnosti práce ste už zrealizovali.
Pokiaľ ide o toxicitu, treba najprv rozlišovať medzi konzistenciou alebo stavom. Vo všeobecnosti:
- V kvapalnom stave až do vytvrdnutia: Toxický
- Vo vytvrdnutom stave: Netoxický
Okrem toho priamy kontakt s pokožkou je podstatne škodlivejší ako absorpcia výparov cez dýchacie cesty.
Hoci sú v súčasnosti k dispozícii epoxidové živice, z ktorých niektoré sú vyrobené z prírodných zložiek, všetky živicové systémy sú v kvapalnom stave toxické. Obavy vzbudzujú nasledujúce zložky:
Kyselina karbolová / fenol:
Môže spôsobiť chemické popáleniny pri priamom kontakte s pokožkou a vo vysokých dávkach pôsobí ako bunkový alebo nervový jed. V nízkych dávkach sa stále zriedkavo používa ako dezinfekčný prostriedok, ale aj v poľnohospodárstve ako prostriedok na ničenie buriny.
Epichlórhydrín / prepolyméry a diglycidyléter:
Tieto látky sú podozrivé z potenciálneho spôsobovania rakoviny - ale len vo vysokých koncentráciách počas dlhého obdobia. Nebolo preskúmané, aký účinok by mala kombinácia týchto látok. Priamy kontakt s pokožkou môže spôsobiť aj alergické reakcie, napríklad kontaktný ekzém, ktorý sa nedá liečiť.
Prostredníctvom dýchacích ciest môže dôjsť k podráždeniu sliznice, paralýze dýchacích ciest alebo delíriu. Opakovaná, dlhodobá expozícia môže spôsobiť poškodenie obličiek alebo nervov.
Výrobky pre priemysel často obsahujú podstatne viac toxických látok, pretože boli vyvinuté na iný účel. V priemysle sa extrakcia zvyčajne vykonáva v izolovaných miestnostiach, preto toxicita nie je taká dôležitá. Výrobky pre remeselníkov sú vo všeobecnosti menej kritické. Nenechajte sa preto zaslepiť nižšou cenou priemyselného tovaru, ale kupujte drahšie výrobky pre remeselníkov.
Najmä pri jedálenských stoloch vyrobených zo živice alebo s jej použitím treba dbať na použitie vhodnej netoxickej epoxidovej živice.
BPA v epoxidovej živici
Na správne zloženie epoxidového lepidla budete potrebovať bisfenol F alebo bisfenol A. Bisfenol A (BPA) sa používa častejšie, pretože má lepšie vytvrdzovacie vlastnosti. Napriek tomu, že Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) odporúča, že v nízkych množstvách, ktoré sa nachádzajú v niektorých potravinách, je BPA bezpečný, naďalej ho primerane skúma.
BPA sa používa od 60. rokov minulého storočia a používal sa na výrobu epoxidových živíc a polykarbonátových plastov. Vo vzorke 2517 vzoriek moču zozbieraných od osôb vo veku 6 rokov a starších 93 % vzoriek vykazovalo zistiteľné hladiny BPA. Túto štúdiu vykonalo CDC. Človek by sa mal snažiť znížiť celkovú expozíciu BPA, pretože existujú obavy, že značná expozícia môže súvisieť s rôznymi zdravotnými problémami. Odporúčame nasledujúce spôsoby, ako znížiť vystavenie BPA:
- Zabezpečte, aby všetky živice alebo plastové nádoby, ktoré obsahujú BPA, neboli vystavené teplu. Teplo spôsobuje vylúhovanie, takže napríklad nenechávajte fľaše s vodou v aute, pretože teplo spôsobí vylúhovanie BPA v plastovej fľaši do vody, a to aj počas zimy.
- Ako zistíte, ktorý plast obsahuje BPA? Ak je na plaste uvedený recyklačný kód 7 alebo recyklačný kód 3, je veľká pravdepodobnosť, že obsahuje BPA. Hľadajte radšej plasty, na ktorých je jasne uvedené, že neobsahujú BPA.
- Kovové nádoby, ako sú kovové uzávery na fľaše a konzervy, sú potiahnuté epoxidovou živicou. Povrchová úprava epoxidovou živicou vytvára pre BPA väčšiu možnosť vylúhovania do potravín ako len lepený spoj. Môžete sa preto rozhodnúť nepoužívať konzervované potraviny.
Bezpečnostné opatrenia týkajúce sa BPA, ktoré je potrebné prijať pred výberom epoxidovej živice
V súvislosti s používaním epoxidovej živice na nádoby a predmety spojené s potravinami sa vyskytlo mnoho obáv. Sú tieto obavy potrebné? Existuje možnosť, že chemické zloženie, z ktorého je živica vyrobená, môže dobre fungovať s potravinami.
Ako sme už uviedli, na vytvorenie epoxidového lepidla potrebujete buď bisfenol F, alebo bisfenol 1. BPA (bisfenol A) je uprednostňovanou možnosťou vďaka svojim celkovým vytvrdzovacím vlastnostiam. Ako už bolo spomenuté, v súčasnosti úrad FDA odporučil, že nízke množstvo BPA, ktoré sa nachádza v niektorých potravinách, je v poriadku, ale zabezpečuje pokračovanie výskumu.
Dávajte si pozor, aby vaše tužidlo neobsahovalo žiadne formy amínov, pretože tie v prípade kontaminácie potraviny spôsobujú jej smrteľnosť. Aj keď okrem tužidla existuje celý rad ďalších možností, ak používate tužidlo, musíte byť pri používaní opatrní, je potrebné zabezpečiť, aby sa netvorili žiadne mutagénne zlúčeniny alebo karcinogénne látky. Našťastie sú takéto tvrdidlá už zakázané, čo vám ponecháva na výber cykloalifatické tvrdidlá alebo alifatické tvrdidlá pre epoxidové lepidlo bezpečné pre potraviny.
Najväčšie obavy vzbudzuje epoxid, ak obsahuje bisfenol typu A alebo B. BPA (bisfenol A), ak je prítomný v epoxidovej živici, je tam na zvýšenie celkovej kvality pri tuhnutí. BPA je veľkým vinníkom znečistenia vody, pretože veľa plastov, ktoré sa vyhadzujú a končia vo vodných nádržiach, obsahuje BPA.
BPA vo veľmi malých množstvách nie sú pre ľudský organizmus škodlivé a môžu sa používať. Vzhľadom na to sa mnohí výrobcovia chopili iniciatívy vyrábať výrobky, ktoré neobsahujú BPA, a zabezpečujú, aby o tom boli spotrebitelia informovaní.
Zistilo sa, že takmer každý človek konzumuje BPA a je mu v určitej miere vystavený, ale ako táto expozícia dlhodobo ovplyvňuje zdravie človeka, zatiaľ nebolo objasnené.
FDA (Úrad pre kontrolu potravín a liečiv) objasnil, že BPA sa môže používať vo veľmi nízkych množstvách. Napriek obavám z dlhodobej expozície nebol BPA úplne zakázaný. V súčasnosti prebieha množstvo výskumov a preskúmaní, ktoré sa zaoberajú dlhodobým účinkom vystavenia BPA. Predchádzajúci výskum ukázal, že BPA sa v ľudskom tele vyskytuje od 60. rokov 20. storočia v živiciach a plastoch.
Kde nájdem informácie o toxicite epoxidovej živice?
Najlepším miestom je zvyčajne webová stránka výrobcu a tam sa môžete dozvedieť viac o klasifikácii zložiek v karte bezpečnostných údajov. Informácie o toxicite obsahu poskytuje aj etiketa nebezpečnej látky. V prípade pochybností sa opýtajte priamo výrobcu.
Dôležité rady týkajúce sa bezpečnosti práce
- Za každú cenu by ste sa mali vyhnúť priamemu kontaktu s pokožkou. Aj keď obe zložky ešte nie sú zmiešané, stále obsahujú toxické látky.
- Po zmiešaní dochádza k chemickej reakcii a zmes môže vytvárať výpary, ktoré by sa nemali vdychovať. Preto používajte masku s dvojitým filtrom, na ktorú používate filtre A2. Tie chránia pred organickými výparmi a plynmi.
- Jednorazové latexové rukavice neposkytujú dostatočnú ochranu, namiesto nich používajte nitrilové rukavice.
- Na ochranu očí pred prípadným postriekaním používajte ďalšie ochranné okuliare.
- Ak potrebujete brúsiť, vŕtať alebo píliť potravinársky epoxid, uistite sa, že používate protiprachovú masku A2. Je tiež veľmi dôležité zabezpečiť dostatočné vetranie priestoru, v ktorom pracujete. Väčšina vytvrdnutého epoxidu nie je nebezpečná, keď pri brúsení, vŕtaní alebo pílení vytvárate jemný prach, ktorý je v skutočnosti toxický, a ten môžete vdýchnuť.
- Používajte len výrobky, na ktorých je jasne uvedené, že tepelne odolný epoxidový materiál vhodný na použitie v potravinárstve by mal byť vystavený vysokým teplotám.
- Ak ste mali akýkoľvek priamy kontakt s povrchom potiahnutým epoxidom, vždy dávajte pozor na akúkoľvek formu kožných reakcií. Ak spozorujete akúkoľvek kožnú reakciu, uistite sa, že ste kontaktovali svojho dermatológa. Zabezpečte jej okamžité ošetrenie, pretože akékoľvek poškodenie, ktoré by mohlo byť potenciálne spôsobené nesprávne vytvrdnutou epoxidovou živicou, môže byť nezvratné, ak sa okamžite nerieši.
Pracovisko by malo byť tiež dobre vetrané. Pri brúsení/pílení vytvrdnutého materiálu vzniká jemný prach, preto sa pri spracovaní musí nosiť vhodná protiprachová maska.
Kožné ochorenia sa musia liečiť včas
Ak sa zistia zmeny na koži, musia sa okamžite ošetriť. Poraďte sa s dermatológom. Neliečené kožné reakcie sa inak môžu stať chronickými.
- Špeciálna skúšobná pečať pre epoxidovú živicu bezpečnú pre potraviny
- Najlepší epoxidový materiál bezpečný pre potraviny
- Epoxidová živica schválená FDA - prečo je certifikovaných len niekoľko výrobkov
- Čo vlastne znamená bezpečnosť potravín?
- Je epoxidová živica bezpečná pre potraviny?
- BPA v epoxidovej živici
- Kde nájdem informácie o toxicite epoxidovej živice?
- Dôležité rady týkajúce sa bezpečnosti práce
- Kožné ochorenia sa musia liečiť včas