Sľudový prášok - najlepšia voľba pre vaše umelecké projekty

Sľudový prášok možno opísať ako netoxický minerál, ktorý je známy tým, že vytvára kovový a trblietavý vzhľad. Sľudový prášok sa používa v rôznych výrobkoch vrátane mydiel a pleťových vôd, kozmetiky a dokonca aj v umeleckých potrebách. Hlavným rozdielom medzi pigmentovým práškom a sľudovým práškom je ich lesk. Pigmentové prášky sú matné, zatiaľ čo sľudové prášky sú trblietavé. Keď použijete sľudový prášok, zanecháte krásny lesk. Sľudové prášky sú tiež veľmi univerzálne a možno ich použiť na rôzne projekty. V tomto článku vám poradíme, kto ich najlepšie použije vo vašich umeleckých projektoch.

Čo je sľudový prášok?

Sľuda v prášku je prírodná látka, je to kameň, ktorý má v sebe iskrivé škvrnky. Keď sľudu rozdrvíte na prášok, vznikne sľudový prášok, ktorý je iskrivý a vyzerá trochu ako veľmi jemné trblietky. Pomocou sľudového prášku môžete dosiahnuť perleťový efekt alebo kovový povrch. Sľuda v prášku sa dodáva v rôznych farbách.

Známou značkou sľudového prášku je Pearl Ex, čo je čistý sľudový prášok. Sľudový prášok by nemal byť vašou prvou voľbou, keď chcete niečo zafarbiť. Aj keď majú farbu, sú účinnejšie pri pridávaní iskier a neposkytnú vám jednoliatu, výraznú farbu.

Kus sľudového pigmentu

Aké sú výhody a nevýhody používania?

Obľúbené sľudové pigmenty pre epoxidovú živicu

Dve možnosti populárnych sľudových pigmentov pre epoxidovú živicu sú Pearl EX a práškové pigmenty od spoločnosti Jacquard. Pearl Ex poskytuje kovový povrch bez toho, aby bol v skutočnosti kovový, a je skvelý, pretože časom nevybledne ani nezmätie. Práškové pigmenty od spoločnosti Jacquard sú viacúčelovým produktom, ktorý je netoxický a umožňuje používateľovi vytvárať nádherné farby v rámci projektov z epoxidovej živice.

Použitie sľudy v prášku v umení

Pri používaní sľudových pigmentových práškov v umení a projektoch sa odporúča miešať ich len s čírym alebo priesvitným médiom. Je to preto, aby ste zabezpečili maximálny efekt trblietania a lesku. Keďže častice sú veľmi malé, ak by ste ich kombinovali s čímkoľvek nepriehľadným, stratili by svoj účinok, pretože by boli pochované.

Pri použití sľudových pigmentov v umení ich môžete použiť buď zľahka, aby ste zabezpečili jemný kovový efekt, alebo ich môžete zmiešať, aby ste vytvorili jednotnú farbu. Umelci, ktorí sa špecializujú na vaječnú temperu, považujú sľudový prášok za veľmi užitočný, najmä pri tvorbe ikonografie.

Pri práci s olejovými farbami a akvarelovými farbami sľudové pigmentové prášky vytvárajú ohromujúci lesk. Pri maľovaní stien alebo nábytku môžete pigmentové prášky sľudy zmiešať s transparentnými vrchnými farbami alebo voskami a lazúrami, aby ste im dodali trblietavý efekt. Sľudové prášky vyzerajú úžasne, keď sa zmiešajú s priehľadnými epoxidovými farbami, ktoré sa použijú na podlahy a pracovné dosky. Ich ďalšou výhodou je, že sú netoxické a nikdy nezmätú.

sľudové umenie

Čo je pigmentový prášok?

Pigmentový prášok je veľmi podobný práškovej kriede, pretože ide o rozomletú farbu v práškovej forme. Pigmenty sa identifikujú ako samotné jednotlivé farby, ktoré sa dodávali v rôznych odtieňoch s názvami ako purpurová purpura, kadmiová červená, titánová biela a ultramarínová modrá, aby sme vymenovali aspoň niektoré.

Nájdete tu aj umelo vytvorené pigmenty s názvami, ako napríklad Pigmentová modrá 15. Výrobcovia používajú pigmenty, aby farbám dodali rôzne farby. Nezabudnite, že pigmenty nie sú iskrivé. Najlepšie použitie pigmentových práškov je na zafarbenie vecí. Zistíte však, že čisté farby alebo čisté umelecké pigmenty môžu byť veľmi drahé. Keď si kúpite lacnejšie pigmenty online, zvyčajne sú zmiešané s nejakou formou plnidiel, napríklad kriedou. Vďaka tomu sa samotné pigmenty dajú natiahnuť oveľa viac.

Čo je sľuda v prášku

Ako kombinovať pigmentový prášok a sľudový prášok s epoxidovou živicou

Keď sa rozhodnete kombinovať sľudový prášok a pigmentový prášok s epoxidovou živicou, máte k dispozícii viacero možností.

Predtým, ako začnete, je dôležité si uvedomiť, že najprv musíte skombinovať živicu a tvrdidlo. Ak by ste potrebovali pomoc s týmto procesom, môžete sa obrátiť na článok: Ako zmiešať živicu a tužidlo

Musíte tiež pamätať na to, aby bol váš pigmentový prášok čo najsuchší. Ak má pigmentový prášok nadbytočnú vlhkosť, môže to zastaviť tuhnutie alebo tvrdnutie živice.

Metóda posypu

Táto metóda je taká jednoduchá, že na už spojenú živicu nasypete trochu práškového pigmentu a potom prášok premiešate Na začiatku pridávajte po troškách, v prípade potreby môžete vždy pridať viac.

Ďalej sa musíte uistiť, že ste živicu dostatočne premiešali pomocou miešacieho náčinia a dajte pozor na prípadné hrudky, ktoré sa nerozpustia. Použitie možnosti posypu funguje obzvlášť dobre pri použití práškov, ktoré sú veľmi jemne mleté, pretože táto konzistencia nemá tendenciu vytvárať hrudky ako konzistencia trblietok.

miešanie sľudy

Možnosť voskového povrchu

Existujú určité prášky, ktoré sa nechcú veľmi dobre rozpúšťať, napríklad žiarivý prášok do živice. Výsledkom je zmes živice, ktorá nevyzerá dostatočne zmiešaná. Ak máte tento problém, odporúčame vám naliať časť živice na povrch z voskového papiera a potom pridať príslušný prášok.

Potom ju budete môcť ľahko premiestňovať a kombinovať pomocou miešacieho náčinia. Pomôže to zabezpečiť, aby sa všetky hrudky rozbili. Táto zmes sa potom označuje ako váš zásobný roztok. Keď je dostatočne spojená, môžete ju potom pridať priamo do vašej živice.

8 Inšpirácie pre sľudový prášok

Výtvarný denník

Ak chcete vytvoriť lesklé pozadie vo svojom albume alebo umeleckom denníku, odporúčame vám zmiešať vodu a sľudový prášok vo fľaši s rozprašovačom. Zmes potom môžete nastriekať na papier.

Gumové pečiatky

Prášok môžete použiť v kombinácii s gumovou pečiatkou na výrobu krásnych projektov, napríklad domácich pohľadníc. Prášok skutočne dodá vašim projektom s gumovými pečiatkami špeciálny efekt. Najprv by ste vybranú gumovú pečiatku zatlačili do atramentového podušky.

Následne papier potlačíte na miesto, kde chcete, aby sa objavil obrázok, a potom dizajn posypete práškom. Dbajte na to, aby ste to urobili rýchlo, kým atrament zaschne. Potom môžete papier pretrepať a všetok prebytočný prášok z návrhu opadne. Zvyšky prášku potom môžete nasypať späť do nádoby. Prášok dodá vašim domácim pohľadniciam úžasný lesklý prvok.

Sklo

Aby ste mohli sľudový prášok použiť na sklo, musíte ho najprv zmiešať s liehom a čistým horľavým lepidlom na sklo (prípadne Bullseye Glastac). Môžete zmiešať 2 diely sľudového prášku s 1 dielom lepidla Glastac a potom 1 diel liehu na potieranie. Túto zmes potom môžete použiť na maľovanie priamo na sklenený povrch. Nezabudnite, že potom ju budete musieť dať do pece pri teplote približne 1325 stupňov F, aby stuhla.

Maľovanie

Sľudový prášok je taký univerzálny, že ho môžete jednoducho pridať do akrylovej farby, olejovej farby alebo akéhokoľvek iného maliarskeho média, ktoré používate, a to potom dodá vašej maľbe hĺbku.

Hlina

Sľudový prášok môžete kombinovať s hlinou jedným z dvoch spôsobov. Prvým je jednoduché nanesenie sľudového prášku štetcom na kovový povrch a následné nanesenie príslušnej povrchovej úpravy. Prípadne môžete sľudový prášok skutočne zamiešať priamo do surovej hliny.

Trblietavý sprej

Ak chcete vytvoriť sprej, môžete začať tým, že fľašu s rozprašovačom naplníte do polovice vodou. Potom môžete do vody pridať veľkú dávku metalickej farby vo zvolenej farbe. Fľašu pretrepte. Potom primiešate 1 polievkovú lyžicu prášku a trochu lepidla. Nezabudnite fľašu ešte raz pretrepať. Teraz máte k dispozícii trblietavý sprej, ktorý dodá látke, kvetinám alebo papierovým projektom ďalšiu vrstvu lesku.

sľudový pigment

Nábytok

Nežartovali sme, keď sme povedali, že sľudový prášok môžete pridať prakticky na čokoľvek. Ste schopní primiešať ho aj do lakov, lazúr, glazúr, voskov a vrchných náterov, ktoré potom môžete použiť na nábytok.

Mydlo

Ak chcete pridať sľudový prášok do mydla, odporúčame pridať sľudový prášok do mydla metódou "roztop a nalej". Sľudový prášok jednoducho musíte pridať do taveniny. Ak zistíte, že nejaký sľudový prášok tvorí bublinky plávajúce na povrchu, môžete ich jednoducho postriekať malým množstvom alkoholu. Keď ste všetko spojili, môžete sa pustiť do liatia mydla do formy.

Na priehľadnú taveninu môžete použiť len pol čajovej lyžičky na 0,45 kg taveniny.

Upozorňujeme, že sľudový prášok najlepšie funguje v kombinácii s transparentnými taveninami.

História sľudy v prášku

Sľudový prášok sa používa už stovky rokov, jeho pôvod siaha až do praveku. Je zdokumentované, že sľudový prášok poznali už aztécka, indiánska, rímska, egyptská, čínska a grécka civilizácia.

Používanie sľudového prášku možno pozorovať už v jaskynných maľbách nájdených v období vrchného paleolitu.

minerálna sľuda

Zhrnutie

Sľuda v prášku je užívateľsky príjemná látka s rôznym praktickým využitím. Je základom každej súpravy potrieb pre remeselníkov a môže dodať niečo výnimočné vašim remeselným projektom a domácej výzdobe.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.