Uvoľňovač epoxidovej živice - Ako používať uvoľňovač pre epoxidovú živicu

Epoxidová živica umožňuje umelcom aj domácim majstrom vytvoriť akýkoľvek tvar. Najmä ak chcete použiť vlastnoručne vyrobené formy, vašej fantázii sa medze nekladú. Aby sa však vytvrdnutá epoxidová živica, odliatok, mohla dobre uvoľniť z formy, je potrebný separačný prostriedok. Opíšeme výhody a nevýhody, ako aj oblasti použitia rôznych separačných prostriedkov na epoxidové živice a ako ich najlepšie použiť na vymastenie silikónovej formy.

Na čo sú potrebné separačné prostriedky pre epoxidovú živicu?

Pod pojmom uvoľňovacie prostriedky sa vo všeobecnosti rozumejú látky, ktoré zabraňujú zlepeniu alebo zlepeniu rôznych materiálov alebo predmetov.

Ak používate epoxidovú živicu na odlievanie predmetov dennej potreby a umeleckých predmetov, potrebujete nielen živicu, tvrdidlo a vhodnú formu, ale v každom prípade aj separačný prostriedok. Silikónovú formu, ktorú používate, by ste mali vždy namastiť. Zabráni sa tým prilepeniu tvrdnúcej epoxidovej živice k forme. To platí nielen pre menšie odliatky, ale aj pre nábytok, kde sa epoxidová živica zapúšťa alebo zapracováva do iných materiálov, napríklad do dreva.

Pri výrobe foriem s použitím epoxidovej živice a rohoží zo sklených vlákien je tiež dôležité vopred spracovať negatívnu formu vhodným separačným prostriedkom pre epoxid, inak sa výsledná forma nedá uvoľniť a všetka námaha bola zbytočná.

Na tento účel musí byť forma úplne vyložená oddeľovacím prostriedkom na epoxidovú živicu; medzi živicou a formou nesmie byť žiadny kontakt. Ak živica počas vytvrdzovania priľne k forme, forma sa poškodí a odliatok sa zvyčajne nedá použiť.

Separačné prostriedky pre epoxidové živice sú spravidla vhodné aj pre polyesterové živice, niekedy aj pre polyuretánové živice.

Treba poznamenať, že v podstate neexistuje ideálny separačný prostriedok na epoxidové živice pre drevo, pretože ide o porézny, t. j. nasiakavý podklad. Takéto povrchy sa musia pred ošetrením uvoľňovacím prostriedkom utesniť, inak sa uvoľňovací prostriedok takmer úplne absorbuje. Medzi takéto materiály patrí drevo, omietka a pena. Keď teda v nasledujúcej časti našej príručky hovoríme o dobrom separačnom prostriedku na drevo z epoxidovej živice, predpokladáme, že drevo je utesnené.

Sprej na uvoľňovanie foriem

Uvoľňovací sprej

Ak chcete použiť uvoľňovací prostriedok na odlievanie epoxidovej živice, môžete si vybrať medzi uvoľňovacím sprejom alebo uvoľňovacím voskom. Váš výber závisí od typu aplikácie. Rozpúšťací sprej na epoxidovú živicu je najvhodnejší na veľmi malé a detailné formy, pretože sa dá nastriekať a nemusí sa vmasírovať ako rozpúšťací vosk.

Sprej funguje prostredníctvom kombinácie vosku a aerosólu. Tie pôsobia ako nosný materiál a nanášajú ochrannú vrstvu vosku na formu. Kým vrstva vosku zostáva na forme, aerosóly sa v krátkom čase odparia.

Oblasti použitia

Separačný sprej je obzvlášť vhodný pre formy s mnohými menšími hranami a rohmi, pretože proces rozprašovania optimálne rozdeľuje separačný prostriedok všade. Ak chcete pri odlievaní epoxidovej živice s uvoľňovacím prostriedkom dosiahnuť obzvlášť rovnomerný povrch, môžete sprej dodatočne vyleštiť; nie je to však nevyhnutné.

Aplikácia

Podklad musí byť najprv úplne očistený od všetkých zvyškov mastnoty, oleja a nečistôt. To platí nielen pre uvoľňovacie spreje, ale aj pre uvoľňovacie vosky a PVA uvoľňovacie laky. Najmä olej a mastnota bránia priľnavosti uvoľňovacieho prostriedku; ten prakticky pláva na akejsi olejovej škvrne, a tak nemôže rozvinúť svoje vlastnosti. Po vytvrdnutí sa však odlievací materiál prilepí na formu a môže dôjsť k poškodeniu formy a odliatku.

Po dôkladnom vyčistení plechovku dobre pretrepte pomocou uvoľňovacieho spreja. Teraz nastriekajte na formu čo najtenší uvoľňovací sprej. Dbajte na to, aby ste pokryli všetky uhly formy a pri striekaní dodržujte vzdialenosť 20 až 30 cm od formy. Počkajte 2 až 3 minúty. Teraz v prípade potreby vyleštite separačnú fóliu mäkkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.

Nové formy by sa mali takto ošetriť niekoľkokrát, najlepšie trikrát. Po každom striekaní nechajte formu cez noc odležať.

Odporúčanie: V prípade, že je potrebné, aby ste sa v prípade potreby vrátili do formy, ktorú ste si nechali vyrobiť: Uvoľňovací sprej na formy Stoner

Stoner Release Spray s voskom je uvoľňovač foriem pre rôzne aplikácie a materiály. Uľahčuje odstránenie odliatku a ponúka používateľovi jednoduchú a príjemnú manipuláciu. Stoner Release spray má aj ďalšie výhody:

Od nás existuje jednoznačné odporúčanie pre Stoner Release spray, pretože používateľovi ponúka v zásade všetky pozitívne vlastnosti potrebné na uvoľnenie odliatku z epoxidovej živice. Na oddelenie silikónu možno použiť uvoľňovací vosk alebo uvoľňovaciu vazelínu.

Uvoľňovací vosk

Na rozdiel od uvoľňovacieho spreja nie je uvoľňovací vosk k dispozícii v spreji, ale vo forme vosku. Väčšinou je tekutý, takže sa dá z nádoby ľahko odstrániť handričkou. Nádobka sa jednoducho otvorí a vosk sa vyleje na tkaninu, ktorú držíte pred ňou. Potom ju môžete použiť na vymastenie silikónovej formy. Separačný vosk je však vhodný aj na iné povrchy ako silikónové.

Po ošetrení formy voskom sa vytvorí matný povrch, ktorý možno vyleštiť handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Týmto spôsobom sa povrch stane vysoko lesklým.

Oblasti použitia

Uvoľňovací vosk je ideálny na ošetrenie veľkých a rovných plôch. Menšie detaily by sa mali radšej nastriekať uvoľňovacím sprejom, pretože môže byť ťažké rovnomerne zapracovať uvoľňovací vosk do menších uhlov pomocou handričky.

Ak bola forma použitá niekoľko stokrát, zvyčajne ju treba raz dôkladne vyčistiť a zbaviť tak všetkých zvyškov vosku. To sa dá urobiť pomocou teplej vody a trochu oceľovej vlny.

Použitie

Separačný vosk sa pred použitím najprv dobre pretrepe. To umožní opätovné spojenie vosku a rozpúšťadla, ktoré sa po dlhom skladovaní môžu oddeliť. Po pretrepaní sa vosk odstráni špachtľou a nanesie sa čistou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Počkajte približne päť minút a potom vyleštite separačný vosk čistou handričkou. Nové formy si vyžadujú nanesenie druhej vrstvy. Medzi jednotlivými vrstvami uvoľňovacieho vosku by mala opäť uplynúť jedna noc.

Ak chcete mať lesklý povrch, mali by ste uvoľňovaciu vrstvu vosku dodatočne ošetriť PVA uvoľňovacím lakom.

Odporúčanie: V prípade, že je potrebné vykonať opravu, je potrebné vykonať opravu, aby sa zabránilo poškodeniu povrchu: Vosk na uvoľnenie formy Orca Shimmer

Uvoľňovací vosk Orca Shimmer možno použiť aj na všetky typy živíc. Používateľovi ponúka mnoho výhod:

Dôležitý pri používaní vosku je čas odlesku. Ten je potrebné dodržať, aby sa zabránilo zmiešaniu vosku a živice. Živica by sa mala naliať až vtedy, keď sa vo forme vytvorí film bez lepivosti.

Kvôli jednoduchému použitiu a naozaj obrovskej výťažnosti dávame separačnému vosku Orca Shimmer krištáľovo jasné odporúčanie!

PVA uvoľňovací lak

PVA uvoľňovací lak sa používa aj na lepšie odlievanie odliatkov a nastrieka sa na negatívnu formu podobne ako uvoľňovací sprej. Tým sa na forme vytvorí podobný film. Uvoľňovací lak je založený na polyvinylalkohole a sľubuje vytvorenie optimálnej uvoľňovacej vrstvy.

Oblasti použitia

PVA uvoľňovací lak sa často používa v kombinácii s uvoľňovacím voskom pre epoxidovú živicu. Slúži ako posledná vrstva medzi separačným voskom a epoxidovou živicou. Zabezpečuje nielen vynikajúcu odformovateľnosť, ale aj vysoko lesklý povrch. PVA sa po aplikácii nemusí leštiť.

PVA uvoľňovací lak sa používa aj na ošetrenie poréznych alebo utesnených povrchov, ako sú lisovacie dosky z melamínovej živice, omietka alebo drevo.

Použitie

Separačný lak na epoxidovú živicu možno nanášať pomocou rôznych pomôcok, a to buď pomocou striekacej pištole, alebo hubky, štetca či peny. Najlepšie je nanášať priečne, t. j. najprv pozdĺžne, potom priečne a potom opäť pozdĺžne. Medzitým nenanášajte novú farbu. Dbajte na to, aby bola farba nanesená tenko a rovnomerne, a potom nechajte formu 5 až 10 minút odležať.

Po odformovaní odliatku môžete zvyšky uvoľňovacieho laku ľahko odstrániť pomocou vlažnej vody a špongie.

Odporúčanie: V prípade, že sa v priebehu roka odlieva, je možné použiť aj iné prostriedky, ako je napr: Partall PVA uvoľňovač

Separačný lak PVA od spoločnosti Partall je ideálnym separačným prostriedkom na epoxidové živice na drevo, silikón a iné materiály. Používateľovi ponúka celý rad výhod:

  • Je vhodný nielen na epoxidové a liate živice, ale aj na gélové a vrchné nátery
  • Dokonca aj vytvrdnuté polyesterové živice možno uvoľniť z formy
  • Uvoľňovací lak je mimoriadne úsporný, pretože je vysoko koncentrovaný
  • Aplikácia je jednoduchá aj pre neskúsených remeselníkov
  • Je možná kombinácia so separačným voskom
  • Separačný prostriedok je vhodný na výrobu povrchov s vysokým leskom

Pri tomto výrobku sme nenašli jedinú nevýhodu. Rozhodne dodržiava to, čo výrobca sľubuje: jednoduchú manipuláciu s vysokou výťažnosťou a dokonalú odlievateľnosť odliatkov. Oddeľovací lak od spoločnosti Partall je dokonalým oddeľovacím prostriedkom na drevo v kombinácii s epoxidovou živicou, ale aj na iné typy živíc.

Tipy a triky na jednoduché odlievanie odliatkov

Na uvoľnenie odliatku z formy neexistuje kráľovská cesta. Spôsob uvoľnenia výrazne závisí od veľkosti použitej formy a konštrukcie súčiastky.

Vždy najprv uvoľnite okraje odliatku. Väčšinu súčiastok možno uvoľniť z formy len týmto spôsobom; jednoduché súčiastky vykĺznu už pri otočení formy.

Epoxidový uvoľňovač

Ak sa uvoľnenie nepodarí na prvý pokus, môžete si pomôcť odlievacími klinmi. Tieto plastové kliny sú k dispozícii v každom dobre situovanom železiarstve alebo prostredníctvom internetu. Sú ideálne aj na otváranie dvojdielnych foriem.

Ak máte možnosť, môžete medzi formu a vytvrdnutý komponent fúkať stlačený vzduch. Ak sa odliatok stále neuvoľňuje, skúste na formu jemne poklepať gumovou paličkou.

Ktorý separačný prostriedok pre epoxidovú živicu použijete, závisí najmä od formy, do ktorej chcete živicu vložiť. Pri dvojrozmerných formách odporúčame separačný vosk, zatiaľ čo pri detailných formách môžete radšej použiť separačný sprej, aby ste si ušetrili prácu. Dúfame, že sa nám podarilo poskytnúť vám solídny prehľad o rôznych separačných prostriedkoch na epoxidové živice.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.