Ako pridať svietiaci prášok do živice
Do živice môžete pridať rôzne farby, skvelou možnosťou je pridať žiarivý prášok. Taktiež svietiaci prášok pridaný do živice vytvorí epoxidovú hmotu svietiacu v tme, ktorá je ohromujúca na pohľad. Pomôžeme vám s postupom potrebným na dosiahnutie svietenia v tme živice.
Príprava vašej zmesi
Pri výbere formy existuje celý rad možností, formu si môžete zakúpiť online alebo v miestnom obchode s remeselnými výrobkami. Ďalšou možnosťou je, že sa môžete rozhodnúť vyrobiť si vlastnú formu na živicu. Najdôležitejšie pri výbere formy, ktorú chcete použiť, je zabezpečiť, aby bola pružná (dobrou možnosťou je plastová alebo silikónová forma) Vašou najlepšou možnosťou je silikónová forma.
Po výbere formy je vaším ďalším krokom zistiť celkové množstvo živice, ktoré budete potrebovať na vyplnenie formy. Ak budete mať šťastie, niektoré formy uvádzajú, koľko živice je potrebné, nie je to však prípad všetkých foriem.
Veľmi jednoduchá vec je použiť našu kalkulačku živice. Po úspešnom výpočte potrebného objemu odlievacieho materiálu môžete toto množstvo vydeliť na polovicu a potom budete vedieť, koľko jednotlivých častí odlievacej zmesi potrebujete.
Samozrejme, za predpokladu, že používate dvojzložkovú živicu s rovnakými podielmi oboch látok. Výpočet môžete samozrejme upraviť, ak živica, ktorú používate, vyžaduje rôzne podiely každej časti.
Ďalej budete musieť formu nastriekať sprejom na uvoľnenie formy. Po nastriekaní nechajte sprej zaschnúť odporúčaný čas. Na tento krok nezabudnite, pretože nechcete formu poškodiť, keď z nej budete vyberať hotový kus.
Ak si želáte mať jednu žiarivú farbu alebo dve či dokonca viac farieb, toto je čas, kedy by ste mali urobiť toto rozhodnutie. Dôrazne odporúčame použiť aspoň dve farby, pretože to vášmu hotovému dielu dodá ohromujúci prvok. Pri použití dvoch alebo viacerých farieb sa tiež zbavíte problému potenciálnych mäkkých miest v odliatku. Je to vďaka ďalšiemu kroku miešania.
Ďalej budeme predpokladať, že budete používať dve farby. Je však jednoduché použiť viac alebo menej farieb buď pridaním ďalšieho pohára, alebo jednoducho vynechaním druhého kroku miešania.
Na začiatku si musíte rozložiť všetky položky, ktoré budete potrebovať na projekt, čo vám zabezpečí, že budete môcť pracovať efektívne a nebudete musieť neustále zastavovať to, čo robíte, aby ste hľadali nejakú položku.
Toto je veľmi dôležitý krok, pri práci so živicou musíte pracovať rýchlo, pretože látka môže začať rýchlo tuhnúť. Budete musieť mať pripravené nasledujúce predmety, pohár na miešanie, dve plastové odmerky, drevené tyčinky na miešanie a potom dve alebo viac ďalších pohárov na miešanie tie sú potrebné len vtedy, ak máte v úmysle použiť viac ako jednu farbu.
Začíname
Na začiatku budete musieť živicu primerane rozdeliť do plastových odmeriek .
Vaším ďalším krokom je potom naliať do prvej nádoby na miešanie a potom miešať podľa pokynov na krabici výrobku. Keď ste si istí, že výrobok je dostatočne spojený, môžete potom zmes živice rozdeliť do dvoch rôznych miešacích pohárov v pomere každej farby, ktorú chcete použiť vo svojom konečnom diele.
Ak si teda želáte, aby polovica vášho predmetu bola jednej farby a druhá polovica druhej farby, rozdelíte množstvo rovnakým dielom. Ale ak si želáte, aby váš predmet bol ¾ jednej farby, potom by ste do 236,50 mililitrového pohára naliali len ¼ zmesi a zvyšok by ste nechali v druhom pohári.
Ďalšia vec, ktorú budete musieť urobiť, je odvážiť živicu v každom z pohárov a zistiť, koľko gramov je v každom 1poháre . V opačnom prípade by ste mohli použiť objem živice na zistenie správnej dávky žiarivého prášku, ktorý budete musieť pridať. Najlepšie dávkovanie je 1 diel svietiaceho prášku na 5 dielov živice. Hoci nemusíte byť úplne presní, pretože viac alebo menej nebude problém, toto meranie vám prinesie najlepšie výsledky bez toho, aby ste museli plytvať žiarivým práškom.
Na zabezpečenie správneho odmerania dávok môžete použiť nasledujúci vzorec:
4 x (objem alebo hmotnosť živice) / 20 = takto získate objem alebo hmotnosť prášku, ktorý máte použiť.
Takže ako príklad, ak máte 30 gramov živice, výpočet bude nasledovný:
4 x 30/20 = 6 g žiarivého prášku
Ak budete namiesto hmotnosti používať objem, výpočet zostáva rovnaký, jedinou zmenou sú použité jednotky. Ak potom máte 40 mililitrov živice, váš výpočet bude nasledovný:
4 x 40 ml/20 = 8 ml žiariaceho prášku
Odporúčame vám pracovať radšej so živicou, ktorá umožňuje aspoň 30-minútový pracovný čas. To vám poskytne dostatok času na vykonanie všetkých potrebných prác. Ak však máte k dispozícii len živicu alebo epoxidovú živicu s oveľa kratším pracovným časom, odporúčame vám vykonať všetky výpočty a pripraviť si svietiaci prášok skôr, ako začnete miešať dve časti živice.
Proces miešania
Teraz ste sa dostali do štádia, keď môžete žeravý prášok vmiešať do zmesi živice. Opatrne pridajte príslušný farebný prášok do každej z odmeriek zmesi živice a premiešajte. Je veľmi dôležité miešať pomaly, aby sa zabránilo tvorbe bublín a aby sa zmes dostatočne spojila. Nie je problém, ak pridáte príliš veľa alebo dokonca príliš málo svietiaceho prášku, pretože uvedené výpočty sú len usmernením. Aby ste spôsobili nejaké problémy, museli by ste pridať značné množstvo.
Zbavenie sa vzduchových bublín
Počas vytvrdzovania sa bohužiaľ často tvoria bubliny, najmä smerom k hornej časti a okrajom epoxidu alebo živice. Je to normálna reakcia a v žiadnom prípade to neznamená, že ste niečo nesprávne namiešali. Na vyriešenie tohto problému odporúčame použiť nejakú formu zdroja tepla, napríklad malý propánový horák, zapaľovač sviečok alebo teplovzdušnú pištoľ na nízkom nastavení ventilátora, nad vrchom živice počas jej tuhnutia. Teplo spôsobí, že bubliny prasknú. Je dôležité poznamenať, že bublinky nepraskajú kvôli samotnému teplu, ale kvôli oxidu uhličitému.
Keď ste dokončili miešanie oboch farieb, ste teraz pripravení naliať do formy epoxidovú živicu svietiacu v tme alebo živicu svietiacu v tme. Možno si všimnete, že živica začala trochu hustnúť, ale to je v poriadku. Môže to byť dobré, pretože to pomáha zabrániť tomu, aby všetok svietiaci prášok klesol na dno formy.
Po naplnení formy až po vrch ju nechajte približne 10 až 15 minút odpočívať. Po odpočinku môžete vziať špáradlo alebo iný ostrý špicatý predmet a odstrániť bubliny, ktoré sa mohli vytvoriť pred vytvrdnutím živice.
Potom chcete formu ponechať, aby živica úplne vytvrdla a stuhla. Odporúčame formu zakryť, aby sa na živicu nedostal prach alebo hmyz. V závislosti od použitej živice a veľkosti formy môže byť potrebné nechať ju vytvrdnúť 24 až 48 hodín.
Po vytvrdnutí ju môžete z formy vybrať. Ak máte problém s jej odstránením z formy, odporúčame vložiť celú formu do mrazničky, nechať ju tam pol hodiny a potom sa ju pokúsiť z formy opäť vybrať. Nezabudnite, buďte trpezliví, nechcete si pri vyberaní z formy poškodiť predmet.
Dokončenie
Možno zistíte, že na časti živice, ktorá bola vystavená pôsobeniu vzduchu, bude potrebné trochu obrúsiť, aby bola hladká. Odporúčame položiť tenkú vrstvu vody na vodovzdorný brúsny papier. Potom môžete trieť oblasť formy, ktorú chcete vyhladiť, nezabudnite použiť pohyb v tvare osmičky. Pomôže tiež, ak každých niekoľko cyklov otočíte predmet o štvrť otáčky v ruke. Použitie vody pomáha zabrániť tomu, aby sa vzniesol akýkoľvek prach. Pri používaní pohybu v tvare osmičky môžete zaručiť, že kus bude obrúsený rovnomerne.
Môžete začať brúsnym papierom so zrnitosťou 120 a podľa potreby prejsť na brúsny papier so zrnitosťou 180, 220, 320 a nakoniec 400.
Pri brúsení dbajte na to, aby ste používali rovnomerný tlak, čo vám umožní brúsiť každú oblasť rovnako. To vám pomôže vyhnúť sa vzniku vyvýšených alebo znížených miest na povrchu. Ak potrebujete odstrániť ostré hrany, odporúčame použiť jemnejší brúsny papier, navlhčiť ho a potom hrany ručne zaobliť.
Ak by ste sa chceli pokúsiť živicu vyleštiť, aby ste dosiahli krištáľovo čistý povrch, odporúčame vám, aby ste najprv povrch obrúsili a potom ho vyleštili.
Dobre ste teraz dokončili svoj svietiaci epoxidový alebo v tme svietiaci živicový predmet!
Otázky a odpovede
Aký je pomer miešania epoxidovej živice a svietiacich pimentov v tme?
Ideálny pomer pri miešaní pigmentov je 1:5, teda jeden diel pigmentu na päť hmotnostných dielov živice alebo epoxidu. Pigment môžete primiešať do ktorejkoľvek časti dvojzložkovej epoxidovej živice a môžete tak urobiť pred miešaním alebo ho môžete radšej pridať do oboch častí pri ich spájaní.
Musíte dbať na to, aby ste pigment a obe časti veľmi dobre premiešali, aby ste si boli istí, že nakoniec dosiahnete najlepší výsledok. Kým živica zaschne, máte zhruba 20 minút pracovného času, ktorý sa však môže líšiť, ak ste sa rozhodli použiť rýchloodlievanú živicu alebo rýchloschnúcu živicu. Ak použijete rýchloschnúcu možnosť, budete mať približne tri minúty pracovného času, kým začnú tuhnúť.
Je možné do živice nasypať žiarivý prášok?
Žiarivý prášok môžete pridať do živice, musíte však počkať, kým živica nezačne vytvárať gélovú štruktúru. Táto štruktúra zabezpečí, že svietiaci prášok neklesne na dno formy (teda za predpokladu, že nechcete, aby klesol na dno formy).
Ďalšou možnosťou je posypať trochu svietiaceho prášku na vnútornú stranu formy, kde chcete, aby bol, pred naliatím živice.
Môžem zmiešať svietiaci prášok a sľudu v epoxidovej živici, aby som dosiahol obrázok vo dne aj v noci?
Môžete vyskúšať miešanie rôznych pomerov, aby ste sa pokúsili dosiahnuť požadovanú farbu na denné použitie a žiarivý efekt.
Na dosiahnutie požadovaného krycieho efektu odporúčame použiť 1 gram perleťového prášku na 28,00 gramov média. V tomto prípade preto môžete skúsiť použiť len ¼ gramu alebo aj menej a potom pomaly pridávať podľa potreby. Chcete však, aby zmes zostala trochu priehľadná, aby sa žiarivý prášok mohol nabíjať a presvitať.
Čo s usadzovaním pigmentu počas vytvrdzovania?
Ak použijete pigmenty, ktorých veľkosť je vyššia ako pätnásť mikrónov, budú sa usadzovať smerom ku dnu živice. Ak živicu používate na potiahnutie predmetu, ako je barový pult, stolová doska alebo vygravírovaný nápis, nie je to problém.
V týchto prípadoch sa pigment usadí v drážkach a stále bude mať nad sebou vrstvu živice, ktorú stačí vyrovnať, vyleštiť alebo obrúsiť.
Ak použijete pigmenty pod pätnásť mikrónov, po ich zmiešaní zostanú suspendované a výsledkom bude rovnomerná konzistencia. Ak použijete väčšie častice, môžu absorbovať a uchovávať svetlo, a to znamená, že budú môcť svietiť dlhšie. K dispozícii sú napríklad v modrej, vodovej a zelenej farbe.