Kamenná epoxidová živica - najlepšia voľba pre vaše DIY projekty
Epoxidová živica sa v súčasnosti teší veľkej obľube u hobbyistov, pretože je úžasne všestranná. Projekty môžu zahŕňať mnoho menších nápadov, ako sú umelecké diela alebo šperky, ale hodí sa aj na väčšie projekty, ako sú podlahy a opravy lodí. Množstvo výrobcov vyrába množstvo rôznych produktov, čo vám nesmierne sťažuje výber správneho výrobku pre váš konkrétny projekt. Tento problém je ešte väčší, ak si chcete kúpiť vysokoteplotný epoxid.
Je epoxidová živica odolná voči teplu?
Je, ale tento typ živice podlieha určitým podmienkam. Po prvé, vaša obyčajná alebo bežná epoxidová živica pre domácich majstrov, ktorá sa používa najmä na menšie projekty, sa po vystavení vysokým teplotám začne deformovať.
Avšak vysokoteplotná epoxidová živica je úplne iná. Vysokoteplotná epoxidová živica odoláva vyšším teplotám bez akéhokoľvek skreslenia a zvyčajne sa používa v prostredí, kde je to potrebné. Na trhu nájdete aj rôzne výrobky zo žiaruvzdornej živice, ktoré sú voľne dostupné a môže ich používať ktokoľvek. Tieto výrobky sú určené na menšie projekty, ako sú napríklad podložky, ktoré sú vystavené určitému množstvu tepla.
Aké teploty zvládne epoxidová živica?
Obyčajný alebo základný epoxid odolá teplotám od 65 °C do 149 °C, ale len na krátky čas. Teplovzdorný epoxid však bude schopný odolať extrémnej teplote 316 °C, to však bude závisieť od konkrétneho výrobku, ako aj od výrobcu.
Čo je vysokoteplotná epoxidová živica?
Tepelne odolná epoxidová živica bola vyvinutá pre priemyselné aplikácie, ale môže sa použiť aj na väčšie projekty, ako sú kuchynské dosky. Priemyselné aplikácie zahŕňajú elektrické, ako aj mechanické opravy. Vysokoteplotná epoxidová živica sa používa aj v automobilovom a leteckom priemysle. Vysokoteplotná epoxidová živica musí byť pevná a mala by dlho vydržať všade tam, kde je potrebné použiť spojovací prostriedok, tmel alebo náterový prostriedok.
Teplotné limity pre epoxidovú živicu
Pokiaľ ide o váš štandardný epoxid pre domácich majstrov, vydrží len nízke teploty v rozmedzí od 20 °C do 90 °C. Čokoľvek vyššie a zmení sa molekulárna štruktúra, čo spôsobí, že váš epoxid sa zdeformuje alebo zmäkne. Epoxid sa zmení na gumený a stratí svoj pevný povrch podobný sklu. Z tohto dôvodu vám odporúčame používať na epoxidové povrchy chňapky alebo podložky.
Vysokoteplotný epoxid je však iný, pretože je špeciálne vyrobený tak, aby odolával teplotám až do 315 °C. To však závisí od typu výrobku, ako aj od výrobcu. Vysokoteplotné epoxidy sa vyrábajú s pridanými plnidlami, ako je kvartér , alebo sú vystužené prvkami, ako je titán, vďaka čomu dokážu odolávať vysokým teplotám.
Najlepšia značka na použitie pri vysokých teplotách: Stone Coat Epoxy
V závislosti od typu povrchu, ktorý sa chystáte natierať, môže byť potrebné použiť výrobok, ktorý vydrží náročné používanie, ako aj odolnosť voči teplu. Značka Stone Coat je mimoriadne obľúbená epoxidová živica pre vysoké teploty.
Prečo je epoxidová živica Stone Coat taká obľúbená?
Tento výrobok pomáha realizovať vaše domáce projekty typu "urob si sám". Pri práci s pracovnými doskami alebo stolovými doskami tento výrobok vytvára úžasné vzory a povrchové úpravy. Epoxidovú živicu Stone Coat môžete použiť aj na iné povrchy v kuchyni, kúpeľni, na akýkoľvek stôl alebo povrch, ktorý chcete obnoviť alebo renovovať.
Čo robiť pri práci s epoxidovou živicou Stone Coat
Mali by ste mať možnosť nájsť návody a videá, podľa ktorých budete postupovať a ktoré vám krok za krokom ukážu, ako celý proces prebieha. Ak ste zaneprázdnení domácimi prácami, Stone Coat Epoxidová živica je pre vás ideálna. Živica je vynikajúcim produktom nielen pre domácich majstrov, ale používajú ju aj dizajnéri a stavebné firmy s podobne pôsobivými výsledkami. Z vašich starých stolových dosiek a dosiek vytvorte niečo nové, funkčné a odolné s neuveriteľnou povrchovou úpravou. Berte na vedomie, že na jednu vrstvu môžete naliať maximálne 0,32 cm (alebo 3 mm).
Výhody práce s epoxidovou živicou Stone Coat
- Chystáte sa renovovať svoje staré stolové dosky alebo dosky? Prečo sa do toho nepustiť svojpomocne s epoxidovou živicou Stone Coat a ušetriť tak veľa peňazí.
- K dispozícii je inštruktážne video, ktoré sa dá ľahko sledovať a ktoré vás prevedie celým procesom.
- Výrobok je ekologicky bezpečný.
- Epoxidová živica Stone Coat neobsahuje žiadne VOC (prchavé organické zlúčeniny)
- Hotový výrobok vám poskytne odolný a ľahko čistiteľný povrch bez poškriabania.
- Vaša pracovná alebo stolová doska bude odolná voči teplotám až do 260 °C, pretože je žiaruvzdorná.
- Povrchová úprava je neporézna a krištáľovo čistá.
Jednoduché kroky, ktoré treba dodržiavať pri práci s epoxidovou živicou Stone Coat
- Musíte si presne odmerať živicu a tvrdidlo v pomere 1:1.
- Zmesi musíte dôkladne premiešať na požadovaný čas, potom pridať farby a prísady a opäť dôkladne premiešať.
- Po nanesení farebného náteru použite plochý vyrovnávací nástroj a vyfukovač alebo špáradlo, ak potrebujete odstrániť prípadné bubliny.
- Po nanesení farebného náteru nechajte uplynúť 24 hodín a potom naneste bezfarebný náter. Teraz povrch prebrúste brúsnym papierom a všetok prach očistite vlhkou handričkou.
- Doba vytvrdzovania celej práce je približne 7 dní.
- Vaša pracovná alebo stolová doska je teraz pripravená na používanie a potešenie. Jediné, čo musíte robiť, je pravidelne udržiavať povrch čistý a snažiť sa ho nedrhnúť.
Tip: Ak chcete zistiť, koľko epoxidovej živice potrebujete na svoj projekt, využite našu epoxidovú kalkulačku.
Zníženie teplotnej odolnosti
Existuje mnoho spôsobov, ako znížiť teplotnú odolnosť vašej epoxidovej živice. Po prvé, uistite sa, že dodržiavate pomer miešania, pretože akákoľvek odchýlka môže zmeniť vlastnosti vašej epoxidovej živice. To sa netýka len pomeru miešania; musíte dodržiavať aj čas miešania a všetky ostatné pokyny, ktoré uviedol výrobca.
Ak potrebujete pridať akékoľvek iné prísady, ako sú farby alebo pigmenty, nezabudnite, že to môže automaticky znížiť vašu teplotnú odolnosť. Aby ste to obišli, musíte pridať bezfarebný vrchný náter, ktorý potom zvýši tepelnú odolnosť.
Tipy, ktoré vám pomôžu pri práci s tepelne odolnou epoxidovou živicou
Ako sme už spomenuli, na dosiahnutie najlepších výsledkov musíte striktne dodržiavať pokyny, ktoré poskytuje výrobca. Ak sa v akomkoľvek smere odchýlite, nedosiahnete požadovanú povrchovú úpravu ani výsledok. Uistite sa, že ste namiešali len také množstvo živice, ktoré vyhovuje vášmu projektu, čo vám pomôže naniesť živicu v potrebnom čase.
- Príprava je veľmi dôležitá, pretože čas je počas celého procesu rozhodujúci.
- Majte pracovný stôl v správnej výške, aby ste sa vyhli prípadným bolestiam chrbta.
- Predtým, ako začnete pracovať na svojom projekte, použite na handričku trochu izopropylalkoholu a utrite povrch od všetkých prachových častíc.
- Ak chcete dosiahnuť presnosť pri miešaní živice, použite časovač. To vám umožní vyjsť s rovnomernou konzistenciou.
- Teplota, ako aj vlhkosť vášho pracovného priestoru môžu ovplyvniť výsledný produkt. Nízke teploty môžu mať za následok, že váš epoxid bude mať lepkavý alebo nelepivý povrch. Ak chcete znížiť túto možnosť, odporúča sa, aby ste živicu pred zmiešaním s tvrdidlom zohriali.
- Ak pracujete na pomerne veľkej rovnej ploche a chcete epoxidovú živicu rovnomerne rozotrieť, použite nivelačný nástroj alebo hladidlo.
- Ak počas procesu použijete štetec, uistite sa, že je kvalitný, aby ste predišli prípadnému vypadávaniu štetín. Môžete použiť tmavú štetku, aby ste v prípade vypadnutia štetín videli, že ich ľahko vyberiete.
- Máte vzduchové bubliny? Skúste ich vypustiť pomocou špáradla alebo fúkačky, ale len na niekoľko sekúnd. Fajku musíte držať asi 20 cm od obrobku, aby sa živica nepremáčala. Musíte tiež pamätať na to, že ak ste do živice pridali akékoľvek alkoholové farby, neodporúča sa na odstránenie bubliniek používať vyfukovačku. Ak sa vám bublinky odstraňujú ťažko, môžete vyskúšať fén, ktorý je nastavený na najvyššiu teplotu, táto metóda však trvá oveľa dlhšie.
- Používate vyfukovač? Začnite ju používať v dostatočnej vzdialenosti od svojho projektu, aby ste zabránili rozfúkaniu akýchkoľvek čiastočiek prachu na pracovnú plochu.
- Po dokončení nechajte svoj projekt zo živice vytvrdnúť v bezprašnom priestore.
- Nezabudnite, že keď do živice pridávate prášky alebo pigmenty, meníte tým molekulárnu štruktúru živice. Tým sa zníži jej tepelná odolnosť, ako aj jej netoxickosť. Svoj projekt vždy dokončite nanesením bezfarebného vrchného náteru, aby ste naň mohli položiť horúce predmety.
- Máte nejaký epoxid, ktorý chcete po dokončení vyčistiť? Ak je ešte vlhký, môžete použiť acetón na čistú handričku. Ak však už vytvrdol, na podlahe alebo na inom mieste, budete ho musieť najprv pomocou horáka zahriať a potom ho pomocou skrutkovača alebo plochého hladidla zoškrabať.
- Je epoxidová živica odolná voči teplu?
- Aké teploty zvládne epoxidová živica?
- Čo je vysokoteplotná epoxidová živica?
- Teplotné limity pre epoxidovú živicu
- Najlepšia značka na použitie pri vysokých teplotách: Stone Coat Epoxy
- Zníženie teplotnej odolnosti
- Tipy, ktoré vám pomôžu pri práci s tepelne odolnou epoxidovou živicou