Ako odlievať čerstvé a sušené kvety do živice

Živica je dokonalá metóda na uchovanie niečoho výnimočného na mnoho rokov. Tento všestranný výrobok je stále obľúbený v rôznych umeleckých dielach, napríklad pri uchovávaní kvetov a ich krásy na dekoratívne účely. Pridaním kvetov do živice môžete vytvoriť a uchovať krásne spomienkové predmety, vyrobiť špeciálny darček k narodeninám alebo pridať živicové kvety do umenia a ozdobiť svoj domov moderným a lacným spôsobom. Existujú rôzne techniky na zabezpečenie dokonalého výrobku a v tomto článku vám v jednoduchých krokoch ukážeme, ako odlievať čerstvé a sušené kvety v živici.

Rôzne oblasti použitia sušených kvetov

Existujú stovky spôsobov, ako použiť sušené kvety v projektoch zo živice. Je to tiež ideálny spôsob, ako si pripomenúť zvláštnu príležitosť a vyrobiť si vlastný darček pre výnimočného priateľa. Budete potrebovať len suché kvety a živicu, je to také jednoduché! Medzi niektoré nápady patrí výroba vlastných kvetinových šperkov, ako sú prívesky, náušnice a náramky.

Sušené kvety sa dajú použiť v mnohých umeleckých dielach, ako sú drobnosti, mince, kamene, korálky, uzávery na fľaše, podložky, servírovacie podnosy, nástenné umenie, ťažidlá na papier, záložky do kníh, narodeninové pohľadnice, držiaky na kvetináče, stojany na obrazy, kryty na mobilné telefóny, zvonkohry alebo lapače slnka, telové peelingy, potpourri, sviečky a dokonca aj čaje.

kvetina zo živice

Materiály potrebné na výrobu kvetov zo živice

Najlepšia živica na uchovávanie kvetov v malých formách - PRO MARINE SUPPLIES Art Resin

Jedným z najkrajších efektov, ktoré môžete dosiahnuť pri remeselnej výrobe, je osadenie sušených kvetov do čírej živice. Ak to robíte, budete potrebovať super číru živicu, ktorá ľahko tuhne a nežltne. Náš najlepší výber produktov v tejto kategórii by patril tejto živici od spoločnosti Pro Marine, a to vďaka jej vysokoúčinnému lesklému povrchu.

Táto číra epoxidová živica má zloženie chránené proti UV žiareniu, ktoré [zabraňuje jej žltnutiu. Vďaka samonivelizačnému zloženiu získate po vytvrdnutí živice intenzívny lesk a hladkú štruktúru. Pomerne ľahko sa s ňou aj pracuje, pretože na dosiahnutie ideálnej konzistencie stačí jednoduchý pomer živice a tvrdidla 1:1.

Táto odolná živica je viacúčelová a možno ju použiť na všetky druhy rôznych povrchov a materiálov. Taktiež neprodukuje žiadne nebezpečné výpary, je netoxická a bezpečná pri práci. Keďže používa zloženie vhodné pre potraviny, táto živica je skvelá na použitie na predmety, ako sú podložky, dosky alebo šperky.

Najlepšia živica na uchovávanie kvetov v hlbokých formách - INCREDIBLE SOLUTIONS Deep Casting Resin

Spoločnosť Incredible Solutions vytvorila špeciálnu hlbokú liatu plastovú liatu živicu, určenú najmä pre veľké formy. Táto súprava je vďaka svojej hrúbke 5,08 cm a vylievateľnosti vhodná na riečne stoly, živé okraje, odlievanie a vkladanie do hlbokých foriem. Ak osádzate kvety do hlbokej formy, potom je konzistencia a vylievateľnosť tejto živice rozumnou voľbou.

Živica je krištáľovo číra s nízkou viskozitou. Umožňuje dlhý pracovný čas a zahŕňa minimálne zmrštenie. Ďalším dôvodom, prečo je táto súprava vhodná na hlboké formy, je, že dostanete veľa živice! Súprava obsahuje celkovo 11,36 litra.

Ako by ste od čírej živice na odlievanie očakávali, tento výrobok je chránený UV žiarením pre zvýšenú čírosť, je farebne kompatibilný a vysoko odolný. Má tiež nulové množstvo prchavých organických látok a nízky zápach, čo z neho robí bezpečnejší produkt na prácu.

Rôzne materiály, ktoré tiež potrebujete

Na konzervovanie kvetov v živici budete potrebovať nasledujúce zásoby:

 • Vysokokvalitnú živicu
 • Sušené kvety
 • Silikónová forma podľa vášho výberu
 • Teplovzdušná pištoľ/horák
 • Párátka na zuby
 • Maliarska páska
 • Gumené rukavice
 • Odmerky
 • Miešacie poháre
 • Miešacie tyčinky
 • Záchytná miska
 • Voliteľné trblietky alebo sľudový prášok

Rôzne druhy sušených kvetov

Na projekt je najlepšie použiť sušené a nie čerstvé kvety. Proces sušenia kvetov sa môže zdať odstrašujúci, ale je to len preto, že to môže byť ešte neznámy proces. Odjakživa je najobľúbenejšou metódou zväzok kvetov, ktorý sa zavesí hore nohami na vetranom mieste na niekoľko týždňov, kým nie je úplne suchý.

Našťastie existuje mnoho iných možností ako sušenie na vzduchu, ak potrebujete rýchlejšiu metódu na začatie projektu živicových kvetov.

či sa čerstvé kvety dajú vložiť do živice

Pravé sušené kvety zakúpené online

Tak čo, máte suché kvety? Pravé sušené kvety si môžete kúpiť v miestnom kvetinárstve, ale môžete ich tiež preskúmať a kúpiť online, kde máte na výber z väčšieho množstva. Viac informácií nájdete na stránkach Amazon, Etsy atď.

Umelé kvety

Sušte si kvety sami

Kvety je potrebné pred použitím v projekte zo živice vysušiť. Môžete vysušiť akékoľvek kvety alebo listy, ktoré vám prídu pod ruku. Tajomstvom je, aby boli všetky kvety úplne suché. Ak by v okvetných lístkoch bola ešte vlhkosť, môže to viesť k zmene farby a rozkladu živice a vaše umelecké dielo bude zničené.

Ako sušiť kvety sami

Sušenie v tlačiarni:

Ide o postup, pri ktorom sa kvety sušia v knihe alebo v lise na kvety. Lisovanie okvetných lístkov medzi stránkami ťažkej knihy je jednou z najstarších metód uchovávania kvetov a listov, okvetné lístky však budú sploštené.

Na okvetných lístkoch nesmie byť žiadna vlhkosť (voda alebo kondenzát). Položte ich na savý materiál, ako je obrúsok alebo pergamenový papier, a okvetné lístky úhľadne usporiadajte medzi vrstvy v knihe alebo na ne položte ťažkú knihu. Medzi kvety, ktoré sa na to najlepšie hodia, patria gladioly, delfínie, sirôtky, maky a muškáty.

Na dôkladné vysušenie si nechajte 3 až 4 týždne. Po usušení sú pripravené na použitie na pohľadnice, pozvánky, na zdobenie tort alebo sviečok alebo na vystavenie v rámčekoch.

Silikagél:

Ide o jednoduchú a veľmi účinnú metódu sušenia, najmä pri jemných kvetoch. Suchý silikagél, ktorý sa skladá z drobných modrých a bielych kryštálikov silikagélu, absorbuje vlhkosť z vašich okvetných lístkov. Opäť sa uistite, že na okvetných lístkoch alebo listoch nie je žiadna voda ani kondenzát a sú úplne suché.

ako sušiť kvety

Najprv nasypte vrstvu suchého silikagélu do vzduchotesnej nádoby. Kvety vložte do gélu zvisle, dlhé kvety opatrne položte na bok a ploché kvety položte na vrstvu gélu lícom nadol.

Na okvetné lístky opatrne nalejte 236,50 mililitra silikagélu a uistite sa, že je gél medzi všetkými okvetnými lístkami a že sú pokryté všetky kvety. Teraz sú vaše kvety pripravené začať proces sušenia. Nádobu uzavrite a po 3 až 7 dňoch skontrolujte, či sa úplne vysušili.

Môžete použiť aj kuchynskú soľ, pretože je mimoriadne úsporná a funguje rovnako dobre.

Zavesené kvety na sušenie:

Vďaka tomu dosiahnete krásny 3D efekt. Kvety sušte na mieste, kde zostanú úplne neporušené, a teda nedôjde k ich narušeniu. Na sušenie si vyhraďte približne 3 týždne. Po úplnom vysušení kvety nastriekajte lakom na vlasy bez vône, ktorý zabezpečí dlhotrvajúcu ochranu okvetných lístkov.

Lis na kvety do mikrovlnnej rúry:

Táto metóda je jednou z najrýchlejších na vysušenie kvetov a začatie projektu so živicou. Použite 2 ploché keramické taniere vhodné do mikrovlnnej rúry alebo dokonca dlaždice, obložte ich z oboch strán kávovými filtrami alebo tvrdou doskou a papierom. Umiestnite kvety do stredu, takmer ako sendvič, a vložte ho do mikrovlnnej rúry.

Použite nastavenie nízkej teploty a ohrievajte po dobu 30-60 sekúnd, pričom po každom cykle nechajte všetko vychladnúť, kým kvety nebudú úplne suché.

Mikrovlnná rúra so silikagélom:

Ide o podobný postup ako pri vyššie uvedenej metóde, ale je potrebný kratší čas. Medzi kvety, ktoré sú na túto metódu najvhodnejšie, patria ruže, sedmokrásky a biele alebo svetlé kvety. Do nádoby vhodnej do mikrovlnnej rúry nasypte trochu silikagélu a na vrch gélu naaranžujte kvety. Potom na okvetné lístky opatrne nasypte ďalší silikagél.

Nádobu ohrievajte v mikrovlnnej rúre (bez veka) na nízkej úrovni ohrevu približne 2-5 minút. Často kontrolujte, pretože všetky kvety schnú v rôznom čase. Keď dosiahnete požadovanú úroveň vysušenia, okamžite nádobu zakryte vekom. Pred opatrným vybratím okvetných lístkov z gélu nechajte nádobu stáť približne 24 hodín.

Okvetné lístky môžete postriekať akrylovým sprejom, aby ste zaistili ich dlhšie uchovanie. Klady a zápory sú rovnaké ako vyššie uvedené, ale dávajte pozor, aby ste so silikónovým gélom nemanipulovali, pretože sa spolu s nádobou veľmi zahrieva.

Ako uchovávať kvety v živici - návod

Miešanie živice

Všetky živice pozostávajú z dvojzložkového systému: základnej živice a tvrdidla. Po zmiešaní základnej živice a tvrdidla dochádza k chemickej reakcii. Čas schnutia sa pohybuje v rozmedzí 12-48 hodín. Pri používaní živice je rozhodujúci pomer miešania a rovnomerné premiešanie týchto dvoch častí, aby sa zabezpečilo správne vytvrdnutie vašej živice, inak chemická reakcia zabráni správnemu vytvrdnutiu.

miešanie kvetov z epoxidovej živice

Odlievanie môže skončiť aj tak, že je príliš krehké alebo úplne nezatuhne a je lepkavé. Tipom je pri miešaní oboch častí prelievať zmes z jednej nádoby do druhej. Rovnaké časti časti 1 a časti B živice na odlievanie kultúr sa musia spojiť pomocou odmeriek a nádoby na miešanie. Použite tyčinku na miešanie a živicu miešajte 2 až 3 minúty.

Všimnite si, že väčšina živice zostane číra, aby boli kvety po vytvrdnutí viditeľné.

Nalejte základ a umiestnite kvet(y)

Uistite sa, že forma, do ktorej ste naliali prvú vrstvu živice, je bez prachu. Ak by vo forme boli nejaké nečistoty, budú viditeľné, pretože sa snažíte vytvoriť prostredie, v ktorom sa zdá, akoby kvety plávali v živici.

živicové kvety

V závislosti od hrúbky živice a vytváraného výrobku môže byť potrebné naliať viac ako jednu vrstvu. Pomocou teplovzdušnej pištole odstráňte všetky vzduchové bubliny. Kvety položte na živicu lícom nadol. Ak chcete pridať ďalšie okvetné lístky, listy alebo kresby, umiestnite ich teraz pomocou špáradla. Živica musí vytvrdnúť približne 5 hodín, kým prejdete k ďalšiemu kroku.

ruže v čírej živici

Vytvrdzovanie a odlievanie vrstiev

Vytvrdnite prvú vrstvu a nezabudnite odstrániť všetky bubliny, ktoré môžu vzniknúť pred vytvrdnutím epoxidovej živice. Dbajte na to, aby kvety zostali na začiatku na svojom mieste, pretože počas vytvrdzovania sa môžu ešte ľahko posunúť. Pri vytvrdzovaní živice dodržiavajte pokyny výrobcu.

Po vytvrdnutí základnej vrstvy nalejte 2. vrstvu epoxidovej živice a zmiešajte ju s čerstvou licou živicou. Po zmiešaní je potrebné živicu krátko zapáliť teplovzdušnou pištoľou, aby sa odparili všetky bubliny. Naplňte formu živicou a opäť odstráňte bublinky pomocou teplovzdušnej pištole. Počas tejto fázy schnutia priebežne sledujte vytvrdzovanie živice, aby ste zabránili tvorbe bublín.

ako odliať čerstvé kvety v živici

Odstráňte vzduchové bubliny

Vzduchové bubliny sa môžu ľahko zachytiť pod kvetmi. Odstráňte tieto bublinky jemným zatlačením na kvety a pohybujte nimi do strán pomocou špáradla. Nezabudnite, že kvety sú veľmi krehké, preto všetky pohyby musíte vykonávať opatrne. Na odstránenie vzduchových bublín použite teplovzdušnú pištoľ.

Vytvrdzovanie a konečná úprava

V záverečnej fáze vytvrdzovania skontrolujte, či živica dostatočne vyschla a či ju možno vybrať z formy na odlievanie živice. V tomto momente živica ešte nie je úplne vytvrdnutá, ale nemala by byť vôbec lepkavá. Pokračujte v opatrnom odstraňovaní živice z formy, pretože bude stále pružná.

Objekt nechajte v rovnej polohe, aby mohol úplne vytvrdnúť. Silikónové formy sú zvyčajne hladké a lesklé a brúsenie nemusí byť potrebné. Ak by však hrany boli trochu ostré, prebrúste ich brúsnym papierom, aby mali hodvábne hladký vzhľad.

ako uchovať čerstvé kvety v živici

Triky a tipy pri vytváraní kvetinových vzorov zo živice

Tesnenie kvetov pred odliatím do živice

Niektoré sušené kvety sa po vložení do živice stanú polopriehľadnými. Aby ste tomu zabránili, kvety pred použitím zapečaťte, aby živica neprenikla do okvetných lístkov.

Utesnenie môžete vykonať pomocou laku na vlasy alebo akéhokoľvek iného laku v spreji. Okvetné lístky položte na nepriľnavý povrch a pred prechodom k ďalšiemu kroku nastriekajte niekoľko tenkých vrstiev z oboch strán.

Ako uchovávať čerstvé kvety v živici

Odlievanie čerstvých kvetov a dosiahnutie ich konzervácie v živici spočíva v ich vložení do silikónovej formy a zaliatí dobre rozmiešanou živicou.

ako konzervovať kvety v živici

Ruže v čírej živici

Tieto kroky sú rovnaké ako pri iných kvetoch. Z ruže odstráňte všetky uvoľnené okvetné lístky a zo stonky odrežte listy, ktoré nechcete použiť vo svojom návrhu. K ruži jemne priviažte kúsok povrázku a zaveste ju hore nohami do dobre vetraného a suchého priestoru. Sušenie bude trvať niekoľko týždňov.

Starostlivosť o vaše výtvory

Chráňte svoje živicové výtvory pred akýmkoľvek priamym slnečným svetlom, pretože môže spôsobiť vyblednutie kvetov a časom môžu kvety stratiť svoju luminiscenciu.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.