Epoxidové umelecké živice - najlepšie materiály na umelecké živice

Vytváranie umeleckých diel a obrazov pomocou epoxidovej živice je absolútne moderné. Takmer každý už počul o možnosti vyrábať šperky alebo rôzne dekoratívne prvky zo syntetickej živice. O niečo menej rozšírená je stále skutočnosť, že z epoxidovej živice možno vytvoriť nádherné, expresívne umelecké diela alebo obrazy. V nasledujúcom článku sa dozviete o použití živice vo výtvarnom umení, naučíte sa niektoré dôležité základy o tomto materiáli a dozviete sa, na čo treba pri práci s touto živicou myslieť. Ukážeme vám tiež, kde si môžete kúpiť materiál potrebný na umelecké diela zo živice, a poskytneme vám návod krok za krokom na váš prvý obraz z epoxidovej živice.

Čo je to živicové umenie?

Epoxidová živica, ktorá sa v súčasnosti často používa v oblasti DIY, je dvojzložkový systém živice a tvrdidla. Zmiešaním týchto dvoch zložiek dochádza k chemickej reakcii, ktorej výsledkom je postupná premena tekutej živice na pevný plast s čírym, vysoko lesklým povrchom. Vytváranie umeleckých diel pomocou tejto epoxidovej živice sa nazýva resin art.

Ako sa živica používa v umení

V Európe donedávna ešte takmer neznáma, umelecká tvorba so syntetickou živicou sa už roky teší veľkej obľube v Austrálii, Kanade a USA. Umelecké diela vytvorené pomocou epoxidovej živice inšpirujú svojím leskom, leskom, hĺbkou a čistotou.

Na tento účel sa do živice pridávajú farebné pigmenty a iné prísady, napríklad trblietavé častice. Touto technikou máte možnosť dosiahnuť rôzne efekty v závislosti od výberu farieb alebo prísad, typu odliatku a podkladu na maľovanie. Aj veľmi skúsení umelci sa pri každom maľovaní živicou učia.

Tip: Epoxidová živica tiež dodáva obrazom, kresbám a fotografiám z rôznych materiálov, ako sú tuš, akvarel, akryl, olej atď. krásny lesk ako povrchovú úpravu a tiež ich chráni pred poškodením vonkajšími vplyvmi alebo UV žiarením.

epoxidové umenie

Najlepšia epoxidová živica na umelecké diela z epoxidovej živice

Značky živíc dostupné v Európe podliehajú prísnym normám kvality. Vo vytvrdnutom stave sa považujú za netoxické. Sú nehorľavé, bez zápachu, neobsahujú rozpúšťadlá a nevypúšťajú takmer žiadne výpary. Okrem toho vysokokvalitné typy živíc vytvrdzujú krištáľovo číro a zvyčajne sú aj odolné voči UV žiareniu. Lacnejšie značky však majú často tendenciu žltnúť. Pri kúpe epoxidovej živice je potrebné zvážiť niekoľko vecí.

Radi by sme vám predstavili niektoré živice, ktoré používame na vlastnú tvorbu, a preto ich môžeme aj odporučiť, s ich rôznymi vlastnosťami:

Cena / výkon Odporúčanie: PRO MARINE ProArt Resin

Spoločnosť ProMarine vyvinula epoxidovú živicu špeciálne pre umelecké aplikácie. Jej dokonalá konzistencia uľahčuje vytváranie krásnych umeleckých obrazov z živice a natieranie všetkých druhov umenia, ako aj vytváranie živicových šperkov.

Odporúčanie prémiovej kvality: STONE COAT Art Coat Resin

Spoločnosť Stone Coat je známa vďaka vysokokvalitnej epoxidovej živici, ktorú ponúka. Spoločnosť teraz vytvorila nový produkt pre umelcov, ktorý spája toľko vlastností: Veľmi vysoká odolnosť voči UV žiareniu, vhodná pre potraviny a dokonale vyrobená na umelecké maľby živicou a všetky nátery.

Aký je ideálny podklad na maľovanie Resin Art?

V zásade platí, že väčšina hladkých povrchov je optimálne vhodná na Resin Art. Patrí sem napr. kov, drevo, sklo, plexisklo alebo betón. Predpokladom je, že použitý maliarsky povrch nemá porézny alebo savý povrch. Plátna sú rovnako nevhodné.

Tu by sa živica zbiehala v strede, pretože plátno by neunieslo váhu živice, a preto by sa prehýbalo. Výnimkou sú veľmi malé formáty na nosidlách do 15 x 15 cm. Na prácu s epoxidovou živicou sa dobre hodia aj podlahy, nábytok alebo kuchynské kryty, ak je epoxidová živica vhodná.

Ktoré farby a prísady sú vhodné na umelecké diela z epoxidovej živice?

Kreativite pri spracovaní živice sa pri výbere farby medze nekladú. Možné sú farby, tuše, farby v spreji, tekuté akrylové farby, farebné pigmenty v práškovej forme. V prípade tekutých farieb môžeme odporučiť takzvané farby ResiTint. Tie sú mimoriadne farebne intenzívne a stačí na ne len niekoľko kvapiek.

Trh sa medzitým prispôsobil zvýšenému používaniu epoxidovej živice, takže mnohé spoločnosti ponúkajú vysoko pigmentované farby. Tie sú veľmi vhodné na použitie v živici. Čo do farieb ako prísada nepatrí, je voda. Tá neumožňuje živici úplne vytvrdnúť a namiesto toho, aby bola krištáľovo číra, pôsobí mliečnym dojmom.

Tip: Predtým, ako vytvoríte veľké Resin Pour Art, mali by ste trochu experimentovať s rôznymi farbami na malých plochách. Takto môžete získať predstavu o tom, ako sa budú kombinovať so živicou a ako budú nakoniec pôsobiť. Na dosiahnutie krásnych efektov treba farbu do živice zamiešať veľmi dôkladne, ale opatrne.

Epoxidová živica Umelecké techniky

V podstate môžete použiť rovnaké techniky ako pri iných technikách tekutej maľby, napríklad pri liatí akrylu. Existuje široká škála techník, vďaka ktorým získate fascinujúce efekty a maľby, napríklad Dirty Pour, Air Swipe, Swipe a ďalšie.

Ako vytvoriť krásne bunky v maľbách živicou?

Na vytvorenie buniek v obrazoch z epoxidovej živice môžete použiť špeciálne techniky maľovania tekutinami, ako napríklad Air Swipe alebo Dirty Pour. Na tento účel sa používa izopropanolový alkohol, silikónový olej alebo Resi-Blast. Ten sa môže alternatívne nakvapkať do čerstvo nanesenej epoxidovej živice. Upozorňujeme na túto skutočnosť: Resi-Blast nemôže rozvinúť svoj účinok, ak sa po pridaní príliš dlho čaká s ďalším spracovaním.

Pridaním trochy silikónového oleja, izopropanolu alebo Resi-Blastu do zafarbenej živice možno vytvoriť efektné bunky. Ďalšou možnosťou je nakvapkať prísadu do odliatej živice dodatočne.

Ako dosiahnuť nádherné efekty v rezinovom umení

Na vytvorenie trblietavých efektov na obrazoch z epoxidovej živice možno do živice pridať ozdobné kamienky, trblietky alebo skutočné kryštály. Kovové farby alebo pigmenty tiež vyzerajú v kombinácii so živicou mimoriadne drahocenne. Takto sa dajú vytvoriť napríklad aj v súčasnosti veľmi módne živicové geody. Na vytvrdnuté geódy z epoxidovej živice možno potom pomocou vhodných fixiek pridať ďalšie akcenty.

výtvarné techniky zo živice

Nádherné, trblietavé živicové geody očaria diváka pridanými trblietavými čiastočkami, kovovými farbami a trblietavými ozdobnými alebo polodrahokamami.

Ako používať živicu na živicové umenie

Tak, ako je práca so živicou a následné výsledky krásne, má táto technika aj niektoré nevýhody. V prvom rade tu treba spomenúť faktor nákladov. Na dosiahnutie dobrého a atraktívneho výsledku by ste si mali vždy vybrať kvalitnú živicu.

A tá bohužiaľ nie je k dispozícii za výhodnú cenu. V závislosti od veľkosti odlievanej plochy a od toho, koľko vrstiev sa má vyliať, aby sa dosiahol zaujímavý vzhľad, môže cena živice urobiť v domácom rozpočte poriadnu dieru. Okrem toho sú tu výdavky na nákup vhodných bezpečnostných opatrení, ako sú ochranné okuliare a dýchacie masky. V záujme ochrany zdravia by sa od nich nemalo v žiadnom prípade upúšťať.

Okrem toho táto technika nie je určená pre ľudí s vysokou potrebou čistoty. Práca so živicou je niekedy veľmi špinavá záležitosť. Nechceme tiež zakrývať, že práca so živicou nie je na začiatku jednoduchá. Krásne, hotové dielo z epoxidovej živice však potom zaplatí za vysokú námahu.

Okrem vyššie uvedených skôr negatívnych aspektov pri práci so živicou sa môžu vyskytnúť aj rôzne komplikácie pri práci s týmto materiálom. Na tomto mieste by sme vám chceli stručne vysvetliť tie najčastejšie a tiež poskytnúť niekoľko návrhov riešení:

Ako odstrániť vzduchové bubliny zo živice

Tvorbe vzduchových bublín v živici počas miešania sa prakticky nedá vyhnúť. Možno ich však ľahko odstrániť pomocou niekoľkých jednoduchých trikov. Po prvé, zmes by ste mali miešať len opatrne a relatívne pomaly, aby sa bubliniek vôbec nevytvorilo príliš veľa.

Ak ste už vrstvu živice odliali, môžete ju krátko zahriať pomocou horáka alebo teplovzdušného fénu. Takto bublinky vystúpia na povrch a tam prasknú. Tento postup by sa mal používať opatrne. Zdroj tepla by mal byť dostatočne ďaleko (asi 10 cm) od povrchu maľby a mal by sa rýchlo pohybovať sem a tam.

Tip: Ak je jedna časť maľby vystavená intenzívnemu teplu príliš dlho, živica sa začne variť a zhlukovať. Ak sa to stane, nemôžete urobiť nič iné, len odstrániť zlepenú epoxidovú živicu z povrchu a naliať ju znova.

Ako zabrániť tomu, aby sa živica extrémne zahriala

Živica môže vyvinúť veľmi silné teplo, najmä v kombinácii s kovovými farbami alebo ak odlievate hrubšie vrstvy. Ak je teplota v miestnosti zároveň stále veľmi vysoká, epoxidová živica sa začne veľmi rýchlo "variť". Spoznáte to podľa toho, že živica v nádobe je veľmi horúca a tvrdá.

Spracovanie tu už nie je možné. Vriacu živicu vylejte na fóliu, aby vychladla. V lete by sa práca s epoxidovou živicou mala vykonávať v pivnici alebo v chladných ranných hodinách. Taktiež dbajte na to, aby ste namiešali len toľko živice, koľko je skutočne potrebné. Tým sa zabezpečí, že nezostanú žiadne zvyšky, ktoré by mohli vyvrieť.

Rôzne značky - rôzne časy spracovania

V závislosti od výrobcu môže mať použitá živica výrazne odlišný čas spracovania. Napríklad niektoré značky živíc pre umelecké aplikácie majú čas spracovania 15 až 30 minút, iné až 24 hodín. Čas spracovania je čas, kým živica začne schnúť alebo tvrdnúť.

Umenie zo živice pre začiatočníkov - Ako začať

Na rozdiel od iných techník by ste pri práci s epoxidovou živicou už mali mať v hlave pomerne presnú predstavu o tom, ako bude neskoršie umelecké dielo vyzerať. Prečo? Keď je zmes živice a tvrdidla pripravená, máte len veľmi obmedzený čas na vytvorenie umeleckého diela z epoxidovej živice, kým hmota pomaly stvrdne. Úvahy o tom, ako postupovať, stoja cenný pracovný čas.

Calculate the required Amount of Resin

Veľkosť pozadia a to, či sú alebo nie sú do obrazu zahrnuté okraje, určuje množstvo živice potrebnej na obraz.

Najjednoduchší spôsob, ako vypočítať potrebné množstvo živice, je použiť našu kalkulačku živice: Vypočítajte množstvo epoxidovej živice

Vypočítané množstvo sa odporúča vždy trochu zaokrúhliť. Ak potom zostane zvyšok, zaručene nájde svoje využitie.

Ako vyrobiť umelecké dielo z živice - návod krok za krokom

Práca so živicou - Príprava

  • Pracovisko by malo byť čisté a bezprašné a pracovný priestor dobre vetraný. Na ochranu pracoviska a bezprostredného okolia by ste mali rozložiť fólie. Potom položte všetky potrebné pomôcky a materiály na ľahko dostupné miesto.
  • Teraz povrch na zadnej strane oblepte pevnou maliarskou lepiacou páskou. Takto môžete na druhý deň spolu s lepiacou páskou ľahko odstrániť prípadné kvapky živice na povrchu. V prípade potreby môžete páskou oblepiť aj bočné strany.
  • Keďže zadná strana maliarskej podložky sa môže v dôsledku stekajúcej živice prilepiť na stôl alebo pracovnú plochu, mali by ste ju umiestniť mierne vyvýšenú, napr. na obrátenú nádobu alebo niekoľko pohárov. Ak nie je maliarska plocha na pracovnej doske rovná, epoxidová živica sa roztopí a po krátkom čase už nebude odliaty motív viditeľný. Preto skontrolujte pomocou vodováhy, či je povrch úplne rovný.
  • V záujme vlastnej bezpečnosti noste oblečenie s dlhými rukávmi a jednorazové nitrilové rukavice. (Latexové alebo vinylové rukavice NIE sú vhodné!)

Miešanie a farbenie epoxidovej živice

  • Najprv je potrebné zmiešať dve zložky živice a tvrdidla v správnom pomere počas približne 3 minút (postupujte podľa pokynov výrobcu na obale). Dôležité: Tento pomer sa nevzťahuje na hmotnosť, ale na objem. Pri miešaní sa osvedčilo používanie plastovej špachtle. Obe zložky sa musia veľmi dôkladne premiešať, inak zostane zmes lepkavá a úplne nevytvrdne.

ako používať živicu

  • Teraz môžete živicu zafarbiť podľa svojich predstáv, napr. pomocou jednorazových pohárikov. Zvyčajne stačí niekoľko kvapiek tekutej farby alebo nejaký pigmentový prášok, aby ste získali žiarivé farby.

návod na umelecké diela z liatej živice

Odlievanie umeleckých diel z epoxidovej živice

  • Teraz máte dve možnosti ďalšieho spracovania. Buď nalejete farebné živicové poháriky jednotlivo na základňu, alebo použijete techniku nalievania, napríklad Dirty Pour, Air Swipe, Puddle Pour, Swirl alebo Flip Cup.
  • Na vytvorenie buniek môžete do farebnej živice pridať trochu Resi-Blast alebo silikónového oleja. Prípadne môžete prísadu do buniek nakvapkať na odliaty epoxidový náter dodatočne.

resin art pre začiatočníkov

  • Pomocou špachtle, maliarskeho noža, štetca, penového valčeka alebo naklonením povrchu môžete ovplyvniť priebeh živice na povrchu maľby.
  • Dbajte na to, aby sa v maľbe nevytvárali vzduchové bubliny. Ak nejaké objavíte, môžete ich odstrániť horúcim vzduchom alebo butánovým horákom, ako je opísané vyššie. (Zahrievajte len veľmi krátko!)

resin pour art

Proces vytvrdzovania

  • Po určitom čase (v závislosti od výrobcu) začne živica schnúť, stáva sa viskóznou a ťahá vlákna. To znamená, že živica stráca schopnosť samonivelizácie. Tento proces možno mierne oddialiť zahrievaním. Preto by sa práca teraz nemala meniť.
  • Vlasy, prach a iné cudzie častice by sa mali odstrániť pinzetou, aby sa zabránilo ich prilepeniu na povrch liatia.
  • Po očistení hotového obrazu od cudzích častíc a vzduchových bublín by sa mal zakryť, aby bol chránený pred prachom. Môžete použiť veľkú kartónovú dosku, ktorá sa položí mierne vyvýšená na štyri fľaše. Približne po 24 hodinách je živicová maľba už vytvrdnutá, ale stále veľmi citlivá. Kým úplne stvrdne, trvá to približne tri dni. Počas tejto doby by pohyb nemal byť vystavený extrémnym teplotným výkyvom.

Odlievanie ďalších vrstiev živice

Ak je živica už mierne zaschnutá, ale stále lepkavá (v závislosti od živice je to približne 5 hodín po nanesení prvej vrstvy), možno naliať ďalšiu vrstvu. Tento postup má tú výhodu, že novo naliata živica sa môže veľmi dobre spojiť so stále trochu lepkavým podkladom. Prípadne, ak je povrch už úplne vytvrdnutý, môžete ho mierne zdrsniť jemnozrnným brúsnym papierom.

Týmto spôsobom sa zároveň vytvorí dobrý adhézny základ. Následne je potrebné náter Resin veľmi dôkladne očistiť od zvyškov po brúsení. Najlepšie sa to robí navlhčenou handričkou z mikrovlákna. Kvôli tvorbe prachu by ste nemali brúsiť v tej istej miestnosti, kde ste vrstvy liali. V opačnom prípade hrozí, že sa jemné prachové častice usadia na vašom obrobku. Nalievanie viacerých vrstiev na seba dodá vášmu dielu zaujímavú hĺbku. Viac informácií o tejto téme nájdete v našom sprievodcovi brúsením epoxidovej živice.

Ako čistiť nástroje

Rovnako dôležité ako dôkladné spracovanie epoxidovej živice je aj následné čistenie použitých pomôcok a nástrojov. Prípadné zvyšky živice môžete použiť na menšie dekoratívne predmety alebo na experimenty s materiálom.

Prázdne kelímky so živicou sa položia na plastovú fóliu otvorom smerom nadol, aby sa na druhý deň dala od kelímku ľahko oddeliť prebytočná živica, ktorá vytiekla. Použitá špachtľa sa dá veľmi ľahko vyčistiť octom alebo handričkou namočenou v izopropanole. Všetky ostatné pomôcky, ktoré mohli prísť do kontaktu so živicou, ako napríklad sušič horúceho vzduchu, horák alebo pinzeta, môžete tiež očistiť handričkou namočenou v alkohole.

ako pracovať so živicou

Remove adhesive Resin from Hands

Keďže živica môže za určitých okolností spôsobiť podráždenie pokožky, nemala by sa v prvom rade nanášať na pokožku. Na ochranu by ste preto mali pri práci s epoxidovou živicou vždy nosiť nitrilové rukavice. Ak sa vám živica dostane na ruky, dá sa pomerne ľahko odstrániť octom. Potom si ruky dôkladne umyte vodou a mydlom.

Nápomocné sú aj špeciálne pasty na umývanie rúk s abrazívami z obchodu s domácimi potrebami. Na čistenie rúk by ste nemali používať alkohol, pretože príliš vysušuje pokožku.

Poškodené miesta pri maľovaní epoxidovou živicou - čo robiť?

Ak si po zaschnutí diela zo živice všimnete priehlbiny alebo diery, môže to mať niekoľko príčin. Po prvé, je možné, že ste nepoužili dostatočné množstvo epoxidovej živice. Po druhé, z povrchu mohlo vytiecť príliš veľa živice.

Ak ste použili špeciálnu prísadu alebo silikónový olej na tvorbu buniek, aj to môže byť dôvodom vzniku priehlbín na vašom umeleckom diele. V takom prípade vám, žiaľ, nezostáva nič iné, len obrázok opatrne obrúsiť a naniesť novú vrstvu živice. Ak bol použitý silikónový olej alebo iná prísada, mali by ste pred nanesením novej vrstvy obrázok tiež dôkladne očistiť alkoholom.

Bezpečnostné opatrenia pri spracovaní živice

Živica je materiál, ktorý úplne vytvrdne za relatívne krátky čas. Preto by ste pri práci s týmto materiálom mali dbať na to, aby ste prijali vhodné bezpečnostné opatrenia na ochranu svojho zdravia, odevu a nábytku. Samozrejme, vaše zdravie má v tomto prípade prioritu. Vybavte sa dýchacou maskou, ochrannými okuliarmi a jednorazovými nitrilovými rukavicami a nezabudnite nosiť oblečenie s dlhými rukávmi.

Tip: V bezprostrednej blízkosti pohoria Harz by ste sa mali vyhýbať jedlu a pitiu. To isté platí aj pre fajčenie, pretože epoxidová živica môže byť za určitých okolností vysoko horľavá.

plážové umenie zo živice

Mimoriadne fascinujúcim variantom živicového umenia je tvorba takzvaných plážových obrazov. Nezameniteľný oceánsky vzhľad sa vytvára pomocou fénu a prísad.

Nápady na živicové umenie

Zostavili sme zoznam zaujímavých nápadov na umelecké diela zo živice, aby ste mohli hneď začať tvoriť:

  • Živicové šperky
  • Živicové kocky
  • Živicové prstene
  • Uchovávanie kvetov v živici
  • Geody z živice
  • Geody z živice
  • Živicové stoly

Záver o umení z epoxidovej živice

Výroba exkluzívneho obrazu zo živice je v skutočnosti pomerne zložitá a nie taká jednoduchá. Okrem toho je potrebné vykonať veľa príprav, než sa začne samotná práca. Napriek tomu sa vytvorenie umeleckého diela zo živice oplatí každému hobby umelcovi, pretože úchvatný výsledok vám vynahradí akúkoľvek námahu.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.