Ako zapečatiť umelecký papier na živicu

Živicový papier je skvelou alternatívou k rámovaniu a možno ho použiť aj ako spôsob uchovania vašich umeleckých diel na báze papiera. Keď použijete živicu na obalenie svojich papierových diel, môžete vytvoriť úžasné umelecké dielo, ktoré dlho vydrží a zároveň ochráni vaše dielo. S vytvorením nádherného papiera potiahnutého živicou vám pomôžeme v tomto článku.

Čo je to živicový papier?

Papier, ktorý bol potiahnutý epoxidovou živicou, sa nazýva živicový papier. Môžete to urobiť z rôznych dôvodov, pretože živica ako veľmi odolná látka zvýrazní vaše umelecké diela a zároveň poskytuje skvelú ochranu. Krištáľovo čistý povrch živice špecifickej pre umenie je lesklý a je ideálny na použitie papiera na vytváranie koláží, podložiek, záložiek, šperkov a ďalších predmetov. Ak bol papier najprv zapečatený, môžete so živicou použiť akýkoľvek druh papiera, napríklad stránky kníh, fotografie, hodvábny papier, kartón a nálepky. Použitím živice na papier vytvoríte dodatočnú hĺbku vášho papierového umenia a zabezpečíte ohromujúci povrch.

Nápady na papier potiahnutý živicou

Papier potiahnutý živicou môžete použiť niekoľkými spôsobmi, buď ako niečo dekoratívne, alebo ako funkčný kus, možností je nespočetne veľa.

  • Namiesto rámovania umeleckého diela použite živicu
  • Koláž z tissue papiera
  • Uchovávanie dôležitých listov, pohľadníc a baliaceho papiera
  • Záložky do kníh zo živicového papiera
  • Papierové dekorácie a vysekávané kvety
  • Podnosy na drobnosti alebo papierové podložky potiahnuté živicou
  • Podložky pod prívesky na šperky

Používanie živicových papierov

Ako utesniť papier na živicu

Aby ste zabezpečili, že sa epoxidová živica nevsiakne do papiera, budete sa musieť najprv naučiť, ako papier na živicu utesniť. Papier je podobný drevu v tom, že je porézny, aby bol veľmi náchylný na absorbovanie kvapalín, ak papier nie je utesnený, živica presiakne cez papier ako voda. Aby živica nespôsobovala škvrny, tmavé miesta alebo nerovnomerné škvrny na papieri, musíte papier utesniť ešte pred nanesením epoxidu. Pokiaľ ide o utesnenie umeleckých diel z papiera, existujú dve možnosti, a to buď pomocou lepidla na dekupáž, alebo utesňovacieho spreja. Ktorú možnosť použijete, závisí od toho, aký typ papiera používate.

Tip: Možno si všimnete, že tenšie stránky sa môžu po zapečatení papierových stránok zvlniť alebo pokrčiť. Keď vám tmel zaschne, vezmite ťažkú knihu, vložte do nej papierové stránky a nechajte ich cez noc, aby sa vyrovnali.

Použitie tmelu v spreji na utesnenie papiera

Tmel v spreji sa dodáva v aerosólovej nádobe a môžete ho nastriekať priamo na kus papiera z oboch strán. Možno budete potrebovať niekoľko vrstiev tmelu, najmä pri práci s hrubším papierom. Pečidlá v spreji sa najlepšie používajú na jemný, tenký alebo potlačený papier, ako sú stránky časopisov, fotografie, knihy a pečiatky. Ak by ste lepidlo nanášali štetcom, potenciálne by ste rozmazali atrament alebo pokrčili stránky. Pri použití tmelu v spreji sa dosiahne tenké a rovnomerné pokrytie.

Striekanie živicového papiera

KRYLON Gallery Artists Series UV odolný číry akrylový náter

Tento špičkový tesniaci sprej je ideálny na vaše papierové projekty a môžete ho použiť aj na keramiku, drevo, kov, sklo a množstvo ďalších povrchov. Ponúka zloženie odolné voči vyblednutiu a vlhkosti, ktoré zapečatí a ochráni vaše umelecké dielo s lesklým, krištáľovo čistým povrchom. Pri použití tohto spreja zlepšíte kontrast svojich umeleckých diel a fotografií. Zaschnutie na dotyk trvá približne 10 minút a manipulácia s ním je možná už v priebehu niekoľkých hodín. Náter časom nežltne a ponúka dlhotrvajúci lesklý náter, takže je ideálny pre vaše umelecké diela.

Ako zapečatiť papierové umelecké diela pomocou dekupáže alebo číreho lepidla

Ak musíte zapečatiť hrubší papier (napríklad papier na samolepky alebo kartón), skvelou voľbou je umelecké lepidlo alebo dekupáž. Po zaschnutí poskytuje tmel na papieri priehľadný a hrubý ochranný povrch, ktorý umožňuje zapečatiť aj okraje. Tento tmel by ste nemali používať na tenký papier, pretože je veľmi ťažký a pri použití na fotografie spôsobí rozmazanie atramentu.

Ako zapečatiť papierové umenie

Pri tmelení papiera pomocou živice sa možno obávate zaschnutých kúskov lepidla, ktoré sa môžu odlepiť od okrajov papiera, ale nemusíte sa obávať, pretože ich môžete jednoducho odstrániť pomocou nožníc.

MOD PODGE Tmel, lepidlo a povrchová úprava na báze vody na papier

Mod Podge je známy ako najlepšie lepidlo na dekupáž na trhu na použitie s papierom a inými poréznymi materiálmi. Tmel je určený na papier, jednoducho sa používa a poskytuje tmel, lepidlo a celkovú povrchovú úpravu "všetko v jednom". Lepidlo je netoxické, nežltne a neobsahuje kyseliny. Ako lepidlo na báze vody zaschne s čírym matným povrchom bez ohľadu na to, koľko vrstiev nanesiete. Ľahko sa čistí a vďaka tomu, že je na báze vody, rýchlo schne. Musíte ho nanášať štetcom, takže hrozí, že po ňom zostanú ťahy štetcom.

Najlepšia živica na papier

Keď ste si vybrali tmel, ktorý chcete použiť pre svoj projekt, budete musieť nájsť ideálnu epoxidovú živicu na zalievanie papiera. Pri kúpe epoxidovej živice dostanete dve tekuté časti, a to tvrdidlo a živicu. Po spojení týchto dvoch častí dôjde k chemickej reakcii, ktorá spôsobí vytvrdnutie živice na tvrdú látku.

Chcete si vybrať živicu, ktorá bola vyrobená špeciálne pre projekty súvisiace s umením, pretože to zabezpečí, že vám zostane krištáľovo čistá, dlhotrvajúca vrstva, ktorá bude chrániť vaše dielo. Napriek výberu živice, ktorá je odolná voči žltnutiu, majte na pamäti, že papiere svetlejšej farby sú časom stále náchylné na žltnutie.

Najlepšia živica na živicový papier

PROMARINOVÉ DOPLNKY Živica ProArt

Táto umelecká živica vám ponúka skvelú ochranu proti opotrebovaniu a dodáva vášmu dielu úžasný lesk. Táto známa značka vytvára živicu prémiovej kvality, ktorá vaše umelecké dielo ochráni na dlhý čas. Ako bezpečný výrobok na použitie je netoxická a po vytvrdnutí je dokonca vhodná na použitie v potravinách. Tento výrobok vďaka zloženiu odolnému voči UV žiareniu časom nežltne a umožňuje vám značný pracovný čas 35 až 40 minút, a potom sa živica automaticky vyrovná. Po vytvrdnutí živice získate odolný kus, ktorý je odolný voči vysokým teplotám. Jej použitie je mimoriadne jednoduché, pretože potrebujete jednoduchý pomer miešania 1:1.

Ako si vyrobiť vlastný živicový papier

Pri vytváraní vášho papiera potiahnutého živicou je potrebných niekoľko krokov, s ktorými vám pomôžeme týmto sprievodcom, na začiatok budete potrebovať nasledujúce zásoby:

  • Párátka (na odstránenie prípadných bublín)
  • Teplovzdušnú pištoľ
  • Vybraný papier
  • Vhodná živicová forma
  • Remeselný nôž, nožnice alebo dierovač, aby ste mohli papier vystrihnúť
  • Miešacie nástroje a poháriky na miešanie a odmeriavanie živice
  • Vybraný tmel (buď lepidlo na dekupáž, alebo sprej)
  • Vami vybraná živica
  • Malé nádobky (do ktorých môžete preliať lepidlo)
  • Plastová pracovná plocha
  • Štetce (na nanášanie lepidla)

Príprava papiera

Vezmite si vybraný papier a nastrihajte ho do rôznych tvarov podľa toho, čo chcete vyrobiť. Pomocou dierovača môžete vystrihnúť malé kruhy, ktoré sa použijú ako podklad pre šperky, alebo môžete vytvoriť papierovú koláž.

  • Môžete použiť akýkoľvek typ papiera. Odporúčame stránky kníh, kartónové papiere, baliaci papier, hodvábny papier a fotografie, ale nakoniec si môžete vybrať akýkoľvek typ papiera.
  • Ak vyrábate šperky, obkreslite na papier veľkosť formy zo živice. Tým sa zabezpečí, že vyrežete správnu veľkosť, aby sa zmestila do formy.
  • Pomocou remeselníckeho noža alebo nožníc vystrihnite svoje tvary. Prípadne môžete použiť remeselné vykrajovačky, ak hľadáte rýchle tvary, ako sú hviezdičky a kruhy.

Materiály pre živicové papiere

Tip: Vystrihnite veľa tvarov naraz, aby ste ich mohli všetky naraz zalepiť a aby ste mali na výber vopred zalepené papiere.

Zapečatenie papiera

Toto je najdôležitejší krok v procese - ak obrázok pred pridaním živice nezapečatíte, mohli by ste skončiť so škvrnami a nerovnomernými tmavými škvrnami a stopami. Papier by mal byť riadne zapečatený bez nezapečatených miest, ktoré by mohli byť negatívne ovplyvnené živicou. Začnite položením papiera na plastový povrch.

  • Začnite jednou stranou papiera a úplne ju zalepte, pričom ju nechajte úplne zaschnúť, kým papier otočíte.
  • Pri použití tmelu v spreji nanášajte tmel na papier rovnomerným a dlhým vertikálnym pohybom. Budete musieť naniesť niekoľko vrstiev. Uistite sa, že nanášate rovnomerné vrstvy a že je pokrytá celá strana vrátane okrajov.
  • Ak používate tmel na nanášanie štetcom, odlejte malú časť do inej nádoby, aby ste k nemu mali ľahký prístup. Pomocou čistého štetca naneste vrstvy lepidla rovnomerne na celú stranu.
  • Aby sa obrázok pri nanášaní prvej vrstvy lepidla nešmýkal, odporúčame použiť nanuk alebo špáradlo, ktoré obrázok pridrží na mieste.
  • Uistite sa, že ste natreli všetky okraje papiera. Pri natieraní strany štetcom postupujte od vonkajšieho okraja smerom do stredu.

Nebojte sa nanášať hrubšie vrstvy!

  • Keď skončíte s nanášaním tmelu na prvú stranu papiera, zdvihnite stranu a opatrne ju položte na inú plochu plastového povrchu. Zabránite tak tomu, aby sa stránka pri zasychaní prilepila k povrchu a sťažila jeho odstránenie.
  • Často sa stáva, že tenší papier sa vplyvom tmelu pokrúti a pokriví. Ak lepidlá visia z okrajov, v tejto fáze si s nimi nerobte starosti.
  • Papier otočte až po zaschnutí prvej strany a potom postup zopakujte na druhej strane, po ktorej môžete papier nechať zaschnúť.
  • Po úplnom zaschnutí môžete pomocou nožníc odstrihnúť lepidlo, ktoré visí cez okraje. Ak sa vám stránka pokrčila, môžete ju na noc vložiť do ťažkej knihy, aby sa vyrovnala.

Ako zapečatiť papier pre živicu

Nanášanie živice

Váš papier bol zapečatený, takže je čas pripraviť živicu a naniesť ju. Snažte sa postupovať opatrne podľa pokynov, pretože práca s epoxidovou živicou môže byť náročná, najmä preto, že pri miešaní vyžaduje presné množstvo. Ak ste obe časti dôkladne nepremiešali, budete mať neskôr so živicou problémy.

  • Uistite sa, že máte na sebe správny ochranný výstroj vrátane nitrilových rukavíc, ochranných okuliarov a možno aj respirátora - v závislosti od výrobkov, s ktorými pracujete. Vždy sa uistite, že pracujete v dobre vetranom priestore. Aj keď sa na živici uvádza, že je netoxická a bezpečná, vždy by ste mali prijať ochranné opatrenia, pretože všetky živice sú vo svojej tekutej forme toxické.
  • Živicu si starostlivo odmerajte presnými objemami v plastových miešacích pohároch. Správny pomer miešania a čas, počas ktorého sa musí tvrdidlo a živica miešať, si vždy pozrite v pokynoch výrobcu.
  • Tvrdidlo a živicu miešajte približne 3 až 5 minút, pričom pri tom oškrabávajte okraje a dno nádoby.
  • Dekantujte živicu na stred papiera (alebo formy) a rozotrite ju smerom k okrajom. Môžete to urobiť pomocou tyčinky na nanuky alebo plastového roztierača. Všímajte si pracovný čas živice, pretože budete mať len toľko času na prácu s ňou, kým je v tekutom stave.
  • Pomocou fénu alebo horáka fúkajte horúci vzduch na povrch živice, aby ste odstránili všetky bubliny. Pôsobí to tak, že ich vynesiete na povrch. Keď sa bubliny presunú na povrch, môžete ich vypučiť pomocou špáradla.
  • Pred zaschnutím umiestnite nad dielo škatuľu, aby ste zabránili vniknutiu prachu alebo nečistôt na dielo, a potom ho nechajte vytvrdnúť na stanovený čas.
  • Možno budete potrebovať viac vrstiev živice; závisí to od projektu, ktorý robíte. Ak použijete slabú vrstvu živice, dosiahnete tenký, laminátu podobný kus, zatiaľ čo silnejšia vrstva vám poskytne oveľa tuhší kus.

Často kladené otázky

Môžu byť fotografie pokryté živicou?

Fotografický papier môžete pokryť živicou, ale často to vedie k rozmazaniu fotografickej farby. Odporúčame fotografiu najprv zapečatiť niekoľkými vrstvami tmelu v spreji. Po dokončení utesnenia fotografie môžete naniesť živicu bez toho, aby ste fotografiu akokoľvek rozmazali alebo rozmazali.

Ako zapečatiť papier na živicu?

Položte papier na chránený plastový povrch a , pomocou zvoleného tmelu, naneste niekoľko vrstiev na jednu stranu strany. Tmely v spreji sú ideálne na fotografie a tenký papier a budú potrebovať niekoľko vrstiev. Na použitie s hrubším papierom sa výborne hodia tmely nanášané štetcom, ako napríklad lepidlo na dekupáž, ktoré stačí naniesť v niekoľkých vrstvách. Keď je predná strana papiera zapečatená a úplne zaschnutá, otočte papier a urobte to isté, aby ste zapečatili druhú stranu. Po zaschnutí môžete všetky stočené alebo pokrčené kúsky vložiť na noc do ťažkej knihy, aby sa vyrovnali.

Môžete použiť papier v živici?

Stručne povedané, áno, ale vzhľadom na to, že papier je porézny, vlákna absorbujú kvapalinu, ak nalejte živicu priamo na stránku, čo spôsobí tmavé škvrny a fľaky na papieri. Tomu môžete zabrániť tak, že papier najprv utesníte pomocou lepidla na dekupáž alebo tesniaceho prostriedku v spreji.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.